Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ας μην πάμε καν στο ότι ο σεβασμός κερδίζεται και δεν χαρίζεται έτσι...

Πάντα πίστευα πως ο σεβασμός πρέπει να χάνεται. Ξεκινάς με μάξιμουμ σεβασμό για κάποιο άτομο, γκρουπ, μειοψηφία πες το όπως θες κι από αυτούς εξαρτάται το πόσο από αυτόν τον σεβασμό θα χάσεις στη πορεία. Από τη μία ο σεβασμός πάντα μειώνεται, από την άλλη όμως ξέρεις πως ξεκίνησες με καλές προθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά το να είσαι εναντίον εσύ κι όχι όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι αρκετός λόγος για μένα το να μην τους σέβομαι?

 

Εφόσον είσαι σε θέση να γνωρίζεις μετά βεβαιότητος και τεκμηριωμένα, το τι πρεσβεύουν ...όλοι οι υπόλοιποι, ναι είναι υπεραρκετός ο λόγος. Είσαι;

 

ας μην πάμε καν στο ότι ο σεβασμός κερδίζεται και δεν χαρίζεται έτσι...

 

Το να σέβεσαι την άποψη την ίδια, προφανώς και πρέπει να κερδηθεί.

 

Το να σέβεσαι όμως, το δικαίωμα τού οποιουδήποτε να εκφράζει - όχι να επιχειρεί να επιβάλλει - την οποιαδήποτε άποψη, όσο ακραία κι αν είναι αυτή, όσο αντίθετο κι αν σε βρίσκει, χωρίς να σκέφτεται ότι θα τον προσβάλλεις αν το κάνει, θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεδομένο.

 

Για τους gay θα πειτε τιποτα?

 

Τι να πούμε για τους gay;...

 

...και γ@μώ τα παλικάρια είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφόσον είσαι σε θέση να γνωρίζεις μετά βεβαιότητος και τεκμηριωμένα, το τι πρεσβεύουν ...όλοι οι υπόλοιποι, ναι είναι υπεραρκετός ο λόγος. Είσαι;

όταν με την αδιαφορία κάποιου ακόμα κι αν είναι εναντίον πχ των απόψεων του Άνθιμου δίνει θάρρος στον 2ο, δεν θέλει και πολύ προσπάθεια εκ μέρους μου στο να μην τον σεβαστώ...

 

Το να σέβεσαι την άποψη την ίδια, προφανώς και πρέπει να κερδηθεί.

 

Το να σέβεσαι όμως, το δικαίωμα τού οποιουδήποτε να εκφράζει - όχι να επιχειρεί να επιβάλλει - την οποιαδήποτε άποψη, όσο ακραία κι αν είναι αυτή, όσο αντίθετο κι αν σε βρίσκει, χωρίς να σκέφτεται ότι θα τον προσβάλλεις αν το κάνει, θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεδομένο.

δεν νομίζω ότι έγραψα κάπου ότι δεν θέλω να μιλάνε, απλά υποστηρίζω την υπογραφή του paredwse...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος το 5508πχ είναι ημερομηνία που έχει βγει/υπολογιστεί από τη παλαιά διαθήκη γενικότερα κι υποθέτω ότι το πιστέυουν κάποιοι και στην ορθοδοξία αλλιώς δεν θα το έγραφε το επίσημο site του πατριαρχείου (ορθόδοξου) των Ιεροσολύμων ανάμεσα σε υπαρκτές χρονολογίες/γεγονότα..

ThReSh δεν υπάρχει αυτό που λέτε 5580π.χ Παρόλο που δεν έχω καμία συμπάθεια στην Αγία Γραφή ωστόσο για να έχω αντικειμενική άποψη όταν την κριτικάρω φρόντισα να την διαβάσω αρκετές φορέςς και διαπίστωσα ότι και  ή ίδια δέχεται ότι το προσδόκιμο ζωής των ανθρώπων μετά την απομάκρυνση από την Εδέμ άρχισε να πέφτει σταδιακα π.χ αδάμ και εύα έζησαν 3.000 χρόνια μαοθυσάλας 1.500 νώε 800 ήδη από τις αρχές της βίβλου έχουμε καλύψει το μισό από τα 5580.π.χκαι όποιος το αμφισβητεί ας ανοίξει την γένεση.Όχι ότι δέχομαι αυτό το παραμυθάκι αλλά το 5580 χρόνια είναι αστικός μύθος όπου υπολόγισαν της γενεές της βίβλου με βάση τα 100 χρόνια έτσι βγαίνει το 5580.Ανοίξτε την γένεση και διαβάστε μαθουσάλας έζησε τόσο αδάμ έζησε τόσο νώε έζησε τόσο κάθε γενιά αναφέρεται σχολαστικά θα δείτε ότι ακόμα και με τα χρόνια της βίβλου αναφερόμαστε σε πολύ μεγαλύτερα διαστήματα όσον αφορά την ανθρωπότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι είπα ότι απαγορεύεται να μιλάνε...

 

Ούτε εγώ μίλησα για απαγόρευση. Οι απαγορεύσεις είναι αρμοδιότητα των νομοθετών.

 

Για χλευασμό και προσβολές μίλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρια για το γινεται στο lost και επιστημονικη θεωρια δεν ειναι το ιδιο πραγμα.

Εκτος αν δεν πιστευεις και στην θεωρια της βαρυτητας επειδη δεν σου γεμιζει το ματι.

Και που ανήκει η θεωρία της βαρύτητας και πως εξηγείται λέμε;Ανήκει στην θεωρία των χορδών η των υπερχορδών;Επίσης η θεωρία της σχετικότητας αν έχει αποτύχει στην πλήρη εξήγηση του σύμπαντος είναι επειδή δεν μπορεί να εξηγήσει για ποιο λόγο υπάρχει η βαρύτητα.Άρα τα αυτονόητα ίσως να μην είναι και τόσο αυτονόητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ThReSh δεν υπάρχει αυτό που λέτε 5580π.χ Παρόλο που δεν έχω καμία συμπάθεια στην Αγία Γραφή ωστόσο για να έχω αντικειμενική άποψη όταν την κριτικάρω φρόντισα να την διαβάσω αρκετές φορέςς και διαπίστωσα ότι και  ή ίδια δέχεται ότι το προσδόκιμο ζωής των ανθρώπων μετά την απομάκρυνση από την Εδέμ άρχισε να πέφτει σταδιακα π.χ αδάμ και εύα έζησαν 3.000 χρόνια μαοθυσάλας 1.500 νώε 800 ήδη από τις αρχές της βίβλου έχουμε καλύψει το μισό από τα 5580.π.χκαι όποιος το αμφισβητεί ας ανοίξει την γένεση.Όχι ότι δέχομαι αυτό το παραμυθάκι αλλά το 5580 χρόνια είναι αστικός μύθος όπου υπολόγισαν της γενεές της βίβλου με βάση τα 100 χρόνια έτσι βγαίνει το 5580.Ανοίξτε την γένεση και διαβάστε μαθουσάλας έζησε τόσο αδάμ έζησε τόσο νώε έζησε τόσο κάθε γενιά αναφέρεται σχολαστικά θα δείτε ότι ακόμα και με τα χρόνια της βίβλου αναφερόμαστε σε πολύ μεγαλύτερα διαστήματα όσον αφορά την ανθρωπότητα!

άρα failαρε και σε αυτό το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, ακόμα χειρότερα δλδ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα failαρε και σε αυτό το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, ακόμα χειρότερα δλδ :P

Δεν θα διαφωνήσω πάντως επειδή έχω καταλάβει ότι και εσύ είσαι ένας "απορροφητήρας" γνώσεων άνοιξε την Γένεση και θα το διαπιστώσεις μόνος σου έστω και αν το κάνεις τελείως εγκυκλοπεδικά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν με την αδιαφορία κάποιου ακόμα κι αν είναι εναντίον πχ των απόψεων του Άνθιμου δίνει θάρρος στον 2ο, δεν θέλει και πολύ προσπάθεια εκ μέρους μου στο να μην τον σεβαστώ...

 

Προσπαθώ να το φανταστώ:

 

- Κάποιοι άνθρωποι, βρίσκουν σε κάποια θρησκεία, κάποια στοιχεία που τους αγγίζουν, που τους κάνουν να νιώθουν καλά πιστεύοντας σ' αυτή.

 

- Κάποια ηγετικά στελέχη τής επίσημης εκκλησίας τής εν λόγω θρησκείας, μιλούν και ενεργούν προκλητικά, με απρέπεια και επεμβαίνουν στα κοινά, περιορίζοντας την ελευθερία επιλογών τού κόσμου.

 

- Οι άνθρωποι λοιπόν τής πρώτης παραγράφου, οι οποίοι - τονίζω για χιλιοστή φορά - πιστεύουν και ακολουθούν τις αρχές τής θρησκείας και όχι τις εντολές των εκάστοτε ηγετικών στελεχών, είναι άξιοι περιφρόνησης, επειδή δεν ...πήραν τα όπλα εναντίον τους, αλλά περιορίστηκαν στο να τους αγνοήσουν και να μην τους αναγνωρίσουν ως εκφραστές τής θρησκείας τους...

 

...δε φτάνουν τα βάσανα τής καθημερινότητας δηλαδή, πρέπει να κάνουν και ντου, επειδή ο Άνθιμος είναι μαλάκας και, αν δεν κάνουν, σημαίνει ότι τον εγκρίνουν και επικροτούν τις θέσεις και τις πρακτικές του...

 

...πες μου ότι δεν κατάλαβα σωστά. Πραγματικά το ελπίζω να μην κατάλαβα σωστά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πρέπει να κάνουν κάτι για να κερδίσουν τον σεβασμό και με την αδιαφορία δεν το καταφέρνουν...

 

βέβαια θα πει κάποιος, "στα @@ τους που δεν θα έχουν τον σεβασμό σου" και δεν έχει άδικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην νοιάζεται ο κάθε ένας πιστός για τις παπαριές του Άνθιμου και του κάθε Ανθιμου και απλά να πηγαίνει στην Εκκλησία για την Θεία λειτουργία και στο κύρηγμα ή να την κοπανάει ή να γράφει στις μπάλες του άτομα σαν τον Ανθιμο που κυρήττει. Και μένα π.χ μου την έσπασε σαν Ολυμπιακό που πήρα το πρωτάθλημα από την Α.Ε.Κ στα χαρτιά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να πάω να δείρω τον Κόκκαλη από αντίδραση.Ο Κόκκαλης έφυγε ο Ολυμπιακός μένει.Το ίδιο και περισσότερο ισχύει και για την θρησκεία και για αυτούς που την αποδέχονται.Στο κάτω κάτω ποιος είναι ο Άνθιμος ή ο Χριστόδουλος;Τον έναν τον τρώνε τα σκουλήκια ο άλλος κοντεύει.Η πίστη του καθενός είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...