Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δεν μπορεί κάποιος να απαξιώνει αυτόν που πιστεύει ότι το 5508πχ δημιουργήθηκε ο κόσμος και να θέλει να διδάσκεται στα σχολεία ή στα πανεπιστήμια (βλέπε USA), οφείλει να το σέβεται... :P

 

Σαφώς και «μπορεί» να τον απαξιώνει. «Μπορεί» επίσης να το πάει και πιο μακριά, ρίχνοντάς του κι ένα χέρι ξύλο. «Μπορεί» και να το τερματίσει ...πυροβολώντας τον. Γιατί όχι άλλωστε; Άνευ αξίας άτομο τον θεωρεί - συνολικά... - μόνο και μόνο διότι, για τους δικούς του λόγους, χωρίς να οφείλει να δικαιολογηθεί σε κανέναν, αφού δεν προσπαθεί να προσηλυτίσει κανέναν, πιστεύει σε κάτι διαφορετικό από τον ...υπέρτατο κριτή του...

 

...το ότι «μπορεί» να κάνει οτιδήποτε όμως, δε σημαίνει απαραιτήτως ότι είναι και σωστό.

 

Ειδικά δε για την «απαξίωση»: Έχω γνωρίσει ανθρώπους, τους οποίους εκτίμησα, θαύμασα και σεβάστηκα για πολλούς λόγους και στην πορεία διαπίστωσα ότι σε βασικά ιδεολογικά σημεία - άσχετα με τους λόγους για τους οποίους μού προξένησαν τα παραπάνω θετικά συναισθήματα - μας χώριζε χάος.

 

Κατά τη γνώμη σου, θα έπρεπε να τούς διαγράψω από τη ζωή μου και από τη λίστα των όσων εκτιμώ, θαυμάζω και σέβομαι; Θα έπρεπε ίσως ν' αρχίσω να τούς βρίζω σε κάθε ευκαιρία; Τα προτερήματά τους εκείνα που μ' έκαναν να τους θαυμάσω, παύουν ως δια μαγείας να υφίστανται, επειδή π.χ. εγώ είμαι άθεος κι εκείνοι θρήσκοι, ή εγώ δεξιός κι εκείνοι αριστεροί; Επειδή, εν ολίγοις, διαφωνούμε σε κάποια - ακόμα και βασικά - ζητήματα;

 

Πρέπει να αμφισβητήσω την αξία και τις ικανότητες ενός, κατά γενική ομολογία κορυφαίου στον τομέα του, επιστήμονα, επαγγελματία κ.ο.κ., εφόσον διαπιστώσω ότι οι ...κοσμοθεωρίες μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες; Ένα γιατρό ας πούμε, που έχει σώσει εκατοντάδες ζωές - πιθανότατα και τη δική μου... - θα τον αξιολογήσω ανάλογα με το αν πιστεύει σε θρησκείες ή όχι;   

 

Φυσικά και δεν πρόκειται να υιοθετήσω τις απόψεις τους εκείνες με τις οποίες είμαι συνειδητά αντίθετος. Από αυτό το σημείο όμως, μέχρι το να αναιρώ κάθε τι θετικό είχα σκεφτεί γι' αυτούς και να τους επιτίθεμαι - έστω και μόνο λεκτικά - υπάρχει τεράστια απόσταση, την οποία προσωπικά θεωρώ παράλογο να εκμηδενίσω.

 

Ας πιστεύουν, στο κάτω κάτω, ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε το ...πέντε χιλιάδες κάμποσο. Από τη στιγμή που δεν προσπαθούν να πείσουν εμένα, που δε με κατακρίνουν επειδή δεν το πιστεύω εγώ, που δεν προσπαθούν να επιβάλουν την πίστη τους σε τομείς που επηρεάζουν τη ζωή μου, ας πιστεύουν και στο σούπερμαν. Τι κακό μού κάνουν δηλαδή, ώστε να είμαι εχθρικά διακείμενος απέναντί τους;

 

Υ.Γ. : Υπενθυμίζω ότι η μήνη κατά των πιστών σε θρησκείες, δεν περιορίζεται εναντίον εκείνων που πραγματικά προκαλούν (όπως π.χ. αυτοί τού παραδείγματός σου, που προσπαθούν να επιβάλλουν την υποχρεωτική διδασκαλία τής πίστης τους, εναντίον των οποίων είμαι κι εγώ). Ο χλευασμός εκτοξεύεται αδιακρίτως, αρκεί κάποιος να τολμήσει να πει δημοσίως ότι πιστεύει σε Θεό. Αντιθέτως, η απαξιωτικές συμπεριφορές εναντίον των άθεων, πηγάζουν σχεδόν αποκλειστικά, από μια μειοψηφία κολλημένων παπάδων ή θεολόγων και όχι από το σύνολο των απλών πιστών. Δεν ξέρω για 'σένα, αλλά για 'μένα αυτό κάτι λέει...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν λες οτι ο χλευασμός εκτοξεύεται αδιακρίτως, σε ποιους ακριβώς αναφέρεσαι?

Όταν λες σε κάποιον οτι είσαι αθεος (ή άθρησκος) και σε αποστομώνει με ένα "θα καείς στην κόλαση" ποια ακριβώς θεωρείς οτι θα πρέπει να είναι η αντιμετώπιση ενός τέτοιου ατόμου?

Όταν "επιφανείς" ηγέτες της ορθόδοξης εκλησίας έχουν γνώμη και άποψη (την οποία θέλουν και να επιβάλλουν) για το τι ακριβώς θα διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία και τι όχι, για το τι ακριβώς θα αναγράφεται σε ένα κρατικό -και όχι θρησκευτικό- έγγραφο (ταυτότητα), όταν "αφορίζουν" τους πολιτικούς γάμους (και το ποιος μπορεί να παντρευτεί ποιον) ποια θα πρέπει να είναι η αντιμετώπισή τους?

 

Σε όλα τα άλλα που λες, με βρίσκεις σύμφωνο, "τυφλές" επιθέσεις σε όλους τους πιστούς είναι απαράδεκτες. Σε αυτούς που γίνονται προκλητικοί (δεν θα αναφερθώ σε εδώ-χρήστες, δεν έχει νόημα) πιστεύω οτι είναι αποδεκτές.

 

Ακόμα και σαν placebo η θρησκεία, αν κάνει κάποιους να νιώθουνε καλύτερα , απαλύνει τον πόνο τους κλπ, μαζί τους. Όταν μου κλείνουν την είσοδο στους κινηματογράφους και τα θέατρα, επειδή το "έργο" προσβάλει τα θρησκευτικά τους αισθήματα και τους αναγκάζει να προσβάλουν την ελευθερία την δική μου, όσο και της ελεύθερης έκφρασης γενικότερα, τότε είμαι εναντίον τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σαφώς και «μπορεί» να τον απαξιώνει. «Μπορεί» επίσης να το πάει και πιο μακριά, ρίχνοντάς του κι ένα χέρι ξύλο. «Μπορεί» και να το τερματίσει ...πυροβολώντας τον. Γιατί όχι άλλωστε; Άνευ αξίας άτομο τον θεωρεί - συνολικά... - μόνο και μόνο διότι, για τους δικούς του λόγους, χωρίς να οφείλει να δικαιολογηθεί σε κανέναν, αφού δεν προσπαθεί να προσηλυτίσει κανέναν, πιστεύει σε κάτι διαφορετικό από τον ...υπέρτατο κριτή του...

μιλάς για το μεσαίωνα? :P

 

διότι αυτά χριστιανοί τα έκαναν όταν δεν είχαν διαψευστεί τα παραμύθια...

 

Ας πιστεύουν, στο κάτω κάτω, ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε το ...πέντε χιλιάδες κάμποσο. Από τη στιγμή που δεν προσπαθούν να πείσουν εμένα, που δε με κατακρίνουν επειδή δεν το πιστεύω εγώ, που δεν προσπαθούν να επιβάλουν την πίστη τους σε τομείς που επηρεάζουν τη ζωή μου, ας πιστεύουν και στο σούπερμαν. Τι κακό μού κάνουν δηλαδή, ώστε να είμαι εχθρικά διακείμενος απέναντί τους;

πρόσεξες ότι γράφω πως υπάρχουν περιπτώσεις που επιμένουν να διδάσκεται αυτό μέχρι και σε πανεπιστήμια...

 

Σε όλα τα άλλα που λες, με βρίσκεις σύμφωνο, "τυφλές" επιθέσεις σε όλους τους πιστούς είναι απαράδεκτες. Σε αυτούς που γίνονται προκλητικοί (δεν θα αναφερθώ σε εδώ-χρήστες, δεν έχει νόημα) πιστεύω οτι είναι αποδεκτές.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν μπορεί κάποιος να απαξιώνει αυτόν που πιστεύει ότι το 5508πχ δημιουργήθηκε ο κόσμος και να θέλει να διδάσκεται στα σχολεία ή στα πανεπιστήμια (βλέπε USA), οφείλει να το σέβεται... 

Σε αυτο τους βαζεις ολους μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος τοτε να καθεσαι να ασχολεισαι με καποιους γραφικους που τα λενε αυτα,και η Ρεπουση λεει να καταργησουμε τα παντα,πρεπει να τη λαβουμε σοβαρα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όταν επιμένουν να διδάσκεται κάτι τέτοιο μέχρι και σε πανεπιστήμια, βλέπε Αμερική (creationists), γιατί να μην ασχολείται κάποιος?

 

το να πω ότι δεν συμφωνώ με την άποψη της Ρεπούση για το μάθημα των θρησκευτικών είναι ψέμα, για τα υπόλοιπα (έχει πει κάτι άλλο εκτός από τα αρχαία?) δεν συμφωνώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι(creationists) υποστηριζουν οτι το συμπαν δημιουργηθηκε το 5508ΠΧ?

 

Στα ελληνικα σχολεια εχεις δει τι διδασκεται?Η θεωρια του Δαρβινου εμενα δε μου γεμιζει το ματι,και ομως διδασκεται στα πανεπιστημια.Η ουσια του θεματος ειναι οτι δεν πρεπει να χλευαζουμε χωρις λογο καποιον για το τι πιστευει σαν θρησκεια,οι creationists αντιπροσωπευουν τους εαυτους τους και μονο,οχι ολοκληρη τη χριστιανικη θρησκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δεν κάνω λάθος το 5508πχ είναι ημερομηνία που έχει βγει/υπολογιστεί από τη παλαιά διαθήκη γενικότερα κι υποθέτω ότι το πιστέυουν κάποιοι και στην ορθοδοξία αλλιώς δεν θα το έγραφε το επίσημο site του πατριαρχείου (ορθόδοξου) των Ιεροσολύμων ανάμεσα σε υπαρκτές χρονολογίες/γεγονότα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρια του Δαρβινου εμενα δε μου γεμιζει το ματι,και ομως διδασκεται στα πανεπιστημια.

 

Λες μόνος σου καταρχήν οτι πρόκειται για θεωρία. Την οποία ο Δαρβίνος τεκμηρίωσε όσον το δυνατόν καλύτερα μπορούσε. Θεωρίες έχουν και οι άλλοι μόνο που εδώ οι τεκμηριώσεις πάνε περίπατο.

Αν βρεθεί κάποιος που με επιστημονική μεθοδολογία (και όχι με παραμυθάκια) καταφέρει να αποδείξει λάθος την θεωρία του Δαρβίνου, και αντιπαραβάλει μια νέα δικιά του καλύτερα τεκμηριωμένη, ο κόσμος θα την ασπαστεί.

Μέχρι τότε όμως, θα παραμένει, ως η καλύτερη θεωρία, τόσο για την προέλευση, όσο για την εξέλιξη των ειδών.

 

Και ένα διαβασματάκι για το χάσμα που επικρατεί στις "επιστημονικά" τεκμηριωμένες θεωρίες των θρησκειών....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Creationism

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρια για το γινεται στο lost και επιστημονικη θεωρια δεν ειναι το ιδιο πραγμα.

Εκτος αν δεν πιστευεις και στην θεωρια της βαρυτητας επειδη δεν σου γεμιζει το ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν δεν πιστευεις και στην θεωρια της βαρυτητας

 

H βαρύτητα δεν αποτελεί θεωρία Toufa μου, αν αρχίσουν να αμφισβητούν και την βαρύτητα, ή για το αν η γη γυρίζει γύρω απο τον ήλιο και όχι το αντίθετο, τότε γυρνάμε μεσαίωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρια για το γινεται στο lost και επιστημονικη θεωρια δεν ειναι το ιδιο πραγμα.

Εκτος αν δεν πιστευεις και στην θεωρια της βαρυτητας επειδη δεν σου γεμιζει το ματι.

Τρολαρεις?Να σε κανω report?H βαρυτητα ειναι ΝΟΜΟΣ και μια απο τις 4 θεμελιωδεις ΔΥΝΑΜΕΙΣ του Συμπαντος.

Ο Δαρβινισμος ειναι ΘΕΩΡΙΑ.Get it right dude εκτος αμα τρολαρεις οποτε παω :-) πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δαρβινισμος ειναι ΘΕΩΡΙΑ.Get it right dude

 

O Δαρβινισμός είναι η ποιο διαδεδομένη (και επιστημονικά τεκμηριωμένη) θεωρία, όπως θεωρία είναι και το big bang.

Όταν κάποιος ανακαλύψει κάτι άλλο, και μπορέσει και το στηρίξει, τότε έχουμε νέα θεωρία και η παλαιά δεν ισχύει.

Το γεγονός λοιπόν παραμένει, οτι απο την μια έχουμε τον Δαρβίνο και την θεωρία του, απο την άλλη έχουμε κάποιους που λένε οτι ο άντρας έγινε απο λάσπη, και η γυναίκα (γιατί την θέλουμε υποχείριο και υποδιέστερη) προέκυψε απο το πλευρό του άντρα (μάλλον γιατί η λάσπη σε εκείνο το σημείο μας τελείωσε).

Εσύ λοιπον θες να διδάσκεται το 2ο στα πανεπιστήμια... καταλαβαίνω σωστά ή κάνω κάπου λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...