Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απάντησα στο οτι με αυτά που λέω = κάνω επίθεση στην θρησκεία τους

 

Εγώ πάντως, δεν είδα να κάνεις επίθεση σε κάποια θρησκεία - πράγμα πού δε θα το σχολίαζα καν - αλλά να χαρακτηρίζεις τους πιστούς κάποιας θρησκείας «πρόβατα».

 

Λέω δε ξανά: Σε όποιον απ' αυτούς προσπαθεί να σε πείσει για την ορθότητα τής πίστης του, ή να σε «στρατολογήσει» σ' αυτή, αμφισβητώντας την ορθότητα των όσων εσύ υποστηρίζεις, θεωρώ ότι αξίζει όχι απλώς κατακραυγή και χλευασμός, αλλά πολύ σκληρότερη αντιμετώπιση.

 

Εναντίον αυτών όμως, που δεν κάνουν τίποτα από τα προηγούμενα, αλλά περιορίζονται απλώς στο να λένε ότι πιστεύουν σε κάτι, υποστηρίζοντάς το ακόμα και με πάθος, θεωρώ ότι η κοροϊδία είναι τουλάχιστον απρέπεια.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω πως το δικαίωμα ενός άθεου να κριτικάρει την εκκλησία (και τους πιστούς, ως αναπόσπαστο κομμάτι της) είναι αναφέρετο και επιβεβλημένο, από τη στιγμή που ο ίδιος τη χρηματοδοτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε:

 

Η Εκκλησία δεν έχει κανένα δικαίωμα ακόμα και να μιλήσει για απαγόρευση της πολιτείας να κάνει γάμους ομοφυλοφίλων

Ο Τόξο (και ο κάθε Τόξο) δεν έχει κανένα δικαίωμα να πρήζει την εκκλησία να τελέσει γάμους ομοφυλοφίλων

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ξεκαθαρίσουμε:

 

Η Εκκλησία δεν έχει κανένα δικαίωμα ακόμα και να μιλήσει για απαγόρευση της πολιτείας να κάνει γάμους ομοφυλοφίλων

Ο Τόξο (και ο κάθε Τόξο) δεν έχει κανένα δικαίωμα να πρήζει την εκκλησία να τελέσει γάμους ομοφυλοφίλων

Τόσο απλό!Αλλά και ο άλλος παραπάνω τραγικός.Κάνω επίθεση στους πιστούς ως αναπόσπαστο κομμάτι της εκκλησίας που εγώ πληρώνω.Άρα να φανταστώ ότι με τους πιστούς που δεν γουστάρουν την Εκκλησία δεν έχεις τίποτα;Και σε τελική ανάλυση γουστάρουν δεν γουστάρουν οι πιστοί την Εκκλησία δεν σε υποχρέωσε κανείς από αυτούς να την πληρώνεις, άρα λάθος κατεύθυνση της κριτικής σου, αλλά αντίθετα σε υποχρεώνει ο Έλληνας νομοθέτης.Άρα όταν δεν σε προσβάλει ή κριτικάρει ένας πιστός και δεν προσπαθεί να σε προσηλυτίσει είναι αυτονόητο σε μία πολιτισμένη κοινωνία ότι πρέπει να χαίρει του σεβασμού και της εκτίμησης σου όπως όλοι!

Επεξ/σία από man of steel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad at all αλλά αυτό που με εξοργίζει στους "πιστούς είναι ότι το 99% πιστεύει αυτά που ΄έμαθε από παππούδες γιαγιάδες και τράγους που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που λέει ο Χριστός.Πιστεύω ότι είναι αυτονόητο ότι σε ολο τον κόσμο άλλα είπαν αυτοί που δίδαξαν και άλλα τελούν οι ιερείς όπου πάντα γνώμονα στις διδαχές του παίζει το συμφέρων.Δες π.χ στους μουσουλμάνους οι μισοί ορκίζονται ότι είναι θρησκεία αγάπης και οι άλλοι μισοί είναι φονταμεταλιστές άρα τίθεται σαφώς θέμα υποκειμενικότητας στο πως ερμηνεύει ο καθένα την όποια θρησκεία!Σε έναν ιδεατό κόσμο θα σεβόμουν πολύ περισσότερο έναν χριστιανό ο οποίος θα ζούσε κατά γράμμα με το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο όπου διδάσκεται η αγάπη και η συγχώρεση και όχι κάποιον που έχει ποτιστεί από τις παπάτζες των κληρικών ανά τους αιώνες.Είσαι σίγουρος ότι το ορθόδοξο ή το καθολικό ή το προτεσταντικό δόγμα εκφράζει αυτά που είχε στο μυαλό του ο Χριστός;Άρα μην πολύ διαφημίζεις την έννοια πιστός μπορεί αυτό που σου έμαθαν να πιστεύεις να είναι εντελώς έξω από την λογική αυτουνού που τα είπε πρώτος!Πάντα δικιά μου άποψη.Sorry για το off topic

Έχεις μπερδέψει την Εκκλησία (το κτήριο με τους παπάδες) με την θρησκεία (τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό). Η πρώτη πρέπει να είναι εξίσου διεφθαρμένη με το Ελληνικό κράτος ενώ η δεύτερη είναι αυτή που το 95% των πιστών πραγματικά πιστεύει.

 

Θεωρω αυτο που πιστευουν οτι μου προσβαλλει την λογικη.

Κι εγώ αντίστοιχα μπορεί να θεωρώ ότι οι άθεοι μου προσβάλλουν την λογική. Με έχεις δει ποτέ να βγαίνω με κάθε ευκαιρία που μου δίνεται να τους κατακρίνω για τις απόψεις τους; Όχι. Με έχεις δει ποτέ να τους επιβάλω την θρησκεία μου; Όχι. Κατά τα άλλα, ο dee τα είπε πολύ καλύτερα.

 

Δεκτή η άποψή σου, αλλά ως Έλλην φορολογούμενος, θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνω μέσω των φόρων που μου αναλογούν, άπλυτους και αγράμματους "ιεροκύρηκες" που σπέρνουν το μίσος και τον ρατσισμό. Αν τους πλήρωναν μόνο οι πελάτες (χριστιανοι), φυσικά και δεν θα είχα κανένα δικαίωμα (ή πάτημα αν θες) να τους κρίνω. Απο την στιγμή που πληρώνω όμως (υποχρεωτικά -σα μια ταινία που δεν θέλω καν να δω-) έχω κάθε δικαίωμα και να κάνω κριτική. Ο πελάτης εξάλλου, έχει πάντα δίκιο, πόσο μάλλον αυτός που αναγκάζεται να πληρώνει κατι που δεν χρειάζεται.

Σχετικά με την Εκκλησία (το κτήριο με τους παπάδες) απάντησα πιο πάνω. Αντίστοιχα κι εγώ γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ (ΕΔΤ τώρα πια) αφού δεν την παρακολουθώ; Δυστυχώς όμως αναγκάζομαι καλώς ή κακώς να την πληρώσω. Κατά τα άλλα συμφωνώ.

 

Απάντησα στο οτι με αυτά που λέω = κάνω επίθεση στην θρησκεία τους

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι με κάθε σου ευκαιρία προσβάλλεις τους πιστούς και την θρησκεία τους. Απορώ όμως, προσβάλλεις επίσης και τους μουσουλμάνους (οι οποίοι είναι τρεις χειρότεροι από τους Χριστιανούς) ή μόνο εμάς για να σου βγει το (όποιο) άχτι σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω πως το δικαίωμα ενός άθεου να κριτικάρει την εκκλησία (και τους πιστούς, ως αναπόσπαστο κομμάτι της) είναι αναφέρετο και επιβεβλημένο, από τη στιγμή που ο ίδιος τη χρηματοδοτεί.

 

1) Το εντός παρενθέσεως, είναι 100% λάθος. Οι πιστοί μιας θρησκείας, δεν είναι στο σύνολό τους αναπόσπαστο κομμάτι τής επίσημης εκκλησίας της. Είναι τεράστιο το ποσοστό των πιστών εκείνων, οι οποίοι αντιτίθενται στις επίσημες γραμμές της και την κριτικάρουν περισσότερο και σκληρότερα, ακόμα κι από όσο οι άθεοι. Εκτός κι αν νομίζεις, ότι για την πλειοψηφία των ορθόδοξων χριστιανών, πίστη είναι αυτό που λέει ο Άνθιμος...

 

2) Συνέπεια τού προηγούμενου, είναι ότι τα περί χρηματοδότησης μέσω φορολογίας, δεν έχουν ούτε την ελάχιστη λογική βάση, ώστε να δικαιολογούν λεκτικές επιθέσεις εναντίων των απλών πιστών. Όπως ήδη σού απαντήθηκε άλλωστε, ούτε θέλησαν, ούτε προσπάθησαν να καθιερώσουν οι πιστοί, τη χρηματοδότηση τής εκκλησίας.

 

3) Υπάρχει η κριτική, υπάρχει και η αναίτια προκλητικότητα.

 

Κριτική, είναι π.χ. το να πεις σ' ένα πιστό, ότι δεν υιοθετείς την πίστη του και, εν μέσω μιας συζήτησης μαζί του, να το τεκμηριώσεις (είτε διότι το θέλεις, είτε διότι ενδιαφέρεται για το πως στοιχειοθετείς τη θέση σου).

 

Αναίτια προκλητικότητα, είναι το να τον βρίζεις, να τον προσβάλεις, να τον χλευάζεις, ή/και να του απευθύνεις υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς, χωρίς ο ίδιος να έχει ασχοληθεί μαζί σου, χωρίς να έχει προσπαθήσει να σε πείσει για τα πιστεύω του και χωρίς να έχει επιχειρήσει ή επιθυμήσει να σού επιβάλλει το παραμικρό.

 

Προσωπικά, είμαι σαφώς υπέρ τής πρώτης. Αν εσύ είσαι υπέρ τής δεύτερης, το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί που - νομίζεις ότι - κριτικάρεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδέψει την Εκκλησία (το κτήριο με τους παπάδες) με την θρησκεία (τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό). Η πρώτη πρέπει να είναι εξίσου διεφθαρμένη με το Ελληνικό κράτος ενώ η δεύτερη είναι αυτή που το 95% των πιστών πραγματικά πιστεύει.

 

Κι εγώ αντίστοιχα μπορεί να θεωρώ ότι οι άθεοι μου προσβάλλουν την λογική. Με έχεις δει ποτέ να βγαίνω με κάθε ευκαιρία που μου δίνεται να τους κατακρίνω για τις απόψεις τους; Όχι. Με έχεις δει ποτέ να τους επιβάλω την θρησκεία μου; Όχι. Κατά τα άλλα, ο dee τα είπε πολύ καλύτερα.

 

Σχετικά με την Εκκλησία (το κτήριο με τους παπάδες) απάντησα πιο πάνω. Αντίστοιχα κι εγώ γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ (ΕΔΤ τώρα πια) αφού δεν την παρακολουθώ; Δυστυχώς όμως αναγκάζομαι καλώς ή κακώς να την πληρώσω. Κατά τα άλλα συμφωνώ.

 

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι με κάθε σου ευκαιρία προσβάλλεις τους πιστούς και την θρησκεία τους. Απορώ όμως, προσβάλλεις επίσης και τους μουσουλμάνους (οι οποίοι είναι τρεις χειρότεροι από τους Χριστιανούς) ή μόνο εμάς για να σου βγει το (όποιο) άχτι σου;

Όχι φίλε εσύ έχεις μπερδέψει τον λόγο του Χριστού με την Ορθοδοξία.Απέχουν όσο η γη από τον ήλιο λέμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε εσύ έχεις μπερδέψει τον λόγο του Χριστού με την Ορθοδοξία.Απέχουν όσο η γη από τον ήλιο λέμε......

Λόγος του Θεού = Χριστιανισμός. Τώρα η Ρωμαιοκαθολική και η Ορθόδοξη είναι ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ (όχι με την έννοια των κτηρίων). Τίποτα δεν έχω μπερδέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος λόγος θεού για σένα ισούται με χριστιανισμό.Τα 'χεις μπερδέψει.Όλη η λατρεία κατ'εμέ έχει πάει σε λάθος βάση με εικόνες είδωλα με απατεώνες που κηρύχτηκαν άγιοι και άλλα πολλά.Και μην μου πεις ότι ορισμένοι από αυτούς πρόσφεραν έργο.Θα ρθουν απατεώνες έλεγε σε σας στο όνομα μου με προβιά προβάτου αλλά θα είναι λύκοι αρπαχτικοί.Κανέναν εκπρόσωπο δεν αναγνώριζε ο χριστός για αυτόν εκτός των 12 Αποστολων του.Και εμείς έχουμε καμιά χιλιάδα θεοποιημένων ανθρώπων(αγίων) που μάλιστα κάνουμε και επικλήσεις προς αυτούς.Όλο το οικοδόμημα χριστιανισμός κατ'εμέ είναι λάθος από τον πρώτο αιώνα κιόλας αλλά τεσπα δεν αφορά το παρόν topic και τελειώνει όσον αφορά εμένα εδώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος λόγος θεού για σένα ισούται με χριστιανισμό.Τα 'χεις μπερδέψει.Όλη η λατρεία κατ'εμέ έχει πάει σε λάθος βάση με εικόνες είδωλα με απατεώνες που κηρύχτηκαν άγιοι και άλλα πολλά.Και μην μου πεις ότι ορισμένοι από αυτούς πρόσφεραν έργο.Θα ρθουν απατεώνες έλεγε σε σας στο όνομα μου με προβιά προβάτου αλλά θα είναι λύκοι αρπαχτικοί.Κανέναν εκπρόσωπο δεν αναγνώριζε ο χριστός για αυτόν εκτός των 12 Αποστολων του.Και εμείς έχουμε καμιά χιλιάδα θεοποιημένων ανθρώπων(αγίων) που μάλιστα κάνουμε και επικλήσεις προς αυτούς.Όλο το οικοδόμημα χριστιανισμός κατ'εμέ είναι λάθος από τον πρώτο αιώνα κιόλας αλλά τεσπα δεν αφορά το παρόν topic και τελειώνει όσον αφορά εμένα εδώ!

Γνωρίζεις ότι ελάχιστοι από αυτούς είναι Άγιοι, ε; Τώρα εάν έχει μείνει να τους αποκαλούμε (λανθασμένα) Άγιους, είναι άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρω αυτο που πιστευουν οτι μου προσβαλλει την λογικη.

Τα εχουμε πει 100 φορες μεχρι να αποδειχθει πως φτιαχθηκε ο κοσμος ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει η λογικη σου δεν σημαινει οτι ειναι και λογικη των άλλων και ουτε οτι καποιος εχει αδικο.

 

Πχ στην αριθμητικη 1+1=2 στην αλγεβρα μπουλ ομως 1+1=1.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις ότι ελάχιστοι από αυτούς είναι Άγιοι, ε; Τώρα εάν έχει μείνει να τους αποκαλούμε (λανθασμένα) Άγιους, είναι άλλο καπέλο.

Είπα να το σταματήσω δεν με αφήνεις όμως.Δεν είναι κανένας από αυτούς Άγιοι.Τεσπα η απόψεις είναι σαν τις ...δεν λέω θα φάω μπαν αλλά ουδεμία σχέση  έχουν οι σημερινοί χριστιανοί με τον λόγο του Ναζωραίου όπου πιστεύουν σε ένα δόγμα όπου έχουν ανακατευτεί ένα σωρό ηλίθιες προλήψεις βλ. καζάνια κολάσεως αντίχριστους χάρους.κ.λ.π Όσο η φάλαινα είναι ψάρι άλλο τόσο ο σημερινός χριστιανός πιστεύει ορθά.Νομίζει ότι πιστεύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απλό!Αλλά και ο άλλος παραπάνω τραγικός.Κάνω επίθεση στους πιστούς ως αναπόσπαστο κομμάτι της εκκλησίας που εγώ πληρώνω.Άρα να φανταστώ ότι με τους πιστούς που δεν γουστάρουν την Εκκλησία δεν έχεις τίποτα;Και σε τελική ανάλυση γουστάρουν δεν γουστάρουν οι πιστοί την Εκκλησία δεν σε υποχρέωσε κανείς από αυτούς να την πληρώνεις, άρα λάθος κατεύθυνση της κριτικής σου, αλλά αντίθετα σε υποχρεώνει ο Έλληνας νομοθέτης.Άρα όταν δεν σε προσβάλει ή κριτικάρει ένας πιστός και δεν προσπαθεί να σε προσηλυτίσει είναι αυτονόητο σε μία πολιτισμένη κοινωνία ότι πρέπει να χαίρει του σεβασμού και της εκτίμησης σου όπως όλοι!

 

Δεν έχω όρεξη να αντιμετωπίζω λογικά άλματα.

Ούτε για επίθεση έγραψα, ούτε για προσβολή.

 

1) Το εντός παρενθέσεως, είναι 100% λάθος. Οι πιστοί μιας θρησκείας, δεν είναι στο σύνολό τους αναπόσπαστο κομμάτι τής επίσημης εκκλησίας της. Είναι τεράστιο το ποσοστό των πιστών εκείνων, οι οποίοι αντιτίθενται στις επίσημες γραμμές της και την κριτικάρουν περισσότερο και σκληρότερα, ακόμα κι από όσο οι άθεοι. Εκτός κι αν νομίζεις, ότι για την πλειοψηφία των ορθόδοξων χριστιανών, πίστη είναι αυτό που λέει ο Άνθιμος...

Έχεις δίκιο πράγματι, γράψε ακόλουθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω όρεξη να αντιμετωπίζω λογικά άλματα.

Ούτε για επίθεση έγραψα, ούτε για προσβολή.

Η αναίτια κριτική σε κάποιον για θέμα που δεν τον αφορά( ταύτιση πιστού με την φορολογία που σου επιβάλει ο νομοθέτης για την Εκκλησία)είναι προσβολή!Γιατί να κριτικάρεις κάποιον σε θέμα που δεν τον αφορά;Επίσης δεν στα γράφω μόνο εγώ άρα δεν μπορεί μόνο εγώ να "παρεξήγησα"τα λεγόμενα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...