Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειπα και πριν εννοειται οτι γνωμη των αλλων δεν θα πρεπε να μας ενδιαφερει αλλα απο την στιγμη που υπαρχει ομως πρεπει να προσαρμοζομαστε σε αυτο το δεδομενο.

 

Δηλαδή να μη βάλω σκουλαρίκι επειδή η γιαγιά μου λέει οτι τα φοράνε οι γυναίκες. Ή να μην ακούσω rock γιατί είναι του σατανά ενώ ο Καζαντζίδης ήταν χριστιανός. Ή να μην πιπώσω άντρα επειδή κάποιοι το θεωρούν αηδιαστικό. Ή μην παντρευτώ τον άνθρωπο που αγαπώ γιατί είμαι πούστης. Εντάξει. Ατελείωτη η λίστα..όχι δεν θα προσαρμόσω τη ζωή μου με το τι θεωρεί "νορμαλ", "φυσιολογικό" ο κάθε βλαμένος πώς να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη εγω που φοραω σκουλαρικια και στα δυο αυτια, θεωρουμε πουστης??

 

Αυτες οι αντιληψειςε μας φαγανε..

 

Αμα εχεις τατουαζ θεωρησε χασικλης ή οτι εκανες φυλακη...

 

Αυτα ποτε δεν τα χω καταλαβει...

 

Πολλοι ειναι φρου φρου και αρωματα, αλλα σε κατι τετοια δειχνουν ποσο μικροι και αμυαλοι ειναι...

 

Τι θα πει ο κοσμος κλπ, με ελεγε καποτε η γιαγια μου, ε την ειπα ας κοιταξουν την καμπουρα τους.

 

(Ενας θειος μου ειναι ψαλτης στην εκκλησια του χωριου, παντα οταν με εβλεπε μου ελεγε για το μαλλι μου, πως λεγεται αυτο το κουρεμα, για τα σκουραρικια, ε μια μερα με μπριζωσε και του ειπα τα εγγονια σου τα ειδες...Η γιαγια μου κοκκαλο και τα δυο του εγγονια μαλλι μεχρι τον κωλο, απλητοι, με κατι τζιν που εγω ουτε στην δουλεια δεν τα φορουσα, φουλ μεταλαδες, ποτε τους δεν σε βοηθησανε σε κατι. Τον πηρε και αυτον η μπαλα, το παιζεις θρησκος αλλα τα τσεπενεις απο την εκκλησια και μαυρα)...Ε ξανα δεν με ειπε τιποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να μη βάλω σκουλαρίκι επειδή η γιαγιά μου λέει οτι τα φοράνε οι γυναίκες. Ή να μην ακούσω rock γιατί είναι του σατανά ενώ ο Καζαντζίδης ήταν χριστιανός. Ή να μην πιπώσω άντρα επειδή κάποιοι το θεωρούν αηδιαστικό. Ή μην παντρευτώ τον άνθρωπο που αγαπώ γιατί είμαι πούστης. Εντάξει. Ατελείωτη η λίστα..όχι δεν θα προσαρμόσω τη ζωή μου με το τι θεωρεί "νορμαλ", "φυσιολογικό" ο κάθε βλαμένος πώς να το κάνουμε.

 

Βεβαίως και να βάλεις σκουλαρίκι, αν το γουστάρεις, να ντυθείς όπως κάνεις κέφι, να έχεις το μαλλί σου όπως σού αρέσει, να ακούσεις ό,τι μουσική προτιμάς, να χτυπήσεις τατουάζ, να κάνεις piercing, να κάνεις σεξ και να παντρευτείς με όποιο άτομο θέλεις.

 

Όλα τα παραπάνω - και πολλά ακόμα, η λίστα είναι όντως ατέλειωτη... - αφορούν αποκλειστικά εσένα και, ούτε οφείλεις λογαριασμό σε κανέναν, ούτε πρέπει να προσαρμόσεις τη ζωή σου στο τι θεωρεί φυσιολογικό ο καθένας.

 

Το ίδιο έκανα και κάνω κι εγώ, μια ζωή ολόκληρη. Υπήρξαν φορές που έκανα και πράγματα, μόνο και μόνο επειδή «έλεγε ο κόσμος», έτσι για να τού πάω κόντρα. Τέτοια αντίδραση μού βγαίνει, όταν ακούω να λένε: «Μα...τι θα πει ο κόσμος;»

 

Απλώς, ανέκαθεν ήμουν ρεαλιστής και ούτε ήλπιζα, ούτε πίστευα, ούτε ...απαιτούσα από την κοινωνία να με αποδεχθεί, ούτε να εγκρίνει τις επιλογές μου, ούτε να πάψει να με σχολιάζει. Τις ακολουθούσα ούτως ή άλλως και από 'κει και πέρα, αν ήθελε να με αποδεχθεί, καλώς. Αν δεν ήθελε, πάλι καλώς. Κοινώς, εντελώς στ' @@ μου. Δεν έμπαινα βέβαια π.χ. σε εκκλησία με στάμπα «666» στη μπλούζα, ούτε άρχιζα να αναλύω την προχθεσινή παρτούζα σε καμιά σεμνότυφη γιαγιά...αυτό έχει να κάνει με τρόπο σκέψης.

 

Με δυο λόγια: Από τη στιγμή που, ό,τι κάνει ο καθένας, το κάνει στον εαυτό του και για τον εαυτό του, χωρίς να μπλέκεται στη ζωή των υπόλοιπων, θεωρώ ότι το δικαίωμά του να το κάνει, πρέπει είναι αναφαίρετο.

 

Η παράνοια όμως, ξεκινά από 'κει και πέρα: Από το σημείο που αρχίζεις να ...απαιτείς την αποδοχή των επιλογών σου, να επαναστατείς όταν γίνεσαι αντικείμενο σχολιασμού, να απορείς για τα σχόλια και να ωρύεσαι για το ότι ...οφείλουν οι υπόλοιποι να βουλώσουν το στόμα τους. Όχι ότι δεν έχεις δικαίωμα, απλώς είσαι φαντασιόπληκτος.

 

Είναι παράνοια, για πολλούς λόγους. Αρχικά, διότι είναι ανεδαφικό το να ελπίζεις ότι θα πατήσεις ένα κουμπί και θα κάνεις τον κόσμο να μην κουτσομπολεύει. Εν συνεχεία, διότι αυτοαναιρείσαι - «Εγώ θα κάνω αυτό που γουστάρω, ακόμα κι αν κάποιοι ενοχλούνται (έστω και αδίκως), αλλά οι άλλοι δε θα λένε αυτό που γουστάρουν (έστω κι αν είναι παράλογο)». Τέλος, διότι, το δικαίωμα να προβάλει τέτοιες αξιώσεις, το έχει μόνο όποιος δεν είπε ποτέ, ούτε μια φορά, βλέποντας κάποιον «περίεργο» για τα δικά του δεδομένα στο δρόμο: «Κοίτα έναν καραγκιόζη, ρε!» Ξέρεις κάποιον τέτοιο; Εγώ πάντως όχι...

 

Το να αγωνίζεσαι και να απαιτείς ίσα δικαιώματα σε θεσμικό επίπεδο, είναι απολύτως λογικό, θεμιτό και δίκαιο. Το να απαιτείς όμως την αποδοχή σου και την έγκριση των επιλογών σου, ακόμα και από φορείς, των οποίων η λειτουργία και οι κανόνες, βασίζονται σε δογματικές θέσεις, οι οποίες από τη βάση τους απορρίπτουν αυτές τις επιλογές - π.χ. η απαίτηση κάποιων, να αναγνωριστεί ο gay γάμος από την ...επίσημη ορθόδοξη εκκλησία (ναι, αυτή την ανέκαθεν συντηρητική και σαφώς οπισθοδρομική ορθόδοξη εκκλησία) - είναι εντελώς παράλογο. Το να πιστεύεις δε, ότι μια ενδεχόμενη αναγνώριση από τέτοιους φορείς, θα σημάνει και την αποδοχή από το σύνολο τής κοινωνίας, ανήκει στη σφαίρα τού φανταστικού και μόνο.

 

Αυτός που δε θέλει, σε ατομικό επίπεδο, να αποδεχθεί κάτι - και οι κοινωνίες, δεν είναι άλλο από πολλά, μαζεμένα «ατομικά επίπεδα»... - δεν υπάρχει περίπτωση ν' αλλάξει μυαλά και ιδέες, ούτε μετά από ηλεκτροσόκ. Αυτός π.χ. που «δε γουστάρει τούς gay», αν αλλάξει θέση η εκκλησία και πει επισήμως ότι δέχεται και αναγνωρίζει τον gay γάμο, πιο πιθανό είναι να πάψει να γουστάρει την εκκλησία, παρά να αλλάξει θέση και γνώμη για τους gay.

 

(Τα περί εκκλησίας, ήταν απλώς και μόνο ένα παράδειγμα. Ούτε με αφορούν οι αρχές και τα κολλήματά της, ούτε τίποτα σχετικό. Το τονίζω, προς αποφυγή παρανόησης...) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να απαιτείς όμως την αποδοχή σου και την έγκριση των επιλογών σου, ακόμα και από φορείς, των οποίων η λειτουργία και οι κανόνες, βασίζονται σε δογματικές θέσεις, οι οποίες από τη βάση τους απορρίπτουν αυτές τις επιλογές - π.χ. η απαίτηση κάποιων, να αναγνωριστεί ο gay γάμος από την ...επίσημη ορθόδοξη εκκλησία (ναι, αυτή την ανέκαθεν συντηρητική και σαφώς οπισθοδρομική ορθόδοξη εκκλησία) - είναι εντελώς παράλογο. Το να πιστεύεις δε, ότι μια ενδεχόμενη αναγνώριση από τέτοιους φορείς, θα σημάνει και την αποδοχή από το σύνολο τής κοινωνίας, ανήκει στη σφαίρα τού φανταστικού και μόνο.

 

Έστω κ μισός πιστός από την LGBT κοινότητα να θέλει να παντρευτεί θρησκευτικά σε ένα από τα μεγάλα δόγματα τότε σαφώς σαφέστατα εγώ θα υποστηρίξω τη θέση του.Το πως το κάθε γιδοδόγμα μεταφράζει τις θέσεις του ''θεού'' τους για τις γκέι σχέσεις είναι σχετικό κ αυτό ακριβώς υπογραμίζουν τα διάφορα θρησκευτικά LGBT pressure groups με σκοπό την αλλαγή των κυριώτερων δόγματων προς αυτή τη κατεύθυνση.

 

Το φλέγον για την κοινότητα όμως δεν είναι ο θρησκευτικός γάμος αλλά η καταπολέμιση της βδελυγματικής ομοφοβικής ρητορικής κ κατηχήσεων των επίσημων εκπροσώπων των μεγαλύτερων δογμάτων.Βασικά η επίσημη εκκλησία πρέπει να το ράψει με τη συστηματική απανθρωποποίηση των LGBT.Οι βλαχάρες καναγιόκαργιες τύπου Άνθιμος κ σια πρέπει να μάθουν να το χουν βουλωμένο.

 

Καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλά μπάζα πιστοί κ στρέητ κ γκέι που επηρρεάζονται από την κάθε λινάτσα ολκής τύπου Άνθιμος.Αυτό λοιπόν αφορά κεντρικά την LGBT κοινότητα.Δε μπορεί κ δεν πρέπει να παραμένει αναπάντητο τπτ μι θινκς.Εκεί λοιπόν το deconstruction του δόγματος μέσω head on μορφών προπαγάνδας για μένα είναι απόλυτα θεμιτό.Μπορούμε ανταγωνιστικά ,άκρως προπαγανδιστικά κ στοχευμένα να ανταπαντάμε σε κάθε απανθρωποποιητικό negation που μας έρχεται από επίσημους εκπροσώπους.Μπορούμε να υπενθυμίζουμε τα νέα ακαδημαικά δεδομένα που μας έρχονται από τη συγκριτική θεολογία όπως πχ το πρόσφατο παραδειγμα του γκόσπελ του Ιούδα κ τα γραπτά των μεινστρημ κληρικών μεγάλων δογμάτων που υποστηρίζουν πως ο χριστός ήταν γκέι (που οκ μεταξύ μας ήταν χαλαρουίτα).Εκεί λοιπόν έρχεται κ η πολύτιμη αρωγή της στρατευμένης academia που για μένα είναι όπλο απέναντι στη κουλαμάρα της εκκλησίας.Αντίστοιχα για το Ισλαμ πχ μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα verses από το κοράνι που αξιοποιεί ο μουφτής (όπως τον λένε γουατέβα) της Νότιας Αφρικής για να τελεί επίσημα μουσουλμανικούς γκέι γάμους εκεί κάτω.Όλο κ κάτι θα βρούμε κ για τα άλλα δόγματα (αν δεν έχουμε βρεί ήδη).

 

Δε λέω να μπούμε στη κουλαμάρα της κάθε θεολογικής κατήχησης της εκκλησίας κοκ αλλά γουστάρω στοχευμένο προπαγανδιστικό τρολάρισμα για κεντρικά σημεία που κάνουν επίθεση στο psyche των προβάτων.Η θέση πχ που σιγα σιγά κερδίζει έδαφος κ στα μεινστρημ δογματα για το οτι ο χριστός ήταν όντως γκέι είναι κ γαμώ τα τρολαρίσματα,αφήστε που δίνει πολεμοεφόδια σε κάποιους γκέι πιστούς που την πίνουν συστηματικά με την ευαισθησία τους απέναντι στη θρησκεία.

 

Το δια ταυτα είναι οτι όλα τα δόγματα eventually θα τον πιούν λόγω των διεθνών εξελίξεων σε θεσμικό επίπεδο.Εκ των πραγμάτων θα φτάσουν να κάνουν τέτοιο μπακτρακ που οι κολοτούμπες των πολιτικών θα ωχριούν.Ήδη πχ η επίσημη CofE πέρασε από ενεργή ''αντίσταση'' στο θέμα του γκέι γάμου σε παθητική στάση σταματώντας επίσημα να παλεύει για το ζήτημα.Baby steps.Τώρα δε ξέρω πότε κ αν θα αλλάξουν το δόγμα,υποθέτω αυτό μπορεί να αργήσει αλλά το μόκο ήδη αρχίζουν να το κάνουν κάποια δόγματα κ αυτό οφείλεται πρωτίστως κ κυρίως στις επιτυχίες μας σε θεσμικό επίπεδο.Το βασικό είναι η μπίζνα που λέγεται εκκλησία να έρθει σε τόσο δυνή θέση που το να αρθρώνει ανταγωνιστικό λόγο για LGBT ζητήματα θα είναι ταμπού κ no go.Αυτό λοιπόν το εγγυάται η οργιώδης επιτυχία του LGBT κινήματος ως το κύριο civil rights movement της εποχής μας.

 

Όσο λοιπόν πέφτουν μια μια οι χώρες σε θεσμικό επιπέδο,όσο η αποδοχή των γκέι σχέσεων αυξάνεται στη κοινωνία με γεωμετρική πρόοδο,όσο οι γηραιότεροι πεθαίνουν κ όσο εμείς συνεχίζουμε να επιμορφώνουμε τους μελλοντικούς στρέητ συμμάχους μας μιλώντας με τους μοναδικούς όρους που μπορούν να καταφέρουν την αποφασιστική νίκη ,τους όρους αγάπης κ συντροφικότητας, τόσο η εκκλησία θα γίνεται irrelevant,θα περιθωριοιποιήται κ θα φαντάζει απολίθωμα.Πόσο λοιπόν θα αντέξει η εκκλησία να μας λέει ότι είμαστε ''αμαρτωλοί''?

 

Μι θινκς λίγα τα ψωμιά της κ εκεί.Το χω ξαναπεί εξάλλου, η εκκλησία ποτέ μα ποτέ στην ιστορία της δε κατάφερε να μείνει για πολύ μεγάλα διαστήματα εκτός του κοινωνικού βηματισμού.Το βούλωσε για τη σκλαβιά,το έραψε για τους διαφυλετικούς γάμους ,ε θα το ράψει με τρόπο κ για τους γκέι γάμους κ eventually όλα μα όλα τα μεγάλα δόγματα θα τους τελούν.Το να πω πότε θα είναι άσκηση επί χαρτου αλλά είτε ζω είτε όχι κ βλέπωντας πως η κοινωνία αλλάζεί ριζικά στο ζήτημα θα είναι μαλακία ολκής να πιστεύω οτι η εκκλησία θα αντέξει να παραμένει τραγικά εκτός βηματισμού κοινωνίας.

 

Ας αρχίσουμε να την κάνουμε να φοβάται να αρθρώσει ανταγωνιστικό λόγο για την LGBT κοινότητα όσο επιμένει να κοιμάται κ για τους θρησκευτικούς γάμους βλέπουμε.

 

Either way η εκκλησία θα χάσει.Κ θα χάσει σε όλα τα επίπεδα για το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βαλιανάτος είναι ο λόγος που αγαπάμε τους γκεη. Σε φάση πως αν δεν ήταν γκεη θα είχε πηδήξει όλο τον γυναικείο πληθυσμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω κ μισός πιστός από την LGBT κοινότητα να θέλει να παντρευτεί θρησκευτικά σε ένα από τα μεγάλα δόγματα τότε σαφώς σαφέστατα εγώ θα υποστηρίξω τη θέση του.

 

Δε σού λέω να μη την υποστηρίξεις. Σού λέω ότι είναι εντελώς άσκοπο, ακριβώς διότι μιλάμε για «δόγματα», το οποίο μεταφράζεται ως: «Είναι έτσι, επειδή έτσι λέω εγώ και σ' όποιον αρέσει». Ανόητο από τη ρίζα του μεν, αλλά αυτό σημαίνει «δόγμα», είτε θρησκευτικό, είτε άλλο.

 

Για να μη μιλήσουμε για το πόσο υποτιμά την αξιοπρέπειά του κάποιος, παλεύοντας για την αποδοχή του από ένα χώρο, ο οποίος επισήμως τον ακυρώνει ως άνθρωπο. Δεν πάει να λέγεται «εκκλησία», ο χώρος αυτός, δεν πάει να λέγεται «Ekali Club», η διαφορά είναι μηδαμινή για 'μένα. Για τον καθένα είναι προφανώς διαφορετικά τα πράγματα, αλλά προσωπικά, ανατριχιάζω στη σκέψη ότι θα με απασχολούσε έστω και ελάχιστα, το ότι κάποιοι - όσοι και όποιοι κι αν ήταν αυτοί - δε θα με δέχονταν γι' αυτό που είμαι.

 

Όσο δε εξευτελιστικό για τον εαυτό μου, θα θεωρούσα το να προσπαθήσω να αλλάξω, ή να προσποιηθώ προκειμένου να τύχω τής αποδοχής τους, άλλο τόσο εξευτελιστικό θα θεωρούσα το να προσπαθώ να αλλάξω εκείνους. Με αγνοούν και δε με γουστάρουν μία; Τους επιστρέφω τα ίδια, επί εκατό.

 

Το πως το κάθε γιδοδόγμα μεταφράζει τις θέσεις του ''θεού'' τους για τις γκέι σχέσεις είναι σχετικό

 

Μιλώ ειδικά για το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα (για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα. Όχι ότι είμαι ειδήμων περί τού συγκεκριμένου, αλλά λέμε τώρα...) και λέω ότι, κάθε άλλο παρά σχετικό είναι, το πώς μεταφράζει τις θέσεις τού Θεού του. Πιο απόλυτο και συγκεκριμένο δε γίνεται. Είπαμε, αυτή είναι η φύση κάθε «δόγματος».

 

Δεν περιορίζεται δε στις gay σχέσεις. Είναι απόλυτο και «στεγανό» στις θέσεις του, αναφορικά με το να αποδεχθεί τον οποιονδήποτε. Σύμφωνα με το επίσημο «γράμμα» του, αν εγώ π.χ. έχω ...λοξοδρομήσει έστω και σ' ένα από τα «ου» του, δεν είμαι «καλός χριστιανός». Όχι μόνο δεν πρέπει να κερατώσω το ...στεφάνι μου (ου μοιχεύσεις), αλλά ούτε καν να ξεροσταλιάζω, ή να έχω φαντασιώσεις με το πιπίνι που βγαίνει με το στρινγκ στο απέναντι μπαλκόνι (ουκ επιθυμήσεις τη γυναίκα τού πλησίον σου)...

 

...πώς φαντάστηκες ότι θα έκανε εξαίρεση, στο πώς αντιμετωπίζει ειδικά τις gay σχέσεις, μόνο εσύ το ξέρεις...

 

Το φλέγον για την κοινότητα όμως δεν είναι ο θρησκευτικός γάμος αλλά η καταπολέμιση της βδελυγματικής ομοφοβικής ρητορικής κ κατηχήσεων των επίσημων εκπροσώπων των μεγαλύτερων δογμάτων.

 

...και επανερχόμαστε για πολλοστή φορά, στα ίδια και τα ίδια: Ένα ποσοστό των gay, επιθυμεί να μπορεί να τελέσει θρησκευτικό γάμο, αλλά για την gay κοινότητα - η οποία υποτίθεται ότι περιλαμβάνει και αυτό το ποσοστό - η επιθυμία αυτή ενός μέρους των μελών της, δεν αποτελεί ...φλέγον ζήτημα!

 

Το φλέγον, είναι να πάψουν να ακούγονται αυτά που δε γουστάρουμε (παραδόξως δε, να πάψουν να ακούγονται από ανθρώπους και θεσμούς, οι οποίοι δεδηλωμένα και βάσει «καταστατικού» δε μας αποδέχονται), αυτά που δεν εξυπηρετούν το σκοπό μας, αυτά που αντιτίθενται στις θέσεις μας...

 

...Ο.Κ!

 

(Αλήθεια, ειδικά εκείνοι οι gay που θέλουν να μπορούν να παντρεύονται θρησκευτικά, είναι σύμφωνοι με το ποιο πρέπει να είναι πιο ...φλέγον; Αν ναι, συγνώμη κιόλας, αλλά τρίχες θέλουν...)

 

Βασικά η επίσημη εκκλησία πρέπει να το ράψει με τη συστηματική απανθρωποποίηση των LGBT.Οι βλαχάρες καναγιόκαργιες τύπου Άνθιμος κ σια πρέπει να μάθουν να το χουν βουλωμένο.

 

Πάνω που πάω να ξεχάσω τη ...δημοκρατική σου ευαισθησία(!) και την αφοσίωσή σου στον αγώνα για ...ίσα δικαιώματα και προσπαθώ να μιλήσω σοβαρά, αρχίζεις πάλι τα περί «ραμμάτων» και «βουλωμάτων», επιβεβαιώνοντας ότι είναι μάταιη η προσπάθεια...Τέλος πάντων, ο χρόνος μου δεν κοστίζει επί τού παρόντος! 

 

Καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλά μπάζα πιστοί κ στρέητ κ γκέι που επηρρεάζονται από την κάθε λινάτσα ολκής τύπου Άνθιμος.Αυτό λοιπόν αφορά κεντρικά την LGBT κοινότητα.Δε μπορεί κ δεν πρέπει να παραμένει αναπάντητο τπτ μι θινκς.Εκεί λοιπόν το deconstruction του δόγματος μέσω head on μορφών προπαγάνδας για μένα είναι απόλυτα θεμιτό.

 

...και, αντί να τούς πει ευθέως ότι τους θεωρεί μπάζα και να τους δώσει να καταλάβουν ότι δεν τους προσθέτει πόντους, το να ασχολούνται με την «κάθε λινάτσα ολκής», δίνοντάς της αξία, η κοινότητα ονειρεύεται ...deconstructions. Ειλικρινές, δε λέω...και αποτελεσματικόόόό!!! 

 

τα γραπτά των μεινστρημ κληρικών μεγάλων δογμάτων που υποστηρίζουν πως ο χριστός ήταν γκέι ...

 

....Η θέση πχ που σιγα σιγά κερδίζει έδαφος κ στα μεινστρημ δογματα για το οτι ο χριστός ήταν όντως γκέι , δίνει πολεμοεφόδια σε κάποιους γκέι πιστούς που την πίνουν συστηματικά με την ευαισθησία τους απέναντι στη θρησκεία.

 

...κι εγώ διάβασα κάπου ότι ήταν χεβυμεταλάς. Θα το βρω το κωλόχαρτο και θα πάω να το τρίψω στη μούρη εκείνου τού παπάρα τού θεολόγου, που μού τα είχε κάνει τσουρέκια για το ραφτό των Black Sabbath στο μπουφάν μου, τότε, στα νιάτα μου...

 

Αντίστοιχα για το Ισλαμ πχ μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα verses από το κοράνι που αξιοποιεί ο μουφτής (όπως τον λένε γουατέβα) της Νότιας Αφρικής για να τελεί επίσημα μουσουλμανικούς γκέι γάμους εκεί κάτω.

 

Σοβαρά τώρα (όσο κι αν δεν το πιστεύεις) : Με τους ισλαμιστές, έχετε πολύ περισσότερες πιθανότητες να βγάλετε άκρη, απ' όσες με τούς ορθόδοξους. Εντάξει, στην Υεμένη θα τα βρείτε μπαστούνια, αλλά τούς υπόλοιπους τούς έχετε για πλάκα...

 

Το δια ταυτα είναι οτι όλα τα δόγματα eventually θα τον πιούν λόγω των διεθνών εξελίξεων σε θεσμικό επίπεδο.

 

...όσο δε στοιχηματίζεις χοντρά φράγκα, είσαι ασφαλής!

 

Το βασικό είναι η μπίζνα που λέγεται εκκλησία να έρθει σε τόσο δυνή θέση που το να αρθρώνει ανταγωνιστικό λόγο για LGBT ζητήματα θα είναι ταμπού κ no go.

 

Ναι, είπαμε και πριν ότι αυτό είναι το ...βασικό!

 

Πόσο λοιπόν θα αντέξει η εκκλησία να μας λέει ότι είμαστε ''αμαρτωλοί''?

 

Εγώ, που την ακούω να μού λέει το ίδιο, πως καταφέρνω και τη γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι, μού λες; Μόνο οι gay έχετε τόσο μεγάλο καημό, για το αν θα σας πει αμαρτωλούς η εκκλησία;

 

η εκκλησία ποτέ μα ποτέ στην ιστορία της δε κατάφερε να μείνει για πολύ μεγάλα διαστήματα εκτός του κοινωνικού βηματισμού.Το βούλωσε για τη σκλαβιά,το έραψε για τους διαφυλετικούς γάμους ,ε θα το ράψει με τρόπο κ για τους γκέι γάμους

 

Για την εκκλησία, αυτά είναι τελείως - μα τελείως! - διαφορετικής σημαντικότητας ζητήματα. Γι' αυτό σού λέω μη βάζεις στοίχημα. Αν δώσεις όλο σου το είναι, για την καθιέρωση τού πολιτικού gay γάμου - πού, αυτός είναι που σε καλύπτει νομικά στα πάντα, στο κάτω, κάτω - σε όσες περισσότερες χώρες είναι αυτό εφικτό να συμβεί, αργά ή γρήγορα θα έχεις πετύχει κάτι σημαντικό για 'σένα και τούς «δικούς» σου. Αν θέλεις βέβαια, να καταναλώνεις το χρόνο σου, παλεύοντας με ...δράκους, δικαίωμά σου είναι κι αυτό...

 

κ eventually όλα μα όλα τα μεγάλα δόγματα θα τους τελούν.

 

...για τα στοιχήματα, το είπα πριν, έτσι;

 

θα είναι μαλακία ολκής να πιστεύω οτι η εκκλησία θα αντέξει να παραμένει τραγικά εκτός βηματισμού κοινωνίας.

 

Έχει παραμείνει σ' αυτή την κατάσταση, εδώ και αιώνες. Δε θέλει ν' αλλάξει, ούτε και έχει κάποιο κέρδος από μια τέτοια ενδεχόμενη αλλαγή. Αναφέρομαι προφανώς στις βάσεις τού δόγματος, όχι στις φιοριτούρες τού κάθε παπά τής γειτονιάς...

 

Ας αρχίσουμε να την κάνουμε να φοβάται να αρθρώσει ανταγωνιστικό λόγο για την LGBT κοινότητα όσο επιμένει να κοιμάται κ για τους θρησκευτικούς γάμους βλέπουμε.

 

...και για το ότι έχεις μπερδέψει τα ...φλέγοντα, μιλήσαμε πριν, να μην τα λέμε ξανά...

 

Either way η εκκλησία θα χάσει.Κ θα χάσει σε όλα τα επίπεδα για το ζήτημα.

 

Να το πάω το στοίχημα, ότι όχι; Άντε, να το πάω! Πόσα;

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπεριστατωμένες απαντήσεις μία προς μία.Μπράβο ρε dee.Μου θυμίζει μία παλιά παροιμία η εμμονή μερικών γκέι να τους αποδεχτεί ντε και καλά η Εκκλησία η οποία έλεγε "Εδώ δεν σε θέλουν στο χωριό εσύ τους ρωτάς που είναι του παπά το σπίτι."Τι πρεμούρα είναι αυτήν με την Εκκλησία δεν το καταλαβαίνω.Είναι σαν να ζητάς από έναν δάσκαλο οδήγησης να σε μάθει πως να τρακάρεις όταν ζητάς ως γκέι από την εκκλησία να σε παντρέψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο οι gay έχετε τόσο μεγάλο καημό, για το αν θα σας πει αμαρτωλούς η εκκλησία;

 

Μωρέ εγώ ως μια τριμέγιστη καλά προσαρμοσμένη προσωπικότητα στο σεξουαλικό προσανατολισμό μου έχω τη δύναμη να γράφω στις μπάλες μου τις γιδόπαπατζες της εκκλησίας άσε που είμαι άθεος να πούμε κιόλας.Έχει όμως την ίδια δύναμη ο παραδίπλα γκέι?

 

Κοίτα δε θέλει κόπο θέλει τρόπο, οι παπαριές των δογμάτων για την ομοφυλοφιλία έχουν μετρήσιμα αρνητικό impact σε μια μερίδα γκέι κ στρέητ προβάτων κάτι που φαίνεται κ ερευνητικά.Ταυτόχρονα συνεχίζουν να διαιωνίζουν τη βδελυγματική ομοφοβία,το notion that we are somehow inferior or less than κ σιγοντάρουν μυριάδες αρνητικά στερεότυπα καθώς μας πάνε γαμιόντας στην συστηματική απανθρωποποιήση.Χτυπάνε δλδ κεντρικά μια διακριτή ομάδα του citizenry.

 

Πως να γίνει ,τα καργιοκάναγα των επίσημων δογμάτων έχουν ακόμα εξαιρετική δύναμη στη διαμόρφωση απόψεων σε οποιαδήποτε κοινωνία κ δε θέλει να σε μάγος για να το δεις αυτό.Στη σχέση μας πχ με πιστούς LGBT θεραπευόμενους οι ψυχολόγοι εργαζόμαστε με συγκεκριμένα guidelines από τους συλλόγους μας σε αναγνώριση του impact που rigid θρησκευτικές θεωρήσεις έχουν στην ευημερία αυτών των ανθρώπων (κ ειδικά εφήβων με λιγότερα resources).

 

 

η κοινότητα ονειρεύεται ...deconstructions

 

 

Ποια κοινότητα να πούμε,μάθε αναγνωση ρε ψηλέα να πούμε κ διάβαζε τι λέω στο κόουτ.Εγώ ρε ο τριμέγιστος Τόξος γουστάρει ξεφτιλικί μετά μουσικής ,με όλα τα παρελκόμενα που θα κάνουν τις φαιδρές κάργιες αλά Ανθιμος να το βουλώσουν όσο πνίγονται στο αίμα τους από τις γροθιές που θα δίνονται στο γαμωδόγμα τους.

 

Η κοινότητα να πούμε είναι κερματισμένη σε διάφορα γκρουπς ,είμαστε ετερογενές σύνολο λέμε ,ανάλογα ετερογενές ιδεολογικά,κοινωνο-οικονομικά κοκ με την υπόλοιπη οικουμένη.Σε αυτό που συμφωνούμε είναι η αναγωγή σε central ζήτημα των αγώνων μας σε θεσμικό επίπεδο κ εκεί είμαι απόλυτα αλληλέγγυος κ σύμφωνος.

 

Εγώ όμως λέω επιπρόσθετα οτι οι αιθεροβατικές κάργιες που προχωρούν στα γαμωnegations κ στη βδελυγματική ομοφοβική κ απανθρωποποιητική ρητορική τους πρέπει να πέρνουν απάντηση μέχρι κεραίας ακριβώς σε σημεία που θα τους πάει αίμα κ σε απόλυτη συνάρτηση των επιτυχημένων κ δοκιμασμένων μορφών προπαγάνδας.

 

Σιγά μην αφήσω εγώ αμαχητί την κάθε καριόλα στυλ Ανθιμος να θερίζει ανενόχλητα στη κοινωνία με την ομοφοβική ρητορική του από φόβο μη με πουν ακραίο.Δε παίζει να πούμε ,ειδικά στη προσωπική μου ζωή κ στο βαθμό που έρθω σε επαφή με τέτοια γίδια.Ανεξάρτητα όμως από το εαν θα έχουμε ενιαία στάση στη μπιζνοεκκλησία η νίκη μας είναι εξασφαλισμένη απέναντι της λόγω των επιτυχιών μας ως κίνημα γενικά κ ειδικά στο θεσμικό ζήτημα που θα διαμορφώσει τον ευρύτερο κοινωνικό βηματισμό.

 

Θα το ράψει είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.Ήδη εξάλλου τις γαργάρες τις άρχισε.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος_UK_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω που φοραω σκουλαρικια και στα δυο αυτια, θεωρουμε πουστης??

 

Αυτες οι αντιληψειςε μας φαγανε..

 

Αμα εχεις τατουαζ θεωρησε χασικλης ή οτι εκανες φυλακη...

 

Αυτα ποτε δεν τα χω καταλαβει...

 

Πολλοι ειναι φρου φρου και αρωματα, αλλα σε κατι τετοια δειχνουν ποσο μικροι και αμυαλοι ειναι...

 

Τι θα πει ο κοσμος κλπ, με ελεγε καποτε η γιαγια μου, ε την ειπα ας κοιταξουν την καμπουρα τους.

 

(Ενας θειος μου ειναι ψαλτης στην εκκλησια του χωριου, παντα οταν με εβλεπε μου ελεγε για το μαλλι μου, πως λεγεται αυτο το κουρεμα, για τα σκουραρικια, ε μια μερα με μπριζωσε και του ειπα τα εγγονια σου τα ειδες...Η γιαγια μου κοκκαλο και τα δυο του εγγονια μαλλι μεχρι τον κωλο, απλητοι, με κατι τζιν που εγω ουτε στην δουλεια δεν τα φορουσα, φουλ μεταλαδες, ποτε τους δεν σε βοηθησανε σε κατι. Τον πηρε και αυτον η μπαλα, το παιζεις θρησκος αλλα τα τσεπενεις απο την εκκλησια και μαυρα)...Ε ξανα δεν με ειπε τιποτα...

Γενικα εχεις ενα δικιο ΑΛΛΑ στην περιπτωση που μιλαμε τωρα (γαμος των γκει) δεν μπορεις του αλλου να του δωσεις την αληθεια ωμη δεν θα την δεκθει ο οργανισμος του πρεπει λοιπον για αρχη να προσαρμοστεις με τα μετρα των αλλων αν θες την υποστηριξη τους.

 

Θα σου πω κατι πολυ απλο οι γκει υπηρχαν απο πολυ παλια στον κινηματογραφο και την τηλεοραση αλλα ηταν με ωραιο τροπο και εβγαζαν γελιο, πχ ο μπεζος σαν γιαννης στους απαραδεκτους και ετσι σιγα σιγα ο κοσμος τους συμπαθησε και εφυγε απο το ταμπου.

 

Σκεψου τι θα γινοταν αμα ηταν ωμα τα πραγματα της πουτανας κλασικο παραδειγμα το φιλι στο  σηριαλ 

 

 του παπακαλιατη που εγινε πανικος.

 

Αν λοιπον θελουν οι γκει να εχουν δικαιωματα θα πρεπει να ενταχθουν στην κοινωνια σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λε ρε. Αυτά για τα σιγά σιγά να πας να τα πεις σε κανένα μαύρο. Άλλαξε απλά το γκαιη στο παραπάνω κείμενο με το μαύρος και το μπεζος με το μπαρμπα Θωμά. Για την τελευταία παράγραφο που έγραψες ειδικά, προκαλείς αηδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λε ρε. Αυτά για τα σιγά σιγά να πας να τα πεις σε κανένα μαύρο. Άλλαξε απλά το γκαιη στο παραπάνω κείμενο με το μαύρος και το μπεζος με το μπαρμπα Θωμά. Για την τελευταία παράγραφο που έγραψες ειδικά, προκαλείς αηδία

Τι ακριβως σε αηδιαζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...