Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το είπα αναφορικά με το ότι την βρίσκετε βέβαια μαγκιά σας και χέστηκαμε κι η βάρκα γέρνει :Ρ

Απλώς ο ρεντόντιν λίγο πριν έγραφε για το φίλο του που παραλίγο να εκπορνευτεί κι έκανε εκπτώσεις αλλά μπήκε στον καλό το δρόμο. Εκεί υπάρχει ηθική, κατάλαβες. Και βέβαια παρατήρησες ίσως την ό,τιβολεύει λογική που ακολουθεί περί ισχύος κ.ο.κ.

 

Ο λόγος που έκανα παράθεση στο post σου, δεν ήταν για να υπερασπιστώ τη θέση τού Redodin. Απλώς βρήκα αφορμή να απαντήσω σ' αυτό το «τα λεσβιακά στις τσόντες είναι ο.κ. δηλαδή;», το οποίο τονίζεται συχνότατα από πολλούς, λες και είναι περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο λόγος που έκανα παράθεση στο post σου, δεν ήταν για να υπερασπιστώ τη θέση τού Redodin. Απλώς βρήκα αφορμή να απαντήσω σ' αυτό το «τα λεσβιακά στις τσόντες είναι ο.κ. δηλαδή;», το οποίο τονίζεται συχνότατα από πολλούς, λες και είναι περίεργο...

 

 

Ναι βρε μάναμου, η αναφορά ήταν στο πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα, όχι γενικότερη, αυτό σου λέω. Πουριτανισμός όπου συμφέρει, φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

Προσπαθούνε να σε πείσουνε για το δικαίωμα ενός ΑΝΘΡΩΠΟΥ να παντρεύεται επειδή του αρέσει ο ΠΟΥΤΣΟΣ. Φανταστείτε στο μακρινό μέλλον να διαβάζουμε βιβλία ιστορίας και να λέμε "καλά ρε τι μαλάκες ήταν αυτοί, σφαζόντουσαν λολ"

Δεν ειναι εκει το προβλημα εχω πει εδω και αρκετα ποστ εφοσον ειναι μονο στο δημαρχειο δεν εχω κανενα προβλημα.

Αλλου ειναι το θεμα στο περι ποσο ειναι φυσιολογικο 'η οχι να εισαι γκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα αναφορικά με το ότι την βρίσκετε βέβαια μαγκιά σας και χέστηκαμε κι η βάρκα γέρνει :Ρ

Απλώς ο ρεντόντιν λίγο πριν έγραφε για το φίλο του που παραλίγο να εκπορνευτεί κι έκανε εκπτώσεις αλλά μπήκε στον καλό το δρόμο. Εκεί υπάρχει ηθική, κατάλαβες. Και βέβαια παρατήρησες ίσως την ό,τιβολεύει λογική που ακολουθεί περί ισχύος κ.ο.κ.

Γιατι ειπα εγω οτι ειναι ηθικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλου ειναι το θεμα στο περι ποσο ειναι φυσιολογικο 'η οχι να εισαι γκει.

 

Τα έχεις μπλέξει και είναι μαλακία. Κάτσε διάβασε τι σου έγραψαν τα παιδιά, ψάξε και μόνος σου, σκέψου, κρινε και κατέληξε. Κι εδώ είμαστε παλί. ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΜΠΑΡΟΥΤΙΑ ΠΙΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως θέλει προσοχή. Έχουμε τον κίνδυνο να απομονώσουμε άτομα που όντως εμπίπτουν σε κάποια στερεότυπα κ μιλάω από την άποψη του inclusion στην LGBT κοινότητα.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς με τον όρο "inclusion". Αν έπιασα σωστά το νόημα συμφωνώ. Ωστόσο αυτό είναι κάτι που αφορά κατά βάσει την LGBΤ κοινότητα, πρέπει να λυθεί λοιπόν από εσάς. Οι στερεοτυπικές αντιλλήψεις του straight συνόλου σίγουρα επηρεάζουν εμμέσως, δεν είναι ωστόσο η πηγή του συγκεκριμένου προβλήματος. Το γράφεις άλλωστε και ο ίδιος παρακάτω.

 

Πέραν αυτού, εννοείται προφανώς πως μια τέτοια απομόνωση αυτών των ατόμων δεν είναι επιθυμητή ούτε από την υπόλοιπη straight κοινωνία.

 

 

Καλώς η κακώς κάποιοι από μας θα παρουσιάζουμε ως κάποιο βαθμό ομοιότητα με την άλφα ή βήτα στερεοτυπική θεώρηση για κάποια κοινωνική ομάδα. Στα γρήγορα μπορώ να σκεφτώ 3-4 στερεότυπα για τους γκέι άνδρες με τα οποία πιστεύω ταιριάζω ενώ αντίστοιχα άλλα τόσα στοιχεία μου παρουσιάζουν ομοιότητα με τη στερεοτυπική εικόνα του μάτσο στρέητ άνδρα.

 

Δε διαφωνώ. Αν το καλοσκεφτείς άλλωστε, ακόμα και αρκετοί straight άνδρες παρουσιάζουν χαρακτηριστικά θηλυπρέπειας. Όπως και πολλοί gay είναι φουλ μάτσο.

 

 

Προφανώς μέσω της επιμόρφωσης χρειάζεται να χτυπάμε τα στερεότυπα αλλά όχι προς τη ζημία της ίδιας της κοινότητας. Ήδη ανάμεσα στη κοινότητα έχουμε το μεγάλο ζήτημα του bisexual erasure κ της συστηματικής αγνόησης του Τ φάσματος θέματα που βασικά γαμάνε το cohesion μας.

 

Εξαρτάται από το τι ορίζεις ως στερεότυπο και πως προσπαθείς να το χτυπήσεις. Θα εξηγηθώ παρακάτω. ;)

 

Μιας και το αναφέρεις πάντως, θεωρώ το T φάσμα ειδική περίπτωση. Δε μου φαίνεται παράξενο που αγνοείται -συστηματικά όπως λες- από τους υπολοίπους LGB, ακόμα κι αν αυτό αποτελεί αδικία ή επηρεάζει αρνητικά το cohesion. Οι transgenders έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες που ενδεχομένως χρήζουν διαφορετικής προσέγγισης. Είναι -όπως και να το δεις- λεπτό το ζήτημα.

 

 

Τα τελευταία χρόνια αν κοιτάξεις τα στοιχεία από τη διεθνή βιβλιογραφία θα δεις πως ανάμεσα στους γκέι άνδρες παρουσιάζεται η ανησυχητική τάση της ''feminophobia''. Μάλιστα ένας από τους κορυφαίους ψυχολόγους σε θέματα ψυχολογίας των σεξουαλικοτήτων στο meta-analysis του έχει δείξει πως οι γκέι άνδρες παρουσιάζουν συστηματικά πολύ πιο αρνητικές αντιλήψεις για τους θυληπρεπείς γκέι άνδρες σε σχέση με τις αντιλήψεις που έχουν οι στρέητ άνδρες. Αυτό λοιπόν έχει φανεί πως συναρτάται με την επιθετική στάση που υπήρχε στον γκέι ακτιβισμό για την καταπολέμιση του στερεοτύπου του camp γκέι άνδρα με αποτέλεσμα γκέι άνδρες που παρουσιάζουν έντονα στοιχεία θυληπρέπειας να απομονώνται από μεγάλη μερίδα της LGBT κοινότητας κάτι που έχει αντίκτυπο στην ενότητα μας.

 

Δεν έχω περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα, υποψιάζομαι πάντως πως οι π.χ. gay άντρες "αμύνονται" μ' αυτό τον τρόπο, θεωρώντας ίσως τους περισσότερο θηλυπρεπείς υπεύθυνους για τον ρατσισμό και την ομοφοβία που βιώνουν.

 

 

Ναι λοιπόν στη καταπολέμιση των στερεοτύπων αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας επειδή κάποιοι εμφανίζουν ομοιότητες με την άλφα στερεοτυπική θεώρηση.Πχ οκ κάποιοι γκέι άνδρες είναι θυληπρεπείς ενώ κάποιοι είναι αρρενωποί... big fucking deal... όλοι είναι welcome.

 

Επειδή ίσως δεν το έχω κάνει αρκετά σαφές, προσωπικά δε με ενοχλεί η θηλυπρεπής συμπεριφορά αυτή καθαυτή, αλλά οι ακραίες εκφάνσεις της.

 

Σε ένα gay pride event π.χ. δε θα με ενοχλούσε αν οι συμμετέχοντες φιλιούνταν ή παρουσιάζαν κάποιο ποσοστό θηλυπρέπειας. Για μένα αυτά είναι απολύτως αποδεκτά και αξιοπρεπή.

 

Με ενοχλούν όμως σκηνικά με λαδωμένους σε speedo, δονητές και γλυφιτζούρια σε σχήμα πούτσας. Τέτοια βλέπω και ξενερώνω, σόρυ αλλά αυτό δεν είναι gay pride αλλά slut καρναβάλι. Με νοιώθεις; Άλλο το "είμαι περήφανος που είμαι gay και δε μασάω", άλλο το "είμαι περήφανος που ψάχνομαι αβέρτα για πούτσο".

 

Καταλαβαίνω πως κάποια από τα παραπάνω γίνονται για χαβαλέ, δε βοηθούν όμως στο σκοπό σας. Ίσα ίσα, έτσι διαιωνίζονται οι γνωστές στερεοτυπικές αντιλλήψεις.

 

Αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά, τονίζεις το γεγονός πως σε ένα gay ζευγάρι είναι δυνατόν να υπάρξει π.χ. αγάπη και συντροφικότητα, αξίες δηλαδή αποδεκτές από το σύνολο της κοινωνίας. Ο κόσμος σε πρώτη φάση αυτά πρέπει να δει και να αφομοιώσει για να ταχθεί υπέρ των LGBT, όχι το τι κάνουν στο κρεβάτι τους.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά, τονίζεις το γεγονός πως σε ένα gay ζευγάρι είναι δυνατόν να υπάρξει π.χ. αγάπη και συντροφικότητα

Αυτό ακριβώς κάνει σήμερα ο γκέι ακτιβισμός.Τα κλιπάκια κ τις καμπάνιες που σας χώνω κατα καιρούς δες.Προέρχονται από τους σημαντικότερους ακτιβιστικούς οργανισμούς διεθνώς κ υπάρχει πάντα ένα κοινό premise.Μιλάμε με όρους αγάπης κ τονίζουμε την αξία της ανθρώπινης συντροφικότητας.Αυτή η γλώσσα μας είναι που ήδη μας έχει φέρει ορδές στρέητ συμμάχων κ το γεγονός πως μιλάμε για το ζήτημα με αυτούς τους όρους θα μας δώσει ultimately τη νίκη.

 

Το πραιντ είναι μόνο ένα κομμάτι αλλά αναπόσπαστο του κινήματος and while I hear you στο ζήτημα του ακραίου κρα στην ουσία του είναι μια γιορτή με ακτιβιστικές κ ιστορικές καταβολές.Μικρότερος κ γω έτρωγα φλασιές κ λεγα ρε πουστη μου δε γουστάρω να ταυτίζομαι με αυτή την εικόνα,ακόμα κ σήμερα το τρελό εξαλλέ με βαράει δόξα πατρί κάποιες φορές.Από κει κ πέρα ο στραβωμένος αν θέλει να πιαστεί από κάπου για να καταφερθεί εναντίον των LGBT θα πιαστεί, big deal. Το δια ταύτα είναι πως όσο στις κοινωνίες δεν υπάρχει ισότητα εμένα δε με βρίσκει αντίθετο η πολιτική του in your face,αλλά αυτό είπαμε είναι μόνο ένα κομμάτι του κινήματος.

 

Σε σχέση με τους Τ,υπάρχει όντως θέμα αγνόησης κ μια μερίδα γκέι ανδρών ειδικά έχει τρελή πρεμούρα να μη συσχετίζεται με το Τ φάσμα.Hell, ακόμα κ γω μικρότερος έτρωγα τα φλας μου με αυτό.Όταν όμως μέσω της προσωπικής/επαγγελματικής τριβής κ επιμόρφωσης αντιλαμβάνεσαι τις επιπρόσθετες τραγικές προκλήσεις που έχουν να αντιμετωπίσουν αυτοί οι άνθρωποι τότε το παίρνεις αλλιώς.Εξάλλου για μένα πέρα από το όποιο insight έχω αποκτήσει μέσω της επαγγελματικής μου ιδιότητας τίθεται κ θέμα ιδεολογίας.Εκ των πραγμάτων δε θα μπορούσα να είμαι κάτι άλλο από σύμμαχος κ συμπαραστάτης του Τ φάσματος.

 

Όπως κ να χει κ γω έχω υπάρξει λάβρος κατά του γκέι κινήματος κ τραστ μι ακόμα κ σήμερα διαφωνώ σε θέματα προσσέγγισης,κοιτάω όμως την ευρύτερη εικόνα για αυτό κ θέλω μια LGBT κοινότητα όσο πιο fully inclusive and diverse γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Star μόλις έκοψε σκηνή από δύο ετεροφυλόφιλες γυναίκες να φιλιούνται. Από την σειρά The new adventures of old Christine (s05e04).

 

Να βγάλει η Village τις διαφημίσεις της από το Star. Περίμενε... Το ίδιο μαγαζί είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Star μόλις έκοψε σκηνή από δύο ετεροφυλόφιλες γυναίκες να φιλιούνται. Από την σειρά The new adventures of old Christine (s05e04).

 

Να βγάλει η Village τις διαφημίσεις της από το Star. Περίμενε... Το ίδιο μαγαζί είναι.

 

το ειχα δει πριν μερες αυτο το επεισοδιο..και σε μια φαση ελεγε η christine "γιατι με φιλησες?" (κατι τετοιο τελοσπαντων)

 

και αναρωτιομουν ποτε ρε διαολο φιληθηκανε...αφου δεν ειδα τετοιο σκηνικο....

 

γενικως το ΕΣΡ πρεπει να διεπεται απο μεγαλη μαλακια..και σε πολλους υποτιτλους βλεπω μαλακιες μεταφρασεις σε εκφρασεις βρισιματος ή σεξουαλικου περιεχουμενου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές εντωμεταξύ ο Alpha λογόκρινε λεσβιακό φιλί από το Glee

 

Υπάρχει άλλη χώρα στην Ε.Ε με αυτή την πολιτική?λολ τραγικά γίδικο το ΕΣΡ κ το οτι οι σταθμοί δέχονται τα ομοφοβικά παπατζιλίκια τους

 

http://www.lifo.gr/team/gayandlesbian/41328

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό το ράκος με τις ομοφοβίες του ΕΣΡ πρέπει να παίζει μόνο Ελλαδιστάν από Ε.Ε

 

ffs εδώ όταν πήγαινα σχολείο εν έτη 1998 στη Βουλγαρία θυμάμαι γκέι φιλί στη τιβι.Στη Βουλγαρία του 1998 λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό η σηψαιμία που λέγετε ΕΣP έχει οριστεί όπως έχει οριστεί, για πολύ συγκεκριμένους σκοπούς Τόξο. Η γραμμή που ακολουθεί μόνο τυχαία δεν είναι. Δεν είναι άτυχες προσωπικές επιλογές των μελών τα όσα αποφασίζει - αλλά ατζέντα εκ των άνωθεν.

 

Το κράτος λειτουργεί λέμε - μην μασάτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...