Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.Η φάση δε θα αλλάξει με γραφικότητες

 

Είναι αστείο να μιλάμε για γραφικότητες σε μια κοινωνία που ζει ανάμεσα μας η ελένη μενεγάκη ας πούμε. Ας διευθετηθούν τα νομικά ζητήματα πρώτα. Για όνομα, εντάξει η κυρά μαρία εσένα που σε ψηφίζω τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν προκειμένω, πιστεύω πως η ελληνική κοινωνία είναι σχεδόν έτοιμη να "αποδεχτεί" ως ισότιμα μέλη της τους ομοφυλόφιλους.

Κοίτα όχι οτι φημίζομαι για την αντίληψη μου της Ελληνικής πραγματικότητας αλλά αυτό δε το χάφτω.Δε πείθομαι οτι η Ελλάδα σήμερα μπορεί να δεχτεί ισότιμα τους LGBT κ αναφέρομαι στους κατοίκους της.

 

Πάρε ως βαρόμετρο τους Έλληνες LGBT.Όσο skewed κ να είναι η γαμωαντίληψη μου δε νομίζω ότι πέφτω τόσο έξω ρε πούστη μου.Μια τραγικά μεγάλη μερίδα των Ελλήνων LGBT είναι στα μαύρα μεσάνυχτα δλδ σήριουσλι τράτζικ επίπεδα.Δε μιλάω για εκείνους που έχω γνωρίσει (διοτί γκοντ έχω ακούσει από τα πιο ομοφοβικά κ self defeating πράγματα από Έλληνες γκέι)αλλά αναφέρομαι κ σε ερευνητικά συμπεράσματα που μας έρχονται από ακτιβιστικούς οργανισμούς κ ΜΚΟ της Ελλάδας.

 

Όταν εμείς οι ίδιοι θεωρούμε πως η πάλη για ισότητα στην Ελλάδα είναι κάτι που δε μας αγγίζει,όταν ζούμε συστηματικά στο κρύψιμο ,το οποίο γαμήστε με δλδ αλλά είναι όντως προς το detriment της ουσιαστικής ορατότητας μας η οποία μπορεί πραγματικά να φέρει μετρήσιμα ωφέλη αν μη τι άλλο στον άμεσο περίγυρο μας, όταν είμαστε μέσα στον ωχαδερφισμό κ στη πλήρη άγνοια...τότε πείτε μου πως θα κάνουμε πιο educated τον στρέητ φίλο,αδερφό,γνωστό κοκ που μπορεί να μην έχει πάρει πρέφα οτι το κανελώνουμε το ριζόγαλο?...κ στη τελική στα αρχίδια του τώρα να ασχοληθεί με την LGBT ισότητα ο άλλος.

 

Δεν είναι επόμενο λοιπόν το μάτι μας στην Ελλάδα να πιάνει το κρα κ το ακραίο όταν η σιωπηλή πλειοψηφία είναι στα αζήτητα; Άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας πόσο μάλλον οτι είσαι άνθρωπος της διπλανής πόρτας όταν σε/μας καταδικάζεις στη μη ορατότητα κ αφήνεις μόνο το κρα να κυριαρχεί εκεί έξω.Γιατί στη τελική ωραίο κ καλό το κρα κ το ξεφωνημένο (είναι εξάλλου κ αυτό αναπόσπαστο κομμάτι της κοινότητας μας) αλλά γαμώτη μου είμαστε όντως οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας..πως να γίνει.. όμως ο φόβος,η εμετική τράτζικ άγνοια κ η εσωτερικευμένη ομοφοβία είναι η μεγάλη καρκινάρα των Ελλήνων LGBT κ σας το λέω μετα λόγου γνώσης.

 

Κοιτάχτε, σχεδόν κάθε φορά που βρίσκομαι Ελλάδα νοιώθω πως δεν έχω κοινή γλώσσα/κοινό βάδισμα με τον ''μέσο'' Έλληνα γκέι.Αν κ έχω γνωρίσει πραγματικά διαμαντάκια Έλληνες γκέι ακτιβιστές με τρομερή εμπειρία,κατάρτιση,γνώση κοκ...παραμένουμε λίγοι.Αποκαρδιωτικά λίγοι.

 

Για μένα σε ότι αφορά την Ελλάδα είναι central ζήτημα πρώτα η δική μας επιμόρφωση ώστε να δώσουμε στον μελλοντικό στέητ σύμμαχο το πάτημα να μας βοηθήσει.Μακάρι μεγάλες καμπάνιες επιμόρφωσης κ επαφής με το γκέι κίνημα να γίνουν πραγματικότητα στην Ελλάδα λέω γω.

 

Μέχρι τότε το πιο πολύ που μπορώ να φτάσω τη κουβέντα μου με μεγάλο αριθμό Ελλήνων γκέι είναι που άρπαξε χθές πούτσα ή που θα αρπάξει αύριο κ άγιος ο θεός.Τράστ μι αυτό πονάει όταν αντιλαμβάνεσαι πόσο αόρατοι είμαστε στην Ελλάδα.

 

Εμένα πάντως μου γαμάει τα σωθικά.Σήριουσλι φιλενάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανος αναφερεσαι στην αλλαγη φιλου που ειπα, δεν αναφερομουν σε παιδια που ειναι πχ ερμαφροδιτα και πρεπει οι γονεις να διαλεξουν τι θα ειναι το παιδι αλλα για εναν ενηλικο που παιρνει μια ωριμη αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλάκες με έχετε ξεσκίσει, έχω χάσει το μπούσουλα με τόσα απανωτά posts. :P

 

N3k21 αμπαλάρω και έρχομαι! :D

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε επί της ουσίας πολύ, απλά εκεί που εσύ νιώθεις την ανάγκη να υποδείξεις εγώ νιώθω την υποχρέωση να αφήσω τον άλλον στην ησυχία του, να κάνει όπως αγαπά. Αυτό είναι όλο.

Δεν ξέρω αν είσαι πιο συντηρητικός, πάντως μάλλον είμαι πιο ταπεινός.

 

Επειδή όντως δε διαφωνούμε, οφείλω σε πρώτη φάση να ζητήσω συγγνώμη αν ήμουν επιθετικός στο προηγούμενο post μου.

 

Στο θέμα τώρα, let me rephrase: Νοιώθω που λες την υποχρέωση να υποδείξω, επειδή εκτιμώ πως η συμπεριφορά της LGBT κοινότητας στην Ελλάδα είναι αυτοκαταστροφική. 

 

Θέλω λοιπόν να αφήσω τον άλλο στην ησυχία του, αν το κάνω όμως πιστεύω πως στο τέλος θα φάει τα μούτρα του. Εννοείται βέβαια πως δεν πρόκειται να τον εμποδίσω, ούτε φυσικά να του επιτεθώ απλά επειδή διαφωνούμε. Θα χαιρόμουν πολύ πάντως αν εξέταζε και τη δική μου εκδοχή των πραγμάτων, ακόμα και τελικά ακολουθούσε το δικό του δρόμο.

 

Δεν προτείνω κάτι θεωρώντας τον εαυτό μου αυθεντία, "φιλικές συμβουλές" προσπαθώ να δώσω.

 

 

Ναι οκ, ιδανικά έτσι θα άλλαζε, αλλά πρακτικά δεν έχει γίνει ποτέ έτσι στην ιστορία ξες.

 

Δε λέω να κάτσουν οι άνθρωποι στ' αυγά τους και να μη διεκδικήσουν τα νόμιμα δικαιώματά τους. Να το κάνουν όμως ουσιαστικά: Με αφορμή το τελευταίο post του Τοξοβόλου, ας μορφωθούν πρώτα οι ίδιοι, ας αντιληφθούν πως πρέπει να κινηθούν συλλογικά ως κοινότητα, έτσι ώστε να μην τους ταυτίζει ο μέσος χαλβάς Έλληνας με τον εκάστοτε φωνακλά της TV. 

 

Πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν λοιπόν, δραστικότατα πράγματα. Απλά η εκπροσώπηση της LGBT κοινότητας δεν πρέπει να περιορίζεται σε parades και σε γραφικούς τηλεμαϊντανούς.

 

 

Είναι αστείο να μιλάμε για γραφικότητες σε μια κοινωνία που ζει ανάμεσα μας η ελένη μενεγάκη ας πούμε. Ας διευθετηθούν τα νομικά ζητήματα πρώτα. Για όνομα, εντάξει η κυρά μαρία εσένα που σε ψηφίζω τι κάνεις.

 

Ε ναι, τα είπαμε αυτά. Αλλά δεν πολεμάς τη γραφικότητα με...επιπλέον γραφικότητα. 

 

 

Κοίτα όχι οτι φημίζομαι για την αντίληψη μου της Ελληνικής πραγματικότητας αλλά αυτό δε το χάφτω.Δε πείθομαι οτι η Ελλάδα σήμερα μπορεί να δεχτεί ισότιμα τους LGBT κ αναφέρομαι στους κατοίκους της.

 

Έγραψα αν προσέξεις "σχεδόν έτοιμη". Οι κλισέ εκφράσεις σε φάση "ας κάνουν ό,τι θέλουν, αρκεί να μη δω το γιό μου πούστη", περιγράφουν χαρακτηριστικά την επικρατούσα αντίλληψη. 

 

Πλέον, ειδικά οι νεότερες γενιές, δε θεωρούν την ομοφυλοφιλία κάτι το αφύσικο. Ακόμα και αν το κάνουν, τείνουν περισσότερο προς τη φάση του sympathiser, παρά του "ουουουου 666". Οι παλαιότεροι, κάποιοι στιγμή θα αποδεχτούν τα νέα δεδομένα, πρέπει όμως να περιοριστούν οι στερεοτυπικές συμπεριφορές από τους "γνωστούς", τουλάχιστον στα ΜΜΕ.

 

Γι' αυτό και σκάω λέγοντας πως πρέπει να χτυπηθούν πρώτα απ' όλα τα στερεότυπα, να πάψουν να χρησιμοποιούνται ως σύμβολα περηφάνιας και διαφορετικότητας.

 

Όσον αφορά τώρα το πως αντιμετωπίζουν το ζήτημα τα μέλη της ελληνικής LGBT κοινότητας, το μόνο που έχω να πω, είναι πως πρώτα αποκτάς αυτοσεβασμό και μετά ζητάς (ή απαιτείς) το σεβασμό των γύρω σου.

 

Κατά τ' άλλα με κάλυψες πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν διαβασες το αρθρο.

To διαβασα για αυτο σου απαντησα, στο παραδειγμα που μου δινεις μιλαμε για ενα παιδακι με μια δυσλειτουργια (φιμωση πεους) και απο ενα ιατρικο λαθος επρεπε να ζησει σαν κοριτσι.

 

Οπως σου ξανα ειπα μιλαω για ενηλικα ατομα που δεν εχουν καποιο προβλημα στα γεννητικα τους οργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και σκάω λέγοντας πως πρέπει να χτυπηθούν πρώτα απ' όλα τα στερεότυπα, να πάψουν να χρησιμοποιούνται ως σύμβολα περηφάνιας και διαφορετικότητας.

 

Εδώ όμως θέλει προσοχή.Έχουμε τον κίνδυνο να απομονώσουμε άτομα που όντως εμπίπτουν σε κάποια στερεότυπα κ μιλάω από την άποψη του inclusion στην LGBT κοινότητα.Καλώς η κακώς κάποιοι από μας θα παρουσιάζουμε ως κάποιο βαθμό ομοιότητα με την άλφα ή βήτα στερεοτυπική θεώρηση για κάποια κοινωνική ομάδα. Στα γρήγορα μπορώ να σκεφτώ 3-4 στερεότυπα για τους γκέι άνδρες με τα οποία πιστεύω ταιριάζω ενώ αντίστοιχα άλλα τόσα στοιχεία μου παρουσιάζουν ομοιότητα με τη στερεοτυπική εικόνα του μάτσο στρέητ άνδρα.

 

Προφανώς μέσω της επιμόρφωσης χρειάζεται να χτυπάμε τα στερεότυπα αλλά όχι προς τη ζημία της ίδιας της κοινότητας.Ήδη ανάμεσα στη κοινότητα έχουμε το μεγάλο ζήτημα του bisexual erasure κ της συστηματικής αγνόησης του Τ φάσματος θέματα που βασικά γαμάνε το cohesion μας.

 

Τα τελευταία χρόνια αν κοιτάξεις τα στοιχεία από τη διεθνή βιβλιογραφία θα δεις πως ανάμεσα στους γκέι άνδρες παρουσιάζεται η ανησυχητική τάση της ''feminophobia''. Μάλιστα ένας από τους κορυφαίους ψυχολόγους σε θέματα ψυχολογίας των σεξουαλικοτήτων στο meta-analysis του έχει δείξει πως οι γκέι άνδρες παρουσιάζουν συστηματικά πολύ πιο αρνητικές αντιλήψεις για τους θυληπρεπείς γκέι άνδρες σε σχέση με τις αντιλήψεις που έχουν οι στρέητ άνδρες.Αυτό λοιπόν έχει φανεί πως συναρτάται με την επιθετική στάση που υπήρχε στον γκέι ακτιβισμό για την καταπολέμιση του στερεοτύπου του camp γκέι άνδρα με αποτέλεσμα γκέι άνδρες που παρουσιάζουν έντονα στοιχεία θυληπρέπειας να απομονώνται από μεγάλη μερίδα της LGBT κοινότητας κάτι που έχει αντίκτυπο στην ενότητα μας.

 

Ναι λοιπόν στη καταπολέμιση των στερεοτύπων αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας επειδή κάποιοι εμφανίζουν ομοιότητες με την άλφα στερεοτυπική θεώρηση.Πχ οκ κάποιοι γκέι άνδρες είναι θυληπρεπείς ενώ κάποιοι είναι αρρενωποί... big fucking deal... όλοι είναι welcome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μεγαλωσανε σαν κοριτσι και εκεινος ενιωθε αγορι.

Δεν μιλαμε για "επιρροες απο τα media", λεει οτι τον μεγαλωσανε σαν κοριτσι.

Και εσυ εκει τον χαβα σου οτι επειδη τα βλεπουν στην tv θα γινει γκει...

Ειλικρινα, δεν εχεις ιδεα για το τι μιλας, και εχεις και αποψη.

 

Αλλα για πες μας για τον Ρωμα. Ποιο επεισοδιο σου αρεσε πιο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μεγαλωσανε σαν κοριτσι και εκεινος ενιωθε αγορι.

Δεν μιλαμε για "επιρροες απο τα media", λεει οτι τον μεγαλωσανε σαν κοριτσι.

Και εσυ εκει τον χαβα σου οτι επειδη τα βλεπουν στην tv θα γινει γκει...

Ειλικρινα, δεν εχεις ιδεα για το τι μιλας, και εχεις και αποψη.

 

 

Και εμενα ολοι μου οι φιλοι στην εφηβεια με πιεζαν να αρχισω το καπνισμα και να κανω μαυρο και δεν εχω δοκιμασει ποτε στην ζωη μου τιποτα απο τα δυο.

 

Το οτι αυτο το παιδι ηταν κατασταλαγμενο παρα τα οσα περαε δεν σημαινει οτι ολα τα παιδια ειναι ετσι , μερικα ατομα μπαινουν σε αυτο το lifestyle λογω του βομβαρδισμου που δεχονται απο τα media.

 

 

 

Αλλα για πες μας για τον Ρωμα. Ποιο επεισοδιο σου αρεσε πιο πολυ?

Ολες οι σειρες του ρομα ηταν εξαιρετικες ακομα και αυτες που κατα την agb δεν καναν νουμερα οπως το Δεληγιάννειο.

 

Επισης ο ιδιος ο ρομας αν και γκει καυτιριαζε πολυ επιτυχημενα ομοφυλοφιλους που λειτουργουσαν υπερβολικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις γνωρίσει κάποιον gay που να στο έχει επιβεβαιώσει και είσαι τόσο σίγουρος;

Ναι εγω γνωρισει ατομο που ασχολειται με την showbiz ειναι σχεδιαστης.

Αρχισε να κανει υποχωρησεις σε σεξουαλικα θεματα για να γινει διασημος γιατι σαν straight 100% δεν ειχε τα κονε που επρεπε, ειχε μπλεξει και με τα ναρκωτικα αλλα ευτηχως τωρα ειναι καθαρος.

 

Αλλα περα απο αυτο δεν χρειαζεται να ξερεις κανει μπαμ, πολλα παιδια θελουν να μοιασουν στον Ρουβα ή τον Μαρτακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγω γνωρισει ατομο που ασχολειται με την showbiz ειναι σχεδιαστης.

Αρχισε να κανει υποχωρησεις σε σεξουλικα θεματα για να γινει γινει διασημος γιατι σαν straight 100% δεν ειχε τα κονε που επρεπε, ειχε μπλεξει και με τα ναρκωτικα αλλα ευτηχως τωρα ειναι καθαρος.

 

Αλλα περα απο αυτο δεν χρειαζεται να ξερεις κανει μπαμ, πολλα παιδια θελουν να μοιασουν στον Ρουβα ή τον Μαρτακη.

Σόρρυ, αλλά ο φίλος σου δεν έγινε για λίγο gay. Call boy έγινε. Έχει τεράστια διαφορά. Και προφανώς θα το έκανε είτε ήταν γυναίκα είτε ήταν άντρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'συ redodin ξέρεις τι γίνεται; Θα μπορούσαμε να σου φέρνουμε επιχειρήματα για τα επόμενα 5 χρόνια, αλλά δεν είσαι ανοιχτός να ακούσεις οπότε δεν έχει και νόημα. Έχεις τις απόψεις σου, οι οποίες είναι και παγιωμένες - σε λίγο θα μας πεις ότι υπάρχει και θεραπεία για τους gay. Τα πράγματα δεν είναι έτσι και δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν κοινωνίες εκεί έξω (ευτυχώς) που έχουν αποφασίσει ότι τα δικαιώματα του καθενός δεν ορίζονται από το τι πάει κόντρα στην αισθητική του ορισμένων ή στις πεποιθήσεις περί κοινωνικής βάσης και οικογένειας.

 

Η ηθική και τα κοινωνικά πρότυπα είναι επίφαση, στην πραγματικότητα απλώς εσύ και οι ομοϊδεάτες σου δεν θέλετε να ακούσετε τον σοβαρότατο προβληματισμό ανθρώπων που αναγκάζονται να ζουν και να σέβονται μία ομπρέλα δικαιωμάτων τα οποία όμως οι ίδιοι τελικά στερούνται βάσει επιχειρημάτων που προβάλλεις εδώ και Χ σελίδες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, αλλά ο φίλος σου δεν έγινε για λίγο gay. Call boy έγινε. Έχει τεράστια διαφορά. Και προφανώς θα το έκανε είτε ήταν γυναίκα είτε ήταν άντρας.

Δεν ηταν ανδρικη πορνη απλα εκανε καποιες υποχωρησεις οπως θα εκανε και μια γυναικα με τον προισταμενο της, ο λογος φυσικα που το εκανε ηταν γιατι ετσι ειναι περασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...