Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπηρχε αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο μετα εχει της μοδας λογω του ψευτικου τροπου ζωης που μας πουλαγανε.

Το βιντεο του southpark λεει κατι πολυ σοφο ολοι θελουν να γινουν γκει επειδη ειναι της μοδας οπως καποτε ολοι το παιζαν μαυροι.

 

Και δεν εχει καθολου αδικο καποτε ηταν της μοδας το hip και η RnB, τα φαρδια παντελονια και οι αλυσιδες.

Τωρα ο αντρας ειναι της μοδας να βρει την θηλυκη του πλευρα..... 

 

Τώρα σοβαρά ρε παιδιά, εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε πόσοι είναι gay (στην Ελλάδα για παράδειγμα) το 2013, ξέρετε πόσοι ήταν το 1913; Ποιος μπορεί να αποδείξει αν έχουν αυξηθεί ή μειωθεί οι gay και πού στηριζόμενος; στο πόσοι βγαίνουν στην τηλεόραση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι αξιώνετε από gay να είναι "καθώς πρέπει" - ενώ αυτό το "καθώς πρέπει" είναι που τους γαμάει την ζωή;

 

Γιατί; Πως ορίζεις εσύ αυτό το "καθώς πρέπει";

 

Δε θα έπληττε π.χ. την ομοφοβία, η προβολή αξιοπρεπών ανθρώπων, οι οποίοι τυχαίνει να είναι ομοφυλόφιλοι; Δε θα έθετε νέα, περισσότερο ρεαλιστικά πρότυπα στην κοινωνία;

 

Γιατί στις εκπομπές που αφορούν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων βλέπουμε μόνο Βαλιανάτους και Γαβαλάδες; Γιατί οι διάφοροι "ακτιβιστές" χρησιμοποιούν επιτειδευμένα ακραίας συμπεριφοράς κλόουν συκιές και καρναβάλια gay pride parades;

 

Με ακραίες, σχεδόν φαιδρές, δράσεις δεν καταφέρνεις να πείσεις τους γύρω σου, το αντίθετο, τους απομακρύνεις. 

 

 

Αν το είχες διαβάσει καθόλου θα ήξερες ότι μόνο "καθώς πρέπει" δεν ήταν.

 

Απλά ήταν πιο εύγλωττος και ψάρωνες. Τα όσα έλεγε στο 3ο ο Μάνος ήταν αρκετά πιο ριζοσπαστικά και όχι της αρεσκείας των πολλών και "καθώς πρέπει", που αν τα καταλαβαίνανε εγκαίρως θα τον ξηλώναν άρον άρον από τις σχολικές γιορτές, απ' όπου φαντάζομαι τον πρωτοσυνάντησες.

 

Όπως ξηλώσαν Χριστιανόπουλους και Εμπειρίκους, γιατί πετούσαν καμιά "πούτσα" και κανένα "ήρχισε να τήν αυνανίζη, τρίβων τήν κλειτορίδα της" στα έργα τους, και κοκκίνιζαν οι δασκάλες.

 

Δε νομίζω πως ο Odin, ο Deesnider, ή αρκετά ακόμα μέλη της κοινωνίας μας, έχουν πρόβλημα με τις ριζοσπαστικές θέσεις του Χατζιδάκι, ούτε με τις "γαργαλιστικές" εκφράσεις σε λογοτεχνικά έργα.

 

Ξαναλέω, ενοχλεί το επιτειδευμένα ακραίο, η συμπεριφορά που δεν αποτελεί μέσο έκφρασης, αλλά έχει ως σκοπό αποκλειστικά την πρόκληση. Ενοχλεί η επίθεση.

 

Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή έλλειψης σεβασμού στη διαφορετικότητα. Συχνά είναι και πρακτικό το πρόβλημα. Για παράδειγμα εγώ είμαι υπέρ του πολιτικού Γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων, είμαι υπέρ της αντιμετώπισης τους ως νομικά ισότιμα μέλη της κοινωνίας.

 

Δε θα ήθελα όμως σε καμία περίπτωση να δω ζευγάρια Γαβαλάδων να υιοθετούν παιδιά, επειδή το θεωρούν δικαίωμα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω δεν θα ηθελα να γινει κατι τετοιο, αλλα δεν θα ηθελα και ενα ζευγαρι απο αντρα καγκουρα και γυναικα τσοκαρο ομως...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν θα ηθελα και ενα ζευγαρι απο αντρα καγκουρα και γυναικα τσοκαρο ομως...

Θα λυνόταν το θέμα του υπερπληθυσμού σε μια πενταετία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω δεν θα ηθελα να γινει κατι τετοιο, αλλα δεν θα ηθελα και ενα ζευγαρι απο αντρα καγκουρα και γυναικα τσοκαρο ομως...

 

Μαζί σου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε πρόκειται για gay ζευγάρι, είτε για straight, το πρόβλημα είναι οι επιπτώσεις της συμπεριφοράς των γονέων στην ψυχολογία του παιδιού. Εξηγούμαι για να μην θεωρηθούν οι αντιρρήσεις μου "αισθητικής φύσεως".

 

 

 

Για την ώρα πάντως, η κοινωνία δε μπορεί να περιορίσει την αναπαραγωγή straight ηλιθίων. Μπορεί όμως να το κάνει σε αντίστοιχα ηλίθιους gay. Είναι μεγάλη κουβέντα και δε λέει να το αναπτύξουμε εδώ. Όπως είπα συμφωνώ μαζί σου πάντως.

 

 

 

Σκέψου τώρα, αν εγώ -που στην τελική αποδέχομαι τον gay γάμο- σκαλώνω σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις, πως να μην σκαλώσει κάποιος περισσότερο συντηρητικός, ο οποίος ακούει "gay" και του έρχεται στο μυαλό ο Σταύρος Παράβας στο ρόλο του Πίπη;

 

Ε, τέτοιους ανθρώπους δε γίνεται να τους προσεγγίσεις προβάλλοντας με ακραίας μορφής ξεφτιλίκια την όποια διαφορετικότητά σου. Λάδι στη φωτιά ρίχνεις έτσι.

 

Θα ήταν καλύτερο να κάνεις το αντίθετο, να δείξεις δηλαδή πόσα πράγματα έχετε κοινά, να διαλύσεις τα λανθασμένα πρότυπα - καρικατούρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, ακραίας μορφής ξεφτιλίκια και ούτε στο δικό μου σκεπτικό υπάρχει ανάγκη για gay parade εφόσον οι ομοφυλόφιλοι γουστάρουν ισότητα (υπάρχει straight parade; ) αλλα μην ξεχνάμε ότι οι ακραίες εκδηλώσεις είναι γέννημα της καταπίεσης. Κάθε είδους τέτοιο κίνημα περνάει από ακραίες τάσεις, έχουμε δει φεμινίστριες, έχουμε δει και Malcolm X - δεν διαφέρει και τόσο πολύ. Απλώς είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί αυτού του είδους η ακρότητα συνήθως ξεπερνά τα όρια της ισότητας που διεκδικεί.

 

Φράνκλυ, δεν ξέρω αν οι μαύροι ή τα φεμινιστικά κινήματα θα είχαν πετύχει *κάτι* χωρίς ακρότητες και το τι πέτυχαν τελικά μέσω αυτών είναι πολύ πολύ πολύ συζητήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαυροι με τους ομοφυλοφιλους ειναι 2 διαφορετικα πραγματα..ως προς το ποσο ευκολο μπορει να κρυφτει καποιος απο τους 2.

 

ο μαυρος εκανε μπαμ απο μακρυα..για αυτο ειχαμε malcom x , million man march και αλλα ακραια μιας και επρεπε να παλεψουν την διαφορετικοτητα τους οπωσδηποτε...εδω και τωρα.

 

ο ομοφυλοφιλος μπορει σιωπηλα να ενταχθει στην κοινωνια και με τον τροπο του να δειξει οτι δεν διαφερει απο τους υπολοιπους (περα απο την σεξουαλικη του προτιμηση)...ωστε να μην δινει λαβες...να λεει ο αλλος της διπλανης πορτας "μπα?ειναι γκει τελικα?ε και?μια χαρα ανθρωπος ειναι..ουτε μαλακας ουτε περιεργος ουτε τιποτα".

Εχω δει ντοκιμαντερ με γκει που αν δεν σου το λεγανε δεν το καταλαβαινες.Εχω γνωστο γκει που μεχρι να μου το πουν..δεν ειχα παρει γραμμη τιποτα...

Γιατι υιοθετουν γυναικεια συμπεριφορα?σε τροπους , ομιλια , περπατημα κλπ?μου το εξηγει καποιος?

 

αλλα με τις καρικατουρες που βλεπουμε να προβαλλονται και τα parades..νταξ...ποντους δεν παιρνουν στους συντηρητικους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν παραλλήλισα, μιλάω τηρουμένων των αναλογιών.

 

Κατά δεύτερον, το θέμα της γυναικείας συμπεριφοράς και γιατί την υιοθετούν δεν είναι τόσο απλό. Αλλά σε κάθε περίπτωση, όσο κι αν πάει κόντρα στην αισθητική σου, όσο υπάρχουν γκόμενες που έχουν το δικαίωμα να κουνάνε τον κώλο τους βάρκα γυαλό και να μην τρέχει μία (αντίθετα, να επικροτείται κιόλας), κι όσο υπάρχουν καγκουράκια που έχουν το δικαίωμα να το παίζουν πληρώνωτασπάω ποιος είσαι εσύ που θα επιβάλλεις καθωσπρεπισμό στους ομοφυλόφιλους συγκεκριμένα, δεν κατάλαβα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν παραλλήλισα, μιλάω τηρουμένων των αναλογιών.

 

Κατά δεύτερον, το θέμα της γυναικείας συμπεριφοράς και γιατί την υιοθετούν δεν είναι τόσο απλό. Αλλά σε κάθε περίπτωση, όσο κι αν πάει κόντρα στην αισθητική σου, όσο υπάρχουν γκόμενες που έχουν το δικαίωμα να κουνάνε τον κώλο τους βάρκα γυαλό και να μην τρέχει μία (αντίθετα, να επικροτείται κιόλας), κι όσο υπάρχουν καγκουράκια που έχουν το δικαίωμα να το παίζουν πληρώνωτασπάω ποιος είσαι εσύ που θα επιβάλλεις καθωσπρεπισμό στους ομοφυλόφιλους συγκεκριμένα, δεν κατάλαβα;

Ε οχι και δεν τρεχει τιποτα μιλαμε για σουργελα .

Γενικα μιλωντας δεν ειναι θεμα καθωπρεπισμου αλλα προσβολη στο αντρικο φιλο, οκ σου αρεσουν οι αντρες αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να φορας ροζ κολαν και να μιλας καλιαρντα.

 

Αν αυτο το κανεις γιατι αισθανεσαι γυναικα πηγαινε κανε αλλαγη φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ στην αναπτυγμένη Δύση το pride πλέον έχει αρχίσει να φεύγει από το στυλάκι της φαιδρότητας (που κ μένα με χτυπάει στο δόξα πατρί κάποιες φορές με το extreme κρα) κ να ενσωματώνεται ως θεσμός με μεγαλύτερο κύρος ,ορατότητα κ αποδοχή από το μεινστρημ.

 

Ουσιαστικά ακτιβιστικοί οργανισμοί μεγάλου διεθνούς κύρους όπως GLAAD,Stonewall,Human Rights Campaign κοκ έχουν θέσει τον ουσιαστικό ακτιβισμό στο πραιντ κάτι που οδηγεί γερά καταρτισμένους ακτιβιστές να το υποστηρίζουν αλλάζοντας σταδιακά την εικόνα φαιδρότητας που είχαμε συνηθίσει.Αποκτάμε έτσι ολοένα μεγαλύτερη στήριξη από μεινστρημ ποιοτικούς εκπροσώπους,φορείς κύρους ή επίσημους φορείς ,φτασμένες προσωπικότητες (ειδικά εκείνων που είναι out) κ η φάση αλλάζει.Αυτά για την αναπτυγμένη ανθρωπότητα.

 

Για την Ελλάδα όμως όλα κ όλα,θέλω κρα,ξεφτυλίκι,φαιδρότητα κ χυμαδιό στα πραιντ,μέχρι κ γκέι παρτούζες φόρα παρτίδα να πούμε.Η αφόρητη μη ορατότητα των Ελλήνων LGBT κ ο τράτζικ φαρισαισμός του Ελλαδιστάν στο ζήτημα δε με χαλάει να απαντηθεί με αυτό τον τρόπο.Ίσως έτσι να χουμε κανα τζερτζελέ με τπτ ομοφοβικά ακροδεξιά γίδια κ πέσει κ λίγο το spotlight στο θέμα.

 

Βαικά για περιοχές τύπου Ελλαδιστάν κουμχουριετ δε βλέπω πως μπορεί να βλάψει η ακραία πρόκληση.Ταυτόχρονα θα χουμε κ τις ρεμένες ομοφοβικές καναγιόκαργιες ολκής να βαράνε μπιέλες κ θα χει σόου η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και δεν τρεχει τιποτα μιλαμε για σουργελα .

Γενικα μιλωντας δεν ειναι θεμα καθωπρεπισμου αλλα προσβολη στο αντρικο φιλο, οκ σου αρεσουν οι αντρες αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να φορας ροζ κολαν και να μιλας καλιαρντα.

 

Αν αυτο το κανεις γιατι αισθανεσαι γυναικα πηγαινε κανε αλλαγη φιλου.

 

Παρντόν αλλά δεν είσαι το κέντρο του κόσμου και δεν σε αφορά απαραιτήτως πώς ντύνεται και πώς συμπεριφέρεται ο άλλος. Πώς σου φάνηκε αυτό. Μ;

 

Αυτό που ζητάς είναι επιβολή εννιαίας συμπεριφοράς/εμφάνισης και υποτίθεται ότι ζούμε σε ελεύθερες κοινωνίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥιΝ εγω ειμαι της αποψης οτι ειτε εισαι γυναικα ειτε αντρας...στην εμφανιση ,στην σεξουαλικη προτιμηση και κατ'επεκταση στην ψυχοσυνθεση...

 

βασει αυτου δικαιολογω (εγω για μενα) οτιδηποτε κανει ο αλλος προς αυτες τις κατευθυνσεις...

 

δηλ. οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ μου γουσταρω με τα χιλια την μινα ορφανου που ξερει τι θελει και το εκανε πραξη και δεν προκαλει με κανεναν τροπο.

 

Ερχονται ομως και μου λενε οτι οι γκει δεν ειναι κατι ξεκαθαρο... δηλ τον δινουν και τον παιρνουν αρα και η ψυχοσυνθεση τους ειναι κατι αναμεικτο ...καλα τα λεω?αν οχι διορθωστε με.

 

Αρα γιατι βλεπουμε πολλους γκει με ακραια ή και μη , γυναικεια συμπεριφορα?Θελουν να ειναι γυναικες ?ετσι νοιωθουν?Ας το γυρισουν τοτε.

Δεν εχω δει δηλ γκει να συμπεριφερεται/ντυνεται σαν "ακραιος"  ΑΝΤΡΑΣ...αρα μηπως λεω εγω...το γκειλικι τεινει ....στο γυναικα?

 

Δεν κρινω το πως θα συμπεριφερθει ο καθεις...αντρας γυναικα ή γκει..απλα προβληματισμους θετω..

 

ΥΓ : μην μου λες για τις γυναικες γιατι κουνιουνται κλπ...αν δεν κουνηθει η γυναικα ποιος θα κουνηθει ?...ειναι στο "job description" της :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, ακραίας μορφής ξεφτιλίκια και ούτε στο δικό μου σκεπτικό υπάρχει ανάγκη για gay parade εφόσον οι ομοφυλόφιλοι γουστάρουν ισότητα (υπάρχει straight parade; ) αλλα μην ξεχνάμε ότι οι ακραίες εκδηλώσεις είναι γέννημα της καταπίεσης.

 

Κοίτα όμως, καταπίεση από καταπίεση διαφέρει. Άλλο να στερείσαι βασικά πολιτικά δικαιώματα ή να δέχεσαι σωματική βία* λόγω της καταγωγής σου (κάτι το οποίο είναι αδύνατο να αλλάξεις, δεν τίθεται θέμα επιλογής) και άλλο να σε αντιμετωπίζουν ως "περίεργο" σε μια -έστω και στο περίπου- Δυτική κοινωνία.

 

 

 

*Νταξ, σίγουρα θα υπάρχουν και ομοφυλόφιλοι που πέφτουν θύματα ρατσιστικών επιθέσεων στις μέρες μας, δεν τίθεται όμως νομίζω θέμα σύγκρισης με τη φάση που έζησε π.χ. η γενιά του Malcolm X (μιας και τον ανέφερες).

 

 

 

Ειδικά όταν αντιμετωπίζεσαι ως τέτοιος, όχι απαραίτητα λόγω των σεξουαλικών σου προτιμήσεων, αλλά ενδεχομένως και της συμπεριφοράς σου - η οποία μάλιστα γνωρίζεις πως είναι "πάτημα" για τους αντιπάλους σου. Ε, οι ορέξεις μας στο κρεβάτι είναι θέμα DNA, το να κυκλοφοράμε όμως σα μπουμπουνιέρες απλά για να "make a point" αποτελεί συνειδητή επιλογή.

 

Στην τελική αν θες να προβάλλεις τον εαυτό σου με συγκεκριμένο τρόπο, πρέπει να αποδεχτείς και την κριτική της -σχετικής- πλειοψηφίας του κοινωνικού συνόλου, ειδικά αφού παλεύεις για να είσαι ισότιμο μέλος αυτού. 

 

Υπόψιν, αναφέρομαι σε Δυτικές κοινωνίες. Εννοείται πως άμα πιάσουμε καμιά Ρωσία ή "Ισλαμική Δημοκρατία", αλλάζει το πράμα.

 

 

Κάθε είδους τέτοιο κίνημα περνάει από ακραίες τάσεις, έχουμε δει φεμινίστριες, έχουμε δει και Malcolm X - δεν διαφέρει και τόσο πολύ. Απλώς είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί αυτού του είδους η ακρότητα συνήθως ξεπερνά τα όρια της ισότητας που διεκδικεί.

 

Οι ακραίας μορφής δράσεις μπορεί υπό συνθήκες να είναι απαραίτητες, ή έστω δικαιολογημένες. Tον Malcolm X π.χ. δε ξέρω αν μπορώ να τον συμπαθήσω. Σίγουρα όμως τον δικαιολογώ. 

 

Τις ακραίες φεμινίστριες του παρελθόντος τις δικαιολογώ επίσης.

 

Όσες δρουν με εξίσου ακραίο τρόπο σήμερα όμως και εντός Δυτικών κοινωνιών, τις θεωρώ ότι ακριβώς και τους συμμετέχοντες σε gay pride parades: Γραφικά άτομα, τα οποία περισσότερο κακό κάνουν στο σκοπό τους, παρά τον υπερασπίζονται. 

 

Στα περί "δίκοπου μαχαιριού" συμφωνούμε απόλυτα. Λίγο πολύ αυτό προσπαθώ κι εγώ να πω.  ;)

 

 

Φράνκλυ, δεν ξέρω αν οι μαύροι ή τα φεμινιστικά κινήματα θα είχαν πετύχει *κάτι* χωρίς ακρότητες και το τι πέτυχαν τελικά μέσω αυτών είναι πολύ πολύ πολύ συζητήσιμο.

 

Όπως ίσως εννοείται και απ' αυτά που γράφω παραπάνω, θεωρώ πως μια δράση δεν είναι a priori καλή ή κακή. Πάντα παίζουν ρόλο συνθήκες όπως η ανεκτικότητα του κόσμου, ο τόπος και ο χρόνος, η επιρροή των "κλασσικών" θρησκειών ή πολιτικών συστημάτων κ.λ.π. 

 

Εν προκειμένω, πιστεύω πως η ελληνική κοινωνία είναι σχεδόν έτοιμη να "αποδεχτεί" ως ισότιμα μέλη της τους ομοφυλόφιλους. Αυτό που οφείλουν να κάνουν οι ίδιοι, λαμβάνοντας φυσικά υπόψιν τη νοοτροπία του μέσου Έλληνα, είναι τον κάνουν περισσότερο educated γύρω από το θέμα τους, όχι να τον κοντράρουν ελπίζοντας πως θα "ξυπνήσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Πως ορίζεις εσύ αυτό το "καθώς πρέπει";

 

Δε θα έπληττε π.χ. την ομοφοβία, η προβολή αξιοπρεπών ανθρώπων, οι οποίοι τυχαίνει να είναι ομοφυλόφιλοι; Δε θα έθετε νέα, περισσότερο ρεαλιστικά πρότυπα στην κοινωνία;

 

Γιατί στις εκπομπές που αφορούν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων βλέπουμε μόνο Βαλιανάτους και Γαβαλάδες; Γιατί οι διάφοροι "ακτιβιστές" χρησιμοποιούν επιτειδευμένα ακραίας συμπεριφοράς κλόουν συκιές και καρναβάλια gay pride parades;

 

Με ακραίες, σχεδόν φαιδρές, δράσεις δεν καταφέρνεις να πείσεις τους γύρω σου, το αντίθετο, τους απομακρύνεις.

Καταλαβαίνω το point σου, αλλά γιατί πιστεύεις ότι οι gay πρέπει να ντε και καλά να φέρουν την ατζέντα τους εκεί που τα συντηρητικά σου αντανακλαστικά νιώθουν πιο άνετα; Γιατί έχεις την πεποίθηση ότι βρίσκεσαι σε κάποια superposition να μοιράσεις συμπεριφορές; Χάριν "αποτελεσματικότητας";

 

Αν οι ίδιοι δεν νιώθουν δεσμευμένοι από τις νόρμες συμπεριφοράς και θέλουν να χοροπηδάν με stringάκια στο Γκάζι, από που απορρέει το δικαίωμά σου να τους το απαγορεύσεις; Και εγώ είμαι άλλης αισθητικής, αλλά δεν αφήνω την πρωτόγεννη μου αντίδραση να μετακινήσει την θέση μου.

 

 

Δε νομίζω πως ο Odin, ο Deesnider, ή αρκετά ακόμα μέλη της κοινωνίας μας, έχουν πρόβλημα με τις ριζοσπαστικές θέσεις του Χατζιδάκι, ούτε με τις "γαργαλιστικές" εκφράσεις σε λογοτεχνικά έργα.

Εδώ πέφτει απότομα η γραμμή - δεν ζούμε στην ίδια χώρα. Αν υπάρχει κάτι σε αφθονία στην χώρα που ζω, είναι συντηρητισμός, δειλία και υποκριτές μουτζαχεντίν. Να με καλέσεις στη δική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥιΝ εγω ειμαι της αποψης οτι ειτε εισαι γυναικα ειτε αντρας...στην εμφανιση ,στην σεξουαλικη προτιμηση και κατ'επεκταση στην ψυχοσυνθεση...

 

βασει αυτου δικαιολογω (εγω για μενα) οτιδηποτε κανει ο αλλος προς αυτες τις κατευθυνσεις...

 

 

 

Ρε παιδί μου εγώ μαζί σου, δεν υπάρχει λόγος για τόση πρόκληση κ.ο.κ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι η φράση "εγώ είμαι της άποψης" αυτομάτως σημαίνει ότι πρόκειται για κάτι που δεν μπορεί (ή δεν θα έπρεπε να μπορεί) να εφαρμοστεί καθολικά. Και ο άλλος είναι άλλης άποψης, τι θα γίνει δηλαδή, θα του πάρουμε το κεφάλι; Παρεμπιπτόντως, και ο γκέι μπορεί κάλλιστα να θεωρεί ότι ως τέτοιος, είναι στο τζομπ ντησκριψιον του να κουνιέται. 

 

Τα υπόλοιπα ας τα απαντήσει ο τόξο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...