Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μινα ορφανου ξερει τι θελει....σου λεει γεννηθηκα αντρας αλλα νοιωθω γυναικα και μαγκια της που εκανε οτι θεωρησε σωστο προς αυτην την κατευθυνη.

 

την ειδα προχτες στο "ΠΕΔΕΣ" και πολυ την γουσταρα..πολυ σοβαρη...

 

το γκειλικι δεν ειναι τοσο "ξεκαθαρο" στις προθεσεις του....δηλ αλλοτε τον δινεις και αλλοτε τον παιρνεις απο οτι καταλαβαινω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δε τον γνωρίζω αλλά φαίνεται σοβαρό άτομο απ'ότι είδα λίγο.

Ο Χατζηστεφάνου απ'την άλλη, για μένα, δεν είναι.

 

 

Με ποια λογική;

Έχεις ακούσει πολλές μανάδες να το λένε αυτό; Πατεράδες; Θείους, θειάδες και ξαδέλφια;

 

Σου'χει περάσει απ'το μυαλό ότι η προβολή κάτι ατόμων σαν τον Σαμαρά, στο πρώτο βίντεο, ενισχύει την ομοφοβία επειδή συμπεριφέρονται σαν κλόουν και δεν έχουν ίχνος αξιοπρέπειας; Μήπως η προβολή τους γίνεται γιατί προσφέρουν φθηνό γέλιο στο κοινό, όπως ακριβώς συνεβαινε με την Πάνια που μάζευε όλους τους καθυστερημένους στα Παρατράγουδα;

Κατ αρχην υπαρχει μεγαλη διαφορα οι δευτεροι ηταν αθρωποι που τους κοροιδευαν οι πρωτοι το κανουν για να πουλανε και εβγαλαν πολυ χρημα απο αυτο.

 

Τωρα για το πρωτο που λες πολλα ατομα εχουν υποστιριξει απο την μητερα τους και ενας λογος ειναι οτι εχει μπει μεσα στη ζωη της μεσης νοικοκυρας  μεσω της τηλεορασης και δεν ειναι πλεον τοσο ταμπου.

 

Το να βγαινεις και να λες οτι εισαι γκει πλεον ειναι πρωτοποριακο και πουλαει και οχι τροπος εκφρασης οπως πχ ηταν πριν 30 χρονια πριν οταν βγηκε ο μαρινος και το ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βαλλιανάτος;

(εμένα τουλάχιστον μια χαρά αξιοπρεπής μου φαίνεται όπως μιλάει..)

 

Έχω δει σε τηλεοπτική εκπομπή το συγκεκριμένο άνθρωπο, να απαντά σε συνομιλητή του - ο οποίος ...τόλμησε(!) να πει: «Δε θα ένιωθα άνετα αν ο γιος μου ήταν ομοφυλόφιλος» (Αυτό ακριβώς είπε. Ούτε «θα τον σκότωνα», ούτε «θα τον έδιωχνα απ' το σπίτι», ούτε τίποτα από τα πολλά ακραία που λένε διάφοροι) - με την ακόλουθη ακριβώς φράση:

 

«Καλά ξυπνητούρια και ...σού εύχομαι(!) να σου κουβαλήσει το γκόμενο ο γιόκας σου, αύριο κιόλας και μέρα μεσημέρι, μπροστά σ' όλη τη γειτονιά.»

 

Ίσως να μην είχες δει τη συγκεκριμένη εκπομπή - πάνε και χρόνια, οπότε δε μπορώ να θυμηθώ για ποια ακριβώς πρόκειται - αλλά, αν θεωρείς αξιοπρεπή κάποιον που απαντά μ' αυτό τον τρόπο και αυτό το ύφος, σε κάποιον που κάθε άλλο παρά προκλητικός είναι απέναντί του, έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετη ερμηνεία τής λέξης «αξιοπρέπεια» στο μυαλό μας. Δεν είναι κακό αυτό βέβαια, έτσι για τη συζήτηση το αναφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι, δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη φάση. Οπότε τον έκρινα αξιοπρεπή μόνο με βάση όσα έχω δει.

Η συγκεκριμένη απάντησή του που αναφέρεις κατά την γνώμη μου (και συμφωνούμε) δεν ήταν πρέπουσα για άτομο που υποτίθεται είναι και πολιτικός και βγαίνει στα ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι, δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη φάση. Οπότε τον έκρινα αξιοπρεπή μόνο με βάση όσα έχω δει.

Η συγκεκριμένη απάντησή του που αναφέρεις κατά την γνώμη μου (και συμφωνούμε) δεν ήταν πρέπουσα για άτομο που υποτίθεται είναι και πολιτικός και βγαίνει στα ΜΜΕ.

 

Έχω προσέξει πολλές από τις απαντήσεις σου, σε διάφορα θέματα, οπότε δεν εκπλήσσομαι για το ότι συμφωνούμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι αξιώνετε από gay να είναι "καθώς πρέπει" - ενώ αυτό το "καθώς πρέπει" είναι που τους γαμάει την ζωή;

 

Προσωπικά το απαιτώ (ιδανικά πάντα :P) απ'όλους όσους βγαίνουν στην TV και εκφράζουν απόψεις. Να τις εκφράζουν με σωστό τρόπο, κι ας διαφωνώ π.χ. μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά καμιά φορά ο "τρόπος" είναι μέρος της άποψης, ε; ;)

 

Αδελφέ, προσωπικά πάντα, την «άποψη» η οποία αντιπροσωπεύεται από τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω, δεν τη γράφω ούτε στ' @@ μου. Το ίδιο κι αυτόν που την εκφέρει. 

 

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι αξιώνετε από gay να είναι "καθώς πρέπει" - ενώ αυτό το "καθώς πρέπει" είναι που τους γαμάει την ζωή;

 

Το να μην είσαι γαϊδούρι και αγενής απέναντι στο συνομιλητή σου, δεν είναι θέμα «καθωσπρεπισμού». Έχει να κάνει με το αν σού αξίζει να λέγεσαι άνθρωπος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κάπου παραπέρα, με το αν σου αξίζει να ζεις;

 

Κάτσε στα αβγά (sic) σου ρε deesnider που επαφίεται στο αγενιόμετρο σου, το αν είμαι άνθρωπος.

 

Απλά δεν σου αρέσει είτε ο τρόπος, είτε αυτό που λέω και ψάχνεις κάτι βαρύγδουπο για να τεκμηριώσεις την δυσαρέσκεια σου. Αυτό είναι όλο. Αν μένεις σε αυτό το πρωτογενές και επιδερμικό react για να απαξιώσεις όλη την τοποθέτηση κάποιου, θα έβρισκες τρόπο να την απαξιώσεις ακόμα και αν την "κωδικοποιούσε" έτσι όπως εσύ ορίζεις το "ευγενώς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι αξιώνετε από gay να είναι "καθώς πρέπει" - ενώ αυτό το "καθώς πρέπει" είναι που τους γαμάει την ζωή;

Γιατι ο χατζηδακης επαθε τιποτα που ηταν καθώς πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχες διαβάσει καθόλου θα ήξερες ότι μόνο "καθώς πρέπει" δεν ήταν.

 

Απλά ήταν πιο εύγλωττος και ψάρωνες. Τα όσα έλεγε στο 3ο ο Μάνος ήταν αρκετά πιο ριζοσπαστικά και όχι της αρεσκείας των πολλών και "καθώς πρέπει", που αν τα καταλαβαίνανε εγκαίρως θα τον ξηλώναν άρον άρον από τις σχολικές γιορτές, απ' όπου φαντάζομαι τον πρωτοσυνάντησες.

 

Όπως ξηλώσαν Χριστιανόπουλους και Εμπειρίκους, γιατί πετούσαν καμιά "πούτσα" και κανένα "ήρχισε να τήν αυνανίζη, τρίβων τήν κλειτορίδα της" στα έργα τους, και κοκκίνιζαν οι δασκάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα δει στον ηλεκτρικό το Βαλλιανάτο.Δε μου την έπεσε.Ομολογώ ήταν αξιοπρεπής απέναντί μου.Με μια λέξη..

 

 

..Kυρία!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κάπου παραπέρα, με το αν σου αξίζει να ζεις;

 

Όχι. Απλά με το αν σού αξίζει να σε θεωρούν ανύπαρκτο και ανάξιο σοβαρής αντιμετώπισης και με το αν τη βρίσκεις μ' αυτό. Δικαίωμά σου να τη βρίσκεις, δικαίωμά μου να μη σε παίρνω στα σοβαρά.

 

επαφίεται στο αγενιόμετρο σου, το αν είμαι άνθρωπος.

 

Προφανώς ναι. Βιολογικώς, όλοι άνθρωποι είμαστε. Το ποιος όμως είναι ουσιαστικά «άνθρωπος» και όχι απλά «δίποδο», είναι διαφορετικό για τον καθένα μας και εξαρτάται από τα υποκειμενικά του φίλτρα, ένα εκ των οποίων - και μάλιστα από τα πλέον σημαντικά για 'μένα - είναι και το «αγενειόμετρο» που αναφέρεις.

 

Απλά δεν σου αρέσει είτε ο τρόπος, είτε αυτό που λέω και ψάχνεις κάτι βαρύγδουπο για να τεκμηριώσεις την δυσαρέσκεια σου. Αυτό είναι όλο.

 

Αυτό, μόνο «όλο» δεν είναι.

 

Τα υπογραμμισμένα, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και δε χωράνε στην ίδια φράση, χωρισμένα μ' ένα απλό «είτε».

 

Αυτόν που λέει μεν κάτι που δε μ' αρέσει, ή κάτι με το οποίο διαφωνώ, αλλά το λέει «σωστά», τον σέβομαι απολύτως, συζητώ ευχαρίστως μαζί του και δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και να τον συναναστραφώ.

 

Αυτόν που, όταν ανοίγει το στόμα του, είναι σα να ανοίγει βόθρος, τον αξιολογώ πιο κάτω από τα σκουπίδια.

 

Δε χρειάζεται να «τεκμηριώσω» τη δυσαρέσκειά μου, ούτε να «ψάξω» για κάτι βαρύγδουπο. Μπροστά μου το έχω.

 

Αν μένεις σε αυτό το πρωτογενές και επιδερμικό react για να απαξιώσεις όλη την τοποθέτηση κάποιου, θα έβρισκες τρόπο να την απαξιώσεις ακόμα και αν την "κωδικοποιούσε" έτσι όπως εσύ ορίζεις το "ευγενώς".

 

Πρώτον, δεν προσπαθώ ποτέ να «βρω τρόπο» να απαξιώσω το οτιδήποτε. Η όποια θέση, απαξιώνεται από μόνη της στ' αυτιά μου, όταν παρουσιάζεται με τον τρόπο που περιέγραψα πριν, παραθέτοντας τα λεγόμενα τού εν λόγω μαλάκα.  

 

Δεύτερον και σημαντικότερον: Το «Σού εύχομαι ο γιόκας σου να σού κουβαλήσει το γκόμενο... κ.τ.λ.», δεν έχει να κάνει με την όποια τοποθέτηση. Έχει να κάνει, όπως είπα και πριν, με το αν είσαι γαϊδούρι και προκαλείς μόνο για να προκαλείς. Αν ήμουν στη θέση τού συνομιλητή του τότε, χωρίς ίχνος ντροπής ή υπερβολής, σού λέω ότι ο τύπος θα μάζευε τα δόντια του απ' το πάτωμα τού στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...