Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και έτσι καταστρέφονται 2+ ζωές (σίγουρα του gay μέλους) γιατί τον πατέρα τον ένοιαζε τι λέει η κοινωνία. 

όχι κάνεις λάθος.Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του!όπως είπα και πριν και εγώ γουστάρω να κυκλοφορώ γυμνός στον δρόμο αλλά από την ώρα που από την κοινωνία δεν είναι αποδεκτό θα υποστώ τις συνέπειες των πράξεων μου.Το ίδιο και ο γιος μο αφού δεν θα σταθμίσει τις επιπτώσεις του να είσαι γκέι στην Ελληνική κοινωνία θα αναλάβει τις ευθύνες των πράξεων του.Τόσο απλά.Ούτε θα τον σκοτώσω ούτε θα τον λιθοβολήσω.Απλά αν αναπτύξει αυτήν την συμπεριφορά θα πάψει να είναι μέλος της οικογένειας μου.End of story.Και φυσικά δεν θα υπάρξει αιφνιδιασμός θα έχει ενημερωθεί από όταν θα αρχίσει να καταλαβαίνει την στάση μου στο ζήτημα.Ας κρίνει και ας αποφασίσει τι θέλει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες από την πλευρά σου, για να δικαιολογείς την πράξη σου , αλλά το αποτέλεσμα είναι ένας νέος χωρίς οικογένεια και μια οικογένεια χωρίς το παιδί της γιατί η κοινωνία δεν τον κάνει αποδεκτό. 

 

''τα άκουσες, το αγόρι του nolimit είναι αδερφή και έφυγε από το σπίτι, τον έδιωξε. Καλά του έκανε ούτε εγώ αν ο γιος μου ήταν πούστης θα τον ήθελα, δόξα τω θεώ είναι straight''

 

''τα άκουσες, το αγόρι του nolimit είναι αδερφή'', βρείτε τις διαφορές.

 

Και ξέρεις ποια είναι η πλάκα, ανασταίνεις το γιο σου 15 χρόνια, παίζεις χαίρεσαι, τον μαθαίνεις πράγματα, και εκεί που χτυπάνε οι ορμόνες , καταλαβαίνεις ότι είναι gay. ''Σήκω φύγε ρε πουσταρά από σπίτι''. Και γαμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι κάνεις λάθος.Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του!όπως είπα και πριν και εγώ γουστάρω να κυκλοφορώ γυμνός στον δρόμο αλλά από την ώρα που από την κοινωνία δεν είναι αποδεκτό θα υποστώ τις συνέπειες των πράξεων μου.Το ίδιο και ο γιος μο αφού δεν θα σταθμίσει τις επιπτώσεις του να είσαι γκέι στην Ελληνική κοινωνία θα αναλάβει τις ευθύνες των πράξεων του.Τόσο απλά.Ούτε θα τον σκοτώσω ούτε θα τον λιθοβολήσω.Απλά αν αναπτύξει αυτήν την συμπεριφορά θα πάψει να είναι μέλος της οικογένειας μου.End of story.Και φυσικά δεν θα υπάρξει αιφνιδιασμός θα έχει ενημερωθεί από όταν θα αρχίσει να καταλαβαίνει την στάση μου στο ζήτημα.Ας κρίνει και ας αποφασίσει τι θέλει να κάνει.

 

Καλά απ'όσο έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση δεν έχει νόημα, αλλά ας πάει στο καλό:

 

Καλείς τον γιο σου να πάρει την ευθύνη για κάτι που είναι όχι για κάτι που κάνει.

Αυτό που είναι, σημειωτέον, δεν είναι ούτε παράνομο ούτε τον κάνει να δρα καταπιεστικά απέναντι σε άλλα άτομα.

 

Σα να λέμε, να βρεθείς εσύ υπόλογος επειδή γουστάρεις γυναίκες. Επειδή έτσι γεννήθηκες διάολε, να σε διώξουν από το σπίτι.

Παρεμπιπτόντως μου αρέσει αυτή η λεπτή ειρωνία: οι γονείς που θεωρούν ότι το να είναι κανείς ομοφυλόφιλος είναι επιλογή που επισύρει Χ τιμωρία δε θεωρούν ποτέ τους εαυτούς τους υπεύθυνους για το "στραβό δρόμο" των παιδιών τους. Όλα κι όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλάτε στο υποθετικό του θέματος, ενώ πρακτικά αν ο γιος αποκτήσει boyfriend μια μέρα ο no limit απλά θα το καταπιεί, όπως το κατάπιαν και άλλοι πριν από αυτόν, όπως θα καταπίνει κι ο γιος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις frenzy, μιλάμε υποθετικά γιατί μόνο έτσι μπορούμε να μιλάμε και δε θέλω να βάζω πράξεις και λόγια στον άλλον. Δεν τρέφω ελπίδες στο να αλλάξω τη γνώμη στον άλλον αλλά απλά να δει τα πράγματα με άλλο φως. ο No limit ότι θέση και να έχει , έχει τη θέση του, τίμια, και απόσο διαβάζω δε μας βρίζει ούτε λέει βλακείες. Απλά έχει μια , κατ'εμε παρωχημένη άποψη. Όπως είχαν και οι γονείς μας κατά μεγάλο ποσοστό. Μια άποψη η οποία τρέφεται από τη θρησκεία , τους προγόνους μας (παππούδες γονείς) και μια διεστραμμένη εικόνα των gay από τα ΜΜΕ γύρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η υπόθεση, φρένζη. Το πρόβλημα είναι το σκεπτικό. Και μπδγ, τέτοια πράγματα έχουν γίνει δεν κωλώνουν όλοι να γίνουν Ούννοι when it comes to it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κι εγώ απλά εννοούσα πως στην πράξη αλλάζει γνώμη ευκολότερα/γρηγορότερα κάποιος. Όσο και να εύχεται/απειλεί τώρα, στην ουσία, από τη μία λόγω κάποιας κοινωνικής εξέλιξης στο ζήτημα και άρα μεταδοτικής ανοχής, από την άλλη λόγω πατρότητας, θα τον δεχτεί όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως θεωρείτε ντε φάκτο τη μειοψηφία σαν ανωμαλία είναι επικίνδυνο. Οι παραπληγικοί είναι ανωμάλία? Οι εκ γενετής τυφλοί? Τα άτομα με περιορισμένο δείκτη ευφυίας? Τα άτομα με αυξημένο δείκτη ευφυίας? Οι κωφάλαλοι? ¨Ολοι αυτοί είναι μη φυσιολογικοί-ανώμαλοι?

Εμμ,,, ΠΡΟΦΑΝΩΣ? Ανωμαλια ειναι κατι εξω απο το φυσιολογικο. Το να εχεις δεικτη ευφυιας πχ. 200, ειναι ανωμαλια, οπως και το να εχεις 10. Το να μην ακους / μιλςα (κωφαλαλος), ειναι μη φυσιολογικο, ανωμαλια με λιγα λογια. Θες και τα ρωτας αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω γονείς που έχουν να μιλήσουν στα παιδία τους 40 χρόνια για ακόμα πιο ασήμαντα θέματα. Οπότε ναι μπορεί κάλλιστα και να μην το καταπιεί.

Δεν είναι λογική το να πληγώσεις το παιδί σου ακόμα περισσότερο επειδή θα το πληγώσει η κοινωνία. Πρώτον υπάρχει μια πολύ βασική παρανόηση: Η κοινωνία που έχει στο μυαλό του ο πατέρας (δηλαδή ο περίγυρός του) είναι μια γενιά πίσω από αυτήν του παιδίου του. Συνεπώς η απόψη του υποσυνόλου της κοινωνίας την οποία έχει υπ όψη ο πατέρας για την ομοφυλοφιλία είναι τελείως διαφορετική από αυτήν του υποσυνόλου με το οποίο έρχεται αντιμέτωπος ο γιός του.

Στην δική μου εμπείρια όσοι ομοφιλόφιλοι ξέρω είχαν σχεδόν όλοι προβλήματα με τους γονείς, αλλά ελάχιστοι προβλήματα με τον κοινωνικό τους περίγυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θα κάνω φίλε μου. Και εσύ , εντάξει ξέρω, θα ξεκινήσεις τα ψυχοφάρμακα, εξορκισμούς, ξύλο και σκότωμα, γιατί που να ξέρεις και συ τώρα αν γεννήθηκε ή έγινε. Λες και υπάρχει DNA τεστ. Καλή σου τύχη και σε σένα και στους ανώμαλους μηφυσιολογικούς ανθρώπους που σε περιτρυγιρίζουν , όπως βέβαια τους ονομάζεις .

Οπα οπα, κατσε για να καταλαβω. Ειναι ο γιος σου / κορη σου σε μια Χ ηλικια, οταν αρχισει να ρωταει για το σεξ, τι θα τους μαθεις? Για πλακομουνια και στην κορη και πουλορουφηγμα στο γιο? Ενταξει, αυτα ΔΕΝ τα εννοεις και το ξερεις. Τι να λεμε τωρα, αν ειναι αν μιλησουμε σοβαρα κομπλε, αν ειναι να λεμε ****κιες αστο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ,,, ΠΡΟΦΑΝΩΣ? Ανωμαλια ειναι κατι εξω απο το φυσιολογικο. Το να εχεις δεικτη ευφυιας πχ. 200, ειναι ανωμαλια, οπως και το να εχεις 10. Το να μην ακους / μιλςα (κωφαλαλος), ειναι μη φυσιολογικο, ανωμαλια με λιγα λογια. Θες και τα ρωτας αυτα?

 

Ναι, ποιος χέζει τα δικαιώματα των gay, ας παίξουμε με τις λέξεις.

 

O Wittgenstein θα ήταν περήφανος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οταν περπατας με την κορη σου και την χαιρετανε ολοι στον δρομο ή την βλεπεις καθε βδομαδα με αλλον γκομενο..κανε αυθυποβολη οτι ειναι του κατηχητικου...αλλα μην αγχωνεσαι τουλαχιστον θαναι στρεητ :)

Μαλιστα. Η γυναικα που καθε βδομαδα εχιε γκομενο ειναι πηδιολα και ***τανα, αυτα γραφεις παρακατω. ΜΑΛΙΣΤΑ. Δεν ειναι στη φυση της λοιπον ενω στους ομοφυλοφιλους ειναι.  2 μετρα, 2 σταθμα, φιλελευθεροι τυποι

 

 

Είναι δυνατόν να εξισώνεις ένα δολοφόνο με έναν ομοφυλόφιλο; 

 

Και τους παιδεραστες / νεκροφιλους / κτηνοβατες. Το οτι ειναι "στη φυση τους" η ισχυει για ολους η για κανεναν. Μην γινεσε επιλεκτικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα οπα, κατσε για να καταλαβω. Ειναι ο γιος σου / κορη σου σε μια Χ ηλικια, οταν αρχισει να ρωταει για το σεξ, τι θα τους μαθεις? Για πλακομουνια και στην κορη και πουλορουφηγμα στο γιο? Ενταξει, αυτα ΔΕΝ τα εννοεις και το ξερεις. Τι να λεμε τωρα, αν ειναι αν μιλησουμε σοβαρα κομπλε, αν ειναι να λεμε ****κιες αστο καλυτερα

Είπε θα τους μιλήσει για το σεξ, όχι ότι θα τους διδάξει το Κάμα Σούτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...