Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην απαντατε σε ανοητους, χανετε την ωρα σας.

 

http://www.youtube.com/watch?v=yonD7sKe39U

Μην απαντάτε σε ανθρώπους που ευχήθηκαν να είναι γκέι(και καλά έκαναν απλά μην μας το παίζουν και αντικειμενικοί)Ούτε το σάλιο που χαλάτε δεν αξίζουν.By the way στο discovery προχτές άκουσα ότι το μόνο ον στον πλανήτη που κάνει σεξ για ευχαρίστηση είναι το δελφίνι! εγώ προσωπικά πίστευα το ίδιο και για το χιμπατζή κάτι που τελικά δεν ισχύει!Επίσης απάντηση σε παραπάνω σχόλιο ότι οι νόμοι μας συγκρατούν στο να μην έχουμε περιλαίμια από αυτιά θα απαντήσω ότι εμένα σαν άνθρωπο δεν μου πέρασε καν η σκέψη από το μυαλό να διαπράξω φόνο.Και όποιος νομίζει ότι είναι εύκολο ας πάρει ένα πιστόλι και ας προσπαθήσει να σκοτώσει κάποιον χωρίς να βρίσκεται σε νόμιμη άμυνα. Πιστεύω ότι αυτός που κρατά το όπλο για πρώτη φορά μπορεί να χεστεί περισσότερο από αυτόν που θα σημαδεύει!Με την παραπάνω λογική αν ίσχυε ποιος τον πηδά τον νόμο όλοι μας θα κυνηγούσαμε ο ένας τα αυτιά του άλλου άρα δεν θα υπήρχε καν νόμος. Τέλος πάντων ο ορισμός ανωμαλία σημαίνει κάτι έξω από το συνηθισμένο.Και θέλετε δεν θέλετε πάντα η ομοφυλοφιλία θα είναι μια ελάχιστη μειοψηφία ένα παρατράγουδο της φύσης κάτι έξω από το σύνηθες δηλ. μία ανωμαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γεγονός πως θεωρείτε ντε φάκτο τη μειοψηφία σαν ανωμαλία είναι επικίνδυνο. Οι παραπληγικοί είναι ανωμάλία? Οι εκ γενετής τυφλοί? Τα άτομα με περιορισμένο δείκτη ευφυίας? Τα άτομα με αυξημένο δείκτη ευφυίας? Οι κωφάλαλοι? ¨Ολοι αυτοί είναι μη φυσιολογικοί-ανώμαλοι?

 

Ναι ή όχι?

 

Άστο απαντάς παραπάνω με το ''ο ορισμός ανωμαλία σημαίνει κάτι έξω από το συνηθισμένο''. Δηλαδή ο μέσος όρος είναι φυσιολογικός και όλοι οι άλλοι ανώμαλοι. Εντάξει κάπου εδώ σταματάει και η λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως θεωρείτε ντε φάκτο τη μειοψηφία σαν ανωμαλία είναι επικίνδυνο. Οι παραπληγικοί είναι ανωμάλία? Οι εκ γενετής τυφλοί? Τα άτομα με περιορισμένο δείκτη ευφυίας? Τα άτομα με αυξημένο δείκτη ευφυίας? Οι κωφάλαλοι? ¨Ολοι αυτοί είναι μη φυσιολογικοί-ανώμαλοι?

 

Ναι ή όχι?

 

Άστο απαντάς παραπάνω με το ''ο ορισμός ανωμαλία σημαίνει κάτι έξω από το συνηθισμένο''. Δηλαδή ο μέσος όρος είναι φυσιολογικός και όλοι οι άλλοι ανώμαλοι. Εντάξει κάπου εδώ σταματάει και η λογική.

Ο παραπληγικός το επιλέγει να είναι ή του έτυχε ή κωφάλλαλος ή ο εκ γενετής τυφλός;Αυτά τα κουλά πέστα σε κανέναν άλλον γιατί εγώ τα έχω σε πολύ κοντινά μου πρόσωπα οπότε πάτησες πολύ ευαίσθητο σημείο.Το να είσαι γκέι όμως αποτελεί επιλογή σου είμαι κάθετος σε αυτό.Ξέρω πολλούς που απλά πήγαν με άτομα του ίδιου φίλου από απορία ή από το να είναι trendy κ.α Άρα καθαρά θέμα επιλογής.Βλέπει το σημερινό πιτσιρίκι τον Μαζωνάκη τον Σεργιουλόπουλο τον άλλον που τον καθάρισε ο Γεωργιανός και ονειρεύεται να γίνει σαν και αυτούς.Καθαρά θέμα επιλογής.Για πολύ λιγότερους από αυτούς που είναι γκέι ίσως να έχουν όντως γενετική προδιάθεση.Άντε να είναι το 1%  του ανθρώπινου πληθυσμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1% ? καλή φάση ρε . Πως το έβγαλες το ποσοστο?

 

Επίσης για τον ορισμό σου, οι δικοί σου άνθρωποι, είναι μη φυσιολογικοί και ανώμαλοι. Σόρρυ φίλε εσύ το είπες. Καθώς ο μέσος όρος δεν είναι ούτε τυφλός ούτε παράλυτος. Και στη φύση δε θα αναπαράγονταν αλλά θα πέθαιναν γρήγορα. Δε μπορεί κατεσέ και του Redodin7 αν κάτι δεν προχωρά την αναπαραγωγή του είδους να είναι φυσιολογικό

 

Εγώ πάντως τους θεωρώ φυσιολογικούς και θέλω να έχουν ίδια δικαιώματα με όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ξέρω ότι θα σε "βόλευε" το 50-50 ευτυχώς για μας δεν θα συμβεί ποτέ εις το διηνεκές γιατί δεν το επιτρέπει η φύση.Δεν σου άρεσε το 1%Άντε πάρε 1,5% και πολύ είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς για εμάς? Πάντως πρέπει να είσαι τρελό φίδι για να θεωρείς κοντινούς σου ανθρώπους μη φυσιολογικούς και ανώμαλους. Δε φοβάσαι μη κολλήσεις ή τα παιδιά σου στο μέλλον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που φοβάμαι είναι μη μου βγει το παιδί που...ης αυτό είναι το μόνο που τρέμω.Όχι απλά φίδι γίνομαι αλλά ότι θέλεις.Σε αντιδιαστολή όταν θα κάνεις εσύ παιδιά μπορείς με την "αντικειμενικότητα" που σε διακρίνει να τους δείξεις και τον άλλον δρόμο και να τους πεις ότι δεν είναι κάτι κακό.Άλλωστε όλοι τα ίδια δικαιώματρα έχουμε στην ζωή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που φοβάμαι είναι μη μου βγει το παιδί που...ης αυτό είναι το μόνο που τρέμω.Όχι απλά φίδι γίνομαι αλλά ότι θέλεις.Σε αντιδιαστολή όταν θα κάνεις εσύ παιδιά μπορείς με την "αντικειμενικότητα" που σε διακρίνει να τους δείξεις και τον άλλον δρόμο και να τους πεις ότι δεν είναι κάτι κακό.Άλλωστε όλοι τα ίδια δικαιώματρα έχουμε στην ζωή.....

 

Αυτό ακριβώς θα κάνω φίλε μου. Και εσύ , εντάξει ξέρω, θα ξεκινήσεις τα ψυχοφάρμακα, εξορκισμούς, ξύλο και σκότωμα, γιατί που να ξέρεις και συ τώρα αν γεννήθηκε ή έγινε. Λες και υπάρχει DNA τεστ. Καλή σου τύχη και σε σένα και στους ανώμαλους μηφυσιολογικούς ανθρώπους που σε περιτρυγιρίζουν , όπως βέβαια τους ονομάζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ πάντως να μην αναρωτηθώ γιατί αυτές οι "γενετικές προδιαθέσεις"δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου στον τρίτο κόσμο και έχουν ξεσκιστεί να γεννοβολάνε, και υπάρχει ραγδαία αύξηση στις δυτικές κοινωνίες.Μήπως φταίει λέω λίγο και τα πρότυπα που προβάλλονται από τα media;Λέω τώρα....

Μήπως γεννοβολάνε επειδή μπαίνουν χωρίς σκουφί και δεν έχει να κάνει με το αν τον χώνουν ή όχι και στην πίσω πόρτα;

 

Τώρα για τον άλλον φίλο που λέει ότι ίσως να μην μπορούσαν τους προηγούμενους αιώνες να εκδηλωθούν πρέπει να διαλέξουμε τι υπερασπιζόμαστε σαν άποψη.Ή η γενετική μας προδιάθεση μας ορίζει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό άρα θα εκδηλωθούμε σε όλων των ειδών τις κοινωνίες ακόμα και στο Ιράν ή τα πρότυπα οι κοινωνίες και η μόδα συμβάλουν πολύ περισσότερο από ότι νομίζετε στο να γίνονται πολλά άτομα γκέι!Διαλέξτε και πάρτε!

Ξέρεις, αυτά που λέμε εμείς ανθρώπινα δικαιώματα δε νοούνταν καν πριν δυο τρεις αιώνες. Όπως και η τεχνολογία που προχωράει με βήματα, έτσι και οι κοινωνίες δε γίνεται να αλλάξουν απ'τη μια στιγμή στην άλλη. Σου κάνει εντύπωση πως έπρεπε να φτάσουμε στον 21ο αιώνα για να δούμε τους ομοφυλόφιλους να απαιτούν τα δικαιώματα τους αλλά ξεχνάς πως δεν έχουμε κλείσει αίωνα ακόμα απ'όταν οι γυναίκες του δυτικού κόσμου έπαψαν να'ναι πολίτες β' κατηγορίας. Αναλογίσου πρώτα τι θα έκανες εσύ αν είχες να διαλέξεις ανάμεσα στο θάνατο με λιθοβολισμό και μια ζωή, έστω και μύζερη, και μετά πες μας για την επιδημία στα ΜΜΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν εχω λογο να αμφισβητησω οσα γραφονται στο λινκ... παραυτα αυτο δεν αποτελει επιστημονικη αποδειξη οτι οντως ισχυουν οσα γραφει εκει η κοπελιτσα.Ουτε καν πηγες δεν αναφερει..ειναι προσωπικες της γνωμες..

Οπως ειπα ..πολυ πιθανο να ισχυουν οσα γραφει..αλλα δεν εχουν επιστημονικη βαρυτητα.

 

Ειναι σαν να σου δειξω ενα λινκ για καποιον που γραφει για νεφελιμ.. θα το δεχτεις σαν ορθο και αληθινο ?

Με ένα γρήγορο google search μπορείς να βρεις από επιστημονικές μελέτες μέχρι άρθρα του national geographic (ειδικά για τα primates).

 

Τέλος πάντων ο ορισμός ανωμαλία σημαίνει κάτι έξω από το συνηθισμένο.Και θέλετε δεν θέλετε πάντα η ομοφυλοφιλία θα είναι μια ελάχιστη μειοψηφία ένα παρατράγουδο της φύσης κάτι έξω από το σύνηθες δηλ. μία ανωμαλία.

 

 

Ο παραπληγικός το επιλέγει να είναι ή του έτυχε ή κωφάλλαλος ή ο εκ γενετής τυφλός;Αυτά τα κουλά πέστα σε κανέναν άλλον γιατί εγώ τα έχω σε πολύ κοντινά μου πρόσωπα οπότε πάτησες πολύ ευαίσθητο σημείο.Το να είσαι γκέι όμως αποτελεί επιλογή σου είμαι κάθετος σε αυτό.

Όλη την ώρα φάσκεις κι αντιφάσκεις. Δίνεις τον ορισμό της ανωμαλίας και μόλις στην πούνε, αρχίζεις τους περιορισμούς. Λυπάμαι χάσατε, προσπαθήστε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τον άλλον φίλο που λέει ότι ίσως να μην μπορούσαν τους προηγούμενους αιώνες να εκδηλωθούν πρέπει να διαλέξουμε τι υπερασπιζόμαστε σαν άποψη.Ή η γενετική μας προδιάθεση μας ορίζει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό άρα θα εκδηλωθούμε σε όλων των ειδών τις κοινωνίες ακόμα και στο Ιράν ή τα πρότυπα οι κοινωνίες και η μόδα συμβάλουν πολύ περισσότερο από ότι νομίζετε στο να γίνονται πολλά άτομα γκέι!Διαλέξτε και πάρτε!

 

Φίλτατε δε σου περνάει από το μυαλό ότι ένας άνθρωπος έχει γενετική προδιάθεση να είναι gay, και το περιβάλλον (/κοινωνία/θρησκεία κλπ.) δεν του έχουν επιτρέψει να ζήσει όπως θέλει;

 

Τι σημαίνει: "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό";  μια χαρά κάποιος μπορεί να ζήσει στην ντουλάπα του κάνοντας μια ""στρέιτ"" ζωή. Θα του πεις εσύ ή εγώ ότι είναι υποχρεωμένος να φανερώσει την ομοφυλοφιλία του στο Ιραν και να τον κρεμάσουν; (το παράδειγμά σου χρησιμοποιώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θα κάνω φίλε μου. Και εσύ , εντάξει ξέρω, θα ξεκινήσεις τα ψυχοφάρμακα, εξορκισμούς, ξύλο και σκότωμα, γιατί που να ξέρεις και συ τώρα αν γεννήθηκε ή έγινε. Λες και υπάρχει DNA τεστ. Καλή σου τύχη και σε σένα και στους ανώμαλους μηφυσιολογικούς ανθρώπους που σε περιτρυγιρίζουν , όπως βέβαια τους ονομάζεις .

Όχι δεν κατάλαβες αν μου βγει που...ης θα του δώσω την επιλογή να ξεκουμπιστεί από το σπίτι και να μην τον ξαναδώ άμεσα από την στιγμή που θα το μάθω ή αλλιώς θα είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να πάω φυλακή.Όποιος άλλος στον πλανήτη μπορεί να έχει όποια σεξουαλική προτίμηση γουστάρει δεν μου καίγεται καρφί ο μόνος που δεν την έχει είναι ο γιος μου τουλάχιστον όσο εξαρτάται από μένα και ζει κάτω από την στέγη μου.Μπορεί να την κοπανήσει και να κάνει ότι θέλει αλλά μέσα στο σπίτι μου όχι.Ελπίζω να σε κάλυψα στην απορία σου.Ευτυχώς για μένα δεν είναι πάνω από δύο οι ανώμαλοι όπως λέω στον κύκλο μου.Και ευτυχώς που λόγω των προτιμήσεων τους με την υπόλοιπη παρέα συναντούνται σπάνια.Εμείς παίρνουμε τις γυναίκες μας και τα παιδιά μας και βγαίνουμε έξω και έχουμε άλλα να συζητήσουμε και να προβληματιστούμε οπότε τους δύο τους βλέπουμε αραιά και που.Ελπίζω να σε κάλυψα και σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά. Δεν περίμενα και καμία άλλη απάντηση εδώ που τα λέμε.Βέβαια δεν βγαίνουν όλοι gay τη στιγμή που βρίσκουν δουλειά, αλλά φαντάζομαι το έξω από το σπίτι ισχύει και στα 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά. Δεν περίμενα και καμία άλλη απάντηση εδώ που τα λέμε.Βέβαια δεν βγαίνουν όλοι gay τη στιγμή που βρίσκουν δουλειά, αλλά φαντάζομαι το έξω από το σπίτι ισχύει και στα 15

Εννοείτε αν βγει που..ης. Όχι στο δικό μου το σπίτι.Εσύ που προασπίζεις όλων τα δικαιώματα δεν νομίζεις ότι το έχω;Να πάρει τα μάτια του και τον κώλο του και να πάει όπου γουστάρει.Δεν θα ταΐζω εγώ τον χαραμοφάη για να στήνεται στα τέσσερα και να κάνει πι..ες.Όποιος είναι τόσο προοδευτικός στο δικό του σπίτι όχι στο δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...