Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ναι ρε φίλε thresh ο άλλος είναι μεθυσμένος χρειάζεται και την ειρωνεία του κάθε αγνώστου;Εγώ δεν είπα ότι καλά έκαναν οι άλλοι που τον πλάκωσαν εγώ είπα ότι καλά έκανε αυτός που δέχτηκε το χλευασμό και του έσκασε κλωτσίδι στην μάπα.Και εγώ το ίδιο θα έκανα.Γιατί να δεχτώ τον χλευασμό του τον ξέρω και από προχτές;Η ξέρει αυτός σε ποια κατάσταση ψυχολογική ήμουν ή τι μου συνέβη ώστε να μεθύσω και με χλευάζει;

άρα πάλι καλά που δεν του είπε και τπτ παραπάνω, γιατί φαντάζομαι εκεί αντίποινα λόγω μεγαλύτερης "προσβολής"...

 

αυτά να φανταστώ ότι θα έλεγες στο δικαστήριο αν σε είχαν πιάσει? gl with that...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Εξω από ένα μπαρ είδε έναν μεθυσμένο να κάνει «οχτάρια» και με το γνωστό χιούμορ του τού είπε: «Πάρ” το ίσια». Η απάντηση ήταν μια κλοτσιά στο πρόσωπο που τον έριξε στο οδόστρωμα."

 

Τα έπινε ο Τσάκι Τσαν στην Αθήνα;

Ο αλλος εκανε οχταρια,δηλαδη καλα καλα να περπατησει δεν μπορουσε και καταφερε να σηκωσει το ποδι του ωστε να κλωτσισει καποιον στο κεφαλι και να τον ξαπλωσει?Παραξενα πραγματα.

 

 

 

 

άρα πάλι καλά που δεν του είπε και τπτ παραπάνω, γιατί φαντάζομαι εκεί αντίποινα λόγω μεγαλύτερης "προσβολής"...

 

αυτά να φανταστώ ότι θα έλεγες στο δικαστήριο αν σε είχαν πιάσει? gl with that...

Στο δικαστηριο θα ελεγε πως ηταν μεθυσμενος. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεγόμενοι αμφιφυλόφιλοι είναι οι Bi.

 

1.Δηλαδή ένας άντρας που πάει μ' έναν άλλο άντρα ως ενεργητικός είναι στρείτ που "ξέφυγε" λόγω μόδας;

2. Αν του άρεσε ΔΕΝ ήταν στρέιτ.

 

Γενικότερα γνωρίζεις πολλούς στρέιτ που θα μπορούσαν έστω να το δοκιμάσουν λόγω μόδας; εγώ γιατί δεν ξέρω ούτε έναν

 

 

Βασικά η ανθρώπινη σεξουαλικότητα είναι ψιλο νταλκάς να εξηγηθεί άσε που ακόμα έχουμε περιορισμένη γνώση για αυτή.Συχνά όμως ο σεξουαλικός προσανατολισμός μπερδεύεται με τις σεξουαλικές πρακτικές/συμπεριφορά.

 

Κ γω έχω κάνει σεξ με γυναίκες κ πάνω στη φάση το χάρηκα,αμφιβάλω όμως ότι είμαι bi καθώς γνωρίζω πως γνήσια έλξη για γυναίκες δεν έχω.Αυτό από τη μια είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός,οι πηγαίες δλδ ερωτικές,συναισθηματικές,σεξουαλικές έλξεις προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα τις οποίες συνήθως τις αναγνωρίζουμε εφηβικά/προεφηβικά.Από την άλλη πχ το ότι πήγα με γυναίκες έχει να κάνει με τη σεξουαλική συμπεριφορά που επέλεξα σε δεδομένη περίσταση κ το σώμα μου ανταποκρίθηκε στο σαρκικό ερέθισμα της στιγμής.Υποθέτω πάνω στο τζερτζελέ κ με κουτάλι να κάνω σεξ θα το ευχαριστηθώ.Αλλά αυτός είμαι εγώ.

 

Ομοίως κ κάποιος άνδρας που δεν έχει έλξεις προς άνδρες ίσως θα μπορουσε να καλοπεράσει πάνω στην έξαψη της στιγμής.Θέλω να πω οτι η συμπεριφορά μας στο κρεβάτι δεν είναι απόλυτο κριτήριο του σεξουαλικού προσανατολισμού μας.Μετα φυσικά έρχεται το θέμα του αυτοπροσδιορισμού που είναι άλλη ιστορία.

 

Σε γενικές γραμμές τα στανταράκια μας είναι τα εξής : η μεγάλη πλειοψηφία έχει απο νωρίς γνώση των έλξεων του προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα.Το αν με τη σεξουαλική του συμπεριφορά ή τη ζωή του γενικότερα κάποιος θα επιλέξει να διεκδικήσει αυτές τις έλξεις είναι κάτι εξατομικευμένο.Μπορεί κάποιος σε όλη του τη ζωή να μην έχει κάνει ποτέ σεξ με το ίδιο φύλο αλλά μόνο με το αντίθετο ενώ ταυτόχρονα να γνωρίζει πολύ καλά πως έχει έλξεις για το ίδιο φύλο αλλά για διάφορους λόγους να μην τις διεκδικεί.Η γνήσια αμφιφυλοφιλία είναι γκρι περιοχή κ τείνουμε να θεωρούμε πως είναι σχετικά σπάνια,ειδικά στο ανδρικό φύλο όπου έχουμε λόγους να πιστεύουμαι πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός πολώνεται στα άκρα κ άσχετα από την όποια σεξουαλική συμπεριφορά μας.Κάποιοι θεωρούν την ανάληψη της αμφιφυλοφιλης ταυτότητας ως μεταβατική κατάσταση που εξυπηρετεί τη ψυχολογική προσαρμογή εκείνων που δυσκολεύονται να διαχειριστούν ομόφυλες έλξεις.Αυτό όμως δε θα πρέπει να συγχέεται με τα άτομα που όντως παρουσιάζουν γνήσιες έλξεις προς κ τα 2 φύλα ώστε να μην περνάμε σε bisexual erasure κάτι που έχει άσχημες επιπτώσεις στη προσαρμογή αυτών των ανθρώπων.Επίσης φαίνεται πως η ομοφυλοφιλία και η ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά είναι πιο διαδεδομένη στο ανδρικό φύλο σε σχέση με το γυναικείο.Τέλος η ποσοτικοποιήση του σεξουαλικού προσανατολισμού είναι μέγα πακέτο,πολλά τα biases.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πάλι καλά που δεν του είπε και τπτ παραπάνω, γιατί φαντάζομαι εκεί αντίποινα λόγω μεγαλύτερης "προσβολής"...

 

αυτά να φανταστώ ότι θα έλεγες στο δικαστήριο αν σε είχαν πιάσει? gl with that...

Καλά τώρα εσύ θα έψαχνες λογική αντίδραση από μέρους μου όντας μεθυσμένος;Αυτός που θα έπρεπε να είναι λογικός και να κρατάει τα προσχήματα και τους τύπους απέναντι σε κάποιον που δεν  τον γνωρίζει είναι ο παθόν που είναι και νηφάλιος.Κοινώς δηλαδή τα ήθελε ο κώλος του.Αν δεν έλεγε κάτι θα συνέβαινε τίποτα;Εγώ προσωπικά και ειδικά σε κατάσταση μέθης σχόλιο τέτοιου τύπου θα ανεχόμουν μόνο από φίλο μου και πιθανω΄ς να γελούσα κιόλας αλλά όχι από κάποιον ξεκάρφωτο άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα περίμενα να τον βρίσει, αλλά μέχρι εκεί, σιγά την προσβολή εξάλλου, ούτε γκόμενα να ήταν...

 

υπάρχουν άτομα που αν τους πεις οτιδήποτε μπορούν να "δικαιολογήσουν" την άθλια συμπεριφορά τους, πόσο μάλλον όταν είναι μεθυσμένοι, υποθέτω κι εκεί τα ήθελε ο κώλος του άλλου...

 

 

αν μετά την αντίδραση αυτή ο μεθυσμένος, σε άλλη περίπτωση, έτρωγε το ξύλο της ζωής του από την παρέα του "εξυπνάκια" θα ήταν δικαιολογήμενο ως αυτοάμυνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δηλαδή ένας άντρας που πάει μ' έναν άλλο άντρα ως ενεργητικός είναι στρείτ που "ξέφυγε" λόγω μόδας; 

2. Αν του άρεσε ΔΕΝ ήταν στρέιτ.

 

Γενικότερα γνωρίζεις πολλούς στρέιτ που θα μπορούσαν έστω να το δοκιμάσουν λόγω μόδας; εγώ γιατί δεν ξέρω ούτε έναν;

1. Όχι απαραίτητα. Αλλά συμβαίνει.

2. Όχι απαραίτητα.

 

Πολλούς όχι. Έναν ναι. Που ανήκει στην κατηγορία "έχω ετεροφυλόφιλη συμπεριφορά αλλά δεν είμαι σίγουρος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περίμενα να τον βρίσει, αλλά μέχρι εκεί, σιγά την προσβολή εξάλλου, ούτε γκόμενα να ήταν...

 

υπάρχουν άτομα που αν τους πεις οτιδήποτε μπορούν να "δικαιολογήσουν" την άθλια συμπεριφορά τους, πόσο μάλλον όταν είναι μεθυσμένοι, υποθέτω κι εκεί τα ήθελε ο κώλος του άλλου...

 

 

αν μετά την αντίδραση αυτή ο μεθυσμένος, σε άλλη περίπτωση, έτρωγε το ξύλο της ζωής του από την παρέα του "εξυπνάκια" θα ήταν δικαιολογήμενο ως αυτοάμυνα?

Κάτσε ρε τώρα θα μας τρελάνεις;Του την λέει ένας άγνωστος στον δρόμο και φταίει κιόλας;Δεν καταλαβαίνω τα δικά σου όρια πάντως εμένα να με προσβάλει ο κάθε τυχάρπαστος στον δρόμο επειδή έτυχε να πιω δεν παίζει ως σενάριο.Θα του γα....ησω ότι έχει και δεν έχει.Αν εσένα σου αρέσει να δέχεσαι υποτιμητικά σχόλια από τον καθένα είναι δικό σου θέμα.Πάντως εγώ όχι. Τεσπα δεν είναι το θέμα του topic οπότε το σταματώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η ανθρώπινη σεξουαλικότητα είναι ψιλο νταλκάς να εξηγηθεί άσε που ακόμα έχουμε περιορισμένη γνώση για αυτή.Συχνά όμως ο σεξουαλικός προσανατολισμός μπερδεύεται με τις σεξουαλικές πρακτικές/συμπεριφορά.

 

Κ γω έχω κάνει σεξ με γυναίκες κ πάνω στη φάση το χάρηκα,αμφιβάλω όμως ότι είμαι bi καθώς γνωρίζω πως γνήσια έλξη για γυναίκες δεν έχω.Αυτό από τη μια είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός,οι πηγαίες δλδ ερωτικές,συναισθηματικές,σεξουαλικές έλξεις προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα τις οποίες συνήθως τις αναγνωρίζουμε εφηβικά/προεφηβικά.Από την άλλη πχ το ότι πήγα με γυναίκες έχει να κάνει με τη σεξουαλική συμπεριφορά που επέλεξα σε δεδομένη περίσταση κ το σώμα μου ανταποκρίθηκε στο σαρκικό ερέθισμα της στιγμής.Υποθέτω πάνω στο τζερτζελέ κ με κουτάλι να κάνω σεξ θα το ευχαριστηθώ.Αλλά αυτός είμαι εγώ.

 

Ομοίως κ κάποιος άνδρας που δεν έχει έλξεις προς άνδρες ίσως θα μπορουσε να καλοπεράσει πάνω στην έξαψη της στιγμής.Θέλω να πω οτι η συμπεριφορά μας στο κρεβάτι δεν είναι απόλυτο κριτήριο του σεξουαλικού προσανατολισμού μας.Μετα φυσικά έρχεται το θέμα του αυτοπροσδιορισμού που είναι άλλη ιστορία.

 

Σε γενικές γραμμές τα στανταράκια μας είναι τα εξής : η μεγάλη πλειοψηφία έχει απο νωρίς γνώση των έλξεων του προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα.Το αν με τη σεξουαλική του συμπεριφορά ή τη ζωή του γενικότερα κάποιος θα επιλέξει να διεκδικήσει αυτές τις έλξεις είναι κάτι εξατομικευμένο.Μπορεί κάποιος σε όλη του τη ζωή να μην έχει κάνει ποτέ σεξ με το ίδιο φύλο αλλά μόνο με το αντίθετο ενώ ταυτόχρονα να γνωρίζει πολύ καλά πως έχει έλξεις για το ίδιο φύλο αλλά για διάφορους λόγους να μην τις διεκδικεί.Η γνήσια αμφιφυλοφιλία είναι γκρι περιοχή κ τείνουμε να θεωρούμε πως είναι σχετικά σπάνια,ειδικά στο ανδρικό φύλο όπου έχουμε λόγους να πιστεύουμαι πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός πολώνεται στα άκρα κ άσχετα από την όποια σεξουαλική συμπεριφορά μας.Κάποιοι θεωρούν την ανάληψη της αμφιφυλοφιλης ταυτότητας ως μεταβατική κατάσταση που εξυπηρετεί τη ψυχολογική προσαρμογή εκείνων που δυσκολεύονται να διαχειριστούν ομόφυλες έλξεις.Αυτό όμως δε θα πρέπει να συγχέεται με τα άτομα που όντως παρουσιάζουν γνήσιες έλξεις προς κ τα 2 φύλα ώστε να μην περνάμε σε bisexual erasure κάτι που έχει άσχημες επιπτώσεις στη προσαρμογή αυτών των ανθρώπων.Επίσης φαίνεται πως η ομοφυλοφιλία και η ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά είναι πιο διαδεδομένη στο ανδρικό φύλο σε σχέση με το γυναικείο.Τέλος η ποσοτικοποιήση του σεξουαλικού προσανατολισμού είναι μέγα πακέτο,πολλά τα biases.

 

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, όταν όμως μπαίνουμε στη λογική της "ταμπέλας" (όπως το μήνυμα που παρέθεσα) ο όποιος "διαχωρισμός" μπορεί να γίνει μόνο βάσει των σεξουαλικών συμπεριφορών. 

 

Το μήνυμα λοιπόν του φίλου έλεγε: "Δεν μιλάω για ομοφυλόφιλους, για gay λέω. Ναι, μπορείς να γίνεις gay περιστασιακά. Είναι οι λεγόμενοι αμφιφυλοφιλοι". Ε, αυτό είναι απλώς λάθος, είναι λάθος κατανόηση των λέξεων αυτό λέω.

 

 

 

1. Όχι απαραίτητα. Αλλά συμβαίνει.

2. Όχι απαραίτητα.

 

Πολλούς όχι. Έναν ναι. Που ανήκει στην κατηγορία "έχω ετεροφυλόφιλη συμπεριφορά αλλά δεν είμαι σίγουρος".

 

1. Όπως έγραψα και παραπάνω την "ταμπέλα" την καθορίζουν οι συμπεριφορές μας. Ένας άντρας που πηγαίνει και με άντρες (έστω και περιστασιακά) λέγεται bi. Αυτό σημαίνει bisexual στα ελληνικά, δεν μπορώ να το πω πιο απλά.

2. Δηλαδή μπορεί να το δοκίμασε, να του άρεσε και να είναι straight; Τότε gay/bi ποιος είναι;

3. Ο γνωστός που δεν είναι σίγουρος δε λέγεται στρέιτ. Απλώς δεν έχει αποφασίσει τι είναι. Όταν αποφασίσει μπορεί να "ενταχθεί" κάπου.

 

Να ξαναπώ ότι δεν αναφέρομαι στο τι δοκιμάζει κάποιος, τι προβάλει και τι ζωή αποφασίσει ότι θέλει να κάνει (ή ότι φαίνεται να κάνει). Αναφέρομαι μόνο στις κατηγορίες που εντάσσεται κάποιος ανάλογα με τη σεξουαλική του συμπεριφορά γιατί αυτό βλέπουμε. Το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του είναι άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτσε ρε τώρα θα μας τρελάνεις;Του την λέει ένας άγνωστος στον δρόμο και φταίει κιόλας;Δεν καταλαβαίνω τα δικά σου όρια πάντως εμένα να με προσβάλει ο κάθε τυχάρπαστος στον δρόμο επειδή έτυχε να πιω δεν παίζει ως σενάριο.Θα του γα....ησω ότι έχει και δεν έχει.Αν εσένα σου αρέσει να δέχεσαι υποτιμητικά σχόλια από τον καθένα είναι δικό σου θέμα.Πάντως εγώ όχι. Τεσπα δεν είναι το θέμα του topic οπότε το σταματώ!

ξέρεις που θα σε παραδεχόμουν, να τον έσπαγες στο ξύλο και να πήγαινες στην αστυνομία μετά να το παραδεχτείς και να δεχτείς τις συνέπειες...

 

αλλά υποθέτω ότι δεν σε νοιάζει αν θα σε παραδεχτεί κάποιος ή αν ήταν νόμιμο αυτό που έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, όταν όμως μπαίνουμε στη λογική της "ταμπέλας" (όπως το μήνυμα που παρέθεσα) ο όποιος "διαχωρισμός" μπορεί να γίνει μόνο βάσει των σεξουαλικών συμπεριφορών. 

 

Το μήνυμα λοιπόν του φίλου έλεγε: "Δεν μιλάω για ομοφυλόφιλους, για gay λέω. Ναι, μπορείς να γίνεις gay περιστασιακά. Είναι οι λεγόμενοι αμφιφυλοφιλοι". Ε, αυτό είναι απλώς λάθος, είναι λάθος κατανόηση των λέξεων αυτό λέω.

 

 

 

 

1. Όπως έγραψα και παραπάνω την "ταμπέλα" την καθορίζουν οι συμπεριφορές μας. Ένας άντρας που πηγαίνει και με άντρες (έστω και περιστασιακά) λέγεται bi. Αυτό σημαίνει bisexual στα ελληνικά, δεν μπορώ να το πω πιο απλά.

2. Δηλαδή μπορεί να το δοκίμασε, να του άρεσε και να είναι straight; Τότε gay/bi ποιος είναι;

3. Ο γνωστός που δεν είναι σίγουρος δε λέγεται στρέιτ. Απλώς δεν έχει αποφασίσει τι είναι. Όταν αποφασίσει μπορεί να "ενταχθεί" κάπου.

 

 

Διαφωνώ. Χωρίς να σημαίνει πως έχω δίκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το LNP της Αυστραλίας μόλις ανακοίνωσε πως υποστηρίζει τον γκέι γάμο,με την ήδη δηλωμένη υποστήριξη των Εργατικών οι οποίοι κ είναι το φαβορί των εκλογών φαίνεται πως το ζήτημα του γκέι γάμου έχει πλέον πολλές πιθανότητες να περάσει στην Αυστραλία με την προυπόθεση ότι ο Ραντ κερδίσει φυσικά.Για να δούμε.Νομίζω μέσα στο 2014 θα δούμε κ την Αυστραλία στη λίστα των χωρών με γκέι γάμο.Υπενθυμίζω πως σήμερα είναι 15 συνολικά συν το ΗΒ σιγουράκι από 2014 .Συνολικά 47 οι χώρες στο κόσμο που προσφέρουν κάποια μορφή αναγνώρισης των γκέι σχέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Russian parliament working on bill to "return" gays to "normal life" via "ex-gay therapy

Μετά τα στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών να τολμίσω να προβλέψω στρατόπεδα συγκέντρωσης ομοφυλοφίλων; Άντε, και στα δικά μας οι ελεύθερες (ως προς τα δικαιώματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το τζιστ είναι πως ανώτατη μορφή επισημοποίησης μιας σχέσης σήμερα είναι/έρχεται με τον γάμο.Από τη στιγμή που μια μερίδα συμπολιτών μας αποκλείεται από αυτό το μήνυμα είναι πως οι σχέσεις μας και η αγάπη μας είναι κατώτερη.Όχι,δε παίζει.Η διάκριση είναι εύκολα αντιληπτή.

 

Εαν η κοινωνία φτάσει στο σημείο/επίπεδο κατάργησης του γάμου για όλους τότε μέσα να ταχτώ υπέρ και γω.Μέχρι τότε όμως οτι δικαίωμα έχεις εσύ οφείλω να έχω κ γω.Η λέξη γάμος είναι εξαιρετικά κοινωνικά φορτισμένη κ ταυτόχρονα αποτελεί όρο mutually intelligible across the board.

 

Ουσιαστικά αν το σκεφτείς στη βάση του η επέκταση του γάμου κ σε μας είναι το βαρύ πυροβολικό για το ξερίζωμα της ομοφοβίας κ του κοινωνικού ''normalisation'' της ομοφυλοφιλίας.

Η ομοφυλοφιλια ποτε δεν θα ειναι normal εξορισμου. Για να υπαρχουν ομοφυλοφιλοι, θα πρεπει να υπαρχουν ετεροφυλοφιλοι, the other way around doesnt work. Λιγο να το σκεφτεις, για να μπορεις εσυ να εισαι ομοφυλοφιλος, αναγκαστικα ο πατερας σου δεν ηταν....Long story short, αμα ο Αδαμ ειχε την ατυχια να του αρεσουν οι αντρες, τωρα εμεις δεν θα ημασταν εδω να συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Long story short, αμα ο Αδαμ ειχε την ατυχια να του αρεσουν οι αντρες, τωρα εμεις δεν θα ημασταν εδω να συζηταμε

δημιουργία του κόσμου 5508πχ κι έτσι? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η ανθρώπινη σεξουαλικότητα είναι ψιλο νταλκάς να εξηγηθεί άσε που ακόμα έχουμε περιορισμένη γνώση για αυτή.Συχνά όμως ο σεξουαλικός προσανατολισμός μπερδεύεται με τις σεξουαλικές πρακτικές/συμπεριφορά.

 

Κ γω έχω κάνει σεξ με γυναίκες κ πάνω στη φάση το χάρηκα,αμφιβάλω όμως ότι είμαι bi καθώς γνωρίζω πως γνήσια έλξη για γυναίκες δεν έχω.Αυτό από τη μια είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός,οι πηγαίες δλδ ερωτικές,συναισθηματικές,σεξουαλικές έλξεις προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα τις οποίες συνήθως τις αναγνωρίζουμε εφηβικά/προεφηβικά.Από την άλλη πχ το ότι πήγα με γυναίκες έχει να κάνει με τη σεξουαλική συμπεριφορά που επέλεξα σε δεδομένη περίσταση κ το σώμα μου ανταποκρίθηκε στο σαρκικό ερέθισμα της στιγμής.Υποθέτω πάνω στο τζερτζελέ κ με κουτάλι να κάνω σεξ θα το ευχαριστηθώ.Αλλά αυτός είμαι εγώ.

 

Ομοίως κ κάποιος άνδρας που δεν έχει έλξεις προς άνδρες ίσως θα μπορουσε να καλοπεράσει πάνω στην έξαψη της στιγμής.Θέλω να πω οτι η συμπεριφορά μας στο κρεβάτι δεν είναι απόλυτο κριτήριο του σεξουαλικού προσανατολισμού μας.Μετα φυσικά έρχεται το θέμα του αυτοπροσδιορισμού που είναι άλλη ιστορία.

 

Σε γενικές γραμμές τα στανταράκια μας είναι τα εξής : η μεγάλη πλειοψηφία έχει απο νωρίς γνώση των έλξεων του προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα.Το αν με τη σεξουαλική του συμπεριφορά ή τη ζωή του γενικότερα κάποιος θα επιλέξει να διεκδικήσει αυτές τις έλξεις είναι κάτι εξατομικευμένο.Μπορεί κάποιος σε όλη του τη ζωή να μην έχει κάνει ποτέ σεξ με το ίδιο φύλο αλλά μόνο με το αντίθετο ενώ ταυτόχρονα να γνωρίζει πολύ καλά πως έχει έλξεις για το ίδιο φύλο αλλά για διάφορους λόγους να μην τις διεκδικεί.Η γνήσια αμφιφυλοφιλία είναι γκρι περιοχή κ τείνουμε να θεωρούμε πως είναι σχετικά σπάνια,ειδικά στο ανδρικό φύλο όπου έχουμε λόγους να πιστεύουμαι πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός πολώνεται στα άκρα κ άσχετα από την όποια σεξουαλική συμπεριφορά μας.Κάποιοι θεωρούν την ανάληψη της αμφιφυλοφιλης ταυτότητας ως μεταβατική κατάσταση που εξυπηρετεί τη ψυχολογική προσαρμογή εκείνων που δυσκολεύονται να διαχειριστούν ομόφυλες έλξεις.Αυτό όμως δε θα πρέπει να συγχέεται με τα άτομα που όντως παρουσιάζουν γνήσιες έλξεις προς κ τα 2 φύλα ώστε να μην περνάμε σε bisexual erasure κάτι που έχει άσχημες επιπτώσεις στη προσαρμογή αυτών των ανθρώπων.Επίσης φαίνεται πως η ομοφυλοφιλία και η ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά είναι πιο διαδεδομένη στο ανδρικό φύλο σε σχέση με το γυναικείο.Τέλος η ποσοτικοποιήση του σεξουαλικού προσανατολισμού είναι μέγα πακέτο,πολλά τα biases.

Για μενα μπαι ειναι ο αντρας που παει και με γυναικες και με αντρες μονο ομως ενεργητικα αν εχει και παθητικη συμπεριφορα το θεωρω γκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...