Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε προσβαλα ζητω ειληκρινα συγνωμη, δεν ειπα οτι δεν εχει δικαιωμα αλλα ρε φιλε οταν τοσα χιλιαδες χρονια ο γαμος αποτελει την ενωση ενος αντρα και μιας γυναικας σε ενα αντρογυνο για να κανουν οικογενεια μου φαινετε παρολογο ολο αυτα.

 

Ο καθενας κανει οτι θελει στο κρεβατι του, εχει τα ιδια δικαιωματα δηλαδη πχ να μπορει να ψηφιζει αλλα ο γαμος ειναι μια απαιτηση παρολογη, οκ μπορει να ειναι στερεοτυπο καλο ή κακο αλλα για μενα γαμος σε ατομα ιδιου φιλου δεν υφισταται.

Να σου εξηγήσω τώρα γιατί αυτοαναιρείσαι! Γιατί θα έρθω τώρα εγώ ο ύπολος και θα πω ότι τόσα χρόνια είχαμε μάθει η γυναίκα να μην έχει πολιτικά δικαιώματα (ψήφος-υποψηφιότητα) και ήρθατε εσείς οι προοδευτικοί και τα μπερδέψατε όλα. Μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό!

 

Γενικότερα στο θέμα, εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε ο τοξοβόλος:

"Εαν η κοινωνία φτάσει στο σημείο/επίπεδο κατάργησης του γάμου για όλους τότε μέσα να ταχτώ υπέρ και γω.Μέχρι τότε όμως οτι δικαίωμα έχεις εσύ οφείλω να έχω κ γω."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια θρησκεία αναφέρεσαι;

την δικια μου ΧΟ, και δεν με ενωχλουν οι ανθρωποι του ιδιου φιλου που παντρεονται αλλα ο παπας που τους παντρευει αν τους παντρευει ο δημαρχος δε θα ειχα κανενα μα κανενα προβλημα.

 

Να σου εξηγήσω τώρα γιατί αυτοαναιρείσαι! Γιατί θα έρθω τώρα εγώ ο ύπολος και θα πω ότι τόσα χρόνια είχαμε μάθει η γυναίκα να μην έχει πολιτικά δικαιώματα (ψήφος-υποψηφιότητα) και ήρθατε εσείς οι προοδευτικοί και τα μπερδέψατε όλα. Μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό!

 

 

Μα αυτο που ζητανε δεν ειναι κατι προοδευτικο αλλα ενα βημα πισω θελουν να εξισωθουν με το παλιο προτυπο γαμος-οικογενεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δικια μου ΧΟ, και δεν με ενωχλουν οι ανθρωποι του ιδιου φιλου που παντρεονται αλλα ο παπας που τους παντρευει αν τους παντρευει ο δημαρχος δε θα ειχα κανενα μα κανενα προβλημα.

Ο Τζίζας είχε αναφέρει ποτέ κάτι σχετικό για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια; Ότι είναι του σατανά ξερωγώ 666 μακριά από μας μην τους παντρεύετε; Και αν ναι, θα ήθελα να διαβάσω το σχετικό σημείο που το λέει αυτό στην Καινή Διαθήκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δικια μου ΧΟ, και δεν με ενωχλουν οι ανθρωποι του ιδιου φιλου που παντρεονται αλλα ο παπας που τους παντρευει αν τους παντρευει ο δημαρχος δε θα ειχα κανενα μα κανενα προβλημα.

Εφόσον είσαι χριστιανός ορθόδοξος και η τελετή έγινε από ιερέα άλλης θρησκείας, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο που ζητανε δεν ειναι κατι προοδευτικο αλλα ενα βημα πισω θελουν να εξισωθουν με το παλιο προτυπο γαμος-οικογενεια 

Όχι, δεν θέλουν να ρίχνει ο ένας στον άλλο μια σφαλιάρα και να του λέει "τράβα στη κουζίνα μωρή και όπως φέρνεις το φαγητό φέρε και τις παντόφλες μου" :P Το θέμα είναι κυρίως νομικό. Όσα σύμφωνα και να υπογράψεις, έχεις λιγότερα δικαιώματα από ένα παντρεμένο ζευγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τζίζας είχε αναφέρει ποτέ κάτι σχετικό για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια; Ότι είναι του σατανά ξερωγώ 666 μακριά από μας μην τους παντρεύετε; Και αν ναι, θα ήθελα να διαβάσω το σχετικό σημείο που το λέει αυτό στην Καινή Διαθήκη.

Να λεει για το γαμο της κανα οπου πηγε ο Ιησους και παντρευοταν ενας αντρας με μια γυναικα

 

Εφόσον είσαι χριστιανός ορθόδοξος και η τελετή έγινε από ιερέα άλλης θρησκείας, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα σου.

Με πειραζει που εχει τον σταυρο αρα για μενα εμμεσα ή αμεσα ειναι προσβολη

 

Όχι, δεν θέλουν να ρίχνει ο ένας στον άλλο μια σφαλιάρα και να του λέει "τράβα στη κουζίνα μωρή και όπως φέρνεις το φαγητό φέρε και τις παντόφλες μου" :P Το θέμα είναι κυρίως νομικό. Όσα σύμφωνα και να υπογράψεις, έχεις λιγότερα δικαιώματα από ένα παντρεμένο ζευγάρι.

χαχαχα καλα δεν ειπα αυτο αλλα ειπαμε οτι αλλο νομικη συμβαση και αλλο μυστηριο, οταν ο αλλος εχει παπα ειναι μυστηριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πειραζει που εχει τον σταυρο αρα για μενα εμμεσα ή αμεσα ειναι προσβολη

Ωραία, μπορείς να επικοινωνήσεις με όλα τα δόγματα της χριστιανικής πίστης και να τους ενημερώσεις πως από δω και πέρα θα πρέπει να σε ρωτάνε πριν πάρουν οποιαδήποτε απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, μπορείς να επικοινωνήσεις με όλα τα δόγματα της χριστιανικής πίστης και να τους ενημερώσεις πως από δω και πέρα θα πρέπει να σε ρωτάνε πριν πάρουν οποιαδήποτε απόφαση.

Προς το παρον θα μεινω στο να απαγορευετε ο γαμος απο παπα στην Ελλαδα, τωρα αμα θελεις να πας σε δημαρχειο πηγαινε ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι κυρίως νομικό. Όσα σύμφωνα και να υπογράψεις, έχεις λιγότερα δικαιώματα από ένα παντρεμένο ζευγάρι.

ΔΕΝ είναι κυριως νομικό,είναι μεν κ νομικό αλλά όχι πρωτίστως.Να κάνω head-banging για να το καταλάβετε?Μια άρτια νομοθεσία μπορεί να δώσει ΣΣ από το οποίο θα απορρέουν όλα τα δικαιώματα κ οι υποχρεώσεις του γάμου,όπως συμβαίνει κ εδώ με το CP.

 

 

Είναι θέμα ουσιαστικής ισότητας (equality πως το λένε) καθώς κ θέμα τι αξία κ συμβολισμό δίνουμε σαν κοινωνία στις γκέι σχέσεις.Είναι τι μήνυμα περνάμε στον 16χρονο έφηβο που αναρωτιέτε αν ή πιο μέλλον,αντίκρυσμα,αξία θα έχει μια σχέση του με άνδρα.

 

Παλεύουμε στην επιφάνεια για μια λέξη αλλά αυτή η λέξη τα σπάει στο παλιοκενωνία.Καλώς ή κακώς έτσι είναι πως να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον θα μεινω στο να απαγορευετε ο γαμος απο παπα στην Ελλαδα, τωρα αμα θελεις να πας σε δημαρχειο πηγαινε ανετα

Μα αυτό λένε οι άνθρωποι! Δεν τους επιτρέπουν κανένα είδος γάμου. Δεν νομίζω πως θέλουν ντε και καλά να παντρευτούν στην εκκλησία. Το να τους στερούμε όμως το δικαίωμα να παντρευτούν στο δημαρχείο, είναι καθαρά παραβίαση των δικαιωμάτων τους ως πολίτες (για μενα τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ είναι κυριως νομικό,είναι μεν κ νομικό αλλά όχι πρωτίστως.Να κάνω head-banging για να το καταλάβετε?Μια άρτια νομοθεσία μπορεί να δώσει ΣΣ από το οποίο θα απορρέουν όλα τα δικαιώματα κ οι υποχρεώσεις του γάμου,όπως συμβαίνει κ εδώ με το CP.

 

 

Είναι θέμα ουσιαστικής ισότητας (equality πως το λένε) καθώς κ θέμα τι αξία κ συμβολισμό δίνουμε σαν κοινωνία στις γκέι σχέσεις.Είναι τι μήνυμα περνάμε στον 16χρονο έφηβο που αναρωτιέτε αν ή πιο μέλλον,αντίκρυσμα,αξία θα έχει μια σχέση του με άνδρα.

 

Παλεύουμε στην επιφάνεια για μια λέξη αλλά αυτή η λέξη τα σπάει στο παλιοκενωνία.Καλώς ή κακώς έτσι είναι πως να γίνει.

Δεν διαφωνώ, εγώ είπα "νομικά" για το ότι θεωρώ πως πρέπει να αναγνωριστεί ο γάμος ομοφυλοφίλων από την πολιτεία, όχι από την εκκλησία. Όσους ομοφυλόφιλους προσπαθούν να πετύχουν αναγνώριση του δικαιώματος τους στο γάμο από την εκκλησία (γιατί ακόμα και αν η πολιτεία δεχθεί την αναγνώριση του γάμου ομοφυλοφίλων, η εκκλησία μπορεί να το αρνηθεί, υπάρχουν και τα δημαρχεία) πολύ απλά δεν τους καταλαβαίνω:

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τζίζας είχε αναφέρει ποτέ κάτι σχετικό για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια; Ότι είναι του σατανά ξερωγώ 666 μακριά από μας μην τους παντρεύετε; Και αν ναι, θα ήθελα να διαβάσω το σχετικό σημείο που το λέει αυτό στην Καινή Διαθήκη.

Βασικά η Βίβλος λέει ότι ο άνθρωπος αποτελείται από μία γυναίκα και έναν άνδρα και ότι ο γάμος τους ουσιαστικά αποτελεί τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...