Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε προσβαλα ζητω ειληκρινα συγνωμη, δεν ειπα οτι δεν εχει δικαιωμα αλλα ρε φιλε οταν τοσα χιλιαδες χρονια ο γαμος αποτελει την ενωση ενος αντρα και μιας γυναικας σε ενα αντρογυνο για να κανουν οικογενεια μου φαινετε παρολογο ολο αυτα.

 

Ο καθενας κανει οτι θελει στο κρεβατι του, εχει τα ιδια δικαιωματα δηλαδη πχ να μπορει να ψηφιζει αλλα ο γαμος ειναι μια απαιτηση παρολογη, οκ μπορει να ειναι στερεοτυπο καλο ή κακο αλλα για μενα γαμος σε ατομα ιδιου φιλου δεν υφισταται.

Δε με προσβάλει το να με πεις λεσβία, αλλά αν συνεχίσουμε μ' αυτό το φίλε, ενώ σου είπα ήδη πως είμαι γυναίκα, θ' αρχίσεις μάλλον. 

 

Πώς ακριβώς έχουν τα ίδια δικαιώματα; Επειδή δεν τους αφαιρούν τα πολιτικά τους δικαιώματα και δεν τους βάζουν φυλακή πχ. που κάνουν sex με άτομα του ίδιου φύλου καθαρίσαμε; Για σένα ο γάμος μπορεί να είναι ό,τι θέλει (και για μενα το ίδιο). Αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να επιβάλεις τι είναι ο γάμος για τον υπόλοιπο κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε με προσβάλει το να με πεις λεσβία, αλλά αν συνεχίσουμε μ' αυτό το φίλε, ενώ σου είπα ήδη πως είμαι γυναίκα, θ' αρχίσεις μάλλον. 

 

Πώς ακριβώς έχουν τα ίδια δικαιώματα; Επειδή δεν τους αφαιρούν τα πολιτικά τους δικαιώματα και δεν τους βάζουν φυλακή πχ. που κάνουν sex με άτομα του ίδιου φύλου καθαρίσαμε; Για σένα ο γάμος μπορεί να είναι ό,τι θέλει (και για μενα το ίδιο). Αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να επιβάλεις τι είναι ο γάμος για τον υπόλοιπο κόσμο. 

Ωχ δεν σε το προσεξα και παλι συγνωμη :)

Κοιτα κανεις λαθος σε αυτο ο γαμος δεν αποτελει δικαιωμα οπως η ελευθερια του λογου, δικαιωμα ψηφου κλπ κλπ αποτελει μερος μιας τελετης διαφωρων θρησκειων, αυτο που ειναι δικαιωμα σου και πρεπει να αγωνιστεις ειναι να μπορεις να εχεις σαν κληρονομο την συντροφο σου ή να παρει την επιμελια του παιδιου κλπ οποτε παλι νομιζω πως ο γαμος ειναι ατοπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ δεν σε το προσεξα και παλι συγνωμη :)

Κοιτα κανεις λαθος σε αυτο ο γαμος δεν αποτελει δικαιωμα οπως η ελευθερια του λογου, δικαιωμα ψηφου κλπ κλπ αποτελει μερος μιας τελετης διαφωρων θρησκειων, αυτο που ειναι δικαιωμα σου και πρεπει να αγωνιστεις ειναι να μπορεις να εχεις σαν κληρονομο την συντροφο σου ή να παρει την επιμελια του παιδιου κλπ οποτε παλι νομιζω πως ο γαμος ειναι ατοπος 

Δε παίζει πρόβλημα. 

Είναι δικαίωμα κάθε θρησκείας να κάνει ότι θέλει. Δεν μιλάω για θρησκευτικό γάμο, αλλά για πολιτικό. Είναι υποχρέωση του κράτους να προσφέρει ίση μεταχείριση στους πολίτες του, όχι της κάθε θρησκείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτα ειναι χαζομαρες τι θα πει η κοινωνια

Βασικα το τζιστ είναι πως ανώτατη μορφή επισημοποίησης μιας σχέσης σήμερα είναι/έρχεται με τον γάμο.Από τη στιγμή που μια μερίδα συμπολιτών μας αποκλείεται από αυτό το μήνυμα είναι πως οι σχέσεις μας και η αγάπη μας είναι κατώτερη.Όχι,δε παίζει.Η διάκριση είναι εύκολα αντιληπτή.

 

Εαν η κοινωνία φτάσει στο σημείο/επίπεδο κατάργησης του γάμου για όλους τότε μέσα να ταχτώ υπέρ και γω.Μέχρι τότε όμως οτι δικαίωμα έχεις εσύ οφείλω να έχω κ γω.Η λέξη γάμος είναι εξαιρετικά κοινωνικά φορτισμένη κ ταυτόχρονα αποτελεί όρο mutually intelligible across the board.

 

Ουσιαστικά αν το σκεφτείς στη βάση του η επέκταση του γάμου κ σε μας είναι το βαρύ πυροβολικό για το ξερίζωμα της ομοφοβίας κ του κοινωνικού ''normalisation'' της ομοφυλοφιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παίζει πρόβλημα. 

Είναι δικαίωμα κάθε θρησκείας να κάνει ότι θέλει. Δεν μιλάω για θρησκευτικό γάμο, αλλά για πολιτικό. Είναι υποχρέωση του κράτους να προσφέρει ίση μεταχείριση στους πολίτες του, όχι της κάθε θρησκείας.

Και παλι σε ενα αντρα και μια γυναικα βρισκω λογο για πολιτικο γαμο πχ να ειναι εγκυος και να πρεπει να παντρεφτουν αμμεσα και με την βαπτιση να κανουν και τον εκκλησιαστικο, σε ενα gay ζευγαρι δεν βλεπω το λογο.

 

Μπορει να εχεις δικο αλλα μην το λες γαμο γιατι δεν ειναι πες το οπως αλλιως πχ πραξη αιωνιας συμβιωσεις ξερω εγω

Βασικα το τζιστ είναι πως ανώτατη μορφή επισημοποίησης μιας σχέσης σήμερα είναι/έρχεται με τον γάμο.Από τη στιγμή που μια μερίδα συμπολιτών μας αποκλείεται από αυτό το μήνυμα είναι πως οι σχέσεις μας και η αγάπη μας είναι κατώτερη.Όχι,δε παίζει.Η διάκριση είναι εύκολα αντιληπτή.

 

Εαν η κοινωνία φτάσει στο σημείο/επίπεδο κατάργησης του γάμου για όλους τότε μέσα να ταχτώ υπέρ και γω.Μέχρι τότε όμως οτι δικαίωμα έχεις εσύ οφείλω να έχω κ γω.Η λέξη γάμος φέρει μεγάλο κοινωνικό φόρτισμα κ ειναι mutually intelligible across the board.

 

Ουσιαστικά αν το σκεφτείς στη βάση του η επέκταση του γάμου κ σε μας είναι το βαρύ πυροβολικό για το ξερίζωμα της ομοφοβίας κ το κοινωνικό ''normalisation'' της ομοφυλοφιλίας.

Δεν υπαρχει κατωτερη μορφη αγαπης αυτα ειναι χαζα, τωρα αμα ειναι να σε αποδεκτει ο αλλος θα σε αποδεκτει, δηλαδη ενα ομοφυλοφιλικο ζευγαρι φιλων σας δεν θα σας εκτιμαει αν δεν εισθε παντεμενοι ? 

 

Δηλαδη τι φοβασαι μην σε πουνε αστεφανωτη :P 

 Φυσικα κανω πλακα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι σε ενα αντρα και μια γυναικα βρισκω λογο για πολιτικο γαμο πχ να ειναι εγκυος και να πρεπει να παντρεφτουν αμμεσα και με την βαπτιση να κανουν και τον εκκλησιαστικο, σε ενα gay ζευγαρι δεν βλεπω το λογο.

 

Μπορει να εχεις δικο αλλα μην το λες γαμο γιατι δεν ειναι πες το οπως αλλιως πχ πραξη αιωνιας συμβιωσεις ξερω εγω

Βγάλε λίγο τις παρωπίδες. Πολιτικό γάμο επιλέγουν πολλοί άνθρωποι για διάφορους λόγους. Είναι γιατί δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, είτε γιατί παντρεύονται με κάποιον που ανήκει σε άλλη θρησκεία, είτε γιατί απλώς έτσι θέλουν. Εγώ μόνο με πολιτικό γάμο θα μπορούσα να δεχτώ να παντρευτώ τον σύντροφο μου. Δεν πιστεύω, αρά γιατί να τρέχω σε εκκλησίες; 

Μπορείς να το πεις και kinder έκπληξη αντί για γάμο, αν το προτιμάς. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και οι υπόλοιποι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι θα επηρρεάσει εσένα κι εμένα το να μπορούν να παντρεύονται με πολιτικό γάμο τα gay ζευγάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το ίδιο μπορούν να κάνουν και οι υπόλοιποι. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι θα επηρρεάσει εσένα κι εμένα το να μπορούν να παντρεύονται με πολιτικό γάμο τα gay ζευγάρια. 

Γιατί γίνετε πολύ φασαρία για το τίποτα!

 

Πρώτα πρέπει να είναι παντού νόμιμο να είναι κάποιος gay και να μην υπάρχουν ρατσιστικές επιθέσεις και μετά βλέπουμε και για το γάμο.
 
Αλλα τώρα που υπάρχουν άνθρωποι που πάνε φυλακή επειδή αγαπάνε άτομο του ιδιου φίλου να θέλουν μερικοί να κάνουν ένα γάμο για να μπούν στην "καλή κοινωνία" το βλέπω πολύ άτοπο και παράλογο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρέπει να είναι παντού νόμιμο να είναι κάποιος gay και να μην υπάρχουν ρατσιστικές επιθέσεις και μετά βλέπουμε και για το γάμο.

 

εγώ λέω πως πρεπει να περιμένουμε μέχρις ότου οι γυναίκες πάψουν να λιθοβολούνται για μοιχεία στην υποσαχάρια Αφρική κ στην Ασία κ μετά να τους δώσουμε το δικαίωμα ψήφου.Με αισιόδοξους υπολογισμούς βλέπουμε για το 2070
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί γίνετε πολύ φασαρία για το τίποτα!

 

Πρώτα πρέπει να είναι παντού νόμιμο να είναι κάποιος gay και να μην υπάρχουν ρατσιστικές επιθέσεις και μετά βλέπουμε και για το γάμο.
 
Αλλα τώρα που υπάρχουν άνθρωποι που πάνε φυλακή επειδή αγαπάνε άτομο του ιδιου φίλου να θέλουν μερικοί να κάνουν ένα γάμο για να μπούν στην "καλή κοινωνία" το βλέπω πολύ άτοπο και παράλογο

 

 

 

εγώ λέω πως πρεπει να περιμένουμε μέχρις ότου οι γυναίκες πάψουν να λιθοβολούνται για μοιχεία στην υποσαχάρια Αφρική κ στην Ασία κ μετά να τους δώσουμε το δικαίωμα ψήφου.Με αισιόδοξους υπολογισμούς βλέπουμε για το 2070

Αυτό. Όπως σου είπα και πριν το τι πιστεύουμε εγώ κι εσύ δεν έχει καμία απολύτως σημασία. By the way, το να αποκλείεις ένα μέρος της κοινωνίας από την δυνατότητα μιας σύμβασης με το κράτος (μιας και για μενα αυτό είναι ο γάμος), δε σου κάνει δηλαδή ρατσιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω πως πρεπει να περιμένουμε μέχρις ότου οι γυναίκες πάψουν να λιθοβολούνται για μοιχεία στην υποσαχάρια Αφρική κ στην Ασία κ μετά να τους δώσουμε το δικαίωμα ψήφου.Με αισιόδοξους υπολογισμούς βλέπουμε για το 2070

Ας ερθει αυτη η μερα και ας ειναι και το 2070

 

Αυτό. Όπως σου είπα και πριν το τι πιστεύουμε εγώ κι εσύ δεν έχει καμία απολύτως σημασία. By the way, το να αποκλείεις ένα μέρος της κοινωνίας από την δυνατότητα μιας σύμβασης με το κράτος (μιας και για μενα αυτό είναι ο γάμος), δε σου κάνει δηλαδή ρατσιστικό;

 Είναι δεν είπα ότι δεν είναι αλλα όπως είπες είναι μια σύμβαση όταν πηγαίνουμε σε κάτι τέτοιο όμως ξεφεύγουμε πολύ από μια απλή σύμβαση και πάμε σε μυστήριο

 

http://www.youtube.com/watch?v=MRhMaXdA1V8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ερθει αυτη η μερα και ας ειναι και το 2070

 

 Είναι δεν είπα ότι δεν είναι αλλα όπως είπες είναι μια σύμβαση όταν πηγαίνουμε σε κάτι τέτοιο όμως ξεφεύγουμε πολύ από μια απλή σύμβαση και πάμε σε μυστήριο

 

http://www.youtube.com/watch?v=MRhMaXdA1V8

Εφόσον η θρησκεία τους το επιτρέπει εσύ που κολλάς; Δεν είναι οκ να προσπαθείς να επιβάλεις τις πεποιθήσεις σου σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη. Και σε ρωτάω ξανά. Σε τι ακριβώς σε επηρεάζει προσωπικά το παραπάνω βιντεάκι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η θρησκεία τους το επιτρέπει εσύ που κολλάς; Δεν είναι οκ να προσπαθείς να επιβάλεις τις πεποιθήσεις σου σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη. Και σε ρωτάω ξανά. Σε τι ακριβώς σε επηρεάζει προσωπικά το παραπάνω βιντεάκι; 

Με θίγει κατά κάποιο τρόπο γιατι αγγίζει θέματα θρησκείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...