Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει οι gay να παντρεονται, ποιος ο λογος ρε παιδι μου ?

 

Πέρα από την νομική πλευρά του θέματος;

 

Αν δεν παντρευτούν/δεν μπορούν να είναι νομικά ζευγάρι πως θα πάρει για παράδειγμα την σύνταξη του άλλου σε περίπτωση θανάτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι straight ας πούμε γιατί θέλουν να παντρευτούν;

Για να γίνουν αντρόγυνο 

 

 

Πέρα από την νομική πλευρά του θέματος;

 

Αν δεν παντρευτούν/δεν μπορούν να είναι νομικά ζευγάρι πως θα πάρει για παράδειγμα την σύνταξη του άλλου σε περίπτωση θανάτου;

Θα μπορούσαν να κάνουν κάποιο χαρτί με νομική ισχύ πχ σύμφωνο συμβιώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι straight ας πούμε γιατί θέλουν να παντρευτούν;

 

Γιατί την πιέζει η μάνα της.

 

Πέρα από την πλάκα, έχει αναφερθεί παλαιότερα ο λόγος και δεν έχει καμία σχέση με τον «ιερό θεσμό του γάμου» ως ιδέα/εικόνα. Πιο πολύ με την αντιμετώπιση τους -και νομικά- ως ζευγάρι, δικαιώματα, σύνταξη, ασφάλεια, φορολογία, υγεία και τέτοια φαντάζομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνουν αντρόγυνο 

Αντρόγυνο είναι ούτως ή άλλως. Εγώ που δεν θέλω να παντρευτώ, αλλά θέλω να κάνω παιδί κάποια στιγμή, τι θα είμαι με τον σύντροφο μου ας πούμε; Κουμπάροι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρόγυνο είναι ούτως ή άλλως. Εγώ που δεν θέλω να παντρευτώ, αλλά θέλω να κάνω παιδί κάποια στιγμή, τι θα είμαι με τον σύντροφο μου ας πούμε; Κουμπάροι; 

Ειπαμε υπαρχει το συμφωνο συμβιωσης το γαμο γιατι τον θες μηπως σας αρεσει να προκαλειτε τελικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ πόσες φορές θα το πω όμως?

 

 

 

Δεν είναι μόνο η νομική εξασφάλιση.Αυτό είναι ένα κομματι σημαντικό μεν αλλά όχι μόνο αυτό.Είναι η αξία που δίνει η κοινωνία στις σχέσεις μας.Εαν θέλαμε μόνο νομική εξασφάλιση τότε με ένα ΣΣ θα ήμασταν τζετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε υπαρχει το συμφωνο συμβιωσης το γαμο γιατι τον θες μηπως σας αρεσει να προκαλειτε τελικα ?

 

Φαντάζομαι για περιστατικά όπως αυτά:

 

Ο κ. Γιώργος Μητρόπουλος και η κυρία Δανάη Παναγιωτοπούλου συνήψαν σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης στις 7 Μαΐου του 2009. Το σύμφωνο ήταν το 14ο που καταχωρίστηκε στο Ληξιαρχείο Αθηνών έξι ημέρες αργότερα, στις 13 Μαΐου. «Ο λόγος που επιλέξαμε αυτή τη διαδικασία είναι επειδή ήταν η πιο απλή και επειδή προϋποθέτει τη μικρότερη εμπλοκή τρίτων» αναφέρει η Δανάη και προσθέτει ότι στις αρχές του 2010, έγκυος στο δεύτερο παιδί της με τον Γιώργο, ζήτησε από το ΙΚΑ Κεραμεικού να της χορηγηθεί περίθαλψη έμμεσα ασφαλισμένης, ως μέλος της οικογένειας του συντρόφου της. Η προϊσταμένη του υποκαταστήματος αρνήθηκε, με το επιχείρημα ότι «άλλο σύζυγος, άλλο σύντροφος». «Εμεινα έκπληκτη και οργισμένη. Ενιωσα ότι με κορόιδευαν» λέει η Δανάη. «Εκεί καταλάβαμε ότι το χαρτί αυτό δεν μας εξασφαλίζει σε σημαντικά ζητήματα και δεν έχει κανένα αντίκρισμα.Γι΄ αυτό και στο τέλος αποφασίσαμε και κάναμε τελικά έναν πολιτικό γάμο» εξηγεί ο κ. Μητρόπουλος. 

 

emphasis στο οτι αυτοί πήραν τον πούλον ως ετεροφυλόφυλο ζευγάρ... ερμ σύντροφ... whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ πόσες φορές θα το πω όμως?

 

 

 

Δεν είναι μόνο η νομική εξασφάλιση.Αυτό είναι ένα κομματι σημαντικό μεν αλλά όχι μόνο αυτό.Είναι η αξία που δίνει η κοινωνία στις σχέσεις μας.Εαν θέλαμε μόνο νομική εξασφάλιση τότε με ένα ΣΣ θα ήμασταν τζετ.

Κοιτα αυτα ειναι χαζομαρες τι θα πει η κοινωνια μου θυμιζει ταινια του 60, αμα καποιος ειναι οκ θα σε δει σαν μια χαρα ατομο και εσενα και την σχεση σου αν δεν ειναι παλι θα σε βλεπει σαν αδερφη (χωρις παρεξηγησε) απλα θα εισαι μια παντρεμενη αδερφη.

 

Φαντάζομαι για περιστατικά όπως αυτά:

 

Ο κ. Γιώργος Μητρόπουλος και η κυρία Δανάη Παναγιωτοπούλου συνήψαν σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης στις 7 Μαΐου του 2009. Το σύμφωνο ήταν το 14ο που καταχωρίστηκε στο Ληξιαρχείο Αθηνών έξι ημέρες αργότερα, στις 13 Μαΐου. «Ο λόγος που επιλέξαμε αυτή τη διαδικασία είναι επειδή ήταν η πιο απλή και επειδή προϋποθέτει τη μικρότερη εμπλοκή τρίτων» αναφέρει η Δανάη και προσθέτει ότι στις αρχές του 2010, έγκυος στο δεύτερο παιδί της με τον Γιώργο, ζήτησε από το ΙΚΑ Κεραμεικού να της χορηγηθεί περίθαλψη έμμεσα ασφαλισμένης, ως μέλος της οικογένειας του συντρόφου της. Η προϊσταμένη του υποκαταστήματος αρνήθηκε, με το επιχείρημα ότι «άλλο σύζυγος, άλλο σύντροφος». «Εμεινα έκπληκτη και οργισμένη. Ενιωσα ότι με κορόιδευαν» λέει η Δανάη. «Εκεί καταλάβαμε ότι το χαρτί αυτό δεν μας εξασφαλίζει σε σημαντικά ζητήματα και δεν έχει κανένα αντίκρισμα.Γι΄ αυτό και στο τέλος αποφασίσαμε και κάναμε τελικά έναν πολιτικό γάμο» εξηγεί ο κ. Μητρόπουλος. 

 

emphasis στο οτι αυτοί πήραν τον πούλον ως ετεροφυλόφυλο ζευγάρ... ερμ σύντροφ... whatever.

Εδω φταει ο νομος με το ιδιο σκεπτικο μπορει ο αλλος να σου πει οτι δεν σε ασθαλιζω γιατι μπορει μονο ενας αντρας να ασφαλισει την γυναικα του και οχι εναν αλλο αντρα ας ειναι και παντρεμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε υπαρχει το συμφωνο συμβιωσης το γαμο γιατι τον θες μηπως σας αρεσει να προκαλειτε τελικα ?

Πρώτον, δεν νομίζω πως αναφέρθηκα κάπου στις σεξουαλικές μου προτιμήσεις. Για να σου φύγει η καούρα είμαι straight γυναίκα. Δεύτερον, το να αφαιρείς δικαιώματα από κάποιον με βάση τις σεξουαλικές του προτιμήσεις σου φαίνεται οκ, αλλά κατά τα άλλα οι gay προκαλούν. Ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν νομίζω πως αναφέρθηκα κάπου στις σεξουαλικές μου προτιμήσεις. Για να σου φύγει η καούρα είμαι straight γυναίκα. Δεύτερον, το να αφαιρείς δικαιώματα από κάποιον με βάση τις σεξουαλικές του προτιμήσεις σου φαίνεται οκ, αλλά κατά τα άλλα οι gay προκαλούν. Ωραία.

Αν σε προσβαλα ζητω ειληκρινα συγνωμη, δεν ειπα οτι δεν εχει δικαιωμα αλλα ρε φιλε οταν τοσα χιλιαδες χρονια ο γαμος αποτελει την ενωση ενος αντρα και μιας γυναικας σε ενα αντρογυνο για να κανουν οικογενεια μου φαινετε παρολογο ολο αυτα.

 

Ο καθενας κανει οτι θελει στο κρεβατι του, εχει τα ιδια δικαιωματα δηλαδη πχ να μπορει να ψηφιζει αλλα ο γαμος ειναι μια απαιτηση παρολογη, οκ μπορει να ειναι στερεοτυπο καλο ή κακο αλλα για μενα γαμος σε ατομα ιδιου φιλου δεν υφισταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...