Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μην πάρουμε παράδειγμα εσένα που έχεις ελληνική υπηκοότητα/ιθαγένεια. Ας πούμε ένα πεντρεμένο ζεύγος γκέι Ολλανδών μετακομίζει στην Ελλάδα. Θα ισχύει ο γάμος τους στην Ελλάδα ή όχι; Κι αν όχι, με ποιά λογική; Νομικά εννοώ, όχι ηθικά.

 

Απ' όσο ξέρω (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος) όταν μετακομίζεις/ταξιδεύεις σε άλλη χώρα, δεν παύουν να ισχύουν οι νόμοι της χώρας από την οποία προέρχεσαι. 

 

 

Έχω διπλή υπηκόοτητα Ελληνική/Βρετανική.Τπτ λέμε.Μηδέν κ οι Ολλανδοί στο παράδειγμα που δίνεις.

 

Δες ένα σχετικό για την γονεικότητα πχ στην Ε.Ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία έχουν εξισώσει πολλά. Στο f4 έχουν αρσενικές μαζορέτες.

το ειδα...αίσχος..οχι και αντρες μαζορέτοι.. ουτε ο τοξοβόλος δεν θέλει κάτι τέτοιο! θέλω να πιστεύω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην πάρουμε παράδειγμα εσένα που έχεις ελληνική υπηκοότητα/ιθαγένεια. Ας πούμε ένα πεντρεμένο ζεύγος γκέι Ολλανδών μετακομίζει στην Ελλάδα. Θα ισχύει ο γάμος τους στην Ελλάδα ή όχι; Κι αν όχι, με ποιά λογική; Νομικά εννοώ, όχι ηθικά.

 

Απ' όσο ξέρω (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος) όταν μετακομίζεις/ταξιδεύεις σε άλλη χώρα, δεν παύουν να ισχύουν οι νόμοι της χώρας από την οποία προέρχεσαι. 

 

 

Εφόσον μετακομίζουν στην Ελλάδα, είναι προφανές ότι οι ελληνικοί νόμοι υπερισχύουν.

Εκτός και αν αυτοί οι νόμοι παραβιάζουν το διεθνές ή το ευρωπαϊκό δίκαιο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υπεροχή του κοινοτικού δικαίου είναι μια πονεμένη υπόθεση..ναι υπερισχύει το ελληνικό σύνταγμα εναντι του κοινοτικού δικαίου ΑΛΛΑ εαν πάνε στο ΔΕΚ ; ..το Κοινοτικό Δικαστήριο είναι πάνω απο το εθνικό εαν θελήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφόσον μετακομίζουν στην Ελλάδα, είναι προφανές ότι οι ελληνικοί νόμοι υπερισχύουν.

Εκτός και αν αυτοί οι νόμοι παραβιάζουν το διεθνές ή το ευρωπαϊκό δίκαιο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει.

 

 

Από τα λίγα νομικά που γνωρίζω, όταν μετακομίζεις σε άλλη χώρα, δεν παύει να ισχύουν οι νόμοι του κράτους του οποίου έχεις υπηκοότητα. Για παράδειγμα, μπορεί στην Ταυλάνδη να είναι νόμιμο να πηδάς 10χρόνα. Όταν επιστρέψεις όμως στην Ελλάδα μπορεί να διωχθείς νομικά αν το έχεις κάνει.

 

Ομοίως, αν ένα ζευγάρι ετερόφυλων Ολλανδών παντρευτεί στην Ολλανδία και έρθει στην Ελλάδα, μια χαρά ισχύει ο γάμος τους. Αν είναι ομόφυλο ζεύγος γιατί να παύει να έχει ισχύ ο γάμος τους στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα νομικά που γνωρίζω, όταν μετακομίζεις σε άλλη χώρα, δεν παύει να ισχύουν οι νόμοι του κράτους του οποίου έχεις υπηκοότητα. Για παράδειγμα, μπορεί στην Ταυλάνδη να είναι νόμιμο να πηδάς 10χρόνα. Όταν επιστρέψεις όμως στην Ελλάδα μπορεί να διωχθείς νομικά αν το έχεις κάνει.

 

Δε το βρίσκω πιθανό αυτό. Στο ίδιο το παράδειγμα που θέτεις, αν εγώ πηδάω εδώ ένα 16χρονο που είναι νόμιμο και πάω στις ΗΠΑ που το όριο είναι 18, δε νομίζω να με δέσουν.

 

Τώρα αν πηδήξω εκεί την Ελληνίδα 16χρονη γκόμενά μου, δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο μπερδεμενο φαινεται το θεμα , κανεις νομικος ? Δηλαδη αν ερθει ενα παντρεμενο  ζευγαρι ομοφυλοφυλων  απο μια αλλη χωρα το οποιο εχει υιοθετησει και παιδι.Εδω το παιδι σαν τι αναγνωριζεται δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται φαντάζομαι και ως τι θα έρθουν. Αν είναι φάση τουρισμός, στα παπάρια τους, τα νομικά δικαιώματα πηγάζουν από τη χώρα υπηκοότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν εγώ πηδάω εδώ ένα 16χρονο που είναι νόμιμο

 

Πω,θυμήθηκα τώρα κ τη διάκριση που υφίσταται στην Ελλάδα μεταξύ ορίου ηλικίας για συνεναιτικό ετεροφυλόφιλο σεξ κ  συνεναιτικό γκέι σεξ κ τα παίρνω 



Εδω το παιδι σαν τι αναγνωριζεται δηλαδη ?

 

Με δουλεύεις?Σαν τπτ λέμε.Αόρατοι γονείς είμαστε.

 

btw υπογράψτε κ εδώ πληζ

 

http://www.invisibleparents.eu/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Με δουλεύεις?Σαν τπτ λέμε.Αόρατοι γονείς είμαστε.

 

 

 

 

 

 

Μα τι λες τωρα.Σιγουρα ? Δηλαδη η πολιτεια βλεπει το ζευγαρι και το υιοθετημενο παιδι ξενων υπηκοων σαν μια παρεουλα απλως δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω,θυμήθηκα τώρα κ τη διάκριση που υφίσταται στην Ελλάδα μεταξύ ορίου ηλικίας για συνεναιτικό ετεροφυλόφιλο σεξ κ  συνεναιτικό γκέι σεξ κ τα παίρνω 

 

Αυτό παίζει να είναι το μοναδικό πράγμα που κάθε άνθρωπος με κόρη θα αντάλλαζε μαζί σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...