Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοξοβόλε, όσο και αν συμφωνώ μαζί σου για τον σκοταδισμό και την αρνητική επίδραση της εκκλησίας στην κοινωνία, δεν σε καταλαβαίνω. Η επίσημη εκκλησία, όσο και να στρογγυλέψει τις γωνίες της, δεν πρόκειται να αλλάξει ριζικά. Όσο υποκριτική κι αν είναι, δεν μπορεί να εγκαταλείψει έτσι ξαφνικά το δόγμα της. Και αν με κάποιο μαγικό τρόπο δεχθεί να παντρεύει ομοφυλόφιλους, τα άλλα κολλήματά της θα τα κρατήσει. Για ποιο λόγο να συντηρήσεις έναν σκοταδιστικό θεσμό; Έστω και αργά, η στάνη ανοίγει και τα πρόβατα φεύγουν. Άφησέ την να αποξενωθεί από την κοινωνία και αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.

 

Όλα αυτά και εν πάση περιπτώσει whatever happened to δεν με πάει κάποιος, δεν τον πάω ούτε εγώ => χωρίζουμε τα τσανάκια μας και είμαστε και οι δύο ευτυχείς.

 

Με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται. (<-- Χουχ. See what I did there?)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω γιατί τρελένεστε λέτε κ οι απόψεις μου για την εκκλησία εκφράζουν όλη τη γκέι κοινότητα.Τις πιο σφοδρές συγκρούσεις μου τις έχω κάνει με γκέι ακτιβιστές στο ζήτημα.

 

Ούτε «τρελαινόμαστε», ούτε θεωρούμε ότι εκφράζεις τις γενικότερες απόψεις τής ευρύτερης gay κοινότητας, ούτε έχουμε εικόνα των όποιων συγκρούσεών σου με τους λοιπούς gay ακτιβιστές...

 

...μ' εσένα συνδιαλεγόμαστε αυτή τη στιγμή και σ' αυτά που εσύ υποστηρίζεις και απαιτείς προσπαθούμε να απαντήσουμε. Μην τα μπερδεύεις στο μυαλό σου...

 

Για εμένα είναι επιτακτικό η εκκλησία να καταβαραθρωθεί όσο συνεχίζει να με απανθρωποποιεί κ δε λογίζω ευαισθησίες κ ανησυχίες ακόμα κ γύρω από την ελευθερία της ''θρησκευτικής έκφρασης'' ,τα ''μυστήρια'' κ την ''ιεροσύνη''.

 

...και, μετά από το υπογραμμισμένο, περιμένεις να δεις αλλαγές, αποδοχή, αναγνώριση δικαιωμάτων και τα σχετικά...καλά περίμενε! Το μόνο που πραγματικά σου εύχομαι, είναι να μην εκφράζεις όντως τις γενικότερες απόψεις τής ευρύτερης gay κοινότητας διότι, αν και τα υπόλοιπα μέλη της σκέφτονται έτσι, η μόνη ελπίδα να ...καταβαραθρώσεις το οτιδήποτε, είναι να μάθεις να χειρίζεσαι άρμα μάχης και ν' αρχίσεις να μπουκάρεις σε όποιο ναό συναντάς στο δρόμο σου...

 

Θεωρώ βαρύτατα συνυπεύθυνο τον σκοταδισμό της εκκλησίας για την ομοφοβία σήμερα στη κοινωνία.

 

Επικέντρωσε τον όποιο αγώνα σου στον πραγματικό «στόχο»: την ίδια την κοινωνία και όχι τους φορείς οι οποίοι θεωρείς ότι επηρεάζουν τη στάση της. Το χαρακτήρα, τις θέσεις και τα πιστεύω του, ο καθένας τα διαμορφώνει κυρίως μόνος του. Αν ίσχυε το αντίθετο, η δική μου γενιά στη συντριπτική της πλειοψηφία, θα ξημεροβραδιαζόταν στις εκκλησίες, στις γονυκλισίες και στα κατηχητικά, δεδομένου ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό της «κατηχήθηκε» μέσω τής διδασκαλίας των θρησκευτικών στο σχολείο.

 

Από τη γενιά μου π.χ., μετριούνται στα πέντε δάχτυλα αυτοί που παρακολουθούν λειτουργίες, ή πάνε εκκλησία εκτός τής ...Ανάστασης, παρ' ό,τι δηλώνουν χριστιανοί. Μεταξύ των υπόλοιπων όμως, αυτών που ούτε απ' έξω από εκκλησία δεν περνούν, είναι που βρίσκονται πολλά άτομα τα οποία, στην παραμικρή αναφορά σε ομοφυλοφιλία, αντιδρούν όπως η μάνα μου όταν βλέπει ...κατσαρίδα! Αυτών τα μυαλά, νιώθεις ικανός να τ' αλλάξεις; Τους «συνυπεύθυνους» ασ' τους για μετά... 

Δε θα  με φοβίσει στο ελάχιστο η σύγκρουση με τις επίσημες πολιτικές της.Δεν λέμε

 

Πού το βλέπεις ότι θα ...φοβηθούν εκείνοι δε μπορώ να καταλάβω...ούτε αυτί δεν πρόκειται να ιδρώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος κάποιας θρησκείας ούτε πιστεύω στην ύπαρξη θεού αλλα κατά τα αλλα μια χαρά τα έχει πει ο χριστός και πιστεύω ότι αν ήμασταν πιο κοντά στα δόγματα του χριστιανισμού (όχι στις επιβουλές της θρησκείας μην τα συγχέουμε) θα ήμασταν πιο ευτυχισμένοι και ολοκληρωμένοι άνθρωποι δεν θα είχαμε τόσες σχέσεις χωρίς νόημα δεν θα νιώθαμε μοναξιά δεν θα υπήρχε αδικία και πολλά αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παλεψεις κατα μετωπο για τι;

Να παλεψεις να σε δεχτει στους κολπους της;

Να παλεψεις ωστε να δεχτει να κανεις θρησκευτικο γαμο;

Να παλεψεις για να εξαφανιστει;

 

Ακομη δεν το εχω καταλαβει για ποιο λογο θες εσυ, και για ποιο λογο θελουν οι αλλοι ομοφυλοφιλοι, και τελικα κατα ποσο συμπιπτουν οι λογοι σας στο τι θελετε απο την εκκλησια.

Να συμπληρώσω εδώ πέρα ότι ο Τοξοβόλος είναι άθεος (εάν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο είχε πει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά και εν πάση περιπτώσει whatever happened to δεν με πάει κάποιος, δεν τον πάω ούτε εγώ => χωρίζουμε τα τσανάκια μας και είμαστε και οι δύο ευτυχείς.

Πωπω,στο δόξα πατρί με βαράει αυτή η άποψη,σοβαρά δλδ.Δεν είναι τόσο απλό με τα κύρια δόγματα πως το λένε.Η επιρροή των ''διδαχών'' τους έχει μετρήσιμες βλάβες στους LGBT διεθνώς.Συγκεκριμένα όμως σε ότι αφορά το γάμο θεωρώ ότι νομικά πρέπει να αναγκαστεί η εκκλησία να τους τελεί αδιαφορόντας για την ''ελευθερία θρησκευτικής έκφρασης'' κ όλα τα σκουξίματα των χριστιανοισλαμο ταλιμπαν ως απάντηση στις ανάγκες των γκέι πιστών.Κάτι σα μια προέκταση δλδ του νόμου που συζητάμε εδώ με τη διαφορά ότι άντε θα σου διασκέδαζα την τελική απόφαση για την τέλεση του ''μυστηρίου'' να την έπαιρνε ο κάθε ιερέας εξατομικευμένα κ οχι το governing body του κάθε δόγματος (βλέπε Αγγλία κ Ουαλία).Μια ευκαιρία δλδ ώστε οι ιερείς σύμμαχοι μας στα μεγάλα δόγματα (κ είναι πολλοί btw) να μπορέσουν να ξεφύγουν από τις επίσημες πολιτικές των εκκλησιών ενώ παράλληλα ο θρησκευτικός αυτός γάμος να έχει νομική ισχύ.Άσε μετά το μπαλάκι να πέσει στα governing bodies να δούμε πόσο εύκολα θα καθαιρούν ιερείς κ κληρικούς οι οποίοι είναι σύμφωνοι με γκέι θρησκευτικό γάμο.

 

Το τζιστ της θέσης μου για το θρησκευτικό γάμο αφορά το γκέι ποιμνίο.Βασικά το έχω ξαναπεί έστω κ μισός γκέι πιστός στα μεγάλα δόγματα να θέλει θρησκευτικό γαμό λέω νομικός εξαναγκασμός (όπως τον περιέγραψα παραπάνω) με συνοπτικές διαδικασίες.Εκτιμώ ότι αυτή μου άποψη βρίσκει αντίθετη την πλειοψηφία της γκέι κοινότητας αλλά it is what it is.

 

Δείτε κ εδώ ένα ωραίο που έχει ξαναπαίξει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news η Μινεσσότα τα κατάφερε!

 

Κάτι ψιλά τυπικούρες μένουν κ θα είναι η 12η πολιτεία λέμε.SCOTUS ακούει?

 

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/05/09/minn-gay-marriage-house/2146621/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια τι ισχυει για τον θρησκευτικο γαμο ?

 

ps

http://www.skai.gr/news/world/article/223203/proto-nai-apo-vretaniki-vouli-gia-thriskeutikous-gamous-omofulofilon/

 

Ακόμα τπτ κ για πολιτικό κ για θρησκευτικό γάμο.Κάτσε να περάσει κάτι κ βλέπουμε.Προς το παρόν ο Κάμερον έκανε πίσω στα χριστιανοταλεμπάνια της CofE.Είμαστε εν αναμονή του 3rd reading του νόμου κ μετά έχουμε Βουλή των Λόρδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω,στο δόξα πατρί με βαράει αυτή η άποψη,σοβαρά δλδ.Δεν είναι τόσο απλό με τα κύρια δόγματα πως το λένε.Η επιρροή των ''διδαχών'' τους έχει μετρήσιμες βλάβες στους LGBT διεθνώς.Συγκεκριμένα όμως σε ότι αφορά το γάμο θεωρώ ότι νομικά πρέπει να αναγκαστεί η εκκλησία να τους τελεί αδιαφορόντας για την ''ελευθερία θρησκευτικής έκφρασης'' κ όλα τα σκουξίματα των χριστιανοισλαμο ταλιμπαν ως απάντηση στις ανάγκες των γκέι πιστών.Κάτι σα μια προέκταση δλδ του νόμου που συζητάμε εδώ με τη διαφορά ότι άντε θα σου διασκέδαζα την τελική απόφαση για την τέλεση του ''μυστηρίου'' να την έπαιρνε ο κάθε ιερέας εξατομικευμένα κ οχι το governing body του κάθε δόγματος (βλέπε Αγγλία κ Ουαλία).Μια ευκαιρία δλδ ώστε οι ιερείς σύμμαχοι μας στα μεγάλα δόγματα (κ είναι πολλοί btw) να μπορέσουν να ξεφύγουν από τις επίσημες πολιτικές των εκκλησιών ενώ παράλληλα ο θρησκευτικός αυτός γάμος να έχει νομική ισχύ.Άσε μετά το μπαλάκι να πέσει στα governing bodies να δούμε πόσο εύκολα θα καθαιρούν ιερείς κ κληρικούς οι οποίοι είναι σύμφωνοι με γκέι θρησκευτικό γάμο.

 

Το τζιστ της θέσης μου για το θρησκευτικό γάμο αφορά το γκέι ποιμνίο.Βασικά το έχω ξαναπεί έστω κ μισός γκέι πιστός στα μεγάλα δόγματα να θέλει θρησκευτικό γαμό λέω νομικός εξαναγκασμός (όπως τον περιέγραψα παραπάνω) με συνοπτικές διαδικασίες.Εκτιμώ ότι αυτή μου άποψη βρίσκει αντίθετη την πλειοψηφία της γκέι κοινότητας αλλά it is what it is.

 

Επιμενεις σε κατι που ειναι πρακτικα αδυνατο .Πως ειναι δυνατον να εξαναγκασεις την εκκλησια με νομο να τελεσει ενα μυστηριο, αυτο ειναι πραγματικα μυστηριο.

Το μονο που μπορει καποτε να περασει με νομο ειναι να την υποχρεωνει να επικυρωνει ενα γαμο (ξες οι υπογραφες στο τελος), αυτο ομως δεν την υποχρεωνει να τελεσει το υπολοιπο μυστηριο, αρα δε διαφερει καθολου απο τις υπογραφες ενος δημαρχειου.

 

Το οτι τρολλαρεις λεγοντας οτι θα αλλαξει η θρησκεια σε αυτα τα θεματα ειναι τουλαχιστον αστειο.

Σκεψου λοιπον οτι περναει το δικο σας. Αυριο μεθαυριο δημιουργειται ενα κινημα κρεατοφαγων, και βαζει σκοπο να σταματησει η εκκλησια τις νηστειες γιατι δημιουργει μετρησιμες βλαβες. Λογικο δεν το βρισκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση κρίσεως:

 

Αν ένα γκέι ζευγάρι παντρευτεί σε κάποιο κράτος που επιτρέπεται ο γκέι γάμος και μετά μετακομίσει σε κάποιο άλλο κράτος που δεν επιτρέπεται ο γκέι γάμος, στο δεύτερο κράτος θα θεωρείται παντρεμένο ή όχι; 

 

Προβλέπεται στο διεθνές δίκαιο τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιμενεις σε κατι που ειναι πρακτικα αδυνατο .Πως ειναι δυνατον να εξαναγκασεις την εκκλησια με νομο να τελεσει ενα μυστηριο, αυτο ειναι πραγματικα μυστηριο.

Το μονο που μπορει καποτε να περασει με νομο ειναι να την υποχρεωνει να επικυρωνει ενα γαμο (ξες οι υπογραφες στο τελος), αυτο ομως δεν την υποχρεωνει να τελεσει το υπολοιπο μυστηριο, αρα δε διαφερει καθολου απο τις υπογραφες ενος δημαρχειου.

 

Το οτι τρολλαρεις λεγοντας οτι θα αλλαξει η θρησκεια σε αυτα τα θεματα ειναι τουλαχιστον αστειο.

Σκεψου λοιπον οτι περναει το δικο σας. Αυριο μεθαυριο δημιουργειται ενα κινημα κρεατοφαγων, και βαζει σκοπο να σταματησει η εκκλησια τις νηστειες γιατι δημιουργει μετρησιμες βλαβες. Λογικο δεν το βρισκεις;

 

Μπα.Πιό εύκολο το κόβω να φτιαχτεί μιά θρησκεία στα μέτρα τους (κρεατοφάγοι λέμε...),παρά να εξαναγκάσουν (και καλά) την ήδη υφιστάμενη να τους αποδεχτεί στους κόλπους πρωκτούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι.

 

Είμαι ένα τπτ με τον σύντροφο μου στην Ελλάδα πχ

 

Ας μην πάρουμε παράδειγμα εσένα που έχεις ελληνική υπηκοότητα/ιθαγένεια. Ας πούμε ένα πεντρεμένο ζεύγος γκέι Ολλανδών μετακομίζει στην Ελλάδα. Θα ισχύει ο γάμος τους στην Ελλάδα ή όχι; Κι αν όχι, με ποιά λογική; Νομικά εννοώ, όχι ηθικά.

 

Απ' όσο ξέρω (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος) όταν μετακομίζεις/ταξιδεύεις σε άλλη χώρα, δεν παύουν να ισχύουν οι νόμοι της χώρας από την οποία προέρχεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...