Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοξοβόλε, όσο και αν συμφωνώ μαζί σου για τον σκοταδισμό και την αρνητική επίδραση της εκκλησίας στην κοινωνία, δεν σε καταλαβαίνω. Η επίσημη εκκλησία, όσο και να στρογγυλέψει τις γωνίες της, δεν πρόκειται να αλλάξει ριζικά. Όσο υποκριτική κι αν είναι, δεν μπορεί να εγκαταλείψει έτσι ξαφνικά το δόγμα της. Και αν με κάποιο μαγικό τρόπο δεχθεί να παντρεύει ομοφυλόφιλους, τα άλλα κολλήματά της θα τα κρατήσει. Για ποιο λόγο να συντηρήσεις έναν σκοταδιστικό θεσμό; Έστω και αργά, η στάνη ανοίγει και τα πρόβατα φεύγουν. Άφησέ την να αποξενωθεί από την κοινωνία και αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν πρόκειται να αλλάξει ριζικά. 

 

Ας σου αναγνωρίσω αυτό το σημείο.Δε με εμποδίζει κάποιος να παλέψω κατά μέτωπο μαζί της για να την στήσω στο τοίχο ειδικά όσο έχει τόση επιρροή.Όσο κ να εύχομαι την αποξένωση της που λες δε τη βλέπω στη γωνία βρε συ...Αντίθετα βλέπω στον Αμερικανικό νότο μπαράζ αυτοκτονιών,''θεραπειών'',''μετανοιών'' κ αφόρητης βδελυγματικής ρητορικής μίσους της εκκλησίας απέναντι στους LGBT.

 

Βλέπω μετρήσιμες βλάβες ειδικά σε έφηβους/νεαρούς γκέι άνδρες του ρέντνεκ νότου οι οποίοι φτάνουν να θεωρούν τους ευατούς τους από μιάσματα κ ανωμαλάρες μέχρι δαιμονισμένους κ καταραμένους.Όχι Φίλιππε ως γκέι άνδρας δε μπορώ να διασκεδάσω απάθεια στις πολιτικές της.

 

Να μην πιάσω το Ισλάμ κ τελειωμό δε θα χουμε με τα δόγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι, γενικά δεν χρειάζεται ο γάμος. Ένα νομικό σύμφωνο είναι αρκετό. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει μπορεί να πάει σε εκκλησία, βουνό, θάλασσα, αρχαίο μέρος να επικυρώσει την πράξη αυτή όπως επιθυμεί. Από την στιγμή που θα κάνουν κάτι νέο για τους ομοφυλόφιλους ας το κάνουν σωστά. Δεν είναι ο γάμος το προνόμιο. Μια χαζομαρούλα είναι.

 

Ο ομοφυλόφιλος που διεκδικεί μυστήριο στην εκκλησία είναι σαν να θέλει ένας άθεος να βαφτίσει χωρίς να πει το "πιστεύω". Από την στιγμή που θεωρείται σοβαρό αμάρτημα (προς το παρόν) είναι βλακώδες να το ζητά κάποιος.

Για τον πολιτικο γαμο νομιζα οτι ελεγες.

Δεν με αφορα καμια θρησκεια, οι αποψεις μου για αυτες ειναι γνωστες εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί τρελένεστε λέτε κ οι απόψεις μου για την εκκλησία εκφράζουν όλη τη γκέι κοινότητα.Τις πιο σφοδρές συγκρούσεις μου τις έχω κάνει με γκέι ακτιβιστές στο ζήτημα.Για εμένα είναι επιτακτικό η εκκλησία να καταβαραθρωθεί όσο συνεχίζει να με απανθρωποποιεί κ δε λογίζω ευαισθησίες κ ανησυχίες ακόμα κ γύρω από την ελευθερία της ''θρησκευτικής έκφρασης'' ,τα ''μυστήρια'' κ την ''ιεροσύνη''.

 

 

 

 

Η απανθρωποιηση ειναι το οτι δεν μπορει να φορεσει νυφικο ο Μητσος και οτι δεν   θα ακουγεται το ο ανδρας να φοβηται τον ανδρα ?  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απανθρωποιηση ειναι το οτι δεν μπορει να φορεσει νυφικο ο Μητσος και οτι δεν   θα ακουγεται το ο ανδρας να φοβηται τον ανδρα ?  :lol:

 

 

http://i.imgur.com/lTm1znZ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σιγα τωρα.Λες και οι υπολοιποι ειναι out of the box.Aπλα εχουν κανει θρησκεια την ομαδα τους,τα gadget , τον  ακτιβισμο ,το χομπυ τους κλπ.Αν αρρωστησουν βαρια βεβαια μια βοηθεια απο ανωτερη δυναμη θα την ζητησουν, ακομα και αν με την ...τετραγωνη λογικη τους εχουν αφεθει στα χερια της επιστημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σου αναγνωρίσω αυτό το σημείο.Δε με εμποδίζει κάποιος να παλέψω κατά μέτωπο μαζί της για να την στήσω στο τοίχο ειδικά όσο έχει τόση επιρροή.Όσο κ να εύχομαι την αποξένωση της που λες δε τη βλέπω στη γωνία βρε συ...Αντίθετα βλέπω στον Αμερικανικό νότο μπαράζ αυτοκτονιών,''θεραπειών'',''μετανοιών'' κ αφόρητης βδελυγματικής ρητορικής μίσους της εκκλησίας απέναντι στους LGBT.

 

Βλέπω μετρήσιμες βλάβες ειδικά σε έφηβους/νεαρούς γκέι άνδρες του ρέντνεκ νότου οι οποίοι φτάνουν να θεωρούν τους ευατούς τους από μιάσματα κ ανωμαλάρες μέχρι δαιμονισμένους κ καταραμένους.Όχι Φίλιππε ως γκέι άνδρας δε μπορώ να διασκεδάσω απάθεια στις πολιτικές της.

 

Να μην πιάσω το Ισλάμ κ τελειωμό δε θα χουμε με τα δόγματα.

 

 

Ωραία λογική... η X ομάδα είναι εναντια στα συμφέροντα της δικης μου ομάδας... άρα στα παλιά μου τα παπούτσια οι ακόλουθοι της και η ιστορία της εμείς θα την στήσουμε στον τοίχο και θα την ξεσκίσουμε (ούτε καν για συμβίωση δεν συζητάμε) :P

 

Αχ θέλω απλά να πάρετε κυριολεκτικά το πάνω χέρι κάποια στιγμή στην κοινωνία για να νιώσουν στο πετσί τους πολλοί ότι άνθρωποι τυφλωμένοι από το πάθος τους φέρνουν μονο κακά μαντάτα.. έτσι μονο θα έρθουμε στην τάξη απότι μου φαίνεται...

 

 

Το south park βρήκε πάντως την λύση στο επεισόδιο Butt Buddies :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σου αναγνωρίσω αυτό το σημείο.Δε με εμποδίζει κάποιος να παλέψω κατά μέτωπο μαζί της για να την στήσω στο τοίχο ειδικά όσο έχει τόση επιρροή.Όσο κ να εύχομαι την αποξένωση της που λες δε τη βλέπω στη γωνία βρε συ...Αντίθετα βλέπω στον Αμερικανικό νότο μπαράζ αυτοκτονιών,''θεραπειών'',''μετανοιών'' κ αφόρητης βδελυγματικής ρητορικής μίσους της εκκλησίας απέναντι στους LGBT.

 

Βλέπω μετρήσιμες βλάβες ειδικά σε έφηβους/νεαρούς γκέι άνδρες του ρέντνεκ νότου οι οποίοι φτάνουν να θεωρούν τους ευατούς τους από μιάσματα κ ανωμαλάρες μέχρι δαιμονισμένους κ καταραμένους.Όχι Φίλιππε ως γκέι άνδρας δε μπορώ να διασκεδάσω απάθεια στις πολιτικές της.

 

Να μην πιάσω το Ισλάμ κ τελειωμό δε θα χουμε με τα δόγματα.

 

Να παλεψεις κατα μετωπο για τι;

Να παλεψεις να σε δεχτει στους κολπους της;

Να παλεψεις ωστε να δεχτει να κανεις θρησκευτικο γαμο;

Να παλεψεις για να εξαφανιστει;

 

Ακομη δεν το εχω καταλαβει για ποιο λογο θες εσυ, και για ποιο λογο θελουν οι αλλοι ομοφυλοφιλοι, και τελικα κατα ποσο συμπιπτουν οι λογοι σας στο τι θελετε απο την εκκλησια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω απλά θέλουν να βεβαιώσουν τον εαυτό τους και κανέναν άλλο... επίσης να παίρνουν μειώσεις και επιστροφές από την εφορία,άδειες,εφάπαξ μεγαλύτερα να μπορούν να πασάρουν περιουσιακά στοιχεια να κληροδοτούν και να κληρονομούν, υψηλότερους μιστούς, να αναγνωρίζονται οι αιτίες που τους χωρίζουν και ο,τι άλλο και δικαστικώς για να ζητάνε αποζημιώσεις κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω απλά θέλουν να βεβαιώσουν τον εαυτό τους και κανέναν άλλο... επίσης να παίρνουν μειώσεις και επιστροφές από την εφορία,άδειες,εφάπαξ μεγαλύτερα να μπορούν να πασάρουν περιουσιακά στοιχεια να κληροδοτούν και να κληρονομούν, υψηλότερους μιστούς κτλ

 

Αλλο καπελο αυτο, η εκκλησια δεν κολλαει σε αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την πρώτη περίοδο απάντησα στο γιατί πιστεύω εγώ πολεμούνε την εκκλησια. μετά απλά επέκτεινα την άποψη στο γιατί ζητάνε νομική εξίσωση..

και τέλος για να προλάβω κάποιους μην μου λένε σιγά τις απολαβές που έχει ένα ζευγάρι γιατί και εδώ στην ελλάδα έχει διευκολύνσεις ένα παντρεμένο ζευγάρι αλλα αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για παγκόσμια κλίματα...


στην αμερική η σε πολλές χώρες της ευρώπης έχουν ένα σορό perks οι παντρεμένοι... και αυτός είναι και ο λόγος που γίνετε τόσο μεγάλο θέμα.. σε χώρες που δεν έχουν και αμάν και τι από απολαβές δεν βλέπω να τρελαίνονται οι gay για να αναγνωριστούν οι γάμοι τους... και ο τοξοβόλος νομίζω μένει στην αγγλία και όχι στην ελλάδα.. χμμμμμμμ connect the dots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την πρώτη περίοδο απάντησα στο γιατί πιστεύω εγώ πολεμούνε την εκκλησια. μετά απλά επέκτεινα την άποψη στο γιατί ζητάνε νομική εξίσωση..

 

και τέλος για να προλάβω κάποιους μην μου λένε σιγά τις απολαβές που έχει ένα ζευγάρι γιατί και εδώ στην ελλάδα έχει διευκόλυνσης ένα παντρεμένο ζευγάρι αλλα αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για παγκόσμια κλίματα...

 

 

στην αμερική η σε πολλές χώρες της ευρώπης έχουν ένα σορό perks οι παντρεμένοι... και αυτός είναι και ο λόγος που γίνετε τόσο μεγάλο θέμα.. σε χώρες που δεν έχουν και αμάν και τι από απολαβές δεν βλέπω να τρελαίνονται οι gay για να αναγνωριστούν οι γάμοι τους... και ο τοξοβόλος νομίζω μένει στην αγγλία και όχι στην ελλάδα.. χμμμμμμμ connect the dots.

 

Χαχα, δεν εχεις αδικο, εδω δεν εισαι σιγουρος αν παντρευτεις, αν θα παρεις επιδομα ή θα σου ζητησουν εκτακτη εισφορα γαμου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παλεψεις κατα μετωπο για τι;

 

 

Ταλιμπαν ακτιβισμος για να περνα η ωρα.Μπορει να κρυβει και βαθια αγαπη για το κατα τα αλλα θεοκρατικο καθεστως .Μπορει να μην μπορουν μερικοι χωρις παπα , κουμπαρο και νυφικο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...