Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι εσύ δεν καταλάβαίνεις την οπτική μου η οποία έχει μεγαλύτερο breadth and depth από το ζήτημα του γάμου.Αφορά την  κατα μέτωπο κ χωρίς περιστροφές επίθεση στο δόγμα.Στο δόγμα που με απανθρωποποιεί συνεχώς έτσι.Σημείωσε ότι η άποψη μου είναι μειοψηφική δυστυχώς στο γκέι κίνημα .

 

Αν κ είμαι σίγουρος πως μετά από την επικράτηση του πολιτικού γάμου διεθνώς κάθε μεγάλο δόγμα θα αναγκαστεί να επανεξετάσει τη στάση του τόσο απέναντι στην ομοφυλοφιλια όσο κ απέναντι στο θέμα του γάμου θεωρώ πιο έξυπνη μια all out σύγκρουση με την εκκλησία ειδικά σε συνάρτηση με το μομέντουμ που πλέον έχουμε.Σε κάθε περίπτωση η εκκλησία δεν έχει καταφέρει σχεδόν ποτέ να μείνει εκτός παλμού κοινωνίας.

 

Το δόγμα θα αλλάξει,μπορεί πιο αργά σε σχέση με την κοινωνία αλλά κ εκεί θα νικήσουμε.Βλέπεις δε μπορείς να αφήσεις έναν σημαντικό πόλο της κοινωνίας να διαμορφώνει απόψεις που στη βάση τους απανθρωποποιούν ένα σημαντικό γκρουπ του γενικού πληθυσμού ειδικά καθώς εκείνο κερδίζει ολοένα την ισότητα του.Δε στέκει κ δεν έχει γίνει ποτέ.Με ότι ρυθμό κ τρόπο αποφασίσει η γκέι κοινότητα να επιτεθεί στις πολιτικές της εκκλησίας είναι σχεδόν σίγουρο πως eventually εμείς θα νικήσουμε κ εκεί.Απλά εγώ επιχειρηματολογώ να γίνει  πιο αποφασιστικά συνυπολογίζοντας τις μετρήσιμες βλάβες που η συνεχώμενη ρητορική μίσους της εκκλησίας έχει ειδικά στους νεότερους γκέι συμπολίτες μας.

 

Και παρεα με αυτο, να αλλαξει και τα ευαγγελια, να αλλαξει και τα κειμενα που λεγονται στο θρησκευτικο γαμο, και παει λεγοντας...

Εδω δεν αλλαξε το "η γυνη να φοβειται τον ανδρα" παρολη την ισοτητα της γυναικας στην σημερινη κοινωνια, θα πατε εσεις να το κανετε πως;

 

Απο τη μια πατε να κανετε κατι καλο και θεμιτο απο πολυ κοσμο, και απο την αλλη πατε να βγαλετε τα ματια σας. Εκκλησια δεν ειναι μονο οι παπαδες, ειναι και ο κληρος. Σε αυτον τον κληρο, υπαρχουν χιλιαδες ατομα (πιο ανοιχτομυαλα), τα οποια θα σας υποστηριξουν αν παραμεινετε στον πολιτικο γαμο. Αν ομως τους πειραξετε τα θρησκευτικα τους μυστηρια, τοτε δεν εχετε καμμια ελπιδα ουτε στο συμφωνο συμβιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δόγμα θα αλλάξει

 

Άρα, τελικώς, το δόγμα που θα σ' έχει αποδεχθεί, δε θα είναι αυτό στο οποίο σήμερα εναντιώνεσαι, αλλά αυτό στο οποίο θα έχει διαμορφωθεί: Ένα διαφορετικό δόγμα, με διαφορετικές αρχές, διαφορετικούς κανόνες, διαφορετικά «στεγανά» (απαραίτητο συστατικό κάθε «δόγματος»...), τού οποίου το μόνο κοινό με το τωρινό, θα είναι - και όχι σίγουρα - η επίσημη ονομασία του...

 

...αν αυτή η προοπτική σου λέει κάτι, αν σε ικανοποιεί, όλα καλά! Εμένα δε θα με ικανοποιούσε πάντως, αλλά περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να τους αναγκάσω ναι.Δεν έχει αβροσύνες με την εκκλησία.Ειδικά σε σχεδόν θεοκρατικά καθεστώτα τύπου Ελλάντα

Μαλακίες λες. Σορρυ κιολας, αλλά νομίζω εκφράζεσαι περισσότερο για "να 'χουμε να λέμε" παρά γιατί τα σκέφτεσαι αυτά που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακίες λες. Σορρυ κιολας, αλλά νομίζω εκφράζεσαι περισσότερο για "να 'χουμε να λέμε" παρά γιατί τα σκέφτεσαι αυτά που λες.

 

μπα τα πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστεύεις πως οι ομοφυλόφιλοι έχουν να κερδίσουν από τη σύγκρουσή τους με την εκκλησία;

Πιστεύεις πως η Ελλάδα είναι θεοκρατικό καθεστώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, τελικώς, το δόγμα που θα σ' έχει αποδεχθεί

 

πφφ γραμμένη την έχω την αποδοχή της εκκλησίας εγώ ο Τόξος.Να το ράψει θέλω στο δημόσιο λόγο κ στις πολιτικές της μιας κ κάνει κακό στο γκέι ποιμνίο της κ στη γκέι κοινότητα γενικά με την επιρροή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε, επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω αστήριχτες και ανιστόριτες *!@#!, ιστορική πληροφόρηση: Για να αλλάξει το δόγμα στην Ορθόδοξη εκκλησία πρέπει να γίνει οικουμενική σύνοδος που έχει να γίνει καμιά 800αριά χρόνια, και όχι δεν θα γίνει για τους gay. Σταμάτα να ζητάς πράγματα ακατόρθωτα γιατί θα απογοητευτείς. Αν ντε και καλά για political correctnes θες και θρησκευτικό γάμο ίδρυσε μια αίρεση από τις άπειρες που υπάρχουν και σταμάτα το ασύστολο spamming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύεις πως η Ελλάδα είναι θεοκρατικό καθεστώς;

 

 

Άσε το impression management με μένα φρένζυ.Ποιητική αδεία το ''θεοκρατικό'' για να τονίσω την αισχρή επιρροή της Ελλαδιστάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας πιάνει το Χριστανοορθόδοξο σας.Να καεί προφανώς κ η θεοκρατική Ιταλία που είναι το ίδιο χάλι λόγω επιρροής Βατικανού κ όλες οι ανάλογες σιες μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ράψει θέλω στο δημόσιο λόγο κ στις πολιτικές της μιας κ κάνει κακό στο γκέι ποιμνίο της κ στη γκέι κοινότητα γενικά με την επιρροή της.

 Αυτό, όσο και να το θέλεις, δε μπορείς να το επιβάλεις ούτε μόνος σου, ούτε συλλογικά. Ο λόγος τής εκκλησίας είναι εξ ορισμού δημόσιος και διέπεται από στοιχεία κηρύγματος. Στο δε κήρυγμα αυτό, λέει - δημόσια, τι άλλο; - αυτά που απαρτίζουν το δόγμα της.

 

Αν επιμένεις να βλέπεις πρόβλημα σ' αυτό, μάλλον θα πρέπει να συνεχίσεις να ζεις με το πρόβλημα. Ούτε καν ο νόμος - σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα - δεν έχει τη δυνατότητα να ράψει το στόμα του οποιουδήποτε, ακόμα περισσότερο δε ενός θεσμού τον οποίο ακολουθεί πιστά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των πολιτών. Πόσο μάλλον μια Χ κοινότητα...

 

(...και όχι, δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκος. Περί απλής λογικής πρόκειται...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί τρελένεστε λέτε κ οι απόψεις μου για την εκκλησία εκφράζουν όλη τη γκέι κοινότητα.Τις πιο σφοδρές συγκρούσεις μου τις έχω κάνει με γκέι ακτιβιστές στο ζήτημα.Για εμένα είναι επιτακτικό η εκκλησία να καταβαραθρωθεί όσο συνεχίζει να με απανθρωποποιεί κ δε λογίζω ευαισθησίες κ ανησυχίες ακόμα κ γύρω από την ελευθερία της ''θρησκευτικής έκφρασης'' ,τα ''μυστήρια'' κ την ''ιεροσύνη''.

 

Θεωρώ βαρύτατα συνυπεύθυνο τον σκοταδισμό της εκκλησίας για την ομοφοβία σήμερα στη κοινωνία.Δε θα  με φοβίσει στο ελάχιστο η σύγκρουση με τις επίσημες πολιτικές της.Δεν λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...