Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η συζήτηση περί θρησκευτικού γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων τι νόημα έχει, από τη στιγμή που η επίσημη εκκλησία δεν τον αποδέχεται; Τι θα γίνει; Θα τής επιβάλλει η πολιτεία με ...νόμο την αποδοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τής επιβάλλει η πολιτεία με ...νόμο την αποδοχή;

 

θα ψηνόμουν πολύ ναι.Αλλά θέλει έναν διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους πρώτα.Που θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι?

Διότι, γενικά δεν χρειάζεται ο γάμος. Ένα νομικό σύμφωνο είναι αρκετό. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει μπορεί να πάει σε εκκλησία, βουνό, θάλασσα, αρχαίο μέρος να επικυρώσει την πράξη αυτή όπως επιθυμεί. Από την στιγμή που θα κάνουν κάτι νέο για τους ομοφυλόφιλους ας το κάνουν σωστά. Δεν είναι ο γάμος το προνόμιο. Μια χαζομαρούλα είναι.

 

Ο ομοφυλόφιλος που διεκδικεί μυστήριο στην εκκλησία είναι σαν να θέλει ένας άθεος να βαφτίσει χωρίς να πει το "πιστεύω". Από την στιγμή που θεωρείται σοβαρό αμάρτημα (προς το παρόν) είναι βλακώδες να το ζητά κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θεωρείται σοβαρό αμάρτημα (προς το παρόν) είναι βλακώδες να το ζητά κάποιος.

 

κλαιν ''αμάρτημα''.Αφορά τις επίσημες πολιτικές ενός θεσμού/μπίζνας/εταιρίας...της εκκλησίας.Αν δε το ράψει εγώ είμαι υπέρ αναγκαστικής νομικής παρέμβασης.Διαμορφώνει συνειδήσεις η μανδαμ κ όσο με απανθρωποποιεί τόσο θα είμαι απέναντι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση περί θρησκευτικού γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων τι νόημα έχει, από τη στιγμή που η επίσημη εκκλησία δεν τον αποδέχεται; Τι θα γίνει; Θα τής επιβάλλει η πολιτεία με ...νόμο την αποδοχή;

 

Οι μισθοί των κληρικών καταβάλονται από την ελληνική πολιτεία.

 

Οι κληρικοί δεν θα θέλουν να εφαρμόσουν τον "νόμο των gay γάμων" και άρα θα απέχουν από τα καθήκοντα τους.

 

Αν απέχουν, δεν θα πληρώνονται.

 

Απολύσεις!!!! Και πάνω από τον αριθμό που ζητάει η τροίκα.

 

PROFIT!!!!

 

Ρε κάντε με πρωθυπουργό μια μέρα να γυρίσουμε σελίδα :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλαιν ''αμάρτημα''.Αφορά τις επίσημες πολιτικές ενός θεσμού/μπίζνας/εταιρίας...της εκκλησίας.

Και γιατί να θέλεις να πάρει μέρος σε κάτι τέτοιο; Κάτι σε στυλ "Ε, αφού πάνε όλα τα πρόβατα, ας γίνω και εγώ πρόβατο". Το θεωρώ αισχρά βλακώδες να πιστεύεις τα περί θεσμού/μπίζνας/εταιρίας αλλά να θέλεις να συμμετάσχεις.

 

Σαν να ιδρύσει κάποιος μια νέα θρησκεία "Η εκκλησία του εγγύτατου του Κενταύρου" και κάποιος γήινος να κάνει μήνυση που δεν τον κάνουν μέλος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθεος είμαι,δε θέλω να συμμετέχω κάπου αλλά να καταβαραθρώσω μια από τις κύριες φωνές απανθρωποποιησης μου στη κοινωνία.

 

Και φυσικά ο καλύτερος τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι το να τους ζητάς να σε δεχτούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αντί να την αφήσετε στην άκρη και να ασχοληθείτε με το κράτος αποκλειστικά, προτιμάτε να ενισχύσετε/αναγνωρίσετε την εξουσία της με το να γίνετε και σεις με το ζόρι πελάτες της; Και κάπως έτσι θα τη γονατίσετε ξέρωγω;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αντί να την αφήσετε στην άκρη και να ασχοληθείτε με το κράτος αποκλειστικά

 

Ε πως το κόβεις δε διαμορφώνει απόψεις η κυρία?Δεν τσακίζει στο δογματισμό?Τα πρόβατα της λογικά θα αλλάξουν πιο εύκολα  μόλις σφυρήξει αλλαγή πολιτικής επίσημα ...κ είναι κ πολλά.Νομίζω πιο εύκολη λύση είναι να πάμε κόντρα στη πολιτική της παρά να την αφήνουμε να ξεσσαλώνει στη κοινωνία.Εξάλλου έχω ξαναπεί,εμένα άσε με στην άκρη,τι γίνεται με το γκέι ποιμνίο της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ψηνόμουν πολύ ναι.Αλλά θέλει έναν διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους πρώτα.Που θα πάει

κλαιν ''αμάρτημα''.Αφορά τις επίσημες πολιτικές ενός θεσμού/μπίζνας/εταιρίας...της εκκλησίας.Αν δε το ράψει εγώ είμαι υπέρ αναγκαστικής νομικής παρέμβασης.Διαμορφώνει συνειδήσεις η μανδαμ κ όσο με απανθρωποποιεί τόσο θα είμαι απέναντι της.

 

Ή κάνεις πλάκα, ή όντως δεν καταλαβαίνεις. Το δεύτερο δεν το πολυπιστεύω, άρα μάλλον πλάκα κάνεις. Ο θρησκευτικός και ο πολιτικός γάμος, ενώ έχουν την ίδια νομική ισχύ, έχουν και μια πολύ σημαντική διαφορά: Ο θρησκευτικός, αποτελεί θρησκευτικό/εκκλησιαστικό «μυστήριο», το οποίο «πατάει» πάνω στο δόγμα τής χριστιανικής θρησκείας, ασχέτως «θεσμού/μπίζνας/εταιρίας».

 

Όσο λοιπόν και να ...ψηνόσουν, το πολύ πολύ να σου άρπαζε η πετσούλα! Ο δε διαχωρισμός στον οποίο αναφέρεσαι - και με τον οποίο συμφωνώ παρεμπιπτόντως - τι φαντάζεσαι ότι θα επιτύγχανε; Να αλλάξει εκ βάθρων το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα; Όχι βέβαια! Απλά εξουσίες θα διαχώριζε και θα απέτρεπε παρεμβάσεις τής μιας πλευράς, στα θέματα τής άλλης. Το μυστήριο θα συνέχιζε να μην τελείται, από τη στιγμή που αντιτίθεται στο δόγμα. Ακόμα όμως και να γινόταν να επιβληθεί κάτι τέτοιο από το νόμο στην εκκλησία, καταλαβαίνεις ότι θα συνέχιζε να μην υπάρχει πραγματική και ουσιαστική αποδοχή και αναγνώριση. Αναγκαστικά θα γινόταν ότι γινόταν. Αν αυτό το ενδεχόμενο εσένα σε ικανοποιεί, πάω πάσο. Εμένα δε θα με ικανοποιούσε πάντως. Αν κάποιος έδειχνε π.χ. ότι με σέβεται, επειδή τού κόλλησα το πιστόλι στο κούτελο και του είπα «αν δε με σεβαστείς στην άναψα...», δε θα είχε καμιά αξία για 'μένα. Απλά τον εγωισμό μου θα τόνωνε...

 

Οι μισθοί των κληρικών καταβάλονται από την ελληνική πολιτεία.

 

Οι κληρικοί δεν θα θέλουν να εφαρμόσουν τον "νόμο των gay γάμων" και άρα θα απέχουν από τα καθήκοντα τους.

 

Αν απέχουν, δεν θα πληρώνονται.

 

Η εκκλησία μπορεί να αρνηθεί να πραγματοποιήσει γάμο ακόμα και μεταξύ ετεροφυλόφιλων, χωρίς να ρισκάρει καθόλου το μισθό των κληρικών που θα το πράξουν, αν αποφασίσει π.χ. να ψάξει για ...αμαρτίες των μελλόνυμφων. Δεν είναι θέμα εφαρμογής ή μη κάποιου νόμου, ισχύοντος ή μελλοντικού.

 

Από 'κει και πέρα, συνεχίζω να μην αντιλαμβάνομαι τη συγκεκριμένη εμμονή των gay με το θρησκευτικό γάμο. Ντε και καλά, να αποδεχθεί μια θρησκεία κάτι με το οποίο είναι δογματικά αντίθετη από τότε που ιδρύθηκε. Πείσμα είναι για 'μένα και μάλιστα παιδαριώδες! Αντίθετα, η διεκδίκηση του να ισχύει πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων, είναι απολύτως λογική, θεμιτή και ρυθμίζεται - αντίθετα με το θρησκευτικό - απλά με την ψήφιση ενός νόμου. Από τη στιγμή δε, που η νομική ισχύς τού πολιτικού και τού θρησκευτικού γάμου είναι απολύτως ίδια, αδυνατώ να εντοπίσω το πρόβλημα...

 

Άθεος είμαι,δε θέλω να συμμετέχω κάπου αλλά να καταβαραθρώσω μια από τις κύριες φωνές απανθρωποποιησης μου στη κοινωνία.

 

Από τη στιγμή που είσαι όντως άθεος, δε θα έπρεπε καν να σε απασχολεί το αν κάποια φωνή τής αντίθετης πλευράς σε απανθρωποποιεί. Α, και για να μην το ξεχάσω: Στην Ελλάδα πλέον, η κοινωνία κάθε άλλο παρά θεοκρατική είναι. Χρόόόόνια τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως δεν καταλαβαίνεις

 

 

 

Όχι εσύ δεν καταλάβαίνεις την οπτική μου η οποία έχει μεγαλύτερο breadth and depth από το ζήτημα του γάμου.Αφορά την  κατα μέτωπο κ χωρίς περιστροφές επίθεση στο δόγμα.Στο δόγμα που με απανθρωποποιεί συνεχώς έτσι.Σημείωσε ότι η άποψη μου είναι μειοψηφική δυστυχώς μέσα στο γκέι κίνημα .

 

Αν κ είμαι σίγουρος πως μετά από την επικράτηση του πολιτικού γάμου διεθνώς κάθε μεγάλο δόγμα θα αναγκαστεί να επανεξετάσει τη στάση του τόσο απέναντι στην ομοφυλοφιλια όσο κ απέναντι στο θέμα του γάμου θεωρώ πιο έξυπνη μια all out σύγκρουση με την εκκλησία ειδικά σε συνάρτηση με το μομέντουμ που πλέον έχουμε.Σε κάθε περίπτωση η εκκλησία δεν έχει καταφέρει σχεδόν ποτέ να μείνει εκτός παλμού κοινωνίας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Το δόγμα θα αλλάξει,μπορεί πιο αργά σε σχέση με την κοινωνία αλλά κ εκεί θα νικήσουμε.Βλέπεις δε μπορείς να αφήσεις έναν σημαντικό πόλο της κοινωνίας να διαμορφώνει απόψεις που στη βάση τους απανθρωποποιούν ένα σημαντικό γκρουπ του γενικού πληθυσμού ειδικά καθώς εκείνο κερδίζει ολοένα την ισότητα του.Δε στέκει κ δεν έχει γίνει ποτέ.Με ότι ρυθμό κ τρόπο αποφασίσει η γκέι κοινότητα να επιτεθεί στις πολιτικές της εκκλησίας είναι σχεδόν σίγουρο πως eventually εμείς θα νικήσουμε κ εκεί.Απλά εγώ επιχειρηματολογώ να γίνει  πιο αποφασιστικά συνυπολογίζοντας τις μετρήσιμες βλάβες που η συνεχώμενη ρητορική μίσους της εκκλησίας έχει ειδικά στους νεότερους γκέι συμπολίτες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...