Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταστικά επιχειρήματα.

 

Τα ζευγάρια που παντρεύονται, αλλά δεν γουστάρουν να κάνουν παιδιά, σε ποια κατηγορία ανήκουν; Όχι επειδή δεν μπορούν, επειδή δεν θέλουν γιατί προτιμάνε την καριέρα ας πούμε.

Με τη λογική σου, λογικά και οι ομοφυλόφιλοι δεν αξίζουν μια βοήθεια από την πολιτεία; Του φιλαράκου δεν του σηκώνεται με γυναίκα, τι φταίει; Να του δώσουμε μια βοήθεια, όπως του στείρου παντρεμένου.

 

Επίσης, τι άδειες και διευκολύνσεις έχει ο παντρεμένος άνευ παιδιού; Το -αστείο- επίδομα γάμου είναι υπό κατάργηση. Οι άνθρωποι που ζητούν νομική εξίσωση δεν το κάνουν για το επίδομα γάμου. Το κάνουν για να μπορεί ο ένας σύντροφος να αποφασίζει για τον άλλο, αν πέσει σε κώμα, να κληρονομεί την κοινή περιουσία κτλ.

 

 

Το πρόβλημα σας είναι ότι συζητάτε το θέμα σε επίπεδο "παρέας" και ξεχνάτε ΕΝΤΕΛΩΣ την λογική (προοπτική και προοικονομία) του νομου καθώς και τον τρόπο που είναι βασισμένες οι κοινωνίες...

 

ο νομοθέτης δεν κάθεται να σκεφτεί αν του σηκώνεται του ενός η του αλλου η αν η σούλα έχει καριέρα...

 

 

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε πχ το όριο των 18 ετών (η 17 με συγκατάθεση της κοπέλας η 16 νομίζω με συγκατάθεση των γονέων) για να κριθεί μια σεξουαλική προσέγγιση από κάποιον μεγαλύτερο ως παιδεραστία

 

 

γιατί αν σκεφτόταν οι νομοθέτες όπως εσύ θα λέγανε "γιατί η σούλα στα 14 δεν ξεπαρθενεύτηκε με τον σάκη που ήταν πρωτοετής? ο δημήτρης στην δευτερα λυκείου δεν πήγε με τον τάσο? η κατερίνα δεν είχε σχέση από την πρωτη λυκείου με έναν μπάτσο τρια χρονια και μετά παντρεύτηκαν? "

 

Οποτε κομπλέ.. δεν θα τιμωρείται η παιδεραστία στην χωρα αν το κοριτσάκι έχει βγάλει βυζάκια και βγαίνει έξω το βραδυ..

 

δηλαδή έλεος..

 

 

Το κράτος έχει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο και ένα συγκεκριμένο σκοπό (την ομαλή λειτουργία του την διατήρηση και την συνεχεια του καθώς και την ενδεχομενη επικράτηση του) προκειμενου να διασφαλιστεί αυτό βγάζει συγκεκριμένους νομους και με βάση αυτόν τον σκοπό σκέπτεται ο νομοθέτης

 

Οι κοινωνίες αποτελούνται από ανθρώπους και οι άνθρωποι κάνουν λάθη και είναι αυθόρμητοι αλλo αυτό και άλλο το πρόσωπο του κράτους (που πρέπει να είναι ξεκάθαρο) το οποιο φαίνεται μέσω του συντάγματος και των νομων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

όπως και να έχει έτσι επιγραμματικά να σου πω ότι η κοινωνία αναγνωρίζει τον θεσμό του γάμου ως το κύριο μέσο τεκνοποίησης

 

 

Κόντεψες να μου βγάλεις τον καφέ από τη μύτη με αυτή την ατάκα.

 

Νταξ', θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόντεψες να μου βγάλεις τον καφέ από τη μύτη με αυτή την ατάκα.

 

Νταξ', θεός.

 

 

αυτό ήταν γενικά για τις κοινωνίες συγκεκριμένα στην δικη μας είτε το πιστεύεις είτε όχι (εγώ δεν είμαι μέλος κάποιας θρησκείας) το κράτος είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία (φαίνεται τόσο από την σημαία του όσο και από το σύνταγμα του) οποτε ειδικά στο δικό μας ισχύει αυτό :)

 

welcome to the desert of the real :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτό ήταν γενικά για τις κοινωνίες συγκεκριμένα στην δικη μας είτε το πιστεύεις είτε όχι (εγώ δεν είμαι μέλος κάποιας θρησκείας) το κράτος είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία (φαίνεται τόσο από την σημαία του όσο και από το σύνταγμα του) οποτε ειδικά στο δικό μας ισχύει αυτό :)

 

welcome to the desert of the real :P

 

 

Το Σύνταγμα γράφει ότι η επίσημη θρησκεία είναι η ορθόδοξη χριστιανική, η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία επιβάλλει να παντρεύεσαι πριν κάνεις παιδιά, άρα κοινωνικά ο θεσμός του γάμου είναι το κύριο μέσο τεκνοποίησης  .

 

Το πήρες, το βούτηξες από τα αυτιά, του έκανες ένα λογικό άλμα μέχρι τη Μόσχα και στο τέλος το βίασες από τα μάτια.

 

Απλά θεσπέσιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρίσκω ιδιαιτερα εποικοδομητική την άποψη σου :P

 

Ε ναι μετά από ένα τέτοιο παραλήρημα δεν μπορούσα να πω κάτι καλύτερο. Δεν θα είχε και νόημα από ο,τι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντρεύεσαι πριν κάνεις παιδιά

 

end of the story τι δεν καταλαβαινεις? ποιο αλμα? διρεκτ θα ελεγα

 

Στις αρχές των κρατών που γνωρίζουμε σήμερα ήταν παράνομο να έχεις παιδιά εκτος γάμου...

 

 

ακόμη και σήμερα το να είσαι παιδί εκτος οικογενειας σου βγάζει διαφορα γραφειοκρατικά ζητήματα

 

στην δουλειά δεν σου δίνουν άδεια αν ερωτευτείς ούτε αν είσαι χρονια με κάποιον μονο αν παντρεύεσαι...

 

και δεκάδες αλλα μπορώ να πω...

 

 

επειδή εσύ δεν κάθεσαι να σκεφτείς τις λογικές συνεπαγωγές ανάμεσα δεν σημαίνει πως εγώ κάνω άλματα μην μπερδεύεσαι..

 

ειναι διπλα στο "ειναι επιλογη τους να ειναι ομοφυλοφιλοι" και αυτο.

τρομερος.

 

δεν το έχω γράψει νομίζω όμως συμπτωματικά συμφωνώ σε αυτό αλλα δεν ήθελα να το κάνω θέμα μιας και είναι offtopic που το ανέφερα αυτό πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στείροι είναι μειοψηφία και δεν είναι επιλογή τους να είναι στείροι λογικό είναι το κράτος να βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις όπως βοηθάει τους αναπηρους και ας μην μπορούν να εργαστούν είναι θέμα υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χέστηκα για τους ομοφυλόφιλους, από τη στιγμή που κάτι τέτοιοι μπορούν να κάνουν παιδιά χάνεται το νόημα της εξέλιξης του είδους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στείροι είναι μειοψηφία και δεν είναι επιλογή τους να είναι στείροι λογικό είναι το κράτος να βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις όπως βοηθάει τους αναπηρους και ας μην μπορούν να εργαστούν είναι θέμα υγείας.

 

ωραίος ναι το υπαινίσσομαι έτσι όπως το έγραψα έχεις δίκαιο αλλα από την άλλη αν θεωρείς αυτό σωστό και το χρησιμοποιείς είναι σαν να υπαινίσσεσαι ότι ναι μεν οι ομοφυλόφιλοι δεν επιλεγουν να είναι ομοφυλόφιλοι αλλα επίσης πως είναι θέμα υγείας.. (ότι έχουν κάποιο ψυχολογικό η παθολογικό πρόβλημα δηλαδή)

 

γιατί αν δεν συγκαταλέγονται στην περίπτωση του quote που έκανες πάλι ισχύει το quote οποτε δεν αναιρείς κάτι από αυτά που εγραψα στο επίμαχο post απλά λες ότι ισχυρίζομαι πως το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι επιλογή ok..

 

και άδικο να έχω σε αυτό δεν σημαίνει ότι έχω και άδικο στην ontopic συζήτηση όμως δηλαδή το άδικο μου στο αν είναι επιλογή η όχι η ομοφυλοφιλία δεν αναιρεί κανένα από τα επιχειρήματα μου για την νομική εξίσωση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το κρατος να προστατευει καποιους που εχουν γεννηθει διαφορετικα, αλλα οχι και καποιους αλλους?

Διαβαζεις τι λες και αναιρεισαι απο μονος σου χωρις να γραψω μισο επιχειρημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το κρατος να προστατευει καποιους που εχουν γεννηθει διαφορετικα, αλλα οχι και καποιους αλλους?

Διαβαζεις τι λες και αναιρεισαι απο μονος σου χωρις να γραψω μισο επιχειρημα?

 

 

Δεν λέω αυτό μην μπερδεύεσαι το θέμα μας είναι η νομική εξίσωση υπό συγκεκριμένο πρίσμα δηλαδή αυτό της οικογενειας και του γάμου.

 

το ότι δεν πρέπει να τους παρέχει συγκεκριμένες ελαφρύνσεις και υποστήριξη στο συγκεκριμένο θέμα δεν σημαίνει ότι γενικά πρέπει να είναι εκτος της πρόνοιας του κράτους.. απλά εδώ συζητάμε για το αν πρέπει να έχουν την συγκεκριμένη δυνατότητα

 

οι gay κατά τα αλλα είναι φορολογούμενοι πολίτες και ως τέτοιοι πρέπει να απολαμβάνουν όλα τα δικαιώματα που έχει ένας φορολογούμενος πολίτης (να ψηφίζουν και γενικά οποια άλλη παροχή σχετική) όχι όμως και τα δικαιώματα ενός εγγαμου φορολογουμενου πολίτη αυτό είναι η συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...