Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε διαφωνώ κάπου με το παραπάνω. Αν και το "επειδή το έκανε η Γαλλία" δεν είναι τόσο απλό, σε Ευρωπαϊκά πλαίσια θεωρείται μορφή δεδικασμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ότι αφορά το δημοψήφισμα τώρα.Εκτός του ότι προφανώς θα το χάσουμε στην Ελλάδα (εξάλλου σε αυτό ελπίζει το anti-gay μπούγιο) αν δεν προηγηθεί τραγική καμπάνια ενημέρωσης ,πόσο πραγματικά dehumanizing κ μούφα είναι να θέτεις ζήτημα civil rights στις διαθέσεις της πλειοψηφίας και σε popular vote?Υποτίθεται πως σε εύνομούμενες κοινωνίες τα δικαιώματα των μειονοτήτων  διαφυλάσονται κ ρυθμίζονται μεροληπτικά υπέρ τους and there is a damn good reason for that.Δεν μπορεί να είμαστε ανοιχτοί στις διαθέσεις της αμμορφωσιάς κ της φανατίλας να πούμε ειδικά στη χριστιανοταλεμπανικη δημοκρατία του Ελλαδιστάν.Είμαστε το μοναδικό μειονωτικό γκρουπ παγκοσμίως που έχουμε υποστεί συστηματικά τα περισσότερα popular votes σε ότι αφορά τα δικαιώματα μας.Ξεπερνάμε σε απόλυτους αριθμούς κατα πολύ τα δημοψηφίσματα που είχαν υποστεί τόσο οι γυναίκες όσο και οι έγχρωμοι.Δλδ ffs

 

Στην Γαλλια , για την οποια μιλαμε κυριως,θα περναγε πιστευω και με δημοψηφισμα.Για εδω δεν χρειαζεται να αγχωνεται κανεις, λες και θα γινει ποτε δημοψηφισμα.Για οποιοδηποτε λογο. :-) Υπαρχει αυξανομενη θετικη σταση αλλα δεν ειναι και τοσες οι χωρες πια που τον εχουν αναγνωρισει.Για να μην εχει την ψευδαισθηση καποιος οτι η Ελλαδα ειναι το τελευταιο γαλατικο χωριο ξερω γω.

Δεν ειναι και τοσο απλο .

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=352706

Επισης μην εχει καποιος την ψευδαισθηση οτι οι δημοσκοπησεις (μινι ''δημοψηφισματα'' ) δεν παιζουν και αυτες τον ρολο τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πως το Ευρωπαικό δίκαιο μας έχει μπεί απ όλες τις πάντες ειναι γεγονός.... Ας ξεκαθαρίσουν πρώτα όλα τα υπόλοιπα ζητήματα Ευρωπαικού δικαίου και ας πάρουν σειρά και οι κούνιες.



Σε ότι αφορά το δημοψήφισμα τώρα.Εκτός του ότι προφανώς θα το χάσουμε στην Ελλάδα (εξάλλου σε αυτό ελπίζει το anti-gay μπούγιο) αν δεν προηγηθεί τραγική καμπάνια ενημέρωσης ,πόσο πραγματικά dehumanizing κ μούφα είναι να θέτεις ζήτημα civil rights στις διαθέσεις της πλειοψηφίας και σε popular vote?Υποτίθεται πως σε εύνομούμενες κοινωνίες τα δικαιώματα των μειονοτήτων  διαφυλάσονται κ ρυθμίζονται μεροληπτικά υπέρ τους and there is a damn good reason for that.Δεν μπορεί να είμαστε ανοιχτοί στις διαθέσεις της αμμορφωσιάς κ της φανατίλας να πούμε ειδικά στη χριστιανοταλεμπανικη δημοκρατία του Ελλαδιστάν.Είμαστε το μοναδικό μειονωτικό γκρουπ παγκοσμίως που έχουμε υποστεί συστηματικά τα περισσότερα popular votes σε ότι αφορά τα δικαιώματα μας.Ξεπερνάμε σε απόλυτους αριθμούς κατα πολύ τα δημοψηφίσματα που είχαν υποστεί τόσο οι γυναίκες όσο και οι έγχρωμοι.Δλδ ffs

 

To anti-gay μπούγιο δεν γουστάρει να γίνει δημοψήφισμα για τα δικά σου "ριγμένα" δικαιώματα. Δημοψήφισμα για σοβαρά πράγματα παρακαλώ και όχι για γελοιότητες. Βέβαια αν ήταν να μην το χάσετε θα έσκουζες για ελλειμα Δημοκρατίας και για αμορφωσία και για Ελλαδιστάν κτλ κτλ...μιά από τα ίδια δηλαδή αλλα από την άλλη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, μιας και συζητούσα το συγκεκριμένο θέμα πριν λίγες ημέρες:

 

 

Ντάξει σεβαστή η γνώμη σου αλλά εδώ δεν κάνουμε συζήτηση περι πίστης όπου ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει αντίθετα με το τι δείχνουν οι επιστημονικές έρευνες. Οι οποίες μέχρι στιγμής συσχετίζουν την σεξουαλική επιλογή με (and I quote) «γενετικούς, ορμονικούς και κοινωνικούς παράγοντες», μεταξύ αυτών «γονίδια, προγεννητικές ορμόνες, ακόμα και την δομή του εγκεφάλου». Για περισσότερα εδώ.

 

Άλλες έχουν δείξει οτι συγγενείς ομοφυλόφυλων ανδρών (από την μεριά της μητέρας τους) είναι συγκριτικά πιο γόνιμες, γεγονός που αποδίδουν κάποιοι ερευνητές στην προσπάθεια της φύσης να «αντισταθμίσει» την έλλειψη απογόνων από αυτούς. Για περισσότερα δες τις τελευταίες παραγράφους στο Sexual orientation and evolution. Ή κάπου κάνει λάθος η φύση, ή η ιδέα της επιλογής χάσκει.

 

Εκτός βέβαια αν πιστεύεις πως όλα αυτά είναι επίσης προϊόντα επιλογής, οπότε πάσο.

 

 

Δεν κάνουμε τα πάντα από επιλογή και το ένστικτο θέλουμε-δε θέλουμε παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή μας. Τα παραδείγματα μπορείς να τα δεις στην καθημερινότητα σου. Από το κλάμα που ρίχνει το μωρό για να θηλάσει και τις φωνές που βάζουν τα δεκαπεντάχρονα (και όχι μόνο) όταν πλακώνονται ή όταν τρομάζουν, μέχρι τις ανατριχίλες όταν κρυώνουμε ή συγκινούμαστε και τις αντιδράσεις μας σε κάποιες φοβίες και καταστάσεις (fight or flight), όλα αυτά δεν τα «μάθαμε» ποτέ, τα κάνουμε όμως ενστικτωδώς.

 

Μιλάμε για έναν μηχανισμό προσαρμογής στο περιβάλλον μας, ο οποίος όσο και να το θέλουμε όχι μόνο δεν πρόκειται ποτέ να εξαλειφτεί από το είδος μας, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις θα έχει το πάνω χέρι σε οποιαδήποτε επιλογή μας.

Χμ παραλίγο να με πείσεις αλλά γιατί στην Αφρική στην Ινδία και γενικά σε όλην την Ασία δεν έχουμε τους ανάλογους κουνιστούς σε ποσοστό όπως στην Ευρώπη η στην Αμερική;Μήπως δεν παίζουν ρόλο μόνο οι ορμόνες και τα γονίδια αλλά και τα πρότυπα που θέτει η κάθε κοινωνία άρα επιλογή βάση προτύπων;όταν ξέρω εγώ εδώ τα παιδιά μας βλέπουν τον Καπουτζίδη η τον Φώτη που δεν είναι απλά γκέι αλλά είναι και ξεφωνημένες να τα κονομάνε χοντρά και να είναι διάσημοι/μες μήπως σοροπιάζουν μετά το γλυκό από επιλογή;Άντε να το πάω και στατιστικά πιστεύεις ότι η Ινδία που έχει τριπλάσιο πληθυσμό από τις Η.Π.Α να έχει περισσότερους η λιγότερους γκέι από αυτήν;Μάλλον πολύ λιγότερους.Εκεί τι έγιναν οι ορμόνες και τα γονίδια ;Γιατί δεν δημιουργούν στρατιές από γκέι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ παραλίγο να με πείσεις αλλά γιατί στην Αφρική στην Ινδία και γενικά σε όλην την Ασία δεν έχουμε τους ανάλογους κουνιστούς σε ποσοστό όπως στην Ευρώπη η στην Αμερική;Μήπως δεν παίζουν ρόλο μόνο οι ορμόνες και τα γονίδια αλλά και τα πρότυπα που θέτει η κάθε κοινωνία άρα επιλογή βάση προτύπων;όταν ξέρω εγώ εδώ τα παιδιά μας βλέπουν τον Καπουτζίδη η τον Φώτη που δεν είναι απλά γκέι αλλά είναι και ξεφωνημένες να τα κονομάνε χοντρά και να είναι διάσημοι/μες μήπως σοροπιάζουν μετά το γλυκό από επιλογή;Άντε να το πάω και στατιστικά πιστεύεις ότι η Ινδία που έχει τριπλάσιο πληθυσμό από τις Η.Π.Α να έχει περισσότερους η λιγότερους γκέι από αυτήν;Μάλλον πολύ λιγότερους.Εκεί τι έγιναν οι ορμόνες και τα γονίδια ;Γιατί δεν δημιουργούν στρατιές από γκέι;

 

Και στην Αφρική και στην Ινδία υπάρχουν. Απλώς δεν παίζει να βρεις φανταχτερά ντυμένους εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Αφρική και στην Ινδία υπάρχουν. Απλώς δεν παίζει να βρεις φανταχτερά ντυμένους εκεί.

Στην ίδια αναλογία όπως και στην δύση;.Δεν νομίζω φίλε όχι δεν νομίζω είμαι σίγουρος για αυτό.Τα ποσοστά στο δυτικό πλυθησμό είναι αρκούντως περισσότερα από ότι στις χώρες που ανέφερα πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια αναλογία όπως και στην δύση;.Δεν νομίζω φίλε όχι δεν νομίζω είμαι σίγουρος για αυτό.Τα ποσοστά στο δυτικό πλυθησμό είναι αρκούντως περισσότερα από ότι στις χώρες που ανέφερα πιο πάνω.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-17363200

 

1 στους 3 στην Ινδία έχει εμπειρία ομοφυλοφιλικής σεξουαλικής επαφής.

Ντάξει και οι γάτες μου ρε παιδί μου, όταν δεν βλέπουν ένα αντικείμενο νομίζουν ότι δεν υπάρχει.

 

Επιπλέον στην Αφρική, η ομοφυλοφιλία είναι δια νόμου απαγορευμένη σε 38 χώρες, επομένως αν περίμενες να δεις gay parade για να αποδειχθεί ότι έχει αναλογικά ίσους ή περισσότερους gay με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ είσαι βαθια νυχτωμένος.

 

 

Fun fact.

 

Και γενικά, όταν γράφεις κάτι για το οποίο δεν έχεις στοιχεία, κάνε και μια επαλήθευση. Google is one tab away.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε φίλε που θα μας πεις για γκέι στην Ινδία επειδή το έγραψε ο κάθε μ@λ@κας δηλ κάνουν το άσπρο μαύρο.Εδώ δεν προλαβαίνουν να γεννάν κουτσούβελα έφτασαν το ένα δις και θα μας πει ο κάθε μ@λ@κ@ς αρθρογράφος ότι στην ινδία ένας στους τρεις κιόλας είναι γκέι;Σοβαρά θέλεις να πιστέψουμε ότι στην πιο πυκνοκατοικημένη χώρα στον κόσμο που για να συμβεί αυτό πρέπει ο ρυθμός γεννήσεων να είναι σε εκρηκτικές διαστάσεις ότι ένας στους τρεις είναι γκέι;Και από πιο κανάλι κιόλας.Από το BBC που προέρχεται από την χώρα των κουνιστών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος με αποδείξεις δλδ?

Εσύ είσαι για το αντίθετο;

 

Εμ, δεν το έγραψε ο κάθε μαλάκας, σύμφωνα με το άρθρο στατιστικά της κυβέρνησης είναι...

Ε ναι  η κυβέρνηση στην Ελλάδα ας πούμε ξέρει αν εγώ είμαι γκέι η στρέιτ. Τώρα με έπεισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι  Ο Σαμαράς ας πούμε ξέρει αν εγώ είμαι γκέι η στρέιτ. Τώρα με έπεισες.

 

Όχι, αλλά το υπουργείο υγείας και οι αρμόδιοι φορείς έχουν μια ιδέα. Μέρος της δουλειάς τους είναι ξέρεις, ειδικά σε χώρες με αυξημένο ποσοστό ατόμων με HIV/AIDS. Hint: 4η παράγραφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορείς του AIDS γίνονται και οι ναρκομανείς ξέρες και αν με ρωτήσει εμένα κάποιος στα πλαίσια μιας έρευνας σε αυτό το θέμα μπορεί να απαντήσω και ψέματα οπότε άσε στατιστικές και ιστορίες σε αυτά τα ζητήματα και πιάσε τον ρυθμό γεννήσεων που είναι ακλονητο παράδειγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...