Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάνω κάποιο λάθος στην ανατροφή του παιδιού μου και καταλήξει εκεί, προτιμώ να χρησιμοποιεί "πιστοποιημένες" ουσίες παρά να το βρω κόκκαλο από νοθευμένη ουσία που θα του δώσει το βαποράκι... 

 

Το περίπτερο το θεωρώ αστείο. Προφανώς έχεις καιρό να περάσεις από στέκια νεολαίας όπου η φούντα τελευταία είναι "της μόδας" και την προμηθεύονται από όποιον τυχαίο βρουν...

 

Ναι.Νομιμες φυτειες με πιστοποιηση , οι ναρκεμποροι θα ειναι πλεον νομιμοι επιχειρηματιες,οι συμμοριες θα ονομαστουν τμημα προωθησης και ολα στο ονομα του χρηματος, της ελευθεριας για αλλους.Θα μου πεις , αν το δημοψηφισμα ελεγε υπερ ? Αν ηθελαν να γινουν πρεζοκοινωνια με γεια τους και χαρα τους τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δημοψήφισμα είναι μια μαλακία και μισή στη σύγχρονη κοινοβουλευτική δομή και με τις αρμοδιότητες που έχει αναλάβει το κράτος.

Πχ, φαντάσου αύριο ένα ανοιχτό δημοψήφισμα για το ποιος θέλει να πληρώνει φόρους.

 

Μπερδεύεις το εργαλείο με αυτούς που το χρησιμοποιούν. Εμείς ειμαστε μαλάκες και το κράτος διεφθαρμενο και όχι η άμεση δημοκρατία λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη πρότασή σου είναι παράδοξο και δε βγαίνει νόημα.

 

Αν είμαστε μαλάκες, πώς κρίνουμε το λάθος;

Επιπλέον, τι κάνει ένα πολίτευμα "λάθος" εκτός από τα γούστα μας;

Και τρίτον, αν δεν ήμασταν μαλάκες, δε θα βρισκόμασταν σε θέση να συζητάμε για άμεση δημοκρατία.

 

Γενικά, άχρηστο και ουτοπικό πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημοψήφισμα έχει να κάνει περισσότερο με την ικανοποίηση του αισθήματος άμεσης δημοκρατίας, παρά με την άμεση δημοκρατία. Βλέπε Αμερική που κάνουν όλα τα δημοψηφίσματα στις εκλογές και όλα καταλήγουν στον κάλαθο, μέχρι να είναι όντως έτοιμη η κοινωνία για αλλαγή. Στη Γαλλία υπάρχουν πολλοί συντηρητικοί, σε πολλά θέματα καταντούν οπισθοδρομικοί. Δεν νομίζω πως είναι καλό παράδειγμα ισορροπημένου ή μοιρασμένου λαού. Τεσπα το δημοψήφισμα για το ποιος πηδάει ποιον κάθε πότε και πως είναι κουτή πρόταση, δεν ξέρω πως ήρθε στην κουβέντα.

 

Το θέμα είναι πως αν περάσεις όλη σου τη ζωή με έναν άνθρωπο (ή δυο, ή τρεις) και πεθάνεις, αυτοί πρέπει να έχουν δικαίωμα στη σύνταξή σου (γιατί σου στάθηκαν όταν εργαζόσουν) στο σπίτι σου (γιατί εκεί έζησαν μαζί σου) και στο όνομά σου (γιατί για μια υστεροφημία ζούμε). Αυτό θα δώσει ο γάμος. Άντε πες τώρα εσύ σε έναν ή μια τέτοια "χήρα" πως "ξέρεις, δεν δικαιούσαι τίποτε από αυτά γιατί χρησιμοποιείς το πουλάκι σου με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που μου αρέσει εμένα".

 

"That's what she said" θα του απαντήσουν βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το δημοψήφισμα είναι μια μαλακία και μισή στη σύγχρονη κοινοβουλευτική δομή και με τις αρμοδιότητες που έχει αναλάβει το κράτος.

Πχ, φαντάσου αύριο ένα ανοιχτό δημοψήφισμα για το ποιος θέλει να πληρώνει φόρους.

 

Sorry, κιολας, αλλα λες κουταμαρες. Οι φοροι ειναι απαραιτητοι για την ευρυθμη λειτουργια του κρατους.

 

Μπορουμε ομως να κανουμε δημοψηφισμα για τα φασολακια τα χλωρα και τις μπαμιες. Δεν μου αρεσουν καθολου, αρα πρεπει να απαγορευτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη πρότασή σου είναι παράδοξο και δε βγαίνει νόημα.

 

Αν είμαστε μαλάκες, πώς κρίνουμε το λάθος;

Επιπλέον, τι κάνει ένα πολίτευμα "λάθος" εκτός από τα γούστα μας;

Και τρίτον, αν δεν ήμασταν μαλάκες, δε θα βρισκόμασταν σε θέση να συζητάμε για άμεση δημοκρατία.

 

Γενικά, άχρηστο και ουτοπικό πράμα.

 

Δεν ειναι απαντηση σε κατι λαθος .Αχρηστο , μεταθεση ευθυνων , σταγονα στον ωκεανο ,επιτομη της δημοκρατιας , οπως θελει το βλεπει καποιος.Τωρα αν και ποσο ''αχρηστο'' θεωρουν το δημοψηφισμα στο οποιο πηραν μερος οι Ισλανδοι πχ   , η ποσο αχρηστο ειναι ενα δημοψηφισμα για την ενταξη μιας χωρας στην ευρωζωνη  ..εγω θα το αφηνα στην κριση του κοινου  πληθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε νομίζω πως το όποιο πλήθος έχει το όποιο δικαίωμα να κρίνει την όποια απόφασή μου όταν αυτή δεν του στερεί κάτι μετρήσιμο και πρακτικά.

Το να κάνουμε δημοψήφισμα γιατί μία Χ μερίδα πληθυσμού προσβάλλεται επειδή_κάτι, είναι μαλακία. Ας προσβάλλεται, δε θα πάθει τίποτα.

 

Μalthador, και ποιος το λέει αυτό; Εσύ; Εγώ θέλω να δω τι λέει ο κόσμος. Γιατί είναι τόσο αυτονόητο το Α ζήτημα (πχ των φόρων) ενώ ένα Β δεν είναι;

Και στην τελική εμένα με ρωτήσατε αν θέλω να γίνει δημοψήφισμα; Εγώ θέλω να αποφασίσει η Βουλή. Τι να κάνουμε τώρα, να κάνουμε δημοψήφισμα για το αν θέλουμε δημοψήφισμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική εμένα με ρωτήσατε αν θέλω να γίνει δημοψήφισμα; Εγώ θέλω να αποφασίσει η Βουλή. Τι να κάνουμε τώρα, να κάνουμε δημοψήφισμα για το αν θέλουμε δημοψήφισμα;

 

Σωστο.Για αυτο χρειαζεται απαιτουμενος αριθμος υπογραφων.

 

Μην το παρακανουμε.Μιλαμε για αλλες χωρες εεε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σοβαρά τώρα, προτιμώ να αποφασίζει ο Βασίλης Λεβέντης παρά ο_τυχαίος_ινσόμνιακ. Θα ψηφίζουν τώρα όμνισλας και επίορκοι ΔΥ και συνδικαλιστές του ΟΣΥ και βασιλόφρονες παππούδες για ατομικές ελευθερίες; Αυτοί δε μπορούν να σκουπιστούν άμα το χαρτί υγείας δεν έχει βελάκια ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη πρότασή σου είναι παράδοξο και δε βγαίνει νόημα.

 

Αν είμαστε μαλάκες, πώς κρίνουμε το λάθος;

Επιπλέον, τι κάνει ένα πολίτευμα "λάθος" εκτός από τα γούστα μας;

Και τρίτον, αν δεν ήμασταν μαλάκες, δε θα βρισκόμασταν σε θέση να συζητάμε για άμεση δημοκρατία.

 

Γενικά, άχρηστο και ουτοπικό πράμα.

 

Με τα σκατά που ψηφίζουμε τι σε κανει να πιστευεις πως ειμαστε σε θεση να κρίνουμε το σωστο και το λάθος. Εγώ δεν νομίζω πως μπορούμε να κρίνουμε το λάθος πάντος.

 

Το πολίτευμα δεν κρίνεται ανάλογα με τα γούστα μας αλλα ανάλογα με την ικανότητα μας να το διαχειριστούμε. Τόσα χρόνια υποτιθεται πως έχουμε Δημοκρατία αλλα μέσα στα πλαίσια αυτής της Δημοκρατίας έχουμε πιάσει πατο. Γιατί? Γιατί μέσα στην Δημοκρατία πρεπει να ασχολήσε με τα κοινά. Αν εσύ (οχι εσύ συγκεκριμένα) τα γράφεις ολα στα @@ σου και σε κοφτει μόνο η πάρτυ σου δεν ειναι η Δημοκρατία λάθος, εσυ την χρησιμοποιείς λάθος. Εν τέλη μπορεί να καταλήξει να μην την γουστάρεις αλλα δεν ειναι η Δημοκρατία λάθος αλλα εσύ.

 

Η άμεση δημοκρατία είναι ουτοπική επειδη θα βαριόσουν να συμμετέχεις? Σύμφωνα με τους "εφευρέτες" της Δημοκρατία το βέλτιστο των πολιτευμάτων είναι η Αριστοκρατία, η διακυβέρνηση απο τους άριστους δηλαδή, αλλά αυτό ούτε με τηλεσκόπιο δεν μπορούμε να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σκατά που ψηφίζουμε τι σε κανει να πιστευεις πως ειμαστε σε θεση να κρίνουμε το σωστο και το λάθος. Εγώ δεν νομίζω πως μπορούμε να κρίνουμε το λάθος πάντος.

 

Το πολίτευμα δεν κρίνεται ανάλογα με τα γούστα μας αλλα ανάλογα με την ικανότητα μας να το διαχειριστούμε. Τόσα χρόνια υποτιθεται πως έχουμε Δημοκρατία αλλα μέσα στα πλαίσια αυτής της Δημοκρατίας έχουμε πιάσει πατο. Γιατί? Γιατί μέσα στην Δημοκρατία πρεπει να ασχολήσε με τα κοινά. Αν εσύ (οχι εσύ συγκεκριμένα) τα γράφεις ολα στα @@ σου και σε κοφτει μόνο η πάρτυ σου δεν ειναι η Δημοκρατία λάθος, εσυ την χρησιμοποιείς λάθος. Εν τέλη μπορεί να καταλήξει να μην την γουστάρεις αλλα δεν ειναι η Δημοκρατία λάθος αλλα εσύ.

 

Η άμεση δημοκρατία είναι ουτοπική επειδη θα βαριόσουν να συμμετέχεις? Σύμφωνα με τους "εφευρέτες" της Δημοκρατία το βέλτιστο των πολιτευμάτων είναι η Αριστοκρατία, η διακυβέρνηση απο τους άριστους δηλαδή, αλλά αυτό ούτε με τηλεσκόπιο δεν μπορούμε να το δούμε.

 

Η Δημοκρατία επίσης υπαγορεύει πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι έναντι του νόμου. Απλά οι γκέι είναι λιγότερο ίσοι ξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι ομοφυλόφιλοι ζητάνε ακριβώς αυτή την ομπρέλα προστασίας. Το δικαίωμά τους από το νόμο να συνάψουν επίσημα σχέσεις με έναν άλλο άνθρωπο. Να πάρουν ένα δάνειο μαζί για να αγοράσουν σπίτι, να θεωρούνται ζευγάρι σε κοινωνικές παροχές, συντάξεις μετά θάνατο κλπ κλπ.

 

Το δημοψήφισμα είναι δημοκρατική διαδικασία

 

Βασικά αυτή είναι η μια πλευρά και πολύ σημαντική.Η γενικότερη νομική εξασφάλιση δλδ.Αυτό όμως ο στραβωμένος bible thumbing φανατίλας θα σου πει πως κλείνει με ένα απλό ΣΣ με σκοπό να αρνηθεί τον γάμο -με δήθεν κιόλας  eloquent τρόπο- στα ομόφυλα ζευγάρια .Εμείς λοιπόν τι απαντάμε?

 

Πως τίθεται ζήτημα ουσιαστικής ισότητας πέρα από τη βαρύνουσα σημασία της νομικής εξασφάλισης.Δε ξέρω πως να το θέσω πιο απλά δηλαδή.Από τη στιγμή που τα ετερόφυλα ζευγάρια μπορούν να επισημοποιούν τη σχέση τους με την ανώτατη μορφή που προβλέπεται στις κοινωνίες,δλδ τον γάμο, τότε εαν θέλεις να μιλάς για ουσιαστική ισότητα ,equality γαμώτο πως το λένε, τότε ο γάμος θα πρέπει να παρέχεται και στα ομοφυλόφυλα ζευγάρια.Δεν είναι πυρινική φυσική να πούμε.

 

Απλά τι παίζει τώρα.Ενώ παγκοσμίως ο κοινωνικός διάλογος αφορά την επέκταση του γάμου στα γκέι ζευγάρια στην Ελλάδα δεν έχει αρχίσει καν για το ΣΣ.Οπότε μια μεγάλη μερίδα σου λέει ΣΣ συμβίωσης κ πολύ σου είναι χωρίς να μπαίνει το μυαλό σε ουσιαστική σκέψη.Το τράτζικ είναι πως ειδικά Ελλάδα έφαγα ήττες όταν άκουγα από μιλούνια self defeating γκέι άτομα να είναι ευχαριστημένοι με το ΣΣ.Δηλαδή καταννοούμε τι διακυβεβευεται με τη στάση μας να ζητάμε τα λίγα?Μιλάμε για το μήνυμα που στέλνουμε ως κοινωνία ειδικά στους νεότερης γενιάς LGBT, το οποίο τι λέει?Ότι οι σχέσεις μας είναι δευτερότριτες ,ότι οι εκλεκτοί στρέητ μπορούν να απολαμβάνουν το γάμο και πως εμείς είμαστε effectively πολίτες δεύτερης κατηγορίας.

 

Όχι ρε φιλενάδες κ στρέητ κ γκέι πάρτε το αλλιώς.Όσο η θεσμική διάκριση επιμένει τόσο θα συντηρήται η ομοφοβία,αρνητική διάκριση ,άγνοια, προκατάλληψη κοκ ,ειδικά σε μια μη secular χώρα όπως η Ελλάδα.Δλδ πόσα κιλά μπάζο πρέπει να είσαι για να μη το δείς αυτό? Δείτε εδώ το υπέροχο αρθράκι που διάβαζα τις προάλλες από Ιρλανδία.Διαβάστε το όμως,όχι παπάτζες κ σκεφτήτε σε αντιδιαστολή την Ελλάδα.

 

http://www.irishtimes.com/blogs/poplife/2013/04/11/gay-bashing-gay-marriage-and-how-the-media-needs-to-get-a-grip/

 

Σε ότι αφορά το δημοψήφισμα τώρα.Εκτός του ότι προφανώς θα το χάσουμε στην Ελλάδα (εξάλλου σε αυτό ελπίζει το anti-gay μπούγιο) αν δεν προηγηθεί τραγική καμπάνια ενημέρωσης ,πόσο πραγματικά dehumanizing κ μούφα είναι να θέτεις ζήτημα civil rights στις διαθέσεις της πλειοψηφίας και σε popular vote?Υποτίθεται πως σε εύνομούμενες κοινωνίες τα δικαιώματα των μειονοτήτων  διαφυλάσονται κ ρυθμίζονται μεροληπτικά υπέρ τους and there is a damn good reason for that.Δεν μπορεί να είμαστε ανοιχτοί στις διαθέσεις της αμμορφωσιάς κ της φανατίλας να πούμε ειδικά στη χριστιανοταλεμπανικη δημοκρατία του Ελλαδιστάν.Είμαστε το μοναδικό μειονωτικό γκρουπ παγκοσμίως που έχουμε υποστεί συστηματικά τα περισσότερα popular votes σε ότι αφορά τα δικαιώματα μας.Ξεπερνάμε σε απόλυτους αριθμούς κατα πολύ τα δημοψηφίσματα που είχαν υποστεί τόσο οι γυναίκες όσο και οι έγχρωμοι.Δλδ ffs

 

 

 

 

Tέσπα,τα όσα αναφέρω πραγματικά τα αντιλαμβάνονται ολοένα κ περισσότεροι συμπολίτες μας όταν βάλουν το νιονιό να δουλέψει.Είναι δύσκολο ένα rational human being να μην πιάνει τι θέτω επί της ουσίας στο τραπέζι της κουβέντας.

 

Love is love bitches στην τελική... οφείλει να νικήσει...κ θα νικήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλο αυτό για να κριθεί αν θα μπορούν να παντρεύονται 2 γκόμενες μεταξύ τους.

Πιο overkill καταστάσεις πας για τσιγάρα με το τανκ.

 

Έιχα προσπαθήσει να αγοράσω ενα στο Ebay αλλα δεν εστελνε Ελλάδα.... Βλήματα δεν χρειαζόμουν γεμάτος ο τόπος.

 

Η Δημοκρατία επίσης υπαγορεύει πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι έναντι του νόμου. Απλά οι γκέι είναι λιγότερο ίσοι ξες.

 

Ποίος είπε να μην ειναι ίσοι? Να το πω πιο απλά... Νομίζεις πως εισαι ριγμένος; Νομίζεις πως σου τρώνε το δίκιο?

Βούρ σε δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων να βρείς το δίκιο σου και εμεις την ησυχία μας. Δημοψήφισμα για το αν ο Μάκης ο νταίς μπορεις να παντρευτεί τον Βαγγέλη τον κουνιστό ουτε για πλάκα.. Και φυσικά στην βουλή να πάει για ψήφισμα αφού πρώτα έχει νομική υπόσταση το ζήτημα και όχι επειδή το ψήφισε η Γαλλία να το κάνουμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...