Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin - προβλήματα, απορίες, συζήτηση


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πρόβλημα με ποντίκι-πληκτρολόγιο :(

 

Το ποντίκι είναι μερικές φορές που δεν λειτουργεί καθόλου μετά την εκκίνηση μέχρι να βγάλω και να ξαναβάλω το USB. Το ποντίκι είναι ένα ασύρματο logitech. Στο bios είναι όλα όπως πρέπει να είναι στις ρυθμίσεις USB. Αυτό συμβαίνει μερικές φορές.

 

Αυτό που συμβαίνει συνέχεια είναι ότι ασύρματο πληκτρολόγιο (microsoft) και ασύρματο ποντίκι δεν δουλεύουν ταυτόχρονα! όταν πληκτρολογώ το ποντίκι δεν δουλεύει

:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:οποτε προσπαθω να τον κλεισω(μεσω gnome,οχι με sudo halt ή sudo poweroff στο terminal),δεν κλεινει!δεν εχω δοκιμασει αλλες λυσεις,πχ απο το τερματικο..γιατι ομως να μην κλεινει?εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Δεν εχω nvidia,οποτε το γνωστο bug που εχει αναφερθει δεν με αντιπροσωπευει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν πας σε upgrade θα πρεπει να πας 10.10 > 11.04 > 11.10 > 12.04. Επισης θα πας απο το παλιο καλο gnome 2.32 σε unity, οποτε ετοιμασου για ενα μικρο σοκ :P

Αρα καλυτερα καθαρη εγκατασταση και ακομα καλυτερα kubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσουμε στην άκρη το unity (που αλλάζει με την εγκατάσταση gnome)... θα τρέχει άνετα το 12.04 σε sempron 2800, 2GB ram?

 

Για εμένα όχι.

Μια χαρά είναι ακόμα η 10.04 σε τέτοιο μηχάνημα, η 12.04 είναι βαριά για τέτοιες τεχνολογίες(το έχω δοκιμάσει σε παρόμοιο μηχάνημα αλλά με 512RAm).

Αργότερα θα πήγαινα σε αναβάθμιση, με τα εξευτελιστικά κόστη πλέον, αν μιλάμε για σταθερό υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα όχι.

Μια χαρά είναι ακόμα η 10.04 σε τέτοιο μηχάνημα, η 12.04 είναι βαριά για τέτοιες τεχνολογίες(το έχω δοκιμάσει σε παρόμοιο μηχάνημα αλλά με 512RAm).

Αργότερα θα πήγαινα σε αναβάθμιση, με τα εξευτελιστικά κόστη πλέον, αν μιλάμε για σταθερό υπολογιστή.

 

512mb με 2gb είναι τεράστια διαφορά σε ένα Λ.Σ.

Επίσης το θεωρώ ανούσιο να κάνω αναβάθμιση hardware σε ένα σύστημα που δουλεύει γρήγορα και άψογα για την δουλειά που το χρειάζομαι.

 

Είχα κάνει το λάθος και έβαλα την 10.10 αντί για την 10.04 και τώρα δεν έχω καθόλου updates...

Ακόμη και την 10.04 να βάλω τώρα... σε κάνα χρόνο δεν θα έχω και εκεί updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανει κανενας την αναβαθμιση απο 10.04 σε 12.04 απευθειας? Σκεφτομαι να το επιχειρησω, αλλα το προβλημα ειναι οτι στο update manager δεν μου εχει την επιλογη για upgrade. Τρεχω το update-manager -d αλλα ειδοποιηση για νεοτερη version δεν μου βγαινει. Στα options το εχω στο "release upgrade: Long term support releases only".

 

(xubuntu και οχι ubuntu, αν και φανταζομαι οτι αυτο δεν θα παιζει ρολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...