Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin - προβλήματα, απορίες, συζήτηση


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι περίεργο που έκανε σε μένα: έκανα clean install (desktop x86) σε ένα desktop (Q9400, 4GB RAM, 8600GT) και όλα καλά. Κάνω σε laptop pavilion dv6397 και το dropbox με προειδοποιούσε ότι εγκαταστάθηκε από μη ασφαλή τοποθεσία (μέσω software manager έκανα εγκατάσταση). Μετά από πολλά in/uninstall το πέρασα με το .deb του http://www.dropbox.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ερώτηση...

πέρασα τα ubuntu με win 7 μαζί.

στην εκκίνηση σου δίνη κάποια δευτερα για να επιλέξεις σύστημα: ubuntu και όλα τα σχετικά και κάτω κάτω έχει για τα win 7.

πως μπορώ να ανεβάσω σαν πρώτη επιλογή τα win 7 και αν θέλω για ubuntu να επιλέγω με βελάκια?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση...

πέρασα τα ubuntu με win 7 μαζί.

στην εκκίνηση σου δίνη κάποια δευτερα για να επιλέξεις σύστημα: ubuntu και όλα τα σχετικά και κάτω κάτω έχει για τα win 7.

πως μπορώ να ανεβάσω σαν πρώτη επιλογή τα win 7 και αν θέλω για ubuntu να επιλέγω με βελάκια?

ευχαριστώ

 

Με βελακια κ εγω το επιλεγω ,εχει επισης και test memory για τις Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kubuntu υπάρχει ένα πρόγραμμα που ρυθμίζεις τις επιλογές του grub στο ubuntu υπάρχει και εκεί κάποιο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω προβλημα με youtube...εκανα clean install τη 12.04 και ολα τα βιντεο στο youtube μου τα δειχνει ολα μπλε....το εχει παρατηρησει καποιος αλλο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρα σας,μολις μου ολοκληρωθηκε το Upgrade με το 12.04 γνωριζουμε πως μπορουμε να Απενεργοποιησουμε το Dash home - Unity?? ^_^

 

Δες εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=DIQXKrH46wI

 

Αν κατάλαβα καλά, εγκαθιστάς το πακέτο gnome-panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω προβλημα με youtube...εκανα clean install τη 12.04 και ολα τα βιντεο στο youtube μου τα δειχνει ολα μπλε....το εχει παρατηρησει καποιος αλλο αυτο?

Αυτό το πρόβλημα υπήρχε και πριν. Νομίζω ότι είναι πρόβλημα το flash, ψάξτο αν θέλεις λεπτομέριες.

 

Η λύση πάντως είναι:

όπως βλέπεις ένα video κάνεις δεξί κλικ > settings > και απενεργοποιηείς το hardware acceleration

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=DIQXKrH46wI

 

Αν κατάλαβα καλά, εγκαθιστάς το πακέτο gnome-panel.

 

Αυτο που μου ειχαν πει απο ενα αλλο forum ηταν να περασω και το Gnome, στο βιντεακι δεν ειναι να κανει κατι που να απενεργοποιει το dash home..

 

* Εκτος Αν εννοει το gnome panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείς να μου πεις πιο είναι να το δοκιμάσω

 

Δεν το θυμάμαι το πρόγραμμα αλλά μπορείς να κάνεις manual την αλλαγή με τις οδηγίες εδώ

 

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=7278

 

στο νήμα εσένα σε ενδιαφέρει εκεί που λέει

Χρόνος αναμονής και προεπιλεγμένο ΛΣ, αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα υπήρχε και πριν. Νομίζω ότι είναι πρόβλημα το flash, ψάξτο αν θέλεις λεπτομέριες.

 

Η λύση πάντως είναι:

όπως βλέπεις ένα video κάνεις δεξί κλικ > settings > και απενεργοποιηείς το hardware acceleration

;)

το εκανα αυτο που λες αλλα οταν παταω δεξι κλικ στο βιντεο και μετα settings δε μπορω να επιλεξω τα αλλα tabs που εχει,ειναι σα να κολλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα αυτο που λες αλλα οταν παταω δεξι κλικ στο βιντεο και μετα settings δε μπορω να επιλεξω τα αλλα tabs που εχει,ειναι σα να κολλαει.

>sudo gedit /etc/adobe/mms.cfg

βάλε "#" μπροστά στο EnableLinuxHWVideoDecode=0

>pkill X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ~2 ημέρες συμβίωσης με το Xubuntu 11.10 upgraded σε 12.04 (το οτι δεν είναι clean install είναι σημαντικό), έχω να πω οτι είναι το ΑΣΤΑΘΕΣΤΕΡΟ Linux σύστημα που έχω δουλέψει. Δεν έχει κάνει κανένα system crash (το λέω ΠΡΩΤΟ) αλλά για την ώρα 5-6 εφαρμογές εναλλάσονται σε crashes, πολλές φορές και 2 μαζί.

 

Κατόπιν το USB wireless στικάκι (πλέον) δεν συνδέεται αυτόματα μετά το boot, αλλά κάνει τουλάχιστο 2 (και συχνά και 3) προσπάθειες να συνδεθεί.

 

To πιο παράξενο όμως απ' όλα είναι οι ρυθμίσεις της γλώσσας. Στο 11.10 είχα αγγλικά παντού, αν και είχα εγκαταστήσει τα language packs. Στο leafpad (έναν editor διάλεξα, οι άλλοι δρόμο) οι υπότιτλοι που κατέβαζα ανεξάρτητα του encoding τους ήταν στα ελληνικά (χωρίς να θυμάμαι πως το έκανα). Είχα τα ελληνικά ως δεύτερα σε σειρά στο Language support αν και δεν τα έβλεπα πουθενα. Μετά το Upgrade, οι προϋπάρχοντες υπότιτλοι (όλοι γίνονται αμέσως UTF8) φαίνονταν στα ελληνικά, ενώ οι καινούριοι δεν... Ακόμη και αν τους έσωζα σε UTF8 πάλι αλλαμπουρνέζικα.

 

Αποφάσισα να βάλω πρώτη γλώσσα τα ελληνικά. Αποτέλεσμα ; crashes 2-3 εφαρμογών που δεν έβρισκαν ρυθμίσεις γλώσσας. Ούτε τα (πολλά) dpkg-reconfigure locales Που έκανα άλλαξαν κάτι, ενώ ακόμη και μετά από editing του /etc/default/locale τα ίδια.

 

Στο τέλος ξήλωσα όλα τα ελληνικά, από παντού, πείραξα και το /etc/environment και τα crashes σταμάτησαν. Θα περίμενε λοιπόν κανέις να έχω παντού ΜΟΝΟ αγγλικά, σωστά ; ΑΜ ΔΕ.

 

Καμαρώστε τα μενού και δέστε τις ρυθμίσεις γλώσσας.

05012012123846am.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...