Προς το περιεχόμενο

Η οθόνη πρωτότυπο της Canon με ανάλυση 4Κ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα πλαίσια της έκθεσης NAB 2012 η Canon παρουσίασε μία πειραματική οθόνη σε φάση πρωτοτύπου η οποία είναι 30” ιντσών και έχει ιδιαίτερα εντυπωσιακή ανάλυση 4Κ. Η οθόνη αυτή έχει επαγγελματικό προσανατολισμό και όπως οι οθόνες τεχνολογίας Retina, έχει το χαρακτηριστικό να μην ξεχωρίζει κανείς τα pixel της ακόμη και αν την πλησιάσει σε πολύ κοντινή απόσταση.

Αν και η Canon δεν είναι γνωστή για την κατασκευή οθονών, δημιουργώντας το συγκεκριμένο προτότυπο δεν είναι καθόλου απίθανο να αποκτήσει αγοραστικό κοινό που να ενδιαφέρεται για τις μεγάλες αυτές αναλύσεις. Όπως αναφέρουν άνθρωποι της εταιρείας, εάν υοθετηθεί το μοντέλο της 4Κ ανάλυσης στην αγορά θα πρόκειται για μια σπουδαία μετάβαση των χρηστών, όπως αυτή που έγινε από τις συμβατικές τηλεοράσεις στις HDTV πριν από μερικά χρόνια.

 

Αν και δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία κυκλοφορίας της, η Canon αναφέρει ότι τα πρώτα κομμάτια θα κυκλοφορήσουν μέσα στη φετινή χρονιά σε άγνωστη τιμή.

 

 

Link.png Site: theverge.com


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να αρχίσει να γίνεται mainstream και το 4Κ για να πάμε γρηγορότερα και στο 8Κ βέβαια δεν ξέρω από απαιτήσεις τι γίνεται σε cpu και vga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε στο youtube ένα video σε 4Κ ανάλυση;

http://www.insomnia.gr/topic/362334-to-youtube-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-4%CE%BA/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να ρωτησω κατι? ποσο χρησιμο ειναι αυτο για εμας τους κοινους θνητους?

 

εδω για να καταλαβουμε καλα-καλα τη διαφορα απο 720 σε 1080 θελουμε 42+ ιντσες και σχετικα μικρη αποσταση. Για το 4Κ θα θελουμε 80 ιντσες , δηλαδη καμποσες χιλιαδες ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οι τηλεορασεις αυτες ειναι και οθονες. Για τα desktop το 1920χ1080 αρχιζει και μου φαινεται λιγο. Για να παρεις σκετη οθονη με μεγαλυτερη αναλυση και ιντσες παει ο κουκος αηδονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να ρωτησω κατι? ποσο χρησιμο ειναι αυτο για εμας τους κοινους θνητους?

 

εδω για να καταλαβουμε καλα-καλα τη διαφορα απο 720 σε 1080 θελουμε 42+ ιντσες και σχετικα μικρη αποσταση. Για το 4Κ θα θελουμε 80 ιντσες , δηλαδη καμποσες χιλιαδες ευρω.

 

μα τι λες τώρα... είναι εμφανέστατη η διαφορα 720p με 1080p... τόσο σε video όσο και σε γραφικά.... ακόμη και σε οθόνες 20"

 

τώρα βεβαια δεν ξέρω ποσο μεγάλη διαφορα θα έχει (στην παρακολούθηση πχ ταινίας ) από 2k σε 4k...

 

όσο για το 8k που ειπώθηκε πριν.. θα έχει νόημα μονο αν το 4k όντως έχει διαφορα στις ταινίες οποτε να γίνεται 3d με δυο 4k σήματα...

 

από εκεί και πέρα δεν έχει πια οπτικό νόημα.. βεβαια υπάρχουν χιλιάδες χρησιμότητες μιας και ναι μεν το μάτι δεν "πιάνει" τα επιπλέον pixel αλλα η οπτική πληροφορία διατηρείται.. οποτε για καμια CIA η για κανένα φωτογράφο που θέλει να κάνει τεραστια πορτρέτα είναι ότι πρέπει :P

 

τώρα για τις απαιτήσεις hardware δεν νομίζω ούτε για πλακα ένα μέτριο pc του σήμερα να "σηκώνει" 4k με full ποιότητα ... για να μην πω ούτε τα high end.. (πλην εξαιρέσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μάτια έχετε όλοι; Σε 40 ίντσες εμένα τα 1080p μου φαίνονται λίγα. 32 ίντσες για 1080p είναι ότι πρέπει, δεν καταλαβαίνεις διαφορά, εκτός αν μιλάμε για monitor.

 

Edit: Το μάτι μας βλέπει κάπου στα 15 megapixel, τα 1080p είναι 2 megapixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μα τι λες τώρα... είναι εμφανέστατη η διαφορα 720p με 1080p... τόσο σε video όσο και σε γραφικά.... ακόμη και σε οθόνες 20"

 

μόνο αν είσαι αρκετά κοντά, ότι είπε εξάλλου και ο Zandim

 

τώρα για τις απαιτήσεις hardware δεν νομίζω ούτε για πλακα ένα μέτριο pc του σήμερα να "σηκώνει" 4k με full ποιότητα ... για να μην πω ούτε τα high end.. (πλην εξαιρέσεων)

 

φαντάζομαι ότι μιλάς μόνο για games, Quad SLI/CF καταστάσεις την έχουν μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μάτια έχετε όλοι; Σε 40 ίντσες εμένα τα 1080p μου φαίνονται λίγα. 32 ίντσες για 1080p είναι ότι πρέπει, δεν καταλαβαίνεις διαφορά, εκτός αν μιλάμε για monitor.

 

Edit: Το μάτι μας βλέπει κάπου στα 15 megapixel, τα 1080p είναι 2 megapixel.

Βάλε τις 32 ίντσες στα 3 μέτρα. Τα 1080 σου φαίνονται διαφορετικά απ τα 720;

Αυτό με το μάτι είναι λίγο άκυρη σύγκριση εκτός κι αν η εικόνα προβάλλεται ακριβώς πάνω στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...