Προς το περιεχόμενο

Τι και ποια προγράμματα χρησιμοποιείτε περισσότερο;


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάω για το desktop που έχω στο σπίτι και το χρησιμοποιώ για surfing, ενημέρωση, multimedia κτλ.

 

1) Browser, παλιότερα konqueror, μετά Firefox, τώρα Chromium

2) Konsole, για διαχείριση αρχείων και γενικότερα για προγράμματα (rtorrent, httpd, php, radio, vdr, mplayer, bash scripts κτλ)

3) Kmail, αν και τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο

4) Gwenview και ενίοτε digikam, για τη φωτογραφική

5) Που και που το Calc του libreoffice.

6) Dolphin αν βάζω καμιά φορά κανένα usb stick για να το κάνω unmount ή χρησιμοποιώ το system tray.

 

To konsole θα μπορούσε να είναι και πρώτο στη λίστα και δεύτερο κάποιος browser. Δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ πόσο χρήσιμο είναι! (γενικότερα κάποια κονσόλα)

 

Εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... όντας χρήστης XFCE έχω αρκετές διαφορές από εσένα. Η λίστα είναι μεγάλη αλλά τα παρακάτω συνοψίζουν μια εβδομάδα (δεν τα χρησιμοποιώ όλα κάθε μέρα) εργασίας/χαβαλέ στο pc:

 

1) terminal (του XFCE)

2) Opera, αν και με τους τόνους την έχω πατήσει τελευταία, μέχρι να βρω λύση, οπότε κάτι άλλο. Φυσικά λόγο δουλειάς έχω ότι browser υπάρχει :)

3) workrave, για να κάνω διαλήματα αν και το έχω ξεχάσει στο suspend :(

 

Από εκεί και έπειτα το χάος:

editors: vim, scite

λοιπά της δουλειας: gimp, inkscape, apache-php-mysql, phpmyadmin, virtualbox

torrent: transmission

network: filezilla, ssh, scp

vpn: vpnc, rdesktop

multimedia: mpd+sonata, vlc

office: libre, epdfview, calibre (kindle)

file manager: mc, thunar, qtfm (καλός!)

backup: rsync (πρόσφατα, αξίζει)

 

Arch-specific: cower για το AUR και το XFWM-patched για window manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Browser: firefox, lynx για κονσολοδουλειές και ενίοτε midori.

Τερματικό: urxvt

Κέλυφος: zsh

Mailer: claws-mail, mutt.

Editor: vim και σπάνια kwrite.

Γραφικά: xv, gimp.

Δίκτυο: azureus, ssh

Multimedia: audacity, sox, ffmpeg, mplayer.

Λοιπές εφαρμογές: Git, Calc του libreoffice και εγώ για μικρά πράγματα που δεν δικαιολογούν τη χρήση βάσης, writer για ό,τι δεν δικαιολογεί xelatex.

 

Η περισσότερη χρήση είναι σε παράθυρα urxvt στα οποία συνήθως τρέχουν ssh, git, vim, gcc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

vpn: vpnc, rdesktop

 

 

Με το rdesktop , ειχα παρατηρησει υψηλη χρηση resources (cpu/ram).Πλεον ειμαι οπαδος του remmina. Δοκιμασε το.

 

Browser : chromium ( +opera gia to e-banking της εθνικης ...ειναι ζωα οι ανθρωποι απλα.)

editor : gedit / vim

vpn : remmina

file manager : nautilus

network : ssh

για την δουλεια : (chromium , roundcubemail , ssh , webmin , virtualbox)

multimedia : vlc , audacious

updates/install : pacman , yaourt (arch linux specific)

chat : pidgin (δεν εχω βρει καποιον chat client της προκοπης , μια στον εναν δεν δουλευει το ενα , μια στον αλλον δεν δουλευει το αλλο...ημαρτον πια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DE : KDE

 

Browser : Firefox, Rekonq

 

Email : Thunderbird

 

Editor : Vim, Kate, Kile (για latex)

 

File Manager : Dolphin, Krusander

 

Programming : C++ με QtCreator και Matlab (Commercial)

 

Pdf Reader : Okular

 

Multimedia : Smplayer, Clementine

 

Terminal : Yakuake (δεν μπορώ χωρίς αυτό)

 

System Monitoring : Conky

 

Others : Klipper, Kget, Ktorrent, Gimp, Inkscape, Skype, AfterShot (Commercial), Gwviewer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths: το δοκιμάζω, για την ώρα δεν έχει RDP αλλά μόνο άλλα protocols, το ψάχνω ;)

 

@mask2011: αν δουλεύεις editor συχνά πυκνά στο terminal τότε οφείλω να σου πω ότι αξίζει το switch σε Vi. Αν το έχεις μόνο για τα config-files δεν αξίζει

 

Μου αρέσει το θέμα, βλέπω εφαρμογές που δεν γνώριζα (και δεν θα μάθαινα εφόσον έχω ήδη βρει εναλλακτικές) και που μάλλον αξίζει να δοκιμάσουμε.

Αλήθεια άραγε το forum έχει δυνατότητες "δημοσκοπήσεων" αλλά όχι όπως τα απλά polls? Μπορεί να βόλευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε χαρτι και μολυβι να σημειωνετε :D

 

Pcmanfm για file manager, αν και σκεφτομαι να τον σουταρω μετα την 0.9.10 και να βαλω marlin.

Opera για web browser, για καβατζα ff και για 2η καβατζα qupzilla.

Deadbeef για τα τραγουδια μου και (s)mplayer2 για τις ταινιες μου.

Geany και nano για επεξεργασια κειμενου, αναλογα με το ποσο θα μου παρει. Το geany ειναι για σοβαρες καταστασεις, το nano για ξεπετες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos Μπα μόνο για config το έχω.

 

@jim_p Γιατί deadbeef? Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ένα καλύτερο media player. Τώρα χρησιμοποιώ τον smplayer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths: το δοκιμάζω, για την ώρα δεν έχει RDP αλλά μόνο άλλα protocols, το ψάχνω ;)

 

 

 

Απο οτι βλεπω εχει nx , rdp , sftp , ssh , vnc , vnc incoming , xdmcp πρωτοκολλα.

 

Βγηκε καινουργια εκδοση χτες (1.0.0.5 κατι τετοιο) και σε πολλες διανομες για να υποστηριξει επιπλεον πρωτοκολλα θελει εξτρα εγκατασταση plugins.

Στο Arch μου δεν βλεπω εξτρα πακετο εγκατεστημενο αλλα ριξε μια κατια και στο AUR , βλεπω κατι επιπλεον πακετακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Gnome

 

DE : Gnome

Browser : Firefox ( αμα φτιαξουν τον epiphany o firefox παιρνει το μπουλο)

mail client : evolution

terminal :gnome-terminal

editor : vim / gedit

torrents : deluge

chat : empathy / xchat

shell : bash

network : ssh ftp filezilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OS arch

DE lxde (η openbox σε άλλο user)

 

browser = firefox 90% + midori

mail = claws mail(+ plugins)

terminal = lxterminal, urxvt σπάνια

shell = bash

editor = geany,nano + vim (για να μάθω)

file manager = pcmanfm-git,file-roller,tar

μουσική = internet radio με browser 90%,mplayer 10%

video = xbmc,vlc,smplayer

desktop eye candy = compiz + emerald

git,gcc,subversion

gnucash προσπαθώ να το μάθω

audio video editor = παράθυρα, δεν τα κατάφερα με gimp

acad = παράθυρα και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deadbeef δεν παιζει βιντεο, μονο ηχο.

 

Μια φορα και ενα καιρο που το audacious πηγε στην εκδοση 2, στο "low end" λαπτοπ (amd 3000+, 512ram, χαλασμενη nvidia 5700) που εσπασα, ξαναρχισε το πηδημα οταν επαιζε mp3 με variable bitrate. Στην εκδοση 1 ειχα βρει ενα workaround, αλλα δεν το καταφερα να το ξανακανω για την εκδοση 2, οποτε πηρε ποδι, μπηκε το deadbeef για δοκιμη και εμεινε απο τοτε.

Την ιδια μερα το περασα και στο σταθερο και περασα και το foobar αντι του winamp στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deadbeef δεν παιζει βιντεο, μονο ηχο.

 

Μια φορα και ενα καιρο που το audacious πηγε στην εκδοση 2, στο "low end" λαπτοπ (amd 3000+, 512ram, χαλασμενη nvidia 5700) που εσπασα, ξαναρχισε το πηδημα οταν επαιζε mp3 με variable bitrate. Στην εκδοση 1 ειχα βρει ενα workaround, αλλα δεν το καταφερα να το ξανακανω για την εκδοση 2, οποτε πηρε ποδι, μπηκε το deadbeef για δοκιμη και εμεινε απο τοτε.

Την ιδια μερα το περασα και στο σταθερο και περασα και το foobar αντι του winamp στα windows.

 

το εβαλα και γω να το δοκιμασω , αν και δεν ειχα χρησιμοποιησει το audacious για mp3 (μονο για ονλαιν ραδιο).

Συμπαθητικο το deadbeef αν και βλεπω εχει ενα θεματακι με τα ελληνικα encodings στα γραμματα...ψαχνω να δω πως αλλαζει...

 

EDIT : μολις δοκιμασα το ιδιο stream στο audacious.Ουτε εκει εδειχνε τα ελληνικα , αλλα ειχε μενουδακι και μπαμ μπαμ τα δειξε κανονικα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...