Προς το περιεχόμενο

ποια εκδοση των linux να βαλω.


nikosops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ενα pc εδω και 5 χρονια και βλεπω οτι τα εχει παιξει και λεω να βαλω linux. Τ προβλημα μου ειναι οτι δεν το ξερω το λειτουργικο και δεν ξερω ποια εκδοση να επιλεξω. ενασ φιλοσ εβαλε την Zorin OS 5.2 που μοιαζει αρκετα με τα win 7 και δεν εχει κανενα απολυτωσ προβλημα! Σκεφτομαι να βαλω αυτη την εκδοση εσεισ τι λετε? εχετε να μου προτεινεται καμια αλλη? θα μπορω να παιχω τα παιχνιδια που επαιζα με το win 7 ? και τελοσ, θα πρεπει να βαλω τουσ drivers ή δεν χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεξεις "παιχνιδια" και "λινουξ" δεν πανε μαζι γιατι τα παιχνιδια για λινουξ ειναι ελαχιστα και οσα παιχνιδια των windows παιζουν μεσω wine εχουν αποδοση κατωτερη του αναμενομενου. Γιαυτο κρατα την εγκατασταση των windows που εχεις ηδη, ποτε δεν ξερεις που θα σου χρειαστει.

 

Οι drivers, οπως και στα windows, εξαρτονται απο το hardware που εχεις στο pc σου, κανενας driver των windows δεν μπαινει σε λινουξ και οι περισσοτεροι ερχονται προεγκατεστημενοι.

 

(ακολουθει διαφημηση :D)

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησω τα windows. Δεν τη παλευω αλλο ! Θα βαλω Zorin OS 5.2 ! Ο φιλοσ μου που την εγκατεστησε δεν εχει κανενα προβλημα και το pc του (που εινια πιο παλιο απο το δικο μου) ''πεταει'' !

το Wine τι ακριβωσ ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το wine ειναι ενας προσομοιωτης εφαρμογων windows σε linux περιβαλλον.

 

προσωπικα,σου προτινω fedora 16.και εκει θα πεταει,αν ανησυχεις γι'αυτο.και τα θεωρω πολυ user-friendly για νεους χρηστες,γι'αυτο στα προτινω.

Επεξ/σία από koslibpro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι στα ελληνικα??

 

Σε ολες τι διανομες linux υπαρχει υποστηριξη Ελληνικων.Αν κατα την διαρκεια της εγκαταστασης επιλεξεις Ελληνικα σαν κυρια γλωσσα θα μπουταρεις με αυτην την γλωσσα.

 

Εγω ας πουμε,εχω σαν κυρια γλωσσα τα Αγγλικα και σαν δευτερη τα Ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωσ μπορω να εχω και windows 7 και linux σε ενα σκηλρο dual boot δηλαδη. Εχω κανει ηδη ενα partition που δεν το χτησιμοποιω πωσ μπορω να εγκαταστησω εκει τα linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω linux mint 12, αφού είσαι νέος χρήστης και θες κάτι που να είναι κοντά στο περιβάλλον των windows 7. Είναι φιλικό στο νέο χρήστη, αλλά όχι πιστό αντίγραφο της εμφάνισης των windows 7 σαν το zorin os.

 

 

προσωπικα,σου προτινω fedora 16.και εκει θα πεταει,αν ανησυχεις γι'αυτο.και τα θεωρω πολυ user-friendly για νεους χρηστες,γι'αυτο στα προτινω.

 

User friendly για νέους χρήστες το gnome shell? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο και το linux mint 12 αλλα και το pc-bsd. το πρωτο μπορω να πω οτι με αρεσε περισσοτερο! Αλλα δεν με απαντησατε στη ερωτηση που εκανα πιο πρiν πωσ θα βαλω dual boot (win 7 kai linux) Ουσιαστηκα οταν ανοιγει το pc να επιλεγω λειτουργικο συστημα και να ανοιγει με το αναλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιπτωση σου κι εγω linux mint θα προτεινω μιας και η αναζητηση νεου λειτουργικου δεν προηλθε απο την αναγκη να "ψαχτεις". Επισης θα χρειαστει να διαβασεις καποια πραγματα

 

Δε λες και τι PC εχεις τωρα μηπως το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγο παραπανω RAM; Επισης πες τι παιχνιδια παιζεις. Λογικα με το wine δε θα κανεις πολλα πραγματα και δεν ειναι τοσο ευχαριστο να κανεις ολη την ωρα restart να πηγαινεις απο το ενα λειτουργικο στο αλλο.

 

Ναι αν εχεις ηδη ξεχωριστο partition μπορεις να βαλεις εκει τη διανομη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν εχεις ηδη ξεχωριστο partition μπορεις να βαλεις εκει τη διανομη σου

 

δηλαδη οταν κανω εγκατασταση τα linux θα επιλεξω να εγκαταστηθουν στο partition και αυτο ειναι ολο? δεν χρειαζεται να βαλω κατι για να επιλεγω OS οταν ανοιγει το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα βαζεις τα windows 7 και μετα περνας το Mint.Οταν θα μπουταρεις θα σου δινεται αυτη η δυνατοτητα,θα εχεις 30 δευτερα νομιζω,να διαλεξεις απο που θα μπουταρεις, windows 7 η linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται, όταν κάνεις την εγκατάσταση θα φτάσεις στις ρυθμίσεις για το που θα εγκατασταθεί το mint. Έχει 3 επιλογές, μία για να εγκαταστήσει το μιντ σε όλο τον δίσκο σβήνοντας τον πρώτα, μία δεύτερη για να το εγκαταστήσει παράλληλα με windows δημιουργώντας partition για το μιντ και οθόνη επιλογής κατά την εκκίνηση και μια τριτη για να ορίσεις εσύ σε ποιο partition θα εγκατασταθεί (και σε αυτή την περίπτωση θα δημιουργήσει οθόνη επιλογής κατά την εκκίνηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το PC μου ειναι λιγο παλιο οπωσ ειπα και πριν εχει:

CPU: AMD athlon 64 x2 6000+

MOBO: msi ms 7369

GPU: GAINWARD 9800GT

RAM: 2gb

 

σημερα Μεγαλο Σαββατο δεν θα κατσω να ασχοληθω! Θα απαντησω στο θεμα αυριο που θα χω και χρονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...