Προς το περιεχόμενο

Οι σκύλοι γαβγίζουν, οι γάτες νιαουρίζουν, τα λιοντάρια βρυχώνται...


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

υπάρχει λέξη , λέγετε πριτσαλάει!

αυτό το κάνει ο ιπποπόταμος. Να πριτσάλισμα:

http://www.youtube.com/watch?v=Yt22XnfPjz0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανοίξει εγκυκλοπαίδειες, έχω πάρει άπειρα τηεφωνα, έχω σταματήσει να γράφω εδώ και είκοσι ώρες (και έχω καπνίσει ένα πακέτο μάρλμπορο) σπάζοντας το κεφάλι μου... Μη μου το χαλάτε, είστε η (προ)τελευταία μου ελπίδα! Θα σας αναφέρω και στις ευχαριστίες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγω θα χρησιμοποιούσα τη λέξη "κραυγάζει".

Είναι γενικός όρος αλλά θεωρώ οτι ταιριάζει.

Σ' ευχαριστώ. Αν και, προς το παρόν, τείνω σε κάτι τέτοιο: "Ακούστηκε ένας ήχος σαν τρομπέτα που εξαγγέλει τον ερχομό επίσημων προσώπων. Ήταν ο ελέφαντας". Το τι εξαγγέλει αυτός ο ήχος δεν έχει να κάνει με την ιστορία, απλά θέλω να "ακούσει" ο αναγνώστης πώς περίπου έκανε ο ελέφαντας(ίσως να "δει" και την κίνηση της προβοσκίδας). Γιατί με το τρομπέτα μπορεί να πάει το μυαλό του σε μουσικό κομμάτι και αντί να ακούσει αυτό που θέλω εγώ, να φανταστεί κάτι σε maraveyas... Γιατί ακόμα και μια λέξη μπορεί να σε κάνει να "χάσεις" το κεφάλαιο.

Εντάξει, δεν είμαι σε καθε λέξη τόσο σχολαστικός, απλά είναι ορισμένα σημεία που (νιώθεις ότι) πρεπει να δώσεις έμφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης υπάρχει και η λέξη "σαλπίζει".

Το σάλπισμα των ελεφάντων, λόγο του χαρακτηριστικού ήχου.

 

Νομίζω πως αυτό θα ταίριαζε καλύτερα..

 

(πες μου οτι σε έφτιαξα :mrgreen: :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κουνέλια πάντως γρυλίζουν (το κουνέλι μας γρυλίζει και μου δάγκωσε το χέρι μια φορά).

Είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι κουνέλι αυτό που έχεις; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανοίξει εγκυκλοπαίδειες, έχω πάρει άπειρα τηεφωνα, έχω σταματήσει να γράφω εδώ και είκοσι ώρες (και έχω καπνίσει ένα πακέτο μάρλμπορο) σπάζοντας το κεφάλι μου... Μη μου το χαλάτε, είστε η (προ)τελευταία μου ελπίδα! Θα σας αναφέρω και στις ευχαριστίες :P

ρε γρηγορη,ρε γρηγορη.εσυ εισαι ρε?

 

"παλια ειχα φοβια με το ...(stuck)... του ελεφαντα"

 

εκει κολλησες ρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το κάνει ο ιπποπόταμος. Να πριτσάλισμα:

 

Αυτο με την ουρα το κανει για να οριοθετησει τον χωρο του παντως.

Οι πιο πολλοι δεν γνωριζουν οτι ο ιπποποταμος ειναι απο τα πιο βιαια ζωα. Αν σε κυνηγησει στην γη εισαι νεκρος, αν σε πετυχει στο νερο εισαι νεκρος. Μαζι με την πολικη αρκουδα και τον ανθρωπο ειναι οι πιο μεγαλοι killers πανω στην γη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αγγλικά είναι "trumpet", "Elephants trumpet". Στα Ελληνικά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ή αν υπάρχει έχει να χρησιμοποιηθεί από τότε που ζούσαν τα μαμούθ.

Συμφωνώ με το σάλπισμα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...