Προς το περιεχόμενο

SLackware OS


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος τα λέει ολα... έχω ως τωρα dual boot με windows 7 + Ubuntu 10.10 και θελω να κρατησω

το ιδιο μοτιβο αλλα να αντικαταστησω τα Ubuntu με το Slackware... απο το λινουξακι ενδιαφερομαι να μπαινω απλα

στο ιντερνετ και να ακουω τραγουδακια στο youtube + να προγραμματιζω σε C με το Geany .

 

Πιστευετε θα με καλυψει το Slack? Πρεπει να κανω δικια μου επιλογη πακετων??? Δεν το εχω ψαξει καθολου ακομη αλλα θελω να φυγω απο Ubuntu

γιατι κανουν συνεχεια αναβαθμισεις και δεν μ αρεσει αυτο + οτι θελω ενα πιο "underground" λειτουργικο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κανουν συνεχεια αναβαθμισεις και δεν μ αρεσει αυτο + οτι θελω ενα πιο "underground" λειτουργικο για μενα.

 

το δεύτερο το καταλαβαίνω. Το πρώτο όμως;

Αν ρυθμίσεις τον update-manager να φέρνει μόνο τα security updates θα χεις λιγότερες αναβαθμίσεις.

 

Θα πρότεινα το debian για πιο underground απ'το ubuntu.

Το slackware καταλαβαίνω γιατί έχει το κοινό του αλλά δεν θα το πρότεινα σε κανέναν -ειδικά αν σπουδάζει-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεύτερο το καταλαβαίνω. Το πρώτο όμως;

Αν ρυθμίσεις τον update-manager να φέρνει μόνο τα security updates θα χεις λιγότερες αναβαθμίσεις.

 

Θα πρότεινα το debian για πιο underground απ'το ubuntu.

Το slackware καταλαβαίνω γιατί έχει το κοινό του αλλά δεν θα το πρότεινα σε κανέναν -ειδικά αν σπουδάζει-

 

Ευχαριστω για την απάντηση. Θα τα ψάξω μολις βρω χρονο . Είμαι εδω και 1 χρονο χρήστης λινουξ και έχω κάποια εμπειρια.

 

Για ποιο λογο το Slackware ειναι δυσκολο? Και δεν θα το προτεινες σε κανεναν? (ειδικα αν σπουδαζει).

 

Που δεν σπουδαζω πια :P τελείωσα ! Μπαινω και φανταρος σε 1 μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη θητεια και καλος πολιτης. Μπορεις να βαλεις arch (για κατι πιο underground σε σχεση με το ubuntu) και με δυο εντολες καθε φορα που θα ερχεσαι με αδεια στο σπιτι, θα το συντηρεις κανοντας update σε ολο το συστημα. Με το slackware θα μπλεξεις, δεν ειναι αναβαθμισιμο.

 

Αν και τωρα με το φανταριλικι, μαλλον ορεξη για υπνο, tv και καφε με τα φιλαρακια θα εχεις, και οχι να ασχοληθεις με το linux και με το pc γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη θητεια και καλος πολιτης. Μπορεις να βαλεις arch (για κατι πιο underground σε σχεση με το ubuntu) και με δυο εντολες καθε φορα που θα ερχεσαι με αδεια στο σπιτι, θα το συντηρεις κανοντας update σε ολο το συστημα. Με το slackware θα μπλεξεις, δεν ειναι αναβαθμισιμο.

 

Αν και τωρα με το φανταριλικι, μαλλον ορεξη για υπνο, tv και καφε με τα φιλαρακια θα εχεις, και οχι να ασχοληθεις με το linux και με το pc γενικοτερα...

 

Ευχαριστω φιλε μου. Απλα θα ηθελα να ξεφυγω απο το Ubuntu για λιγο. Το Slack το ειχα βαλει απο παλια

στο ματι... μ αρεσε σαν λειτουργικο αλλα αμα εχει δυσκολιες... δεν θελω να πονοκεφαλιαστω και πολυ.

Αρκετα πονοκεφαλιαζομαι με την C καθημερινα :P δεν χρειαζεται να βαλω και τους μαγλατάδες του λειτουργικου

στο κεφαλι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα πονοκεφαλιαζομαι με την C καθημερινα :P δεν χρειαζεται να βαλω και τους μαγλατάδες του λειτουργικου

στο κεφαλι μου!

 

γι'αυτό ακριβώς. :-D

 

το slack και το gentoo είναι χρονοβόρα χόμπι.

το arch και το debian επίσης αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

αφού πήρες πτυχίο κάνε ό,τι καταλαβαίνεις! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο Arch, οπως εχω πει και αλλου δεν βλεπω το λογο για slack εν ετη 2012 (φοβερο ειναι, αλλα υπαρχουν καλυτερα, ευκολοτερα, ωραιοτερα, απλουστερα και ολα τα εις τερα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτό ακριβώς. :-D

 

το slack και το gentoo είναι χρονοβόρα χόμπι.

το arch και το debian επίσης αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

αφού πήρες πτυχίο κάνε ό,τι καταλαβαίνεις! :-D

 

 

Σωστα γιατι αν εμπλεκα με αυτα πριν το παρω

δεν θα το επαιρνα ποτε !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βασικα ειμαι πολυ κοντα στο να επιλεξω το Arch (το Slackware το εχω αποκλεισει προς το παρον γιατι απο οσο διαβασα θα χει τρεξιμο , θελω μεν να ρυθμιζω ο ιδιος τα πακετα μου αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο) .

 

Κατι που μου προκαλεσε αποριες διαβαζοντας για το Arch ειναι αυτο εδω ->

 

http://lwn.net/Articles/434990/

 

Arch Linux practices rolling releases, with new packages pushed out as tarballs made available on the primary project server, and mirrored on close to 100 sites around the globe. Although the official installation guide and download page both emphasize the importance of examining the checksums of downloads, no packages are signed by individual developers or by the main project server.

 

Στην Wikipedia που ειδα παντως λεει οτι απο τον Μαρτιο του 2012 καθε πακετο έχει τελικα υπογραφες.

Αρα το θεμα μαλλον εχει λυθει?

 

p.s Κοιταξα λιγο και για FreeBSD.

Δεν θελω πολλα παραθυρια κτλπ... θελω ενα λιτο λειτουργικο συστημα με τα βασικα πακετα (εννοειται να υποστηριζει το υλικο μου σε πρωτη φαση ) τα προγραμματα που θελω κυριως ειναι το Eclipse , Geany , Xchat , Firefox δεν θελω κατι αλλο αλλωστε θα το εχω dual boot με Windows 7 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arch καθαυτο και οχι ανουσια παραγωγα.

 

http://www.archlinux.org/download/

 

Εσυ ο ιδιος ειπες "θελω ενα λιτο λειτουργικο συστημα με τα βασικα πακετα"

 

Οπως μου ειχε πει καποτε καποιος :mrgreen: , το Arch το βαζει κανεις για το προσαρμοσει στα μετρα του και να το κανει οπως θελει.Οποτε, και στην περιπτωση σου δεν θες ετοιμο - στημενο Arch, αλλα να το στησεις εσυ οπως θες - μια φορα - για μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arch καθαυτο και οχι ανουσια παραγωγα.

 

http://www.archlinux.org/download/

 

Εσυ ο ιδιος ειπες "θελω ενα λιτο λειτουργικο συστημα με τα βασικα πακετα"

 

Οπως μου ειχε πει καποτε καποιος :mrgreen: , το Arch το βαζει κανεις για το προσαρμοσει στα μετρα του και να το κανει οπως θελει.Οποτε, και στην περιπτωση σου δεν θες ετοιμο - στημενο Arch, αλλα να το στησεις εσυ οπως θες - μια φορα - για μια ζωη.

 

Ναι επισης ειπα με την προοπτικη οτι θα αναγνωριζει ηδη το υλικο μου :P

Απο πακετα δεν θελω τιποτα το τρομερο... για προγραμματα θελω εναν firefox ,

ενα Geany και ενα Xchat . Αυτα. :P anyway θα ψαξω και για κανα how to γιατι και το

partition απο οσο φανταζομαι θα γινει manually και απο γραμμη εντολών? Θα πρεπει να σβησω το Ubuntu πρωτα?

ή θα γινει εκει πανω η εγγραφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...