Προς το περιεχόμενο

Σοκάρουν τα στοιχεία της UNICEF για τα παιδιά στην Ελλάδα


taratata13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοκ προκαλούν τα στοιχεία της UNISEF στην Ελλάδα της κρίσης: 439.000 ανήλικοι ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας, ενώ το ποσοστό της παιδικής φτώχειας στη χώρα είναι 23%.

Επιπλέον, εάν λάβουμε υπόψη τη σχολική διαρροή, υπολογίζεται ότι οι ανήλικοι έως 16 ετών που εργάζονται, ξεπερνούν τις 100.000.

Κι αυτό, παρότι σύμφωνα με τα στοιχεία του υπ. Εργασίας κάθε χρόνο εκδίδονται μόνο 1.500 βιβλιάρια εργασίας ανηλίκων και η ΕΛΣΤΑΤ υπολογίζει τον αριθμό εργαζομένων ηλικίας από 15 έως 18 ετών σε 8.886

 

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μερικές επισημάνσεις:

 

Όταν παραθέτουμε αυτολεξεί μία είδηση, βάζουμε την πραγματική πηγή της είδησης (εν προκειμένω τη ΝΕΤ, ρεπορτάζ Τζ. Στασινοπούλου, επιμέλεια: Μπ. Σαβούρδου) και όχι το προσωπικό μας ιστολόγιο, όπου έχουμε αναρτήσει την έτοιμη πληροφορία (και μάλιστα χωρίς καμία αναφορά για την πηγή από όπου την ξεσηκώσαμε κατά λέξη).

 

Για τη διαφήμιση του προσωπικού σου ιστολογίου αρκεί η υπογραφή σου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ρωτάω το εξής : ΠΟΥ θα βρει/βρίσκει δουλειά ένα παιδάκι 16 ετών και εγώ η άλλοι τόσοι ενήλικοι δε βρίσκω/βρίσκουμε 1.5 χρόνο τώρα; :-( you mad? :trollface:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ρωτάω το εξής : ΠΟΥ θα βρει/βρίσκει δουλειά ένα παιδάκι 16 ετών και εγώ η άλλοι τόσοι ενήλικοι δε βρίσκω/βρίσκουμε 1.5 χρόνο τώρα; :-( you mad? :trollface:

Το παιδάκι 16 ετών είναι ανασφάλιστο, πληρώνεται 200 Ευρώ το μήνα, πουλάει λουλούδια στα φανάρια και στα club κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το παιδάκι 16 ετών είναι ανασφάλιστο' date=' πληρώνεται 200 Ευρώ το μήνα, πουλάει λουλούδια στα φανάρια και στα club κ.λ.π[/quote']

 

Πολυ σωστος!

Εκμεταλλευονται τα παιδια ολοι οι βρωμοπουστες τα αφεντικα και ολα καλα.

Αρα πως να βρουμε δουλεια εμεις που απαιτουμε αυτα που δικαιουμαστε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως υπάρχουν παιδειά που λυποθημούν στα σχολεία, κάτι που πολύ πρόσφατα παραδέχτηκε επιτέλους και η Διαμαντοπούλου που το πάμε.

Οχι ότι έχει σημασία, αλλά μιλάμε για Ελληνόπουλα. Και το αναφέρω διότι οκ, ο μετανάστης μπορεί να μην έβρισκε δουλειά, να μην είχε κάποιο υπόβαθρο στην Ελλάδα.

Ο Ελληνας?Πως κατέντησε έτσι?Να μη μπορει να ταίσει το παιδί του?

 

Και ειναι πολλά...δεν ειναι λίγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως υπάρχουν παιδειά που λυποθημούν στα σχολεία, κάτι που πολύ πρόσφατα παραδέχτηκε επιτέλους και η Διαμαντοπούλου που το πάμε.

Οχι ότι έχει σημασία, αλλά μιλάμε για Ελληνόπουλα. Και το αναφέρω διότι οκ, ο μετανάστης μπορεί να μην έβρισκε δουλειά, να μην είχε κάποιο υπόβαθρο στην Ελλάδα.

Ο Ελληνας?Πως κατέντησε έτσι?Να μη μπορει να ταίσει το παιδί του?

 

Και ειναι πολλά...δεν ειναι λίγα!

 

Αυτά γίνονται όταν έχεις την ολιγαρχία των τεμπέληδων από το 81 και μετά να εμποδίζει τις επενδύσεις από το εξωτερικό.

Και δυστυχώς συνεχίζεται το ίδιο βιολί ακόμα μιας και από την άλλη πλευρά των αγροίκων αυτών υπάρχουν πιο ευγενικοί άνθρωποι που είτε μεταναστεύουν για να σωθούν είτε δε μπορούν να επανασταστήσουν με βία αφού είναι πιο ευγενικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο φίλε γιατί τα βλέπω και από κοντά αυτά τα πράγματα και φοβάμαι πως αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση έτσι, όχι μονο δε θα μπορω να βοηθήσω, αλλά θα χρειάζομαι εγώ βοήθεια πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να σοκαρίστηκε κανείς με την είδηση. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι (όσοι βγαίνουν από το σπίτι) τα βλεπουν και με τα μάτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να σοκαρίστηκε κανείς με την είδηση. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι (όσοι βγαίνουν από το σπίτι) τα βλεπουν και με τα μάτια τους.

Bασικά υπάρχει πολύς κόσμος που αρνείτε να πιστέψει αυτό που συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά υπάρχει πολύς κόσμος που αρνείτε να πιστέψει αυτό που συμβαίνει...

 

Αυτη η πουτανα η αρνηση της πραγματικοτητας στο λαιμο μου καθεται. Γι αυτο αλλωστε και δεν εχουμε καμια ελπιδα σωτηριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παιδική εργασία δυστυχώς είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στα τριτοκοσμικά κράτη. Όσο η Ελλάδα οπισθοδρομεί τόσο η ένταση του θα αυξάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η πουτανα η αρνηση της πραγματικοτητας στο λαιμο μου καθεται. Γι αυτο αλλωστε και δεν εχουμε καμια ελπιδα σωτηριας.

Α μη νομίζεις.

Σου έχω ένα καλυτερο παράδειγμα άρνησης.

Το 50% των Ελλήνων πιστεύουν πως η κρίση ειναι περιστασιακή.

Ε μέχρι και ο τελευταιος Ελληνας να αρχίσει να ψάχνει στα σκουπίδια πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα κοροιδεύουν και θα προσπαθούν να κρύψουν την αλήθεια...

 

Εδω έχουμε 1.000.000 εγγεγραμένους άνεργους και ο άλλος λέει πως αυτοί φταίνε και καλά να πάθουν επειδή ψήφισαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...