Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu 11.10


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.

 

Αφού έχω φτιάξει το CD με το .iso και κάνω boot βγαίνει το παράθυρο εγκατάστασης και επιλέγω γλώσσα.

 

Μετά βγαίνουν κάτι διαγνωστικά για 4.4GB χώρο και σύνδεση στο internet αν θυμάμαι καλά. Πατάω "Συνέχεια".

 

Έπειτα, μου βγάζει τις επιλογές για τον τρόπο εγκατάστασης. Μου βγάζει μόνο 2 όμως!

Την "Αντικατάσταση" του τωρινού λειτουργικού μου και την "Κάτι Άλλο".

 

Δε θα έπρεπε να βγάζει ακόμη μία που να επιτρέπει την παράλληλη εγκατάσταση;

Σε όλα τα tutorials που έχω δει, έτσι εμφανίζεται.

 

 

 

 

Τρέχω Windows XP και δεν έχω κάνει κανένα partition whatsoever. Έχω περίπου 80GB ελεύθερου χώρου στον σκληρό δίσκο.

 

Πείτε, τι να κάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω:

 

1. να επιλέξεις δοκιμή αντί εγκατάσταση

 

2. να πατήσεις στο εικονίδιο εγκατάστασης

(όταν φορτώσει η επιφάνεια εργασίας του ubuntu)

 

3. όταν φτάσεις στο βήμα που λες: να επιλέξεις: Άλλο

 

εκεί θα σου δείξει αναλυτικά τις διαμερίσεις του δίσκου σου, χωρίς να πειράξεις τίποτα πάτα print screen στο πληκτρολόγιο

 

4.ανέβασε την εικόνα να δούμε και φυσικά: ακύρωσε την εγκατάσταση μετά το screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε!

 

Να σημειώσω, ότι αυτή τη φορά, πριν βγάλει αυτό το μενού των 2 επιλογών, μου έβγαλε κάτι για αποπροσάρτηση δίσκων ή κάτι τέτοιο, στο οποίο απάντησα "Όχι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή είναι

η πιθανότητα ο δίσκος με τα windows να θέλει defrag --ανασυγκρότηση;

δηλαδή τα 80 ελεύθερα γίγα δεν είναι μαζεμένα σ'ένα μέρος αλλά σκόρπια

κι έτσι ο εγκαταστάτης του ubuntu δεν μπορεί να τα αξιοποιήσει.

 

δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αποπροσάρτηση είναι το unmount και πρέπει να πατήσεις "ναι" νομίζω

δε γίνεται να φτιάξει partitions με mounted τους σκληρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή είναι η πιθανότητα ο δίσκος με τα windows να θέλει defrag --ανασυγκρότηση; δηλαδή τα 80 ελεύθερα γίγα δεν είναι μαζεμένα σ'ένα μέρος αλλά σκόρπιακι έτσι ο εγκαταστάτης του ubuntu δεν μπορεί να τα αξιοποιήσει.δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

 

Έκανα "Ανασυγκρότηση" και δοκίμασα αλλά πάλι δεν μου έβγαλε την πρώτη επιλογή.

 

το αποπροσάρτηση είναι το unmount και πρέπει να πατήσεις "ναι" νομίζωδε γίνεται να φτιάξει partitions με mounted τους σκληρούς

 

 

Επίσης, δεν μου έβγαλε καν αυτή τη φορά αυτό για την αποπροσάρτηση, ενώ ακολούθησα ακριβώς την ίδια διαδικασία.

 

Επισυνάπτω ένα αρχείο κειμένου με την αναφορά από μια "Ανάλυση" που έτρεξα τώρα στον σκληρό δίσκο. (Μου έβγαλε ως αποτέλεσμα, ότι δε χρειάζεται "Ανασυγκρότηση")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Μια θεωρία ήταν η ανασυγκρότηση και την απέδειξες λανθασμένη. :)

 

φταίει κάτι άλλο λοιπόν.

 

αυτό με την αποπροσάρτηση μην σε ανησυχεί.

Προφανώς τη φορά που σου έβγαλε το μήνυμα είχες πατήσει στο εικονίδιο του δίσκου και τον είχε προσαρτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Μια θεωρία ήταν η ανασυγκρότηση και την απέδειξες λανθασμένη. :)

 

φταίει κάτι άλλο λοιπόν.

 

αυτό με την αποπροσάρτηση μην σε ανησυχεί.

Προφανώς τη φορά που σου έβγαλε το μήνυμα είχες πατήσει στο εικονίδιο του δίσκου και τον είχε προσαρτήσει.

 

Ισχύει αυτό το τελευταίο. Στη "δοκιμαστική έκδοση" που έτρεχα, έβλεπα από εδώ κι από 'κει και κάποια στιγμή βρήκα και τον δίσκο.

 

Τώρα λοιπόν πως να προχωρήσω; Μήπως αν από αυτά τα "ανασυγκροτημένα" 80GB χωρίσω μερικά σε ξεχωριστό τόμο, να μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μικρύνεις το windows partition απ'το linux live cd

και μετά να εγκαταστήσεις στον ελεύθερο χώρο.

περίμενε καλύτερα να απαντήσει και κανείς άλλος όμως και στο μεταξύ διάβασε το link της υπογραφής μου

γιατί γίνονται εύκολα λάθη στα partitions και οι συνέπειες είναι μη αναστρέψιμες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μικρύνεις το windows partition απ'το linux live cd

και μετά να εγκαταστήσεις στον ελεύθερο χώρο.

περίμενε καλύτερα να απαντήσει και κανείς άλλος όμως και στο μεταξύ διάβασε το link της υπογραφής μου

γιατί γίνονται εύκολα λάθη στα partitions και οι συνέπειες είναι μη αναστρέψιμες. ;)

 

Εννοείς, μέσω της επιλογής "Κάτι Άλλο" που θα μου βγάλει την εικόνα που ανέβασα λίγο νωρίτερα;

 

Όπως και 'να χει, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι να αποκαλυφθεί το πρόβλημα γιατί και με το ζόρι να μπει το ubuntu

μπορεί να βγουν άλλα προβλήματα στη συνέχεια.

 

ένας χρήστης βλέπω στο google αναφέρει ότι το έλυσε με τον εξής τρόπο:

 

μπήκε windows > πήγε στον "υπολογιστή μου"(my computer) > δεξί κλικ στον δίσκο > ιδιότητες(properties)

 

> εργαλεία (tools) > ...

updated: οδηγίες της Microsoft:

 

Για να εκτελέσετε το Chkdsk από το φάκελο "Ο υπολογιστής μου" (My Computer) ή από την Εξερεύνηση των Windows (Windows Explorer)

 

Κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο Ο Υπολογιστής μου (My Computer) και κατόπιν κάντε δεξιό κλικ στη μονάδα σκληρού δίσκου που θέλετε να ελέγξετε.

Κάντε κλικ στην εντολή Ιδιότητες (Properties) και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στην καρτέλα Εργαλεία (Tools).

Στην περιοχή Έλεγχος σφαλμάτων (Error-checking), κάντε κλικ στο κουμπί Έλεγχος (Check Now). Παρουσιάζεται ένα παράθυρο διαλόγου το οποίο εμφανίζει το στοιχείο Επιλογές της εξέτασης δίσκων (Check disk options).

Χρησιμοποιήστε μία από τις ακόλουθες διαδικασίες:

Για να εκτελέσετε το Chkdsk σε λειτουργία μόνο για ανάγνωση, κάντε κλικ στο κουμπί Έναρξη (Start).

Για να επιδιορθώσετε τα σφάλματα χωρίς να ανιχνεύσετε τον τόμο για κατεστραμμένα τμήματα, επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου Αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων του συστήματος αρχείων (Automatically fix file system errors) και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί Έναρξη (Start).

Για να επιδιορθώσετε τα σφάλματα, να εντοπίσετε κατεστραμμένα τμήματα και να επαναφέρετε πληροφορίες με δυνατότητα ανάγνωσης, επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου Ανίχνευση και ανάκτηση κατεστραμμένων τομέων δίσκου (Scan for and attempt recovery of bad sectors) και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί Έναρξη (Start).

Σημείωση Εάν ένα ή περισσότερα από τα αρχεία της μονάδας σκληρού δίσκου είναι ανοιχτά, θα λάβετε το ακόλουθο μήνυμα:

Δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εξέτασης δίσκων, επειδή το βοηθητικό πρόγραμμα εξέτασης δίσκων απαιτεί αποκλειστική πρόσβαση σε ορισμένα αρχεία των Windows στο δίσκο. Η πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία μπορεί να γίνει μόνο με επανεκκίνηση των Windows. Θέλετε να προγραμματίσετε αυτήν την εξέταση δίσκου για την επόμενη φορά που θα επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας

 

(The disk check could not be performed because the disk check utility needs exclusive access to some Windows files on the disk. These files can be accessed by restarting Windows. Do you want to schedule the disk check to occur the next time you restart the computer?)

Κάντε κλικ στην επιλογή Ναι (Yes) για να προγραμματίσετε την εξέταση δίσκου και, στη συνέχεια, κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή σας για να ξεκινήσει η εξέταση του δίσκου.

 

 

(ουσιαστικά βάζει τα windows να ελέγξουν για τυχόν σφάλματα στο δίσκο και να τα διορθώσουν)

Τικάρεις όλες τις επιλογές διόρθωσης,

αποδέχεσαι τον προγραμματισμένο έλεγχο,

επανεκκίνηση,

περιμένεις,

τελειώνει,

κι άλλη επανεκκίνηση και μετά μια τρίτη και βάζεις ubuntu.

 

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά δε μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο. :-D

Δοκίμασε το και ύστερα μπορεί να εμφανιστεί η επιλογή στον εγκαταστάτη του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

(ουσιαστικά βάζει τα windows να ελέγξουν για τυχόν σφάλματα στο δίσκο και να τα διορθώσουν)

2 φορές επανεκκίνηση λέει.

 

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά δε μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο. :-D

Δοκίμασε το και ύστερα μπορεί να εμφανιστεί η επιλογή στον εγκαταστάτη του ubuntu.

 

Αυτό με τον έλεγχο σφαλμάτων το διάβασα κι εγώ κάπου και σκεφτόμουν αν το τρέξω τώρα.

 

Δε γίνεται να μη μου βγάζει αυτήν την φοβερή επιλογή. Τα περισσότερα tutorials που έχω δει, αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιούν.

 

Υ.Γ. Κοίταζα τώρα τον δίσκο μου μέσω των Εργαλείων Διαχείρισης. Και τα 160GB σε ένα γράφημα που παρουσιάζεται, χαρακτηρίζονται με μπλε χρώμα ως "Πρωτεύον διαμέρισμα". Είδα όμως ότι υπάρχουν αντιστοιχίες χρωμάτων και για "Ελεύθερος χώρος", "λογική μονάδα" και κάτι τέτοια. Μήπως υπάρχει εκεί κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...