Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ασυρματη συνδεση


Baggelis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα λοιπον εχω εγκαταστήσει το backtrack5 r1 64 x βαζω κανονικα τον κωδικο μου συνδέομαι αλλα δεν με βαζει πουθενα μηπως δεν εχει συμβατότητα η καρτα μου ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)

00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)

00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)

00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Seymour [AMD Radeon HD 6470M]

02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)

04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5209 (rev 01)

7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)

7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)

7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)

7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)

7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Μια χαρα θα παιζει η καρτα.

Μηπως εχεις θεμα με τους dns?

Επισης εχει κυκλοφορησει το BackTrack 5 R2. Αν ειναι κατεβασε το και δες αν εχεις ακομα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν λες συνδεεσαι αλλα δεν σε βαζει πουθενα, εννοεις οτι δεν μπορεις π.χ να σερφαρεις? Εχεις δοκιμασει να κανεις "ping www.insomnia.gr" για παραδειγμα και "ping 192.168.1.1" (αν αυτη ειναι η ip του router σου) ωστε να δεις αν συνδεεσαι μονο τοπικα ή αν δεν συνδεεσαι καθολου? Αν μπορεις, την ωρα που εχεις συνδεθει, τρεξε την εντολη iwconfig και ποσταρε τα αποτελεσματα εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

root@bt:~# iwconfig

mon1 IEEE 802.11bgn Mode:Monitor Tx-Power=15 dBm

Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Power Management:on

 

lo no wireless extensions.

 

mon0 IEEE 802.11bgn Mode:Monitor Frequency:2.412 GHz Tx-Power=15 dBm

Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Power Management:on

 

wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID:"Baggelis"

Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: 58:98:35:0B:57:24

Bit Rate=65 Mb/s Tx-Power=15 dBm

Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Encryption key:off

Power Management:on

Link Quality=70/70 Signal level=-14 dBm

Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0

Tx excessive retries:0 Invalid misc:1 Missed beacon:0

 

eth0 no wireless extensions.

 

τελικα περασα το μεσημερι "backtrack5 r2 64x" εγω το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να σερφαρω ασυρματα στο ιντερνετ αναγκαστικα

πρεπει να το συνδεσω απευθειας με το καλωδιο στο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα δουλευει μια χαρα και το ασυρματο δικτυο το ιδιο. Τωρα για το τι φταιει... θελει ψαξιμο.

Εγω θα ελεγχα τους dns και θα τους περναγα manually στον network manager. Επισης αυτο το ερμο το ping, καν'το να δουμε τι γινεται (οταν ξανασυνδεθεις wireless)... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω εγω τωρα...

 

Μηπως η καρτα σου ειναι usb και τοση ωρα λεμε για την ενσωματομενη του λαπτοπ? Αν οχι, η καρτα σου (atheros AR9285) δουλευει με τον ath9k, τον οποιο θα επρεπε να βλεπεις στο lsmod και στο iwconfig να βλεπεις το interface της σαν wlan0.

O ath9k περιλαμβανεται και στον 2.6.39 που εχει το bt5 r1 παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μου φαινετε οτι διορθωθηκε το προβλημα περασα στα properties στο wicd Network Manager

τσεκαρα το Use Static IPs και συμπληρωσα το ip το netmask και Gateway και τωρα σερφαρω κανονικα

τωρα πχ παω σε ενα φιλο μου θα πρεπει να βρισκω τα δικα του ip- netmask- Gateway- για να μπορω να

συνδεομαι στο internet. Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου..!! :)

 

Οχι η καρτα ειναι ενσωματομενη στο laptop πιστευω με τα παραπανω που εκανα να μην υπαρχει προβλημα στην πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...