Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για αναγνώριση χαρακωτή αυτοκινήτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SOS:Έχει κάποιος από εσάς βάλει ασύρματη καμερούλα που να καταγράφει τι γίνεται στο εξωτερικό του αμαξιού; Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που ξύπνησε ένα πρωί και βρήκε το αμάξι του γρατζουνισμένο ή τρακαρισμένο ή στραπατσαρισμένο και ήθελε να μάθει ποιος ήταν ο υπαίτιος.. Η συγκεκριμένη ερώτηση για εμένα έχει μεγάλη σημασία: Ουσιαστικά αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω μια κάμερα η οποία θα καταγράφει τι γίνεται την ώρα που το παρκάρω και πάω για ύπνο και φυσικά το αρχείο βίντεο θα βρίσκεται στον υπολογιστή και θα διαγράφεται-ανανεώνεται κάθε μέρα. Ξέρω ότι είναι υπερβολικό αλλά έχω ξενερώσει υπερβολικά όταν το είχα της πένας και ξύπνησα ένα πρωί και το βρήκα χτυπημένο. Oτιδήποτε γραφτεί στο βίντεο μπορείς να το παρουσιάσεις στο δικαστήριο ως αποδεικτικό στοιχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...

 

Για να εισαι νομιμος πρεπει να παρεις αδεια απο την Αρχη Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων,και δεν νομιζω να δινουν αδεια για τετοιες περιπτωσεις

 

Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μάθεις ποιος ηταν; Δες το ονομα μου. :mrgreen:

Στάνταρ γίνεται αυτο που λες με μια κάμερα wifi.

Τωρα για το δικαστήριο δύσκολο εκτος αν τον πιάσει η κάμερα να το χαρακώνει οχι να περάσει ετσι απλα δηλαδή θες λογικά εξωτερική κάμερα αλλά και πάλι...

Τσέκαρε και καμιά πρώην btw :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν μικρές κάμερες που δουλεύουν με μπαταρίες (ή με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου), με sd κάρτα για αποθήκευση και ενεργοποιούνται με την κίνηση (δεν δουλεύουν συνέχεια)..

 

Αν ψάξεις για κάμερες παρακολούθησης θα βρεις διάφορα στο internet..

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο (και το κόστος)

 

Αν είναι και το μπαλκόνι σου από πάνω μπορείς να βάλεις και καμιά ip κάμερα - εξωτερικού χώρου - ασύρματη κλπ. να κοιτάει το αμάξι σου...

 

 

Κάποιος που σε χτύπησε ξεπαρκάροντας και έφυγε, είναι απλώς εγκατάλειψη ατυχήματος. Αν τον βρεις , να σου κάνει δήλωση κλπ.

 

Για κάποιον που θα σου κάνει εσκεμμένα ζημιά με κλειδιά ή κατσαβίδι, η φθορά ξένης περιουσίας είναι ποινικό αδίκημα και τρώει και φυλακή και λερώνεται και το μητρώο του, οπότε το πράγμα αλλάζει..

 

Η αστυνομία πιθανότατα να ελέγξει την καταγραφή αν τους την πας και κάνεις καταγγελία,

κι ας μην έχεις άδεια από την dpa , αλλά χλωμό να τον βρει από το βίντεο.

 

 

Μόνο αν τον βρεις εσύ, βρεις τα στοιχεία του και κάνεις επώνυμη καταγγελία και μηνύσεις - αγωγές..

 

Η μήνυση είναι 100 ευρώ νομίζω (το παράβολο) ..

Βάλει και δικηγόρο - δικαστικά κλπ. , δεν ξέρω τι ισχύει..

 

Αν το δέχονται το βίντεο ως στοιχείο δεν ξέρω. Νομίζω πρέπει να το ελέγξει πραγματογνώμονας και να πει αν όντως είναι γνήσιο και αν φαίνεται αυτός που κάνει ζημιά και τι κάνει..

 

 

Το πιο πιθανό είναι αν τον βρεις να του τσακίσεις τα παΐδια απ' την τσαντίλα σου και να τρέχεις εσύ μετά... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρηση καμερας σε εξωτερικο χωρο ειναι νομιμη καθως ειναι δημοσιος εξωτερικος χωρος. Το μονο κακο ειναι οτι η φθορα ξενης περιουσιας σαν αδικημα παραγραφεται ευκολα στο μονομελες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...