Προς το περιεχόμενο

Να βάλω 32bit ή 64bit πυρήνα; η απάντηση από τον Linus Torvalds


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το καταλαβαίνω και προς την αντίθετη φορά, δηλαδή αν έχεις έναν επεξεργαστή 64bit και μνήμη κάτω από 1GB βάζοντας 32bit πυρήνα δεν εκμεταλλεύεσαι λιγότερο τους πόρους του συστήματος αφού θα επωφεληθείς όταν διαθέτεις πάνω απο 1GB RAM

 

Τη διαφορά στην ταχύτητα πιστεύω θα τη δεις σε κωδικοποίηση μιας ταινίας, στη μεταγλώττιση κώδικα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, απλη ερωτηση.

 

Εχω i7 920 d0 και 3 gb ddr3 ram.

 

Τρεχω 686 arch.

 

μου κανει compile τον kernel σε ~ 15 λεπτα και μετατροπη ενος dvdrip σε dvd παλι σε ~ 15 λεπτα.

 

 

Αν βαλω 64 bit, θα τα κανει πιο γρηγορα? Η το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά στην ταχύτητα πιστεύω θα τη δεις σε κωδικοποίηση μιας ταινίας, στη μεταγλώττιση κώδικα κλπ

+1

 

Ο σταθερος μου εχει 2GB DDR2. Απο προσωπικη εμπειρια με arch x86 και arch x64, δεν εχω δει καμια διαφορα στη ταχυτητα. Αλλα αφου το λετε οτι κερδιζεις με x64, το πιστευω..

Τις χαμηλές επιδόσεις λόγω του κερματισμού και γενικά της λειτουργίας της VM που αναφέραμε δεν θα την πρόσεχες με ένα τυπικό load ενός desktop στο σπίτι αλλά όμως υπάρχει. Όσον αφορά τη διαφορά των εφαρμογών, δες αυτό που είπε ο Δημήτρης. Εννοείται πως το ls δεν θα γίνει πιο γρήγορο * ή ο firefox να εμφανίζει μια σελίδα πιο γρήγορα.

 

Eight new 64-bit general-purpose registers (GPR), for a total of 16

Eight new 128-bit extended registers (XMM) for floating-point and SSE/SSE2 instructions, for a total of 16

New native instructions for 64-bit integer and 128-bit floating-point arithmetic

New native instructions for 64-bit and 128-bit media operations, including SSE, SSE2, MMX and AMD's 3dNow! graphics operations.

 

Δες κάποια από τα χαρακτηριστικά που αναφέρει η AMD για την 64bit λειτουργία. Λόγω του μεγαλύτερου αριθμού καταχωρητών, οι compilers μπορούν να κάνουν καλύτερη βελτιστοποίηση ενός προγράμματος και ενώ πχ κάποια λειτουργία θα χρειαζόταν να αποθηκεύει προσωρινά τιμές με push στην στοίβα, τώρα θα τις αφήνει στους καταχωρητές γλυτώνοντας περιττές εντολές. Επίσης από εκεί που ο compiler προσομοίωνε έναν 64bit ακέραιο αριθμό με 2 32bit με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοση (και περισσότερο σε floating point) τώρα έχουμε νέες γρήγορες εντολές για την προσπέλαση τους.

 

Όπως είπε ο Δημήτρης, δοκίμασε να μετατρέψεις ένα DVD σε h264 με 32bitο ffmpeg και με 64bitο και εκεί θα δεις διαφορά.

 

* Ακόμη και "απλές" συναρτήσεις που χρησιμοποιούνται από όλα τα προγράμματα (όπως memcpy, strlen, κτλ) γράφονται ώστε να εκμεταλλεύονται τις SSE2,3,κτλ και τους περισσότερους καταχωρητές απλά η διαφορά στα "κοινά" προγράμματα είναι πολύ μικρή για να φανεί.

 

Εγώ το καταλαβαίνω και προς την αντίθετη φορά, δηλαδή αν έχεις έναν επεξεργαστή 64bit και μνήμη κάτω από 1GB βάζοντας 32bit πυρήνα δεν εκμεταλλεύεσαι λιγότερο τους πόρους του συστήματος αφού θα επωφεληθείς όταν διαθέτεις πάνω απο 1GB RAM

 

Αν κάποιος έχει >= Core2 επεξεργαστή (ή έστω τους 64bitους P4) και έχει λιγότερη μνήμη από 1GB τότε κάτι κάνει λάθος :) Δυστυχώς η μνήμη (μαζί με το κουτί και την οθόνη) είναι από τα παρεξηγημένα συστατικά. Μνήμη > all. Καλύτερα 2.4GHz επεξεργαστής και 3GB μνήμη παρά 2.8GHz επεξεργαστής και 1GB μνήμη.

 

Εχω i7 920 d0 και 3 gb ddr3 ram.

Τρεχω 686 arch.

μου κανει compile τον kernel σε ~ 15 λεπτα και μετατροπη ενος dvdrip σε dvd παλι σε ~ 15 λεπτα.

 

Αν βαλω 64 bit, θα τα κανει πιο γρρηγορα? Η το ιδιο?

 

Μην φανταστείς ότι θα το κάνει σε 6 λεπτά από 15 αλλά θα γίνεται πιο γρήγορα. Το κακό με το θέμα 32bit-64bit είναι ότι τα περισσότερα πλεονεκτήματα του 64bit δεν τα βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιοι παλιότεροι υπολογιστές amd64 με 512RAM αν θυμάμαι καλά

 

εκτός από την μετατροπή μιας ταινίας κάποιος είχε πει ότι ο 64bit πυρήνας έχει καλύτερες επιδόσεις αν χρησιμοποιείς virtualization, virtualbox... κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, απλη ερωτηση.

 

Εχω i7 920 d0 και 3 gb ddr3 ram.

 

Τρεχω 686 arch.

 

μου κανει compile τον kernel σε ~ 15 λεπτα και μετατροπη ενος dvdrip σε dvd παλι σε ~ 15 λεπτα.

 

 

Αν βαλω 64 bit, θα τα κανει πιο γρρηγορα? Η το ιδιο?

 

και έχεις βάλει makeflags (makeopts) ?

αν ναι τι έχεις βάλει ?

 

δεν ξέρω θα περιμένω να σου απαντήσουν οι ειδικοί αλλά είναι ενδιαφέρον να μάθουμε αν ο gcc μπορεί να κάνει 10 δουλειές σε 32bit OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έχεις βάλει makeflags (makeopts) ?

αν ναι τι έχεις βάλει ?

 

 

-j7

 

Πηγαινει ολους τους cores στο ~90 % οταν χτιζω οτιδηποτε.

 

Τωρα τι να σε πω.. :mellow:

 

Ολα πολυ γρηγορα μου φαινονται :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...