Προς το περιεχόμενο

ext4 ssd προβλημα


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρα εναν vertex plus 30gb και εβαλα ubuntu 11.10. μετα το πρωτο μεγαλο update δεν κανει σωστα shutdown και αναγκαζομαι να του κανω hard shutdown. οταν το ανοιγω δεν βρισκει το filesystem, grub rescue.. το ξαναεγκατεστησα καμποσες φορες, δοκιμασα και mint, arch, archbang τα ιδια..

 

smart: disk is healthy

 

gpu: intel x3100/gm965

Επεξ/σία από tr3quart1sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έκανες Low level Format; Δεν ξέρω αν έχει η εταιρία δικό της πρόγραμμα για αυτήν την δουλειά τότε καλύτερα με εκείνο.

Μπορεί να πειράχτηκε το partition table ή να έχει προβληματάκι το mbr με το lowlevel θα καθαριστεί εντελώς από τα πάντα και θα είναι σαν νέος δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του έκανες Low level Format; Δεν ξέρω αν έχει η εταιρία δικό της πρόγραμμα για αυτήν την δουλειά τότε καλύτερα με εκείνο.

Μπορεί να πειράχτηκε το partition table ή να έχει προβληματάκι το mbr με το lowlevel θα καθαριστεί εντελώς από τα πάντα και θα είναι σαν νέος δίσκος.

με Ubuntu 10.04.4 LTS δουλευει επιτελους

 

@TheELF θενκς θα το κοιταξω το βραδυ

Επεξ/σία από tr3quart1sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο το LLF σε SSD δίσκο..

 

Επίσης η εμπειρία μου δείχνει ότι το archboot 201201 είναι πιο έτοιμο για SSD. Δεν ξέρω τι εγκαταστάση έχεις και τι έχεις φτιάξει αλλά και σε desktop και σε netbook έχω πάρει την απόφαση για btrfs στους SSD με selinux (όχι grub). Αν είσαι σε πειραματισμούς και ψάξιμο ίσως να σε ενδιαφέρει το σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο το LLF σε SSD δίσκο..

Δεν είπε κανείς ότι είναι απαραίτητο,απλά για να αποκλείσει τον δίσκο σαν πυγή προβλήματος,σαν π.χ. τα προβλήματα που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σκεφτόμουν είναι πως ενδέχεται να μην έχει κανένα effect στους ssd. Στους hdd είναι εργαλείο και μπορεί sectors που ειναι marked as bad αλλά δεν είναι bad να τα επαναφέρει (πάμε χρόνια πίσω τώρα).

 

Δεν θα του κάνει και ζημιά προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα bad sector δεν είναι σκοπός(πάντα) αλλά αποτέλεσμα,το low level απλά σβήνει τα πάντα από πάνω του (κάθε sector) και τον κάνει τον δίσκο «σαν καινούργιο» οπότε ό,τι προβληματάκι ίσως να είχε να εξαφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...