Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με ubuntu11.10


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε αγορι μου .. :P , γιατι δεν πειραματιζεσαι στο vbox με την δημιουργια partitions, να μαθεις καλυτερα το λειτουργικο, να καταλαβεις οτι αυτο που σου κολλαει ειναι o plymouth και πως απενεργοποιειται, grub στον mbr κλπ , παρα πας στα τυφλα?

 

Και μετα προχωρας σε κανονικη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγορι μου .. :P , γιατι δεν πειραματιζεσαι στο vbox με την δημιουργια partitions, να μαθεις καλυτερα το λειτουργικο, να καταλαβεις οτι αυτο που σου κολλαει ειναι o plymouth και πως απενεργοποιειται, grub στον mbr κλπ , παρα πας στα τυφλα?

 

Και μετα προχωρας σε κανονικη εγκατασταση.

 

οοο,μη με μαλώνεις :(..

Εεε γιατί να μην το μάθω έτσι χωρίς virtual ντέι ;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο το wubi λέμε...είναι τόσο εύκολη διαδικασία πλέον η εγκατάσταση που δεν υπάρχει λόγος να βάζεις wubi.Μόνο που δεν σου λέει τράβα κοιμήσου και όταν είμαι έτοιμο θα σου φωνάξω.Πολλές φορές ρε παιδί μου ξεκινάει κάποιος στο linux και αντί να κάνει τα εύκολα να το δουλέψει πρώτα και μετά να ασχοληθεί με άλλα πράγματα πάει κατευθείαν στα ζόρικα! Σαν να ξεκινάς το σχολείο από το πανεπιστήμιο!!!Εννοείται δεν λέω για σένα, γενικά μιλάμε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έβαλα..Κανονικά από το cd,χωρίς το wubi.^_^Αλλά υπάρχει ένα άλλο πρόβλημα..

http://www.foxhop.ne...untu-and-fedora

Όντως χάνω πακέτα, γιατί πάει τρελά αργά-περασμένοι dns-γενικότερα,είναι λες γίνεται idle η γραμμή,οπότε η online εμπηρία καταραίει

απότι κατάλαβα γίνεται αυτό εδώ..Κατάφερα να πάω μέχρι εκεί που λέει να πετάξω τον driver..μετά δεν μπορούσα να κάνω install τον 8168..όπως και δεν μπορούσα να καθαρίσω την μνήμη..έτσι μόλις έκανα reboot να είχε επανέλθει ο 8169.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί προσπαθεις να βάλεις τον driver με αυτό τον τρόπο δοκίμασες να δεις αν υπάρχει driver στο πρόγραμμα εγκατάστασης τους το jockey?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι η καρτα δικτυου? Βασικα, ποια εχεις? Θελω πληρη αναφορα με lspci -nn :P

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

 

Τελος, το tip στη σελιδα foxshop.net ειναι απο το Μαϊο του 2011, οποτε το προβλημα ισως να εχει φτιαχτει απο τοτε. Ειμαι με μια

>04:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 01)

και δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο εδω και μηνες.

 

@chek2fire

Το jockey δεν ειναι για κλειστους drivers μονο, δηλαδη για nvidia, fglrx και wl :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...