Προς το περιεχόμενο

Nεα εγκατασταση Linux Mint (Dual_Boot > Grub)


K44KK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις κατεβασα τα linux mint 12 και θα τα εγκαταστησω.

Το pc μου εχει εναν σκληρο δισκο 1ΤΒ τον οποιον τον εχω κανει partition σε 2 μερη.

Το ενα μερος εχει 300GB και εκει ειναι εγκατεστημενα τα Windows7 x64

Θελω να βαλω τα Mint στα αλλο κομματι με τα 700GB και απο αυτα να αφιερωσω στο Mint τα 60GB πχ..

δεν νομιζω να χω καποιο θεματακι μεχρι στιγμης

 

αυτο που θελω να ξερω ειναι το πως θα αφαιρεσω τον grubber που ειναι στο start up με το dual boot σε περιπτωση

που θελω να σβησω τα Mint απο το pc και να μεινω κανονικα και παλι μονο με τα Windows!

 

Ας μου πει καποιος την διαδικασια που πρεπει να κανω ωστε να διαγραφει κανονικα το Grub γιατι στο παρελθον

ειχα αρκετα τρεξιματα με τη συγκεκριμενη κατασταση

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξαναγράψεις έναν default MBR οπότε θα ξαναφορτώνει απευθείας τα windows(τέλος πάντων από το πρώτο διαμέρισμα),το προβλεπόμενο είναι να το κάνεις αυτό μπουτάροντας από το dvd των windows και στην κονσόλα αποκατάστασης να δώσεις fixmbr.

Μπορείς όμως και με άλλα εργαλεία,για λόγους ταχύτητας αφού αυτό με τα win αργεί,π.χ. με το testdisk ή το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 αν κατεβάσεις το iso που εκτός από διαχείριση διαμερισμάτων έχει και την επιλογή του να φτιάξει το MBR.

Και γενικά αν ψάξεις για MBR tools έχει άπειρα στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς επίσης να περάσεις το EasyBCD στα Windows & απευθείας από εκεί έχει επιλογή να περάσεις τον win bootloader στο MBR. Μετά απλά διαγράφεις τα Linux partitions...happy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...