Προς το περιεχόμενο

Κενή (μαύρη) οθόνη μετά από εγκατάσταση.


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοηθάτε διότι θα τρελαθώ.

 

Ένας φίλος μου ζήτησε να του σετάρω μια διανομή GNU/Linux για τη σχολή του. Ε, ξεκινάω από την τυπική εγώ, και βάζω ένα LiveCD Ubuntu (το πιο πρόσφατο). Πάει να bootάρει, τίποτα. Μαύρη οθόνη. Λέω εγώ μάλλον δε θα 'χει drivers για τη VGA, δε πειράζει, σιγά μην ασχοληθώ, έχουμε κι άλλες διανομές.

 

Mint. Τα ίδια. Arch. Τα ίδια. Debian. Τα ίδια.

 

Luckily, το Debian έχει και text-mode installer, οπότε κάνω από εκεί εγκατάσταση. Έτοιμο το σύστημα, και με το που μπαίνει ο GRUB μπαίνω να αλλάξω τα entries του (με `e`). Βγάζω το quiet να βλέπω τι γίνεται, περνάω και παράμετρο xforcevesa για να μην έχω κανένα θέμα κι εκεί. Αμ δε...

 

Λέω χέσ' το, ξανακάνω ένα install στα γρήγορα μόνο κονσόλα, να έχω ένα σύστημα τουλάχιστον να μπορώ να δουλέψω για να βρω τι παίζει. Βάζω λοιπόν μόνο το system base, χωρίς ούτε desktop environment, ούτε καν τα standard system utilities. Τίποτα. Αγνό.

 

...αμ έλα που δεν, ξανά τα ίδια!

 

Πως είναι δυνατόν αυτό; Δεν υπάρχει GNOME. Δεν υπάρχει GDM (ή όποιος manager υπάρχει στο GNOME 3). Δεν υπάρχει ούτε καν ο X. Και bootάρει το σύστημα, αντί όμως να μου δώσει login prompt, αυτό... βγάζει μια μαύρη οθόνη. Και σα να μην έφτανε αυτό, δε βρίσκω και στο Google πως να εισάγω καθυστέρηση κατά το boot, μπας και προλάβω να διαβάσω όσα λέει (τα οποία και περνάνε αέρας από την οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε και με pcie_aspm=force

 

mint = ubuntu στην υποστήριξη υλικού

 

τέτοια προβλήματα μπορείς να τα προσεγγίσεις googlάροντας:

 

<ακριβές μοντέλο laptop> + ubuntu + black screen

 

<ακριβές μοντέλο μητρικής> + ubuntu

 

<ακριβές μοντέλο της κάρτας γραφικών> + ubuntu ή + arch linux κτλ.

 

καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω εικόνα δίνοντας παράμετρο nomodeset. :)

 

Yay, επιτέλους τερματικό μπροστά μου. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ας δοκιμάσω να περάσω και γραφικό περιβάλλον τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap, νομος.

 

παντα κλειστο το KMS , και ανοιγμα μονο αν το χρειζεται ο X driver για να δουλεψει.

 

ποια καρτα γραφικων εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν:

 

>01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Seymour [AMD Radeon HD 6470M]

Αφού πρέπει να είναι κλειστό το KMS για ποιο λόγο δεν είναι έτσι το default; :fear:

 

Off-topic:

 

 

Ρε συ, τι πράγμα είναι αυτό με το Arch; Όλα τα πακέτα με το χέρι θα πρέπει να τα βάλω; Στην εγκατάσταση είχε μια οθόνη που έπρεπε να διαλέξω τι πακέτα θέλω... είχε απ' ότι κατάλαβα βασικά πακέτα του συστήματος, wtf; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να σετάρει μόνο του ένα «βασικό» σύστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kernel Mode Setting (KMS) is a method for setting display resolution and depth in the kernel space rather than user space.

KMS enables native resolution in the framebuffer and allows for instant console (tty) switching. KMS also enables newer technologies (such as DRI2) which will help reduce artifacts and increase 3D performance, even kernel space power-saving.

 

Τον χρειαζονται ανοιχτοι drivers (nouveau, intel, ati κλπ)

 

 

Για να αποφευχθουν προβληματα οπως αυτο που ειχες, παντα κλειστος οταν χρησιμοποιεις κλειστο driver, και αν θες να αλλαξεις την αναλυση στο tty σου για να το κανεις πιο ομορφο τοτε vga= XXX στον grub σου.Απλα και ωραια.

 

Εδω πανε να βαλουν απο default, τον απαραδεχτο nouveau μεσα στον kernel.

 

 

 

Οχι.ετσι ειναι το arch.Ενα base-καθαρο συστημα και μετα κανεις οτι θες.Βεβαια αν δεις στο wiki πως να βαλεις xorg και καποιο DE/WM,θα δεις οτι ειναι πανευκολο το ολο στησιμο.Και το debian παλια ετσι το εστηνα, απο το 0.Σοβαρα πραματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αν θες να αλλαξεις την αναλυση στο tty σου για να το κανεις πιο ομορφο τοτε vga= XXX στον grub σου.Απλα και ωραια.

Μόνο απλά κι ωραία δεν είναι. Αν έχεις οθόνη ανάλυσης 1920x1080 τι vga code θα βάλεις; :mrgreen:

 

Εδω πανε να βαλουν απο default, τον απαραδεχτο nouveau μεσα στον kernel.

Αν δεν απατώμαι είναι στον πυρήνα από την 2.6.33, σα να λέμε από προ χριστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν απατώμαι είναι στον πυρήνα από την 2.6.33, σα να λέμε από προ χριστού.

 

Ναι, στο staging.Θα μπει στο mainline ομως και τρεχα tritona για extra-ultra blacklisting :P

 

Τι καθονται και ασχολουνται με reverse engineering του κλειστου δεν μπορω να καταλαβω.Αφου δεν προκειται ποτε να φτασει στην ποιοτητα του driver που δινει η ιδια η εταιρια και δουλευει απροβληματιστα εδω και χρονια.

 

Για λογους ανοιχτο-ιδεολογικο-σταλλμανικους?

 

Τσαμπα κοπος.

 

Μα ειναι ποτε δυνατον, σε ενα τοσο βασικο hardware οπως η gpu να μην χρησιμοποιει κανεις τον καλυτερο δυνατο driver που στην περιπτωση της nvidia ειναι ο κλειστος?

 

 

Μόνο απλά κι ωραία δεν είναι. Αν έχεις οθόνη ανάλυσης 1920x1080 τι vga code θα βάλεις;

 

Και να βλεπω τα γραμματα με μεγενθυτικο φακο? :P

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο απλά κι ωραία δεν είναι. Αν έχεις οθόνη ανάλυσης 1920x1080 τι vga code θα βάλεις; :mrgreen:

vga=ask

 

 

@tritona έχεις λάθος, πρέπει να μπει ο driver εκτός από vdpau και 3D δεν του λείπει κάτι

θα μου πεις τι μένει ? ε αυτό το 2D που μένει εφόσον παίζει καλά ναι πρέπει να υπάρχει

υπάρχουν και παλιές κάρτες που δεν υποστηρίζονται από το κλειστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και παλιές κάρτες που δεν υποστηρίζονται από το κλειστό

 

Οπως η δικια μου (geforce4 420) οπου το lag πει συννεφο με τον nouveau.

 

Αντιθετως, εχω παγωσει τον xorg και τα σχετικα απαραιτητα deps σε 1.10, εχω χτισει τον 96xx για τον τρεχων kernel και παει αερα το xmbc :D

 

Επισης πως δεν του λειπει?

 

Στην 9600 GT στο desktop μου ο ανεμιστηρας δουλευει στο τερμα και κανει σαν τρακτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να βλέπω τα γράμματα με μεγεθυντικό φακό? :P

Μυωπία έχουμε; :mrgreen:

 

vga=ask

Το δοκίμασες και σου βγάζει code για 1920x1080; Αν ναι δίνεις screenshot στο λαό και κερδίζεις 100€. :mrgreen:

 

Στην 9600 GT στο desktop μου ο ανεμιστήρας δουλεύει στο τέρμα και κάνει σαν τρακτέρ.

Με την 250GTS πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα, κάνει ελάχιστο παραπάνω θόρυβο απ' ότι με τον κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυωπία έχουμε; :mrgreen:

 

 

Το δοκίμασες και σου βγάζει code για 1920x1080; Αν ναι δίνεις screenshot στο λαό και κερδίζεις 100€. :mrgreen:

τα 100€ τα τρως χαλαρά καραμέλες :P

όταν πάρω τέτοια οθόνη θα δοκιμάσω

εάν δεν έχει 1920Χ1080 αλλά έχει 1650Χ900 σε χαλάει από την 800Χ640 ?

για να ξέρουμε δλδ τι σου απάντησε το framebuffer :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 9600 GT στο desktop μου ο ανεμιστηρας δουλευει στο τερμα και κανει σαν τρακτερ.

 

εμένα η 8600gt έκανε σαν κομπρεσέρ...με τον κλειστό οδηγό.

 

πάρθηκαν λοιπόν δραστικά μέτρα:

 

 

Ra6fe.jpg

πέρασε σχεδόν 1 χρόνος από τότε

και ακόμη κρατάει η κατασκευή. :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...