Προς το περιεχόμενο

Το ICS 4.0 σε μόλις 1,6% των Android συσκευών ενώ το iOS 5.1 χρησιμοποιείται απο 61% των χρηστών συσκευών της Apple


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@razor μου λές να πουλήσω το mac και να πάρω pc και περιμένεις να σε πάρω σοβαρά; Γιαυτό τόσο καιρό αποφεύγω να παίρνω μέρος σε συζητήσεις που αφορούν λειτουργικά γιατί κάποιος κολλημένος θα πεταχτεί και θα δώσει τέτοιες συμβουλές. Λες και όλοι ανακαλύψαμε τα mac και την apple απο το iphone … Δε θα ασχοληθώ άλλο δε παίρνω μέρος σε τέτοιου είδους flame.

 

@OnTour το λέω για τρίτη φορά οτι είμαι ευχαριστημένος απο το τηλέφωνό μου!

Στο πρώτο μου post είπα οτι άν τα έσκαγα για το galaxys2 (συσκευή 400e), με αυτά που έχω δεί θα έκλαιγα τα λεφτά μου. Δε θα ήμουν ικανοποιημένος για αυτά που μου προσφέρει. Ναι όσο παράξενο αν σου ακούγεται το 3gs με τα app του με κάλυπτε πολύ περισσότερο απο το s2 τι να κάνουμε τώρα. Απο την άλλη το είχα χρόνια, το βαρέθηκα και ήθελα ένα κινητό μικρό σε μέγεθος και με καλύτερη κάμερα και κατέληξα στο xperia :)

 

Λες οτι θα εκλαιγες τα λεφτα σου αν επαιρνες galaxy s2 με 400ε και θες να σε παρω εγω στα σοβαρα?

Λες οτι το 3gs σε καλυπτε περισσοτερο? Και προτιμισες το xperia? ΟΚ κανε root με το mac τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αι euklidis υπάρχουμε και εμείς που έχουμε τη κάβλα μας που είναι το πρόβλημα δηλαδή; Έχω το ipad και γράφω μουσική στο εξοχικό μου είναι μια δυνατότητα που δε μου τη προσφέρει καμία συσκευή με android είτε με των 100 είτε των 800e.(στο βαθμό που μου το προσφέρει το ios) επίσης πειραματίζομαι και με vj sets από την άνεση του καναπέ μου χωρίς να ανοίγω τον desktop μου. Και ναι αυτά είναι αρκετά για να προτιμήσω το ios.

Είσαι τόσο κολλημένος που ούτε καν σκέφτεσαι οτι όσοι έχουμε ios συσκευές τις χρησιμοποιούμε πέρα απο internet και facebook κάτι που όπως φαίνεται κάνουν οι κάτοχοι των android συσκευών μιας και τα τσουβαλιάζεις όλα. Και ανοίγουν μια γραμμή εντολών για να κάνουν root και νοιώθουν και hacker και η μόνη χρηστικότητα τους είναι να έχουν το τηλ - tablet σαν ένα usb stick. Μάλον οι φίλοι σας δεν έχουν wifi για μεταφορά αρχείων. Προσωπικά αν είναι να πάρω μουσική απο έναν φίλο πάω με τον σκληρό μου ή έρχεται αυτός με τον δικό του.

Μιλάμε για σοβαρούς sequencers και εσύ μιλάς για karaoke.

Άντε άνοιξε το bluetooth τώρα να ανταλλάξεις το ringtone του βέρτη και το wallpaper σαν 15χρονο :P Εμείς έχουμε να ταλαιπωρούμαστε με email και wifi (στο ios το wifi δουλεύει, αν και εγώ πλέων πραγματικά ταλαιπωρούμε με το wifi τώρα, πια μιας και δε δουλεύει όπως θα έπρεπε γιατί είναι bug του θαυμάσιου λειτουργικού, για το οποίο bug φταίει η φθηνή συσκευή! αυτό και αν είναι psychedelic)

 

 

razor δε θέλω κάτι από σένα. εσύ μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις με χαζά επιχειρήματα. Να βάλει η google αυτοκόλλητο πάνω να λέει οτι για να έχουμε android πρέπει να έχουμε και windows ή linux (και τα δύο μαζί για να μπαίνουμε απο το linux στο facebook και να νοιώθουμε γαμάτοι)

 

 

ε μα το κόλλημα μερικών παραπέμπει σε κάτω των 12. επίπεδο δημοτικού. Υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί καθημερινά και τα δυο λειτουργικά; ή μιλάμε θεωρητικά;

 

edit βρε άνθρωπε είπα οτι το είχα χρόνια το βαρέθηκα, ήθελα ένα μικρο κινητό με καλύτερη κάμερα και κατέληξα στο xperia. Από τη στιγμή που έχω το ipad γιατί να τα σκάσω να πάρω το 4s; Μη διαβάζεις τα μισά :):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αι euklidis υπάρχουμε και εμείς που έχουμε τη κάβλα μας που είναι το πρόβλημα δηλαδή; Έχω το ipad και γράφω μουσική στο εξοχικό μου είναι μια δυνατότητα που δε μου τη προσφέρει καμία συσκευή με android είτε με των 100 είτε των 800e.(στο βαθμό που μου το προσφέρει το ios) επίσης πειραματίζομαι και με vj sets από την άνεση του καναπέ μου χωρίς να ανοίγω τον desktop μου. Και ναι αυτά είναι αρκετά για να προτιμήσω το ios.

Είσαι τόσο κολλημένος που ούτε καν σκέφτεσαι οτι όσοι έχουμε ios συσκευές τις χρησιμοποιούμε πέρα απο internet και facebook κάτι που όπως φαίνεται κάνουν οι κάτοχοι των android συσκευών μιας και τα τσουβαλιάζεις όλα. Και ανοίγουν μια γραμμή εντολών για να κάνουν root και νοιώθουν και hacker και η μόνη χρηστικότητα τους είναι να έχουν το τηλ - tablet σαν ένα usb stick. Μάλον οι φίλοι σας δεν έχουν wifi για μεταφορά αρχείων. Προσωπικά αν είναι να πάρω μουσική απο έναν φίλο πάω με τον σκληρό μου ή έρχεται αυτός με τον δικό του.

Μιλάμε για σοβαρούς sequencers και εσύ μιλάς για karaoke.

Άντε άνοιξε το bluetooth τώρα να ανταλλάξεις το ringtone του βέρτη και το wallpaper σαν 15χρονο :P Εμείς έχουμε να ταλαιπωρούμαστε με email και wifi (στο ios το wifi δουλεύει, αν και εγώ πλέων πραγματικά ταλαιπωρούμε με το wifi τώρα, πια μιας και δε δουλεύει όπως θα έπρεπε γιατί είναι bug του θαυμάσιου λειτουργικού, για το οποίο bug φταίει η φθηνή συσκευή! αυτό και αν είναι psychedelic)

 

 

razor δε θέλω κάτι από σένα. εσύ μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις με χαζά επιχειρήματα. Να βάλει η google αυτοκόλλητο πάνω να λέει οτι για να έχουμε android πρέπει να έχουμε και windows ή linux (και τα δύο μαζί για να μπαίνουμε απο το linux στο facebook και να νοιώθουμε γαμάτοι)

 

 

ε μα το κόλλημα μερικών παραπέμπει σε κάτω των 12. επίπεδο δημοτικού. Υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί καθημερινά και τα δυο λειτουργικά; ή μιλάμε θεωρητικά;

 

Κατσε ρε μεγαλε γιατι μας δουλευεις μου φαινεται. Γραφεις μουσικη και την ακους απο το ipad ή απο τα εκπληκτικα ακουστικα που εχει; Και αυτοαποκαλεισαι μουσικος; την στιγμη που οπως λες εχεις macbook. Aυτο για εμενα λεγεται ποζερια και τιποτα παραπανω. Οταν λες wifi εννοεις την συνδεση στο ιντερνετ; δηλαδη 120 kb/s στην καλυτερη. ακου να δεις πως εχουν τα πραγματα. Φιλος εκανε παρουσιαση διδακτορικου. τραβηξα μιση ωρα 1080p βιντεο απο το GS2. Βγηκε ενα αρχειο 4GB. για να το στειλω μεσω νετ ζητουσε 14 ωρες. Σε mail δεν χωραει γιατι εχει οριο τα 10MB σε περιπτωση που δεν το ξερεις (που για να αποκαλεις το μεσω internet, μεσω wifi μαλλον δεν το ξερεις) πως το στελνεις το αρχειο; Πας στην αλλη ακρη της αθηνας μαζι του για να του το περασεις στο pc; Περιμενεις ποτε θα ξανασυναντηθειτε να του το πας σε DVD; OXI

 

ανοιγεις το wifidirect στα κινητα σας και το στελνεις μεσα σε 6-7 λεπτα. Βεβαια δεν κανω σωστα που σου απανταω γιατι σου εχει απαντησει η ιδια η samsung αρκετο καιρο τωρα... Να και η απαντηση.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FVkH9Hgvda4#t=40s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αι euklidis υπάρχουμε και εμείς που έχουμε τη κάβλα μας που είναι το πρόβλημα δηλαδή; Έχω το ipad και γράφω μουσική στο εξοχικό μου είναι μια δυνατότητα που δε μου τη προσφέρει καμία συσκευή με android είτε με των 100 είτε των 800e.(στο βαθμό που μου το προσφέρει το ios) επίσης πειραματίζομαι και με vj sets από την άνεση του καναπέ μου χωρίς να ανοίγω τον desktop μου. Και ναι αυτά είναι αρκετά για να προτιμήσω το ios.

Είσαι τόσο κολλημένος που ούτε καν σκέφτεσαι οτι όσοι έχουμε ios συσκευές τις χρησιμοποιούμε πέρα απο internet και facebook κάτι που όπως φαίνεται κάνουν οι κάτοχοι των android συσκευών μιας και τα τσουβαλιάζεις όλα. Και ανοίγουν μια γραμμή εντολών για να κάνουν root και νοιώθουν και hacker και η μόνη χρηστικότητα τους είναι να έχουν το τηλ - tablet σαν ένα usb stick. Μάλον οι φίλοι σας δεν έχουν wifi για μεταφορά αρχείων. Προσωπικά αν είναι να πάρω μουσική απο έναν φίλο πάω με τον σκληρό μου ή έρχεται αυτός με τον δικό του.

Μιλάμε για σοβαρούς sequencers και εσύ μιλάς για karaoke.

Άντε άνοιξε το bluetooth τώρα να ανταλλάξεις το ringtone του βέρτη και το wallpaper σαν 15χρονο :P Εμείς έχουμε να ταλαιπωρούμαστε με email και wifi (στο ios το wifi δουλεύει, αν και εγώ πλέων πραγματικά ταλαιπωρούμε με το wifi τώρα, πια μιας και δε δουλεύει όπως θα έπρεπε γιατί είναι bug του θαυμάσιου λειτουργικού, για το οποίο bug φταίει η φθηνή συσκευή! αυτό και αν είναι psychedelic)

 

 

razor δε θέλω κάτι από σένα. εσύ μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις με χαζά επιχειρήματα. Να βάλει η google αυτοκόλλητο πάνω να λέει οτι για να έχουμε android πρέπει να έχουμε και windows ή linux (και τα δύο μαζί για να μπαίνουμε απο το linux στο facebook και να νοιώθουμε γαμάτοι)

 

 

ε μα το κόλλημα μερικών παραπέμπει σε κάτω των 12. επίπεδο δημοτικού. Υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί καθημερινά και τα δυο λειτουργικά; ή μιλάμε θεωρητικά;

 

edit βρε άνθρωπε είπα οτι το είχα χρόνια το βαρέθηκα, ήθελα ένα μικρο κινητό με καλύτερη κάμερα και κατέληξα στο xperia. Από τη στιγμή που έχω το ipad γιατί να τα σκάσω να πάρω το 4s; Μη διαβάζεις τα μισά :):

 

Εχουμε wifi και μεσω ενος free file manager μπορουμε να εχουμε access σε καθε αρχειο στο pc μας, στον file server μας, στο media player μας, επισης μπορουμε να παρουμε, απο οποιο pc θελουμε οτι αρχειο θελουμε με το καλωδιο μας για πιο γρηγορα ρε αδερφε. Βαλε στο pc να καταβαινει ενα avi, ξερεις απο αυτα που δεν παιζει το ipad (τουλαχιστον χωρις χακεριες), τωρα ανοιξε το ipad συνδεσου στο pc με wifi, κανε copy το αρχειο που κατεβασες και βαλτο στον δισκο που εχεις πανω στην τηλεοραση, χωρις να σηκωθεις απο τον καναπε, χωρις να βγαλεις κανενα καλωδιο απο πουθενα. 2 σεναριο, αναπαραγωγη ταινιας μεσω wifi απο file server απευθειας απο την συσκευη σου, χωρις μετατροπη, με hdmi απο το κινητο στην τηλεοραση. 3 και αφου φαγωθηκες με το FB, συνδεσε το ipad με hdmi στην τηλεοραση και ανοιξε την κανονικη εκδοση του fb που βλεπεις στο mac, οχι το αθλιο app και πες μας ανοιγει? Κοινως ουτε το fb σε full experience δεν εχεις. Τωρα και αφου το FB μας απογοητευσε ας ανοιξουμε την κανονικη εκδοση του youtube ξερεις την γαματη που παιζει ολα τα video οχι οσα ειναι μονο για την mobile εκδοση και σε μεγαλυτερη αναλυση? Την ανοιγει? Ουτε youtube σε full desktop experience. Αν αυτο που εχεις στα χερια σου ειναι υποκαταστατο του macbook σου, ενος τυπικου pc, μαλλον ο κοσμος εχει πολυ περιορισμενες απαιτησεις τελικα.

 

Και τελος το root δεν ειναι απαραιτητο. Και η γραμμη εντολων που αναφερεις ειναι το one click root που εχουν οι περισσοτερες συσκευες.

Επισης οι mac εχουν εδω και κατι χρονια boot camp (ξερεις απο τοτε που αρχισαν να παιρνουν τα πανω τους) βαλε win7 δεν θα χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι η Google φροντιζει πολυ σωστα πρωτα το παιδι της ( nexus )

αλλα πρεπει για δικο της καλο να φροντισει και για την αναβαθμιση των υπολοιπων high end android κινητων

γιατι αυτο θα της γυρισει μπουμερανγκ καποια στιγμη!

 

Ναι αυτο λεω τοση ωρα ουτε αυτο δε μπορει να φροντισει:

http://www.zdnet.com/blog/mobile-news/nexus-s-even-google-cant-do-android-updates/7251

 

Υποτιθεται οτι τα nexus s ηταν μεσα στις επομενες βδομαδες παλι: http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/google-nexus-s-ice-cream-sandwich-update-incoming-1071615

Που τελικα πηρε και αυτο μεταθεση για τον αλλο μηνα...

 

Εκει ειναι η διαμαρτυρια. Στην ελλαδα το update βγηκε επισημα για πολυ λιγο και μετα το κατεβασαν. Οπως και στον υπολοιπο κοσμο.

 

Επισης το γραφω μια εδω για μη τρεχει καποιος μετα. Υπαρχει τροπος καποιος να αναβαθμισει χειροκινητα το nexus s (με το κλειδωμενο bootloader, δε χρειαζεται να κανει ροοτ και τα σχετικα) αλλα να διαβασει πρωτα προσεχτικα τι αρχειο .zip κατεβαζει γιατι δεν ειναι ολα τα nexus s ιδια και με μερικα update .zip εχει παιξει προβλημα σε ελληνικα nexus s (και μετα θες αναγκαστικα roll back με ροοτ δυστυχως). Συνεπως θελει προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι μουσικός ρε μεγάλε την κάβλα μου κάνω. και ναι γράφω και στο ipad μουσική και μάλιστα όχι μόνος. καθόμαστε και κολλάμε με φίλους ή στο σπίτι μου ή στο σπίτι τους. τι ποζερια να κάνω δηλαδή; αν ρωτάς αν βγαίνω στις καφετέριες ή στις παραλίες με το ipad παραμάσχαλα, όχι δε το κάνω. στις διακοπές δε το παίρνω καν μαζί μου τι ποζεριες και βλακείες μου λες.

άρχισε η κουβέντα απο το ότι το android δε παίρνει γρήγορα τα update (το οποίο δε με νοιάζει κιόλας), πήγε λίγο η συζήτηση στη σύγκριση android vs ios, είπα εγώ μερικά πράγματα που έχω παρατηρήσει, απο τα 5-6 που είπα είπανε και οι άλλοι τα δικά τους επιχειρήματα, και τελικά επέμενα στο εξής ένα το οποίο είναι το πρόβλημα του λειτουργικού στο wifi. Και εσείς μου λέτε για το πρόβλημα που δεν έχει παρουσιαστεί σε κανέναν, για το οτι είναι πρόβλημα υπολποιησης του λειτουργικού από τον κατασκευαστή της συσκευής και τρία πουλάκια κάθονταν. Λες και το οτι όντως υπάρχει αυτό το bug θα ρίξει τις μετοχές σας στη google. Και έχουμε και εσένα να μιλάς με καθαρά ειρωνικό τρόπο και να τσουβαλιάζεις τους χρήστες που χρησιμοποιούν και χαίρονται τη συσκευή τους, σαν ψώνια που το κάνουν γιατί και καλά είναι cool.

Ωραία μου έφερες ένα καλό παράδειγμα για το αρχείο του βίντεο. Οκ τι περιμένεις να σου απαντήσω; Όταν στα περισσότερα θέματα διαβάζω για ανταλλαγές ringtones me bluetooth και το έχουν σαν το τρανό παράδειγμα ανωτερότητας του android απο το ios τέτοια παραδείγματα θα σου φέρνω και εγώ

 

τελικά για το bug του wifi υπάρχει καμιά λύση; έχει ακουστεί αν διορθωθεί τουλάχιστον;

 

razor ρε αδερφέ κατεβάζω το avi μου mkv μου στο ipad με το δωρεάν itorrent που είναι βασισμένο στο transmission, και απλά συνδέω το ipad με τη tv μου και το βλέπω. Αν θέλω να το δω στη τουαλέτα το βλέπω και απο το ipad με app απο το apple store. Είναι πιο γρήγορο να απο το να ανοίγω pc και να κατεβάζω την ταινία απο εκεί :) Δεν ασχολούμαι με συνδέσεις σκληρών στη tv ούτε με media servers κλπ. Εύκολα και απλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο xperia εχεις ακριβως?

Ε καλα δεν χρειαζεται να εισαι και στο pc απλα να το ανοιξεις και ολα τα αλλα γινονται και δεν νομιζω να ειμαι πρακτικο να αφηνεις για ωρες κατι να κατεβαινει στο tablet ή στο κινητο, εγω μπορει να κανω μια λιστα με πολλα γιγα, τοτε θες και pc και file server και media player αν θες να κανεις πραγματικη δουλεια και να εχεις την βαση σου με οτι κατεβαζεις οργανωμενα και ωραια. Αλλιως ουτε τα pc θα ειχαν αξια, ουτε οι δισκοι των πολλων giga kai tera πλεον, ουτε μηχανακια οπως τα media player που ακομα και η apple βγαζει. Επισης μια και υπαρχουν και app για dj decks να υποθεσω οτι τα DMC gold plated SL-1210 ειναι αχρηστα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα 1 : Τα νούμερα της έρευνας είναι συμπαθητικά αλλά και αναμενόμενα γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Δηλαδή τι μία αναφέρεσαι σε ένα κλειστο λειτουργικό το οποίο το δέχεταί ΜΙΑ μονο συσκευή απο ΈΝΑΝ μόνο κατασκευαστή και απο την άλλη ένα ελύθερο λειτουργικό που το δέχόντα ΠΟΛΛΕΣ διαφορετικές συσκευές από ΠΟΛΛΟΥΣ διαφορετικούς κατασκευαστές.

Συμπέρασμα 2 : Περι ορέξεως..

Δεν θα ήταν ωραίο να άρεσαν σε όλους τα ίδια, θα ήταν βαρετός ο κόσμος. Ευτηχώς που δεν είμαστε όλοι <<βαμμένοι με το ίδιο χρώμα>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρόβλημα του wifi μια ειναι η λυση: Παρε ένα android smartphone που να μην ειναι χαλασμένο, κατά προτίμησή 300€+ αν θες να έχεις σοβαρή εμπειρια android. Ή αν η βλάβη (γιατί περι βλάβης πρόκειται ) οφείλεται σε software, επανεγκατάστασή ιδίας ή αλλης rom.

Και αν θες σταμάτα να γραφεις 100 φορές (αυτό λέγεται trolling, το να επαναλαμβάνουμε 500 φορές ως δεδομένο κάτι που απλα δεν ισχύει. ) ,ότι το android έχει θεμα με το wifi. Στο έχουν πει 500 ότι δεν έχει κανένα θεμα. Η συσκευή σου έχει πρόβλημα.

Επίσης οποίος ισχυρίζεται ότι το ποιο επιτυχημένο εμπορικά android smartphone, με βραβείο καλύτερου smartphone φετος, με μετρήσεις που δείχνουν ότι προσφέρει μια απο τις καλύτερες εμπειρίες σε android, με ρεκόρ πωλησεων με με με .. η λιστα δεν έχει τελειωμό, ειναι για να κλαις τα λεφτά σου, ή προσφέρει χειρότερη εμπειρια απο το 3gs (που επίσης εχω), οκ. Προφανώς είμαστε ολοι μαλακές και άσχετοι και μονο εσι καταλαβαίνεις απο κινητά.

Δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε για τα smartphone, αλλα μερικές απόψεις κάνουν καραμπαμ...

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά για το bug του wifi υπάρχει καμιά λύση; έχει ακουστεί αν διορθωθεί τουλάχιστον;

 

Μου φαινεται ακομα δεν εχεις πει τι συσκευη xperia εχεις, αν εχει official rom και ποια εκδοση, τι ρουτερ εχεις. Ετσι το κανεις αδυνατο να σε βοηθησει καποιος που ξερει. Ειναι σα να λες σε φορουμ για iphone εχω προβλημα με το κινητο που ειναι iphone και κανενα αλλο στοιχειο. Ολα τα προβληματα εχουν την λυση τους, αλλα σε γενικες γραμμες δε φταιει αποκλειστικα το οτι εχεις android που εχεις συχνες αποσυνδεσεις με το router. Ειχα αυτο το προβλημα οπως ειπα παλιοτερα σε συσκευη apple και με ενα dlink router, ειμαι σιγουρος ομως οτι θα ειχα στο ιδιο ρουτερ θεμα και με πιο συγχρονα smartphones android ή οχι αν το κραταγα.

 

Οσο για το αλλο που λες το transmission δεν ειναι ο μονος web based bt client στο ipad, παιζει τωρα ουτε ο καλυτερος, αλλα με βαση αυτα που λες δηλωνεις οτι τελικα δεν γνωριζεις για το android οσα γνωριζεις για το ios ακομα. Τουλαχιστον δεν το εχεις ψαξει αρκετα. Καταρχας το transmission σου επιτρεπει να κατεβασεις πραγματα προφανως δεν ξερω τι εχει αλλαξει τελευταια αλλα δεν επαιζε μονος του mkv ή αν το κανει τωρα και παλι θες jb. Η λυση του native torrent client που υποστηριζει πλεον το android πιστευω καταλαβαινεις την διαφορα απο το web based torrent client (που εχουν τα nas για παραδειγμα). Στο android κατεβαζεις οτι θες και το ανοιγεις με οτι θες που κανει ετσι και αλλιως περισσοτερα το καθε app απο το αντιστοιχο του ios (μεταφορα σε αλλο φακελο, μετανομασια, ανοιγμα-διαχειριση και του srt κλπ). Στο ipad/iphone θες jb για αυτα και παλι πολλα δεν τα εχεις, ενω στο android δεν χρειαζεσαι καν ροοτ.

Το να παιζεις απο μια συσκευη android ταινιες στην τηλεοραση σου, αν η συσκευη εχει εξοδο mini hdmi ειναι πιο ευκολο απο αυτο που λες, ουτε χρειαζεσαι συνδεσμολογια ειδικη του ipad, παρα μονο το καλωδιο mini hdmi. Επισης το σημα θα ειναι σαφως ανωτερο απο οτι τελικα εχουν δειξει διαφορα reviews με το hdmi. Ακομα το να δεις την ταινια σε μια android συσκευη (οχι εξωτερικη οθονη) ειναι πιο ευκολη υποθεση απο οτι στο ipad/iphone. Οι επιλογες που εχεις ειδικα για τους υποτιτλους και αλλες λειτουργιες εχει ξεφυγει στα android για να μη πιασουμε το οτι εχουν καλυτερη κινηματογραφικη αναλυση απο τις 4:3 των apple. Εγω μονο στο θεμα του streaming νομιζω οτι οι εφαρμογες ειναι ακομα καλυτερες στο ipad απο android, προφανως για το λογο οτι αν πας να τις βαλεις επισημα θες να κανεις πολλα βηματα και τρομερη καθυστερηση (ανοιγεις itunes, πας στα app, φορτωνεις μεσω app το αρχειο για να το δει). Τα λεω συνοπτικα, οσοι εχουν ios ξερουν. Απλως πρεπει να εχεις app που να παιζει τα αρχεια px avi κ να βλεπει κ τα srt. Τα περισσοτερα android phones των 300 ευρω και πανω εχουν τωρα ετσι και αλλιως hw decoding με divx, mkv playback και δεν χρειαζονται τιποτα απο αυτα. Οσα δεν εχουν με ενα free player παιζουν μια χαρα, αρκει το software decoding να γινεται με το φθηνο hardware που εχουν. Γενικα σοβαρα σε οτι εχει σχεση με ταινιες θεαση, οργανωση, παιξιμο, επιλογες υποτιτλων κλπ το android εχει ξεφυγει σε βαθμο που το ios πλεον δε το φτανει και σε αυτο οφειλεται κυριως το itunes με το κλειδωμενο χαρακτηρα του. Στο οτι δε μπορεις να διαχειριστεις ενα αρχειο σαν ταινια αλλα μεσω του καθε μεμονωμενου app. Ενημερωτικα τα λεω, οι περισσοτεροι τα ξερετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα 1 : Τα νούμερα της έρευνας είναι συμπαθητικά αλλά και αναμενόμενα γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Δηλαδή τι μία αναφέρεσαι σε ένα κλειστο λειτουργικό το οποίο το δέχεταί ΜΙΑ μονο συσκευή απο ΈΝΑΝ μόνο κατασκευαστή και απο την άλλη ένα ελύθερο λειτουργικό που το δέχόντα ΠΟΛΛΕΣ διαφορετικές συσκευές από ΠΟΛΛΟΥΣ διαφορετικούς κατασκευαστές.

Συμπέρασμα 2 : Περι ορέξεως..

Δεν θα ήταν ωραίο να άρεσαν σε όλους τα ίδια, θα ήταν βαρετός ο κόσμος. Ευτηχώς που δεν είμαστε όλοι <<βαμμένοι με το ίδιο χρώμα>>.

αμην επιτελους μετα απο 10 σελιδες ακουστικε μια λογικη αποψη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο xperia εχεις ακριβως?

Ε καλα δεν χρειαζεται να εισαι και στο pc απλα να το ανοιξεις και ολα τα αλλα γινονται και δεν νομιζω να ειμαι πρακτικο να αφηνεις για ωρες κατι να κατεβαινει στο tablet ή στο κινητο, εγω μπορει να κανω μια λιστα με πολλα γιγα, τοτε θες και pc και file server και media player αν θες να κανεις πραγματικη δουλεια και να εχεις την βαση σου με οτι κατεβαζεις οργανωμενα και ωραια. Αλλιως ουτε τα pc θα ειχαν αξια, ουτε οι δισκοι των πολλων giga kai tera πλεον, ουτε μηχανακια οπως τα media player που ακομα και η apple βγαζει. Επισης μια και υπαρχουν και app για dj decks να υποθεσω οτι τα DMC gold plated SL-1210 ειναι αχρηστα πλεον.

 

ναι μαν έχεις τα δίκια σου. Εγώ κατεβάζω μια ταινία τη βλέπω και τη πετάω. Σπάνια να τη κρατήσω στον σκληρό. Δε κατεβάζω απο το tablet πολλά gb. έχω και το mac γιαυτο.

 

έχω το χperia mini pro (οχι το x10) όπος είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος μιας και είναι μικρό, έχει και καλή κάμερα, και το πήρα και 150e .

δυστυχώς έχει το bug του wifi που σας έχω πρήξει τόσες ώρες :P και αφού το έχω ψάξει μερικές μέρες τώρα λύση δε βρήκα. Και ενώ πίστευα οτι είναι θέμα των xperia στην αρχή και έψαχνα για xperia wifi problems και παρόμοια επικά queries στο google, άρχισα να ψάχνω γενικότερα για προβλήματα με το wifi στο android, και είδα πολλά θέματα για πολλές συσκευές, δυστυχώς όμως δε βρήκα λύσεις. Υπάρχουν κάποιες λύσεις οι οποίες είναι προσωρινές. Δουλεύει για για λίγο, άντε για δυο μέρες το πολύ και πάλι τα ίδια. Όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο πρόβλημα. Το ότι δε παρουσιάζετε σε όλους δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει

 

@hyperlost το itransmit είναι native app για το ios απλά είναι βασισμένο πάνω στη μηχανή του transmission ;)

απο το πρώτο μου post είπα ότι έχω λίγο καιρό στο android :)

μπορείς να το κατεβάσεις απο ένα group στο google αν δε το βρεις στείλε μου ένα pm να στο στείλω.

έχω το xperia mini pro όπως είπα και στον razor, και έχω ένα ρουτερ pireli :P απο αυτά που δίνει η ΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια πληροφορία αληθινή και δεν το γραφω για να δημιουργήσω εντυπώσεις. Στο rooter του σπιτιού μου, συχνα δυσκολεύεται να συνδεθεί το 3gs. Αντίθετα το sgs2 συνδέεται ακαριαία μια χαρά.

Δε βρήκα να γραφω όμως 500 φορές ότι το ios έχει πρόβλημα με το wifi και ειναι πρόβλημα του συγκεκριμενου λειτουργικού και μπλα μπλα, επειδή ετυχε να έχει κάποια ασύμβατοτητα το rooter μου με το iphone. Επίσης σε καφε κλπ το sgs2 (ναι το κινητό που κλαις τα λεφτά σου ) συνδέεται παντα πολυ ποιο άνετα απο το 3gs. Κάλως ή κακώς υπάρχουν και ατομα που έχουν και τις 2 πλατφόρμες και μπορούν να συγκρινουν..

Το android έχει τα δικα του θέματα, όπως το θεμα της αναβαθμησης που συζητανε. Σίγουρα δεν έχει θεμα wifi παντως..

Και κάτι για τις custom. Ok δεν ειναι για ολους κυρίως γιατί οι περισσότεροι δεν ξερουν ούτε μπορούν να κατανοήσουν να την εγκαταστήσουν σωστά. Δε σημαίνει ότι custom = χειρότερη σταθερότητα κλπ. Οσο και αν φαίνεται απίστευτο σε αυτον που δεν ξερει , η καλη custom ειναι παντα καλυτερη απο οποιαδήποτε official. Προσωπικά ποτε δεν βάζω oficial.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια πληροφορία αληθινή και δεν το γραφω για να δημιουργήσω εντυπώσεις. Στο rooter του σπιτιού μου, συχνα δυσκολεύεται να συνδεθεί το 3gs. Αντίθετα το sgs2 συνδέεται ακαριαία μια χαρά.

Δε βρήκα να γραφω όμως 500 φορές ότι το ios έχει πρόβλημα με το wifi και ειναι πρόβλημα του συγκεκριμενου λειτουργικού και μπλα μπλα, επειδή ετυχε να έχει κάποια ασύμβατοτητα το rooter μου με το iphone. Επίσης σε καφε κλπ το sgs2 (ναι το κινητό που κλαις τα λεφτά σου ) συνδέεται παντα πολυ ποιο άνετα απο το 3gs. Κάλως ή κακώς υπάρχουν και ατομα που έχουν και τις 2 πλατφόρμες και μπορούν να συγκρινουν..

Το android έχει τα δικα του θέματα, όπως το θεμα της αναβαθμησης που συζητανε. Σίγουρα δεν έχει θεμα wifi παντως..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Βασικά δεν αφορά στην πλατφόρμα αλλά στο ανώτερο hardware. Όπως αναφέρεις πάντως, έχουν και τα δυο συν και πλην. Απλά το iPhone -για να το γυρίσουμε λίγο στην πλάκα- έχει γίνει μαϊντανός και όπου και αν κοιτάξεις θα το δεις. Προσωπικά -μαζί με την μικρή οθόνη, το ξεπερασμένο interface και τους περιορισμούς της Apple- με έχει κάνει να το απορρίψω σαν επιλογή. Όσο για τα στατιστικά της έρευνας, χωρίς παρεξήγηση, είναι για να έχουμε να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μαν έχεις τα δίκια σου. Εγώ κατεβάζω μια ταινία τη βλέπω και τη πετάω. Σπάνια να τη κρατήσω στον σκληρό. Δε κατεβάζω απο το tablet πολλά gb. έχω και το mac γιαυτο.

 

έχω το χperia mini pro (οχι το x10) όπος είπα είμαι πολύ ευχαριστημένος μιας και είναι μικρό, έχει και καλή κάμερα, και το πήρα και 150e .

δυστυχώς έχει το bug του wifi που σας έχω πρήξει τόσες ώρες :P και αφού το έχω ψάξει μερικές μέρες τώρα λύση δε βρήκα. Και ενώ πίστευα οτι είναι θέμα των xperia στην αρχή και έψαχνα για xperia wifi problems και παρόμοια επικά queries στο google, άρχισα να ψάχνω γενικότερα για προβλήματα με το wifi στο android, και είδα πολλά θέματα για πολλές συσκευές, δυστυχώς όμως δε βρήκα λύσεις. Υπάρχουν κάποιες λύσεις οι οποίες είναι προσωρινές. Δουλεύει για για λίγο, άντε για δυο μέρες το πολύ και πάλι τα ίδια. Όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο πρόβλημα. Το ότι δε παρουσιάζετε σε όλους δε σημαίνει οτι δεν υπάρχει

 

@hyperlost το itransmit είναι native app για το ios απλά είναι βασισμένο πάνω στη μηχανή του transmission ;)

απο το πρώτο μου post είπα ότι έχω λίγο καιρό στο android :)

μπορείς να το κατεβάσεις απο ένα group στο google αν δε το βρεις στείλε μου ένα pm να στο στείλω.

έχω το xperia mini pro όπως είπα και στον razor, και έχω ένα ρουτερ pireli :P απο αυτά που δίνει η ΟΝ

 

Και εγω αν ειχα το xperia mini θα μισουσα το android πραγματικα. Αλλα και παλι κατι εχει η συσκευη σου, αν ολες οι συσκευες με android ειχαν προβλημα με το wifi, το android θα ηταν στον πατο οχι στην κορυφη των πωλησεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...