Προς το περιεχόμενο

Το ICS 4.0 σε μόλις 1,6% των Android συσκευών ενώ το iOS 5.1 χρησιμοποιείται απο 61% των χρηστών συσκευών της Apple


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@OnTour

 

φίλε μου το κινητό κάνει καινούριο 250e εγώ το πήρα 150 μεταχειρισμένο. Αν θέλανε να δούμε το πραγματικό android και να μην είχαμε παράπονο τότε ας έβγαζαν συσκευές των 400e+ μόνο.

το πρόβλημα με το wifi αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις οτι δεν είναι πρόβλημα του φθηνού μου κινητού, αλλά του λειτουργικού.

σε ακριβές συσκευές περνάνε ΟΛΕΣ η εφαρμογές στη κάρτα;

Το root από mac δε παίρνει σίγουρα 30 sec :) ούτε κατεβάζεις το sdk σε 30 sec.

αυτά για τα χοντροκομμένα widgets φυσικά είναι υποκειμενικά για τον καθένα, απλά είναι δικές μου παρατηρήσεις. sorry που τις ανέφερα κιόλας ε; :P

Η φράση στο τέλος είναι συμπέρασμα της εμπειρίας μου απο τα 2 λειτουργικά μέχρι τώρα. Τι να κάνουμε. άλλοι βλέπουν πλεονεκτήματα στο ένα και άλλοι στο άλλο

 

Απ ότι είδες είπα άνω των 400, όχι άνω των 250 φίλε μου. Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι συγκρίνεις το κινητό σου με το iphone, το οποίο έχει 500+. Και πάλι είδες πόσο γεναιόδωρος ήμουν σου είπα να το συγκρίνεις όχι μ ένα android ίδιας τιμής, απλά να ναι άνω των 400. Γι αυτούς που δε θέλουν να δώσουν τόσα χρήματα υπάρχουν επίσης πολύ καλά dumbphones και chatphones.

Το πρόβλημα με το wifi μετά από περίπου 10 συσκευές που έχω στα χέρια μου δεν το χω αντιμετωπίσει ποτέ, μάλλον είσαι άτυχος. Ή εγώ πολύ τυχερός. Καμία πάντως δεν έκανε 250ε.

Το root επίσης σε μένα πήρε 30secs, αλλά έχω windows. Ασυμβατότητες με το mac σου βλέπεις σε καθυστερούν..

Mη ζητάς συγγνώμη για κάτι, απλά οι αναφορές σου στα widgets ήταν άσχετες με όλα τα υπόλοιπα, σου ξαναλέω δεν έχει σχέση το λογισμικό.

Φυσικά και άλλοι βλέπουν πλεονεκτήματα στο ένα και άλλοι στο άλλο, αυτό είπα κι εγώ.

Ξαναλέω λοιπόν, για να συγκρίνεις όπως λες ότι κάνεις ένα κινητό με andoid με το iphone θα πάρεις σαν μέτρο σύγκρισης ένα κινητό με ίδια τιμή με αυτή του iphone.

Αυτά τα απλά, δε νομίζω ότι λέω κάτι δυσνόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PaidShillz!!!! We are surrounded by PaidMicrosoftShills!! ( http://tmrepository.com/trademarks/paidmicrosoftshill/)

Το ότι το λες και το ξαναλές, δεν σημαίνει ότι ισχύει κι όλας. Επειδή υπάρχουν άτομα που όντως κάνουν αυτό που περιγράφεις, δεν κάνει την εμπάθειά σου λιγότερο... εμπάθεια!

Δεν το λέω εγώ, η υπογραφή σου το λέει!

 

 

Το οτι πιστεψα στο Android και εσκασα ενα σωρο λεφτα για καλη Android συσκευη δεν σου λεει κατι;

Απολύτως τίποτα. Κι εγώ πήρα Android, επειδή τη δεδομένη στιγμή δεν μπορούσα να πάρω iPhone. Και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος, παρεμπιπτόντως.

Μπορώ να σου βρω χίλιους λόγους για το ότι πήρες Android. Σημασία έχει η συνολική εικόνα αυτών που λες.

 

ΥΓ: Κατα αυτων που δεν κανουν αντικειμενικη κριτικη σε open source προϊοντα (ή σε proprietary σε αλλες περιπτωσεις) επειδη το απαγορευει η... θρησκεια τους ειμαι. Αλλα παμε παρακατω.

Γίνομαι κουραστικός, αλλά το "Το Linux είναι το μόνο σύστημα που πέρασε απο την βαρβαρότητα στην παρακμή χωρίς να μεσολαβήσει πολιτισμός." ειλικρινά με δυσκολεύει να πιστέψω ότι "κόπτεσαι" για το ότι δεν γίνεται... αντικειμενική κριτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλαβει γιατι να ενδιαφερει τον χρηστη τι android εχει πανω το κινητο του.

απο την στιγμη που αγοραζει ενα κινητο, το αγοραζει με τις τοτε προδιαγραφες και λειτουργιες του τοτε android…μικρες αναβαθμησεις θα διορθωνουν μικρα bugs και θα εχουν μικρες βελειωσεις.

 

τα επομενα android ειναι για τα κινητα επομενης γενιας, συν μερικα παλια κινητα που ισως τα σηκωνουν.

εμενα το κινητο μου ειναι μια χαρα με 2,3.7 android, ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τρεχει ΟΛΕΣ τις εφαρμογες, και δεν με ενδιαφερει αν θα τρεξει ICS ή JELLY στο μελλον

 

οι ανακοινωσεις για που κανει η google με το ics, jelly αφορουν τους developers και τους κατασκευαστες κινητων για τις μελλοντικες συσκευες.

εφαρμογες που δεν θα μπορει να τρεξει το android μου, θα ειναι λογο τις πολυ παλιας συσκευης που εχω και οχι λογω λειτουργικου

 

(αυτα τα εγραψα σε ενα μπλογκ που εγραψα και ειχε αυτο το ιδιο θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour

μα δεν έκανα σύγκριση στις επιδόσεις. Δεν είπα οτι το ένα είναι γρήγορο και το άλλο είναι αργό. Μίλησα για το bug του λειτουργικού, που δεν αμφιβάλω καθόλου οτι δε το έχεις συναντήσει σε καμιά συσκευή σου.

Στο google βλέπω πολλούς που το έχουν συναντήσει και δεν είναι όλοι κάτοχοι της ίδιας συσκευής. Δεν είναι καν μόνο κάτοχοι κινητών, αλλά και κάτοχοι tablet. Ας ελπίσουμε οτι σε λίγες μέρες που θα μας δώσει η sony την αναβάθμιση να λυθεί το θέμα.

Εμένα δε με νοιάζει που έφαγα μισή ώρα παραπάνω για να κάνω root. Το έγραψα περισσότερο για αυτούς που λένε οτι το jailbreak είναι δύσκολο και πολύπλοκο (πάτημα 3 κουμπιών με οδηγίες στην οθόνη και σε μακ και σε γουιν).

Για την ιστορία είχα ένα iphone3gs. Αρκετά παλιό, αλλά το ios5 και το έτρεχε απροβλημάτιστα, και η αναβάθμιση έγινε αμέσως :) Android έχω δεί στο δικό μου xperia στο samsung του ξαδέρφου μου και στο htc ενός φίλου. Tablet με android δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα.

όπως είπα πριν είμαι ευχαριστημένος από το κινητό, μιας και ήθελα ένα μικρό σε μέγεθος με καλή κάμερα. Αλλά βλέπω τις αδυναμίες του λειτουργικού (και δεν λέω για επιδώσεις σε ταχύτητα και απόκριση αυτό είναι άλλη κουβέντα που θα μπορούσα να κάνω αν είχα δύο τηλέφωνα με τις ίδιες προδιαγραφές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω καταλαβει γιατι να ενδιαφερει τον χρηστη τι android εχει πανω το κινητο του.

απο την στιγμη που αγοραζει ενα κινητο, το αγοραζει με τις τοτε προδιαγραφες και λειτουργιες του τοτε android…μικρες αναβαθμησεις θα διορθωνουν μικρα bugs και θα εχουν μικρες βελειωσεις.

 

τα επομενα android ειναι για τα κινητα επομενης γενιας, συν μερικα παλια κινητα που ισως τα σηκωνουν.

εμενα το κινητο μου ειναι μια χαρα με 2,3.7 android, ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τρεχει ΟΛΕΣ τις εφαρμογες, και δεν με ενδιαφερει αν θα τρεξει ICS ή JELLY στο μελλον

 

οι ανακοινωσεις για που κανει η google με το ics, jelly αφορουν τους developers και τους κατασκευαστες κινητων για τις μελλοντικες συσκευες.

εφαρμογες που δεν θα μπορει να τρεξει το android μου, θα ειναι λογο τις πολυ παλιας συσκευης που εχω και οχι λογω λειτουργικου

 

(αυτα τα εγραψα σε ενα μπλογκ που εγραψα και ειχε αυτο το ιδιο θεμα)

Χμ... Χωρίς να διαφωνώ απόλυτα, πιστεύω ότι αυτό που λες δεν μπορεί να ισχύει, από τη στιγμή που τα λειτουργικά διαφημίζονται ως "επόμενη γενιά" με Χ έξτρα features κτλ. Αυτό που περιέγραψες θα ίσχυε, αν η Samsung πχ, έβγαζε το Samsung OS based on Android (όχι Android 2.2, 2.3 κτλ) και οι όποιες αναβαθμίσεις γίνονταν "εσωτερικά¨, δηλαδή Samsung OS 5, 6 κτλ.

 

Από τη στιγμή όμως που όλες αυτές οι εταιρείες επένδυσαν πάνω στο brand "Android", το οποίο brand επενδύει στη διαφήμιση των νέων features κάθε έκδοσης, ε, δεν μπορεί να λες στον πελάτη σου:

 

"Πάρε το νέο Samsung Galaxy S με 550 ευρώ που τρέχει το Android 2.1 που έχει τα τάδε features, αλλά, ξέρεις, το Android είναι ένα λειτουργικό που εξελίσσεται και σύντομα θα βγει το Android 2.3, και μετά το 4 που θα κάνουν παπάδες"

 

και μόλις βγει το 4 και εσύ ΔΕΝ το περάσεις στη συσκευή να λες

 

"Μα εγώ σου ειπα απλά τι θα κάνει το Android που ΘΑ βγει, δεν είπα ότι θα στο βάλω κι όλας!!!"

 

 

και παράλληλα να βλέπει ο πελάτης σου ότι το 4 το έχουν πάρει οι "τάδε" εξίσου ακριβές συσκευές ή ότι το 2.3 που τρέχει αυτός το έχει και το... Optimus One των 180 ευρώ!

 

Είναι θέμα σεβασμού προς τον πελάτη και από τη στιγμή που τον "γλυκαίνεις" με μελλοντικές δυνατότητες, δεν μπορείς να απαιτείς να αρκείται σε αυτά που έχει και να του λες "μα, μια χαρά δεν δουλεύει το τηλέφωνό σου όπως είναι;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφαρμογές που έχουν και οι δυο πλατφόρμες, px angry birds κλπ , αλλά για αυτές που δε κυκλοφορούν και στις δύο. πχ η αντίστοιχη εφαρμογή του dj app για android, η αντίστοιχη του nano studio, η αντίστοιχη του tuch viz είναι πολύ κατώτερες στο android (όσες υπάρχουν γιατί αντίστοιχη του nanostudio δε βρίκα καν)

 

τεσπα δε θέλω να κάνω ανούσιες αντιπαραθέσεις με κάποιους, ούτε απο τη google ουτε απο την apple παίρνω λεφτά. την εμπειρία μου απο το λειτουργικό παρέθεσα. :)

 

 

Ναι καταλαβα τι εννοεις. Σε αυτο εχεις δικιο, δε μπορω να πω κατι γιατι πολυ απλα το android ειναι πιο καινουργιο και δεν υπαρχουν ολες οι εφαρμογες 3των κατασκευαστων του ios ακομα εκει. Μερικες δε θα υπαρξουν ποτε κιολας. Για τα apps που λες δεν εχω ιδεα, αν και καταλαβαινω οτι ειναι για επεξεργασια μουσικης, γιατι δε χρησιμοποιησα κατι τετοιο ποτε, ουτε καν σε ipad που γραφω τωρα. Αλλα απο την αλλη υπαρχουν αντιστοιχως apps που δεν υπαρχουν στο ios γιατι πολυ απλα το ιδιο το λειτουργικο δε μπορει να τα δεχθει. Ουτε θα υπαρξουν στο μελλον προφανως. Απο τα apps για παρακαλουθηση ταινιων με υποτιτλους, για μουσικη ειτε mp3,flac ειτε για live streaming πραγματα που κανει ο μεσος χρηστης τα ιδια apps δεν υπαρχουν στο ios και τα υπολοιπα ειναι πολυ κατωτερα. Σε πολλους τομεις το android απλα υπερτερει του ios για το μεσο χρηστη, ποσο μαλλον για τον ψαγμενο. Ειδικα τωρα που θα βγει και καθυστερημενα εστω utorrent client για android, ενας χρηστης android παιζει και να μην ανοιξει pc/mac για μερικες ¨παλιες¨ λειτουργιες.

 

Δεν εχει λογο να συνεχισω γιατι πολυ απλα θα βγουμε εκτος θεματος αν δεν το εχουμε ηδη κανει. Θεωρω τον εαυτο μου τρελο αγοραστη προιοντων apple (δεν εχανα iphone) και αυτη τη στιγμη το android με εχει κερδισει εξαιτιας των δυνατοτητων του. Δεν υπαρχει αναγκη για ενα ακομη ios vs android. Αν μερικους δε τους ικανοποιεί ή δεν τους αρεσει δεν υπαρχει λογος να προτιμησουν android. Υπαρχουν και αλλες πλατφορμες να παιξουν.

 

Btw τι θεμα ειχες με το wifi? ετσι οπως τα λες δε καταλαβαινω και πολλα. Γενικα να ξερεις οτι και στην ιδια συσκευη αναλογα με το ποσο καλη ρομ εχει δωσει η εταιρια παιζουν χαοτικες διαφορες στο σημα του wifi. Σε επισημες εκδοσεις πχ για galaxy s με 2.2 εβλεπες 4/4 σημα στα 10 μετρα απο το ρουτερ και με την 2.3 στο ενα μετρο επιανες 3/4. Επισης υπαρχει θεμα με μερικα ρουτερ, αλλα γενικα να ξερεις οτι εχω αντιμετωπισει θεμα και με το ipad2 σε μερικα ρουτερ, ενω και στο παρελθον και με iphone 4 σε ενα dlink δε καταφερα ποτε να συνδεθω... Στειλε αν θες info me pm ειμαι πολυ περιεργος. Το λες πολυ γενικα και δε βγαζω νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour

μα δεν έκανα σύγκριση στις επιδόσεις. Δεν είπα οτι το ένα είναι γρήγορο και το άλλο είναι αργό. Μίλησα για το bug του λειτουργικού, που δεν αμφιβάλω καθόλου οτι δε το έχεις συναντήσει σε καμιά συσκευή σου.

Στο google βλέπω πολλούς που το έχουν συναντήσει και δεν είναι όλοι κάτοχοι της ίδιας συσκευής. Δεν είναι καν μόνο κάτοχοι κινητών, αλλά και κάτοχοι tablet. Ας ελπίσουμε οτι σε λίγες μέρες που θα μας δώσει η sony την αναβάθμιση να λυθεί το θέμα.

Εμένα δε με νοιάζει που έφαγα μισή ώρα παραπάνω για να κάνω root. Το έγραψα περισσότερο για αυτούς που λένε οτι το jailbreak είναι δύσκολο και πολύπλοκο (πάτημα 3 κουμπιών με οδηγίες στην οθόνη και σε μακ και σε γουιν).

Για την ιστορία είχα ένα iphone3gs. Αρκετά παλιό, αλλά το ios5 και το έτρεχε απροβλημάτιστα, και η αναβάθμιση έγινε αμέσως :) Android έχω δεί στο δικό μου xperia στο samsung του ξαδέρφου μου και στο htc ενός φίλου. Tablet με android δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα.

όπως είπα πριν είμαι ευχαριστημένος από το κινητό, μιας και ήθελα ένα μικρό σε μέγεθος με καλή κάμερα. Αλλά βλέπω τις αδυναμίες του λειτουργικού (και δεν λέω για επιδώσεις σε ταχύτητα και απόκριση αυτό είναι άλλη κουβέντα που θα μπορούσα να κάνω αν είχα δύο τηλέφωνα με τις ίδιες προδιαγραφές).

 

Δηλαδή εκτός απ το θέμα του wifi,το οποίο όπως σου είπα εγώ αγνοώ παντελώς σε 10 διαφορετικά κινητά, θέλεις να μου αναφέρεις κάποιο άλλο μειονέκτημα?

Που δεν αμφιβάλλω ότι θα υπάρχει, απλά δεν ξέρω τι σ έχει ενοχλήσει.

Η αδερφή μου έχει το 3gs και η κοπέλα μου το 4 και επίσης είχα κι εγώ το 3gs παλιότερα. Όλα τα έφτιαχνα και τα φτιάχνω εγώ, οπότε κατ αρχήν μη νομίζεις ότι έχω κάποιο κόλλημα με την apple, στην οποία διακρίνω κάποια πολύ δυνατά στοιχεία, αλλά μη προσπαθείς και να με πείσεις ότι το 3gs τρέχει απροβλημάτιστα την 5. Συνεχώς lagarei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο τον τομεα δεν παιζεται η apple, οχι μονο γιατι θα παρεις αμεσα το νεο update, αλλα για την ανεση που δεν θες ουτε εργαλεια, ουτε γνωσεις για να κανεις το update.

 

Και στο android δε θελει γνωσεις. εκει που καθεσαι σου σκαει μηνυματακι και σου λεει εχεις update. Να το κανω; Και ναι οταν το μονο που εχεις ειναι 2 συσκευες ιδιες μεταξυ τους που το μονο που αλλαζει ειναι το cpu ε τοτε ειναι λογικο να το περνουν με το που βγει. Να σοβαρευτουμε ρε παιδια, ελεος. Μου λετε για την apple συνεχεια και την συνεπεια στα updates. 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ αν δεν ειχε και συνεπεια στα updates με 2 συσκευες ε τοτε να παμε ολοι να φουνταρουμε. Φυσικα για τα πετσοκομενα updates για να σκασεις αλλα 600 την επομενη χρονια για να εχεις το Siri δε λεει κανεις τιποτα ε; Αλλα βεβαια το siri ειναι πανβαρη εφαρμογη που θελει τουλαχιστον dual core για να τρεξει :P Αλλα ρε γμτ δεν θα τρεχει και στο ipad 2 γιατι εκτος απο 2core θελει και 4core vga αν ειναι tablet :P Tωρα αν εσεις αυτο το λετε update τοτε περαστικα σας... Aντε και στο iOS 6 να μπει το BT αλλα να μην τρεχει στο iphone 5 μονο στο 5S γιατι θα ειναι βαρυ θα θελει τουλ 8πυρηνο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο android δε θελει γνωσεις. εκει που καθεσαι σου σκαει μηνυματακι και σου λεει εχεις update. Να το κανω; Και ναι οταν το μονο που εχεις ειναι 2 συσκευες ιδιες μεταξυ τους που το μονο που αλλαζει ειναι το cpu ε τοτε ειναι λογικο να το περνουν με το που βγει. Να σοβαρευτουμε ρε παιδια, ελεος. Μου λετε για την apple συνεχεια και την συνεπεια στα updates. 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ αν δεν ειχε και συνεπεια στα updates με 2 συσκευες ε τοτε να παμε ολοι να φουνταρουμε. Φυσικα για τα πετσοκομενα updates για να σκασεις αλλα 600 την επομενη χρονια για να εχεις το Siri δε λεει κανεις τιποτα ε; Αλλα βεβαια το siri ειναι πανβαρη εφαρμογη που θελει τουλαχιστον dual core για να τρεξει :P Αλλα ρε γμτ δεν θα τρεχει και στο ipad 2 γιατι εκτος απο 2core θελει και 4core vga αν ειναι tablet :P Tωρα αν εσεις αυτο το λετε update τοτε περαστικα σας... Aντε και στο iOS 6 να μπει το BT αλλα να μην τρεχει στο iphone 5 μονο στο 5S γιατι θα ειναι βαρυ θα θελει τουλ 8πυρηνο cpu.

 

Ελπίζω να το λες για αστείο αυτό για το bt.

Ξέρεις και ξέρω ότι δε θα μπει ποτέ και έτσι δίνεις τσάμπα χαρά σε πολύ κόσμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hyperlost

ξέρω τι λες για τα app. να σου πώ και εγώ με το ipad, περνάνε μέρες που δεν ανοίγω καν το desktop μου αν δεν έχω να κάνω δουλεία. Με jailbreak και torrents κατεβάζω, και τα βλέπω στο ipad ή στη τηλεόρασή μου αν είμαι στο σαλόνι. Δέν είμαι σκαλομένος με τα λειτουργικά. Ευχαρίστως θα έπαιρνα ένα φθηνότερο tablet γιαυτό ψάχνομαι με τα app και παρατήρησα αυτές τις διαφορές. Γιαυτο δεν αλλάζω και το ipad προς το παρόν με τίποτα άλλο, δε πα να μου λένε οτι είναι και 12πύρινο :P Όντος είμαστε offtopic στο θέμα των apps.

Το πρόβλημα μου με το wifi είναι οτι χάνει τη σύνδεση του, στα καλά καθούμενα, και για να επανασυνδεθεί πρέπει να κάνω restart το ρουτερ. Είναι ένα πρόβλημα που έχουν πολλοί με διάφορες συσκευές και με διάφορα μόντεμ. Δυστυχώς όσες λύσεις βλέπω να προτείνουν στα φόρουμ, λύνουν το πρόβλημα μόνο παροδικά. Ούτε με apps του στύλ wifi fix λύνεται το πρόβλημα (όχι σε όλους τουλάχιστον)

 

@OnTour

Αυτό το πρόβλημα με το wifi (οχι bluetooth) είναι το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω. Και επειδή πρόκειται για κινητό δε με πειράζει και τόσο πολύ. Στη σκέψη και μόνο οτι θα μπορούσα να το έχω σε tablet όμως με τρελαίνει :P Δηλαδή πραγματικά τα παιδιά που διάβαζα στα φόρουμ που είχαν το πρόβλημα με τα tablet τους τα λυπάμαι. Τρελό ξενέρωμα. Όλα τα άλλα περί μη μεταφοράς στον εφαρμογών απο την κύρια μνήμη στην sd κλπ για μένα είναι απλά αστοχίες αφού τουλάχιστον δεν επηρεάζουν άμεσα τη λειτουργία της συσκευής

 

μάλλον έχουμε βγει off και θα μας δείρουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour

 

φίλε μου το κινητό κάνει καινούριο 250e εγώ το πήρα 150 μεταχειρισμένο. Αν θέλανε να δούμε το πραγματικό android και να μην είχαμε παράπονο τότε ας έβγαζαν συσκευές των 400e+ μόνο.

το πρόβλημα με το wifi αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις οτι δεν είναι πρόβλημα του φθηνού μου κινητού, αλλά του λειτουργικού.

σε ακριβές συσκευές περνάνε ΟΛΕΣ η εφαρμογές στη κάρτα;

Το root από mac δε παίρνει σίγουρα 30 sec :) ούτε κατεβάζεις το sdk σε 30 sec.

αυτά για τα χοντροκομμένα widgets φυσικά είναι υποκειμενικά για τον καθένα, απλά είναι δικές μου παρατηρήσεις. sorry που τις ανέφερα κιόλας ε; :P

Η φράση στο τέλος είναι συμπέρασμα της εμπειρίας μου απο τα 2 λειτουργικά μέχρι τώρα. Τι να κάνουμε. άλλοι βλέπουν πλεονεκτήματα στο ένα και άλλοι στο άλλο

 

@hyperlost

 

δε λέω για τις εφαρμογές που έχουν και οι δυο πλατφόρμες, px angry birds κλπ , αλλά για αυτές που δε κυκλοφορούν και στις δύο. πχ η αντίστοιχη εφαρμογή του dj app για android, η αντίστοιχη του nano studio, η αντίστοιχη του tuch viz είναι πολύ κατώτερες στο android (όσες υπάρχουν γιατί αντίστοιχη του nanostudio δε βρίκα καν)

 

τεσπα δε θέλω να κάνω ανούσιες αντιπαραθέσεις με κάποιους, ούτε απο τη google ουτε απο την apple παίρνω λεφτά. την εμπειρία μου απο το λειτουργικό παρέθεσα. :)

 

1ον, δεν εχουν ολα τα android κινητα προβλημα με το wifi, ειχε το ΔΙΚΟ σου, προσωπικα ειχα προβλημα με το ideos X5 των 200ε αλλα το optimus 3d που πηρα καινουριo με 300ε, δλδ 100ε κατω απο ενα καινουριο 3GS σημερα, δεν εχει κανενα προβλημα, οπως και δεν εχει και το iphone 4 που κατεχω. Απο εκει και περα θα συμφωνησω, υπαρχουν πολλες φολες που μπορουν να σε κανουν να μισησεις το android και μαλιστα ειναι και πολυ ακριβες ή ηταν τελος παντων. Αλλα υπαρχουν πολλες αλλες που αξιζουν.

2ον, δεν εχουν προβλημα ολες οι συσκευες με την εσωτερικη μνημη, παρα μονο αυτες που εχουν υπερβολικα μικρο χωρο ως internal και ναι οι μεγαλες εφαρμογες βαζουν τα αρχεια τους στην εξωτερικη μνημη, τι γινεται τωρα ομως εδω, το androi βλεπει την εσωτερικη μνημη, την εσωτερικη sd καρτα και την εξωτερικη sd καρτα, ας πουμε στην καμερα μπορεις να επιλεξεις, ομως οι εφαρμογες δεν προκειται να δουνε την εξωτερικη sd εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ειναι καθαρα φαουλ των developers οχι του android, η μονη λυση ειναι να κανεις ανταλλαγη την εσωτερικη sd με την εξωτερικη sd που θελει ροοτ και πειραγμα αρχειου συστηματος με text editor κοινως δεν ειναι λυση για ολους ή αλλη λυση ειναι να αγορασεις κινητο με μεγαλη εσωτερικη sd 16gb και πανω ή απλα να παρεις καποιο που λεει οτι ειναι 8GB αλλα εχει στην συσκευασια μια εξωτερικη καρτα sd 8GB οχι πανω στο mainboard, π.χ ideos x5.

3ον, δεν χρειαζεται να κανεις ροοτ και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο απαραιτητο με το jailbreak, ουτε χρειαζεται να κατεβασεις και χακεριες απο το cydia για να ξεγελασεις το itunes και να κανεις το κινητο να δουλευει και να επικοινωνει με τον εξω κοσμο.

4ον, χοντροκομμενα widget ναι υπαρχουν, κακογουστια ναι υπαρχει, αλλα και να φορας και καθε μερα τα ιδια ρουχα ειναι βαρετο και το ιδιο αθλιο, ασε που στο τελος βρωμιζουνε.

5ο πουλα το mac και παρε pc, οσο χρονια και να περασουνε, δεν θα γινουν οι macs στο χωρο του desktop/laptop οτι εγινε το iphone στο χωρο των smartphones, δλδ σημειο αναφορας για τους χρηστες και τους devs.

6ο εχει δικιο στο ios οι μουσικες εφαρμογες ειναι σαφως καλυτερες και περισσοτερες, κυριως για τους προχωρημενους και οσους ασχολουνται με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε ολοι ενα hd2 και καθαρισατε..

Όντως, εκεί δεν υπάρχει καμία επίσημη αναβαθμηση και δεν ασχολησαι με τέτοια θέματα.. :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour

Αυτό το πρόβλημα με το wifi (οχι bluetooth) είναι το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω. Και επειδή πρόκειται για κινητό δε με πειράζει και τόσο πολύ. Στη σκέψη και μόνο οτι θα μπορούσα να το έχω σε tablet όμως με τρελαίνει :P Δηλαδή πραγματικά τα παιδιά που διάβαζα στα φόρουμ που είχαν το πρόβλημα με τα tablet τους τα λυπάμαι. Τρελό ξενέρωμα. Όλα τα άλλα περί μη μεταφοράς στον εφαρμογών απο την κύρια μνήμη στην sd κλπ για μένα είναι απλά αστοχίες αφού τουλάχιστον δεν επηρεάζουν άμεσα τη λειτουργία της συσκευής

 

μάλλον έχουμε βγει off και θα μας δείρουν :P

 

Άρα ουσιαστικά εκτός απ το πρόβλημα το οποίο πιστεύω ότι αντιμετώπισες, αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει εγώ ποτέ, δε μου αναφέρεις κανένα άλλο μειονέκτημα. Ταυτόχρονα όμως παραπάνω γράφεις ότι μετάνιωσες που πήγες σε android :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...