Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κωδικοποίησης υποτίτλων κατά την ενσωμάτωση


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενσωματώνω τους υπότιτλους (.srt σε ISO-88597 ή σε UTF-8) σε μια ταινία με το mencoder, και αυτοί μου εμφανίζονται κινέζικα.

 

Ας πούμε ότι το αρχείο .avi της ταινία που θέλω να ενσωματώσω τους υπότιτλους είναι το Casablanca.avi και οι αντίστοιχοι υπότιτλοι είναι το αρχείο Casablanca.srt

 

Γράφω την εντολή:

>mencoder Casablanca.avi -oac copy -ovc lavc -sub Casablanca.srt -subfont-text-scale 4 -o Casablanca_w_subs.avi

 

Είτε ISO-8859-7 είτε UTF-8 είναι το srt αρχείο, οι υπότιτλοι που παίρνω πάνω στην εικόνα, είναι κινέζικα (διαφόρων ειδών κινέζικα ;-) )

 

Πού κάνω λάθος στη σύνταξη της εντολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάμποσο καιρό είχα γράψει ένα script για να κάνω μαζική ενσωμάτωση υποτίτλων σε σειρές που είχα. Μπορείς να δεις τι ακριβώς είχα κάνει εδώ. Το script θα μπορούσε να είναι πολύ πιο έξυπνο αλλά τουλάχιστον αυτό που ήθελα να κάνω εγώ το έκανα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε. Όλα ΟΚ. Διόρθωσα την εντολή και τα κατάφερα.

 

Όρισα την κωδικοποίηση των χαρακτήρων (-subcp iso-8859-7) καθώς και τη γραμματοσειρά (-font Arial) και η τελική σύνταξη της εντολής είναι πλέον:

 

>mencoder filename.avi -oac copy -ovc lavc -sub filename.srt -subfont-text-scale 4 -subcp iso-8859-7 -font Arial -o filename_w_subs.avi

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δουλεύει σωστά, αλλά η ποιότητα της ταινίας πέφτει αρκετά. Υπάρχει κάποια παράμετρος της εντολής που πρέπει να αλλάξει για να διατηρηθεί η ίδια ποιότητα στο video;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δουλεύει σωστά, αλλά η ποιότητα της ταινίας πέφτει αρκετά. Υπάρχει κάποια παράμετρος της εντολής που πρέπει να αλλάξει για να διατηρηθεί η ίδια ποιότητα στο video;

Προσωπικά ΔΕΝ εντοπίζω κάποια μείωση της ποιότητας της εικόνας, ούτε του ήχου. Και αυτό είναι λογικό νομίζω, αφού δεν γίνεται decoding/encoding της ταινίας.

 

-ovc copy : no encoding, just streamcopy

-ovc raw : Encode to an arbitrary uncompressed format (use '-vf format' to select).

-ovc lavc : Encode with a libavcodec codec

 

Μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος, αλλά έτσι νομίζω ότι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...