Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το ενδιαφέρον των developers για το Android


kosfil7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπα οπα... ποσοι δεν εχουν JB με Cydia την συσκευη τους και ποσοι αγοραζουν; Περιπου τα ιδια ποσοστα εχουν σε πειρατικο software.

Θέλεις να μου δείξεις τα ποσοστά για το οποία μιλάς; Επίσης, ξεχνάς ότι οι χρήστε iOS μένουν πολλές φορές για μήνες χωρίς jailbreak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Θέλεις να μου δείξεις τα ποσοστά για το οποία μιλάς; Επίσης, ξεχνάς ότι οι χρήστε iOS μένουν πολλές φορές για μήνες χωρίς jailbreak.

Ή και για χρόνια. :)

 

Για παράδειγμα: μετά το jailbreak που έκανα για να βάλω ελληνικο πληκτρολόγιο και να κάνω unlock το iPhone (1st Gen.), δεν ξανάκανα jailbreak σε καμία iOS συσκευή μου (τρεις πέρασαν από τα χέρια μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδη αν παρω τωρα εγω το ipad 3 θα παιζουν ολες οι εφαρμογες στην αναλυση του; Καθε φορα που βγαινει καινουριο update του λειτουργικου πρεπει να γινουν adjustments σε ολες της πλατφορμες. Το θεμα ειναι να υπαρχει backward compatibility και στο android υπαρχει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Οταν η apple εδωσε τα APIs για multitasking δεν οφειλαν οι devs να τα προσθεσουν στις εφαρμογες τους;

 

Ο μόνος που με κάλυψε!

 

Αν και κλίνω σαφέστατα υπέρ του iOS, ποτέ δεν κατάλαβα το επιχείρημα πως είναι μειονέκτημα του Android το ότι μια εφαρμογή που γράφτηκε για 2.3 πχ, δεν μπορεί να "παίξει" σε 2.1! Το αντίθετο θα ήταν το πρόβλημα!

Και στο iOS υπάρχει το αντίστοιχο πρόβλημα, δεν είναι κάτι παράλογο.

 

Επίσης: Αυτό που ειπώθηκε, ότι ο developer πρέπει να προνοήσει για τις διάφορες... διανομές του Android, εννοώντας πρακτικά τις εκάστοτε εκδόσεις των κατασκευαστών, ελάχιστα σχολιάστηκε!! Δηλαδή, μια εφαρμογή που παίζει σε Samsung Android 2.3, μπορεί και να μην παίξει σε Android 2.3 της HTC...;;;; Με υπαιτιότητα του Android βέβαια, όχι του hardware!

 

Το πρόβλημα του κατακερματισμού περισσότερο απασχολεί τους "ψαγμένους" χρήστες παρά τους developers, κατά τη γνώμη μου.

Αυτούς δηλαδή που θέλουν να εκμεταλλευτούν τα εγγενή πλεονεκτήματα του νέου πυρήνα, τον οποίο δεν μπορούν να ξέρουν ότι θα "έχουν", αν δεν τους "λυπηθεί" ο κατασκευαστής του κινητού τους.

 

Για τους developers πιστεύω τα μείζονα μειονεκτήματα του Android είναι το οικονομικό, σε πρώτο επίπεδο, και το περιβάλλον ανάπτυξης, σε δεύτερο.

 

Το ότι η Google δεν λύνει με συνοπτικές διαδικασίες το πρόβλημα του κατακερματισμού (βάζοντας προδιαγραφές και ρήτρες για το θέμα της αναβάθμισης) με κάνει να πιστεύω ότι ακόμα επενδύει περισσότερο στο θέμα της ποσότητας ("φακελώνοντας" όλο και περισσότερους -που αγοράζουν σωρηδόν φθηνές Android συσκευές- και εξαργυρώνοντας το "φακέλωμα" αυτό στις online advertising πλατφόρμες της, καθώς και στο Google Search), παρά στην ποιότητα, που αναμφίβολα θα προέκυπτε με ένα γερό "ξεσκαρτάρισμα". Αν αυτό ισχύει, και αν θα της γυρίσει "μπούμερανγκ" ή όχι, θα φανεί πολύ-πολύ σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μου δείξεις τα ποσοστά για το οποία μιλάς; Επίσης, ξεχνάς ότι οι χρήστε iOS μένουν πολλές φορές για μήνες χωρίς jailbreak.

 

Oσοι ειναι αυτοι που ειναι πιο ψαγμενοι στο ios ή εχουν ποιο ψαγμενους φιλους και κανουν JB για να εχουν τσαμπε εφαρμογες τοσοι ειναι και στο android που ξερουν απο που θα κατεβασουν apps και πως να κανουν root. Τουλ εγω και αλλα ατομα που ξερω με android ενω ξερουμε πως να εχουμε μονο πειρατικες εφαρμογες, αγοραζουμε την πλειοψηφια των εφαρμογων μας. Εγω προσωπικα εχω πανω απο 40 εφαρμογες αγορασμενες απο το market απο 0.20 μεχρι και 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και διαβάζουμε μια έρευνα η οποία διενεργήθηκε από την εταιρία Appcelerator η οποία αναπτύσσει εργαλεία δημιουργίας εφαρμογών με χρήση τεχνολογιών web και όχι native.

 

Η έρευνα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι οι developers απομακρύνονται από το Android αλλα πιο συγκεκριμένα από τις native Android εφαρμογές. Συγκεκριμένα λέει "Η λύση που προκρίνουν πολλοί είναι οι υβριδικές εφαρμογές που περιλαμβάνουν κάποια native στοιχεία, αλλά φτάνουν στουν τελικό χρήστη μέσω κώδικα HTML5" το οποίο τυχαίνει να είναι και η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα εργαλεία της συγκεκριμένης εταιρίας

 

Μόνο σε μένα φαίνεται λίγο υποκειμενική η έρευνα?

 

Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα!

 

Και για να μιλάμε και μεταξύ μας, στην αγορά αυτή τη στιγμή είναι 3-4 εκδόσεις του λειτουργικού και όχι 150.

 

Αν εσύ ξέρεις πως να φτιάξεις μια εφαρμογή που να τρέχει σωστά στο 2.1, και στο 3,4 σε μεγάλες οθόνες τότε δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Το ότι η HTC αποφασίζει να εγκαταστήσει στα τηλέφωνα της το δικό της launcher (το οποίο είναι και αυτό μια εφαρμογή), τον developer δε τον επηρεάζει.

 

 

Οπότε αφού πήραμε το μάθημα μας βουρ στην HTML5, όπως μας συμβουλεύουν και ας αφήσουμε το native για τα μεγάλα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και διαβάζουμε μια έρευνα η οποία διενεργήθηκε από την εταιρία Appcelerator η οποία αναπτύσσει εργαλεία δημιουργίας εφαρμογών με χρήση τεχνολογιών web και όχι native.

 

Η έρευνα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι οι developers απομακρύνονται από το Android αλλα πιο συγκεκριμένα από τις native Android εφαρμογές. Συγκεκριμένα λέει "Η λύση που προκρίνουν πολλοί είναι οι υβριδικές εφαρμογές που περιλαμβάνουν κάποια native στοιχεία, αλλά φτάνουν στουν τελικό χρήστη μέσω κώδικα HTML5" το οποίο τυχαίνει να είναι και η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα εργαλεία της συγκεκριμένης εταιρίας

 

Μόνο σε μένα φαίνεται λίγο υποκειμενική η έρευνα?

 

Εδώ κάποιοι είχαν πάρει στα σοβαρά «έρευνα» για τη συχνότητα crashes σε εφαρμογές μεταξύ iOS και Android η οποία έρευνα είχε γίνει... από εταιρεία που ανήκει στη Google.

 

:mrgreen:

 

 

Τα ιδια ακουγαμε και για τα windows Phone 7 οπως και για τα 6. Kαι τι καταφερε; Να μεινει εκει που ηταν και ακομα πιο χαμηλα.

 

Δεν είναι το ίδιο λειτουργικό. Άλλο το WP7, άλλο το WinMo 6 / 6.5. Τα δεύτερα είναι [ήταν] άθλια λειτουργικά. Απλά κάποιοι τα εκθείαζαν, διότι τότε ήταν η μόνη εναλλακτική απέναντι στο iOS (τότε MacOS Mobile). Τώρα τα φτύνουν. Ότι έπρεπε να κάνουν από την αρχή δηλαδή.

 

Το WP7 όμως είναι άλλο λειτουργικό, πολύ πιο σωστά δομημένο, γραμμένο από την αρχή και με -ελπίζουμε- λαμπρό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο λειτουργικό. Άλλο το WP7, άλλο το WinMo 6 / 6.5. Τα δεύτερα είναι [ήταν] άθλια λειτουργικά. Απλά κάποιοι τα εκθείαζαν, διότι τότε ήταν η μόνη εναλλακτική απέναντι στο iOS (τότε MacOS Mobile). Τώρα τα φτύνουν. Ότι έπρεπε να κάνουν από την αρχή δηλαδή.

 

Το WP7 όμως είναι άλλο λειτουργικό, πολύ πιο σωστά δομημένο, γραμμένο από την αρχή και με -ελπίζουμε- λαμπρό μέλλον.

Αν σημερα ανακοινωναν,οτι οι εφαρμογες που εχει το marketplace των wp,θα υπαρχουν και στο marketplace των wm,αυριο σβηνω,απο το κινητο,τα android και τα wp7 και επιστρεφω στα wm6.5!Τοσο αθλια ειναι!!!

 

Μεχρι και σημερα,η κοπελα μου(που ειναι δικο της το κινητο),με ζαλιζει,να σβησω τα wp7(που δε θελει,ουτε να τα βλεπει) και να περασω,ξανα τα wm6.5 σαν κυριο λογισμικο και τα android,να τα εχει μονο για τα παιχνιδια που της αρεσουν!Τοσο αθλια ειναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε εξυπηρετεί και κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και χωρίς προβλήματα, είναι καλό λειτουργικό. Αλλά αυτό το καλό, αντιστοιχεί σε άλλο λειτουργικό για τον καθέναν μας.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε εξυπηρετεί και κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και χωρίς προβλήματα, είναι καλό λειτουργικό. Αλλά αυτό το καλό, αντιστοιχεί σε άλλο λειτουργικό για τον καθέναν μας.

 

;)

Α,μπραβο!

Δε μπορει ομως,να αποκαλει καποιος το wm6.5 αθλια,επειδη δε του αρεσουν ή δε τον εξυπηρετουν εκεινον!;)

 

Σκεψου,οτι εβλεπε επι μια εβδομαδα,βιντεο με το iphone4(ios),desire(android) και hd2(wm6.5),για να αποφασησει ποιο περιβαλλο(λογισμικο)θα της αρεσει περισσοτερο!

Και αν δε σταματουσε η ms,την υποστηριξει τους,δε θα καταφερνα να την πεισω να στραφει στο android!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και σημεία που αντικειμενικά το WinMo είναι πίσω σε σχέση με το WP. Όπως τα multi-touch controls, τα οποία για τον κόσμου του WinMo είναι άγνωστη λέξη. Σίγουρα το WP θα υπερέχει και σε πιο τεχνικά θέματα, καθώς είναι λειτουργικό 10+ χρόνια πιο νέο. Δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος όμως (δυστυχώς) οπότε δε μπορώ να ξέρω.

 

Άλλωστε, εάν μπορούσε το WinMo να σταθεί καλά στις σημερινές απαιτήσεις... δε θα το πέταγαν στα σκουπίδια εκεί στην MS.

 

Ένα video δυστυχώς δε μπορεί να δείξει τι κρύβεται κάτω από το όμορφο περιτύλιγμα που βλέπουμε. Σκέψου απλά ότι με ένα πολύ ωραίο theme στα Windows XP, ίσως να μπορούσες να κάνεις έναν άπειρο χρήστη να τα προτιμήσει σε σχέση με τα Windows 7. Και πάλι όμως, σε σχέση με τα Windows 7, θα μπάζουν από χίλιες μεριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταξε στα σκουπιδια,γιατι σαν λογισμικο,δε βοηθουσε καθολου στο να ενοποιησει τις δυο πλατφορμες!

Το metro ui το διαλεξε αποκλειστικα γι'αυτο το σκοπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι ειναι αυτοι που ειναι πιο ψαγμενοι στο ios ή εχουν ποιο ψαγμενους φιλους και κανουν JB για να εχουν τσαμπε εφαρμογες τοσοι ειναι και στο android που ξερουν απο που θα κατεβασουν apps και πως να κανουν root. Τουλ εγω και αλλα ατομα που ξερω με android ενω ξερουμε πως να εχουμε μονο πειρατικες εφαρμογες, αγοραζουμε την πλειοψηφια των εφαρμογων μας. Εγω προσωπικα εχω πανω απο 40 εφαρμογες αγορασμενες απο το market απο 0.20 μεχρι και 5 ευρω.

Σου είπα κάτι και το προσπέρασες. Για πολλούς μήνες μετά από μια αναβάθμιση του iOS, δεν υπάρχει jailbreak διαθέσιμο, άρα δεν υπάρχουν και σπασμένες εφαρμογές.

Επίσης, το 0,20 έως 5 ευρώ -θεωρώ ότι είσαι πάνω από το μέσο χρήστη android- αν το πεις σε έναν αντίστοιχο iOS user, θα γελάσει. Εγώ πχ έχω χαλάσει πάνω από 250 ευρώ στα iPhoneς και πάνω από 150 ευρώ στο iPad (το οποίο είχα για σχετικά μικρό διάστημα, περίπου όσο έχω τώρα το Galaxy). Στο δε android (χωρίς καμία σπασμένη εφαρμογή) έχω διαθέσει maximum 40 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα κάτι και το προσπέρασες. Για πολλούς μήνες μετά από μια αναβάθμιση του iOS, δεν υπάρχει jailbreak διαθέσιμο, άρα δεν υπάρχουν και σπασμένες εφαρμογές.

Επίσης, το 0,20 έως 5 ευρώ -θεωρώ ότι είσαι πάνω από το μέσο χρήστη android- αν το πεις σε έναν αντίστοιχο iOS user, θα γελάσει. Εγώ πχ έχω χαλάσει πάνω από 250 ευρώ στα iPhoneς και πάνω από 150 ευρώ στο iPad (το οποίο είχα για σχετικά μικρό διάστημα, περίπου όσο έχω τώρα το Galaxy). Στο δε android (χωρίς καμία σπασμένη εφαρμογή) έχω διαθέσει maximum 40 ευρώ.

 

Ναι αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι παρα πολλοι αυτοι που δεν κανουν update στo iOS μεχρι να γινει το jaibreak ;) Τωρα σχετικα με το τι εχεισ ξοδεψει, παει καιρος απο τοτε που κοιταξα τιμες στο app store αλλα δε νοουνται τιμες 2.5 ευρω για το cut the rope για παραδειγμα. Εχει να κανει με το τι πληρωνεις σε καθε πλατφορμα. Εσυ πληρωνεις τα Angry birds εγω τα εχω δωρεαν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...