Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το ενδιαφέρον των developers για το Android


kosfil7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, paid apps μπορούν να διαθέσουν developers μόνο από αυτές τις χώρες. Ένα app χρειάζεται κάποιου είδους επένδυση (σε χρόνο, χρήμα, you name it) για να φτιαχτεί και δυστυχώς με τις διαφημίσεις είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει ικανοποιητική ανταπόδoση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το android δάφορους λόγους έγινε το αγαπημένο των κορεατών, οι οποίοι έρχισαν να κατασκευάζουν τρομερά σε προδιαγραφές τηλέφωνα-πολυσυσκευές, όλος αυτό το hype παρέσυρε και τους υπόλοιπους κατασκευαστές, το ένα τραβούσε το άλλο και έτσι όλο μαζί το σύστημα προχώρησε εμπρός. Προσωπικά ο ενθουσιασμός μου για το android πέρασε μετά τον πρώτο χρόνο του. Άρχισε να ζητάει υπερβολική προσοχή και ενασχόληση από μέρους μου, μεγαλύτερη από όλα τα υπόλοιπα PC μου μαζί και δεν είχα όρεξη να το ακολουθήσω.

To android για εμένα δεν κινδυνεύει άμεσα. Όσο κυκλοφορεί σε ελκυστικές συσκευές που κοστίζουν γύρω στα €200, ο πολύς κόσμος θα συνεχίσει να το προτιμά, γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο που να προωθείται από τις εταιρίες. Όλος αυτός ο κόσμος δεν έχει μπει ποτέ στο κατάστημα, δεν έχει κάνει ίσως καν αναβάθμιση στο λειτουργικό, αλλά αυτά βρίσκει, αυτά αγοράζει. Αν το κινητό παίζει το angry birds, όλα καλά.

Τα σοβαρά προβλήματα θα αρχίσουν σε κανα δυό χρόνια, όταν (και ΑΝ) τα win 8 πραγματοποιήσουν την πολυπόθητη ενοποίηση ανάμεσα σε όλες τις συσκευές μας. Αν γίνει αυτό, ακόμη και η apple θα έχει σοβαρά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν developer, ελπίζω η google σύντομα να βρει μια λύση. Αναπτύσσω εφαρμογές και για android και για iOS και το μισό μου χρόνο τον τρώω λόγω του αναφερθέντος ζητήματος αντί για την πραγματική ανάπτυξη της εφαρμογής. Μετά πώς να βγει μια ποιοτική εφαρμογή; Το iOS μπορεί να στα πρήζει με τα certificates και μέχρι να βγει στο μάρκετ αλλά το περιβάλλον ανάπτυξης για τον developer είναι ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟ. Επίσης είσαι πολύ πιο προστατευμένος οικονομικά, οπότε ξέρεις ότι αξίζει να επενδύσεις χρόνο στο να βγάλεις μια ποιοτική εφαρμογή.

 

Αν η google δε λάβει σύντομα τα μέτρα της, δε βλέπω πολλούς ποιοτικούς developers να συνεχίζουν να ασχολούνται με native apps android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο χαλι που υπαρχει και με τις διανομες GNU/Linux.

 

Οταν τα ελεγα/λεω μου ελεγαν οτι τα παιρνω απο την MS - οτι δεν εχω καταλαβει το νοημα του "ανοιχτου" και των "επιλογων" κ.λ.π

 

Αιμα λοιπον.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο χαλι που υπαρχει και με τις διανομες GNU/Linux.

 

Οταν τα ελεγα/λεω μου ελεγαν οτι τα παιρνω απο την MS - οτι δεν εχω καταλαβει το νοημα του "ανοιχτου" και των "επιλογων" κ.λ.π

 

Αιμα λοιπον.

 

 

α γεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι.

 

Λεγοντας "εκδοσεις" η ειδηση δεν εννοει versions ενος λογισμικου (πχ linux kernel 3.2 , 3.3 κλπ), εννοει διανομες.

 

O καθε κατασκευαστης φτιαχνει την δικια του rom βασισμενη στο stock android της google με οτι αλλαγες θελει.

Σωστό αλλά δεν φταίει η google που όλα τα μοντέλα των συσκευών των διάφορων εταιριών δεν αναβαθμίζονται εκτός των κορυφαίων μοντέλων. Οι εταιρίες σε αυτό ποντάρουν για να πουλήσουν.

Αν η ΝΟΚΙΑ δεν άφηνε το MeeGo τα πράγματα θα άλλαζαν αλλά ......

 

 

Οι bold ειναι σοβαρες.Σοβαροτατες μπορω να πω.

Μια χαρά είναι για τον κόσμο που απευθύνονται.

Σε όποιον δεν αρέσουν πάνε σε ποιο βατές διανομές.

 

Πολυ ωραια.Και σε ρωταω λοιπον.

 

Πες οτι η Α εταιρεια θελει να γραψει ενα επαγγελματικο προγραμμα επεξεργασιας ηχου για GNU/Linux.

 

Σε τι θα γραψει το GUI? Σε GTK? Σε QT? Σε TK? Σε Python? Σε FLTK ?Σε Tcl?

 

Ποιο audio stack θα προτιμησει? alsa? oss?

 

Για τον απλο χρηστη ειναι καλο να εχει επιλογες, αλλα για τον developer ...δεν.

 

Αν και ο απλος χρηστης (εγω) πρεπει να εχει

 

-ξεχωριστο αρχειο ρυθμισης gtk2 εφαρμογων/theme

-ξεχωριστο αρχειο ρυθμισης gtk3 εφαρμογων/theme

-ξεχωριστο αρχειο ρυθμισης qt4 εφαρμογων/theme

 

για χαρη "των επιλογων"!

 

:mad:

Σε ότι να έγραφε το GUI θα έπαιζε, εγώ θα προτιμούσα σε QT αλλά αν ήταν σε GTK δεν θα με χάλαγε.

Δεν έχω ασχοληθεί με επεξεργασία ήχου πέραν από το Αudacity αλλά νομίζω πως αν πχ προτιμούσε oss θα έπαιζε και με emulation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σοβαρά προβλήματα θα αρχίσουν σε κανα δυό χρόνια, όταν (και ΑΝ) τα win 8 πραγματοποιήσουν την πολυπόθητη ενοποίηση ανάμεσα σε όλες τις συσκευές μας. Αν γίνει αυτό, ακόμη και η apple θα έχει σοβαρά προβλήματα.

 

μακαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω την άποψη ενός άσχετου (εμένα!)

 

Ακούω για το Android τόσα χρόνια και ξέρετε γιατί δεν έχω πάρει κινητό με Android;

Επειδή ακούω ότι έχει ένα σωρό διανομές και δεν θέλω να προσθέσω προβλήματα στην ζωή μου.

Αρκούμαι στο Blackberry μου και αν κάποτε μάθω ότι υπάρχει μία έκδοση Android (άντε δύο, μία για δυνατά κινητά και μία για σαπάκια), τότε θα το κοιτάξω στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είσαι πολύ πιο προστατευμένος οικονομικά, οπότε ξέρεις ότι αξίζει να επενδύσεις χρόνο στο να βγάλεις μια ποιοτική εφαρμογή.

Ας πούμε την αλήθεια, λοιπόν. Κατακερματισμός και πράσινα άλογα. Τα λεφτά είναι το θέμα. Γιατί να παιδεύεσαι και να βλέπεις την εφαρμογή σου να κυκλοφορεί σπασμένη τη στιγμή που η αντίστοιχη σε iOS γεμίζει το λογαριασμό σου; Οι iOS users τα ακουμπάνε κανονικά, τα ακουμπάνε στο κινητό, τα ξανακουμπάνε στο iPad, θα τα ξανακουμπήσουν στο νέο iPad, στο νέο iPhone κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε την αλήθεια, λοιπόν. Κατακερματισμός και πράσινα άλογα. Τα λεφτά είναι το θέμα. Γιατί να παιδεύεσαι και να βλέπεις την εφαρμογή σου να κυκλοφορεί σπασμένη τη στιγμή που η αντίστοιχη σε iOS γεμίζει το λογαριασμό σου; Οι iOS users τα ακουμπάνε κανονικά, τα ακουμπάνε στο κινητό, τα ξανακουμπάνε στο iPad, θα τα ξανακουμπήσουν στο νέο iPad, στο νέο iPhone κλπ.

 

+1

Πιστεύω πως οι developers δεν απομακρύνονται μόνο για αυτόν το λόγο. Θα σπαταλήσεις παραπάνω χρόνο για να φτιάξεις κάτι "συμβατό" αλλά αν δεν εχεις ανταπόκριση από το αγοραστικό κοινό γιατί να το κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και διαβάζουμε μια έρευνα η οποία διενεργήθηκε από την εταιρία Appcelerator η οποία αναπτύσσει εργαλεία δημιουργίας εφαρμογών με χρήση τεχνολογιών web και όχι native.

 

Η έρευνα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι οι developers απομακρύνονται από το Android αλλα πιο συγκεκριμένα από τις native Android εφαρμογές. Συγκεκριμένα λέει "Η λύση που προκρίνουν πολλοί είναι οι υβριδικές εφαρμογές που περιλαμβάνουν κάποια native στοιχεία, αλλά φτάνουν στουν τελικό χρήστη μέσω κώδικα HTML5" το οποίο τυχαίνει να είναι και η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα εργαλεία της συγκεκριμένης εταιρίας

 

Μόνο σε μένα φαίνεται λίγο υποκειμενική η έρευνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η εκδοση 4.0 ειναι η στιγμη που ειτε θα απογειωθει το Android ειτε θα αρχισει να παει απατο.

 

Ή θα το παρουν εκει στην Google στα σοβαρα και θα πουν στους κατασκευαστες "απο δω και περα αν θελετε Android Market και το Android trademark θα παρεχετε αναβαθμισεις", (προς το παρον οι απαιτησεις για να δωσει η Google στους κατασκευαστες το Android Market και το trademark ειναι πολυ πιο χαλαρες), ή business as usual και θα παει απατο.

 

Η κατασταση εχει ξεφυγει. Υπάρχουν ακομη κινητα με 2.2, ενω το Galaxy S εμεινε στην 2.3. Και οι χρηστες αυτων των κινητων ειναι σε συμβολαιο και δεν μπορουν να αλλαξουν ευκολα.

 

Ποιος μπορει να κατηγορησει τους developers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και διαβάζουμε μια έρευνα η οποία διενεργήθηκε από την εταιρία Appcelerator η οποία αναπτύσσει εργαλεία δημιουργίας εφαρμογών με χρήση τεχνολογιών web και όχι native.

 

Η έρευνα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι οι developers απομακρύνονται από το Android αλλα πιο συγκεκριμένα από τις native Android εφαρμογές. Συγκεκριμένα λέει "Η λύση που προκρίνουν πολλοί είναι οι υβριδικές εφαρμογές που περιλαμβάνουν κάποια native στοιχεία, αλλά φτάνουν στουν τελικό χρήστη μέσω κώδικα HTML5" το οποίο τυχαίνει να είναι και η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα εργαλεία της συγκεκριμένης εταιρίας

 

Μόνο σε μένα φαίνεται λίγο υποκειμενική η έρευνα?

Συμφωνώ εφόσον είναι όπως τα λές!

 

το market είναι ΓΕΜΑΤΟ από εφαρμογές κάθε είδους. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει μειωμένο ενδιαφέρον είναι ότι πλέον υπάρχουν τα πάντα! Τι να φτιάξει ο "νέος" προγραμματιστής που να είναι "διαφορετικό"? Κατα τα άλλα δεν χρειάζεται πολύ άγχος για τις εφαρμογές. Υπάρχουν τοοοοσεεες πολλλεεες που δεν υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...