Προς το περιεχόμενο

Μέγιστο όριο 8 εφαρμογών παρασκηνίου στα Windows Phone Tango


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Λοιπόν επειδή τυχαίνει να προγραμματίζω Android (και παλαιότερα SYMBIAN' date=' και για ένα φεγγάρι Windows Mobile) μπορώ να ξέρω κάποια πραγματάκια παραπάνω για αυτά. Έτσι όσον αφορά το Android, από την στιγμή που η εφαρμογή σου φύγει από το προσκήνιο δεν υπάρχει καμία εγγύηση από μέρους του συστήματος για την τύχη της, μπορεί να διακοπεί η λειτουργία της (θεωρητικά) κατευθείαν για αυτό και το πρόγραμμα ενημερώνεται με ειδικά μηνύματα από το Λ.Σ. ότι έχασε το προσκήνιο ώστε να κάνει το "κουμάντο του" διότι κανείς δεν εγγυάται τίποτα πια για το πόσο χρόνο ακόμα θα υπάρχει στο Σύστημα. Όσον αφορά τις Υπηρεσίες τώρα (γνωστές ως Services) για τις οποίες μίλησα προηγουμένως η κατάσταση έχει ως εξής, είναι οι τελευταίες εργασίες που θα κλείσει το Android αλλά αν χρειασθεί και κινδυνεύει το Σύστημα να ξεμείνει από μνήμη, ναι αφού θα έχει τερματίσει ότι άλλο μπορεί, τελικά θα τις κλείσεις και αυτές και ναι τότε θα χάσεις και το Download σου, και ο Music Player σου θα διακοπεί, κανονικά και με τον νόμο :D. Πρακτικά τώρα κάτι τέτοιο είναι σπάνιο όσον αφορά τις υπηρεσίες (Services) πάντα (όχι τις εφαρμογές) στον κόσμο του Android. Τέλος, οι εφαρμογές που είναι στο παρασκήνιο, αν δεν χρησιμοποιούν Services, Handlers ή Threads (πρόκειται για κομμάτια κώδικα που εκτελούνται συνεχώς ακόμα και αν μια εφαρμογή φύγει από το προσκήνιο) δεν ξοδεύουν μπαταριά αλλά μόνο μνήμη -για αυτό και η Google προτείνει όταν η εφαρμογή Android λάβει μήνυμα μετάβασης στο παρασκήνιο (background) να τερματίζει τουλάχιστον τα Handlers & Threads (τα Services είναι περισσότερο βελτιστοποιημένα για παρασκηνιακή λειτουργία). Δυστυχώς φαίνεται ότι αρκετές εφαρμογές ΔΕΝ τηρούν τους κανόνες, οπότε αφήνουν Handlers & Threads να τρέχουν με αποτέλεσμα χαμένη μπαταρία.

 

Υ.Γ.

Συγγνώμη για το off-topic.[/quote']

 

Καθόλου offtopic δεν εισουν. Δε διαφωνώ σε τίποτα απο οσα γραφεις. Απλα παραπάνω εγραφα τι συμβαίνει στην πραξη ,και όχι θεωρητικά. Δεν αμφιβάλω ότι θα διακοπει ακόμα και το download (μου έχει τύχει κιόλας ) ,αλλα όπως γραφεις ειναι κάτι σπάνιο σε σοβαρές συσκευες με μια νορμάλ μνημη. Εκτός αν ανοιγοκλείνεις εφαρμογές προσπαθώντας να το κανεις.. Επίσης πρακτικά οι περισσότερες εφαρμογές δυστυχώς καταναλώνουν μπαταριά.. Ασε ειδικά στο background το dolphin browser hd, με 2-3 καρτέλες ανοιγμένες και θα δεις τη μπαταριά να πέφτει με ταχύτατους ρυθμους. Και δεν αναφέρω μια τυχαία ή κακογραμμένη εφαρμογή, αλλα το δημοφηλεστερο browser στο android σημερα.. Εγω πρακτικα κατά τακτά χρονικά διαστήματα κλείνω ολες τις εφαρμογές για να εχω καλη μπαταριά. Οπότε οι 8 εφαρμογές μου φαίνονται υπεραρκετες..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@DirectX

Δεν σου φτανουν ενα browser,skype,παχνιδι και καμια αλλες 2-3 υπηρεσίες-εφαρμογες να τρεχουν στο κινητό;

Και οι 8 ειναι πολυ καλός πήχης.

Ασχετα που στα κινητό μου εχω κανει ελαχιστοποιηση κανα-δυο εφαρμογες με πιανει η καρδια μου!(λογω μπαταρίας) :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι γίνετε αν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές που είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν στο background.Πχ ένα chat, ένα voice command, email client, ημερολόγιο κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι γίνετε αν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές που είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν στο background.Πχ ένα chat' date=' ένα voice command, email client, ημερολόγιο κτλ...[/quote']

Ποιες ειναι; Το dolphin hd που αναφέρω παραπάνω ειναι ή δεν ειναι;

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι οι περισσοτεροι τρεχουμε fb, twitter, msn, skype, viber και whatsapp στα κινητα μας... ουπς βγηκαν 6 :P εγω παντως τα τρεχω αυτα ;) δεν μιλαω για μουσικη, mail clients, και οτι αλλο θελησω ανα ανα στιγμες. 5 ειναι λιγες και σιγουρα θα πρεπει να αυξηθει. Δεν ξερω αν φταιει το λειτουργικο ή το HW που δεν τους το επιτρεπει αυτο αλλα σιγουρα κατι πρεπει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι οι περισσοτεροι τρεχουμε fb, twitter, msn, skype, viber και whatsapp στα κινητα μας... ουπς βγηκαν 6 :P εγω παντως τα τρεχω αυτα ;) δεν μιλαω για μουσικη, mail clients, και οτι αλλο θελησω ανα ανα στιγμες. 5 ειναι λιγες και σιγουρα θα πρεπει να αυξηθει. Δεν ξερω αν φταιει το λειτουργικο ή το HW που δεν τους το επιτρεπει αυτο αλλα σιγουρα κατι πρεπει να γινει.

msn/fb/twitter είναι ενσωματομενα στο λειτουργικό και πάντα τρέχουν οπότε δεν τα μετράς στις 5 εφαρμογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο συγχρονισμός με όλα τα accounts είναι ενσωματωμένος, άρα φεύγουν και τα mails.

Και άλλες εφαρμογές όπως για καιρό πάλι ενημερώνονται στο background καο σου προβάλλουν ενημερωμένα δεδομενα στο live tile. Δε μετράνε για ανοιχτή εφαρμογή.Τα 5 με καλύπτουν ανετότατα. Μέχρι 3 ανοιχτά έχω χρειαστεί να εναλλάσσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ο συγχρονισμός με όλα τα accounts είναι ενσωματωμένος, άρα φεύγουν και τα mails.

Και άλλες εφαρμογές όπως για καιρό πάλι ενημερώνονται στο background καο σου προβάλλουν ενημερωμένα δεδομενα στο live tile. Δε μετράνε για ανοιχτή εφαρμογή.Τα 5 με καλύπτουν ανετότατα. Μέχρι 3 ανοιχτά έχω χρειαστεί να εναλλάσσω.

 

Aλλο το sync με επαφες για παραδειγμα και αλλο το να ανοιξεις την εφαρμογη του FB Που την κατεβαζεις απο το store τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο το sync με επαφες για παραδειγμα και αλλο το να ανοιξεις την εφαρμογη του FB Που την κατεβαζεις απο το store τους.

 

Δεν γινεται ενα απλο sync με τις επαφες σου στο FB. Εγω οτι χρειαζομαι το κανω μεσα απο το people hub

 

http://www.youtube.com/watch?v=VlfamlBYqU0

 

Και μιας και πιασαμε ποιες εφαρμογες δεν μετρανε στις 5 βαλε και τα office/pictures/music&videos/xbox live/store hubs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Γενικά δεν έχει νόημα να τις μετράμε. Αν δε ξέραμε οτι είναι 5 δε θα το καταλαβαίναμε κιόλας. Ούτε εγώ αλλά ούτε και κανένας που ξέρω δεν είχε ποτέ πρόβλημα με το όριο 5 εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όσον αφορά το Android, από την στιγμή που η εφαρμογή σου φύγει από το προσκήνιο δεν υπάρχει καμία εγγύηση από μέρους του συστήματος για την τύχη της, μπορεί να διακοπεί η λειτουργία της (θεωρητικά) κατευθείαν για αυτό και το πρόγραμμα ενημερώνεται με ειδικά μηνύματα από το Λ.Σ. ότι έχασε το προσκήνιο ώστε να κάνει το "κουμάντο του" διότι κανείς δεν εγγυάται τίποτα πια για το πόσο χρόνο ακόμα θα υπάρχει στο Σύστημα.

Πρέπει να έχω τσακωθεί τουλάχιστον 4-5 φορές εδώ μέσα λέγοντας ο δύσμοιρος ότι μου κλείνουν χωρίς λόγο εφαρμογές που έχω αφήσει στο background εντελώς τυχαία και χωρίς καμία λογική και ας έχω μπόλικη ελεύθερη μνήμη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω τσακωθεί τουλάχιστον 4-5 φορές εδώ μέσα λέγοντας ο δύσμοιρος ότι μου κλείνουν χωρίς λόγο εφαρμογές που έχω αφήσει στο background εντελώς τυχαία και χωρίς καμία λογική και ας έχω μπόλικη ελεύθερη μνήμη ram.

Συμβαίνει.. δεν μπορεις να κανεις κάτι γι αυτό. Να δουμε και στην ics αν έχει βελτιωθεί , αν και η λογική ειναι η ιδία..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει.. δεν μπορεις να κανεις κάτι γι αυτό. Να δουμε και στην ics αν έχει βελτιωθεί , αν και η λογική ειναι η ιδία..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Οχι ακριβως. Δοκιμασε να κρατησεις πατημενο το home button. Εμενα μου τις φερνει στο προσκηνιο κανονικα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...