Προς το περιεχόμενο

ubuntu home server - οδηγιες


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι σε ολους,

 

Μπαινω κατευθειαν στο ψητο!εστω localhost που τρεχει apache2 σε linux ubuntu 11.04.το μηχανακι ειναι συνενδεμενο με το router Netgear DGN 1000.

 

Εστω και οτι θελω δινοντας την dynamic IP η την DynDNS διευθυνση μου,αφηνοντας ανοιχτον φυσικα τον home server μου,να μπαινουν αλλοι,εκτος του οικιακου LAN μου.

 

1)πρωτο βημα,φανταζομαι ειναι το port forward.

Συγκεκριμενα,εχω φτιαξει ενα service με ονομα home-server,εχω διαλεξει και τα δυο προτοκολα (TCP&UDP),στο start port εχω βαλει το 80,στο finish port το 80 και τα αποθηκευσα.υστερα εφτιαξα ενα inbound service στα firewall rules:εκει που λεει service επελεξα αυτο που εφτιαξα μολις πριν,το home-server,allow always στο action,στην LAN port εβαλα την 192.168.0.6(εκει που ειναι το localhost δηλαδη),δεν εθεσα καποιον περιορισμο στα IP ranges που μου ειχε ως επιλογη,ενεργοποιησα και το log και αποθηκευσα.Σωστα δεν τα εκανα ολα?αν οχι,που εχω κανει λαθος?

 

2)δευτερον,για να "ακουει" ο server μου στην πορτα 80,πρεπει εκτος απο το port forwarding να πειραξω κατι οσον αφορα τον apache2?το configuration file η το ports.conf file?

3)ειναι οποιαδηποτε αλλη κινηση την οποια πρεπει να κανω?

 

Υγ:εχω ΟΤΕ,που μπλοκαρει την θυρα 80 εξ'αρχης.

Ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα εχεις φτιαξει. Ο Apache δεν θελει τιποτα καθως απο προεπιλογη ακουει στην port 80.

Πηγες στο http://my.otenet.gr/ για να αλλαξεις το "βαθμο προστασιας" απο "ΝΑΙ" σε "ΟΧΙ" ωστε να μην εχεις προβλημα με το port forward?

 

Μια ενσταση εχω μονο. Στηνεις κατι ωραιο και επιλεγεις ubuntu. Γιατι?

Αν θελεις να στησεις κατι και να το εχεις για χρονια, καλυτερα να επιλεξεις μια rolling release οπως το arch. Δεν θα χρειαστει να κανεις format για κανενα λογο και θα μπορεις να εχεις τα τελευταια updates συνεχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο my.otenet.gr ακομα δεν εχω μπει αλλα θα μπω συντομα,τουλαχιστον οταν βρω ποιον κωδικο εχω στη συνδεση μου!!;)

 

Οσον αφορα το λειτουργικο,επελεξα το ubuntu καθως με αυτο εχω ασχοληθει πιο πολυ και το εχω μαθει αρκετα καλα μπορω να πω..

Βεβαια το arch με ειχε απασχολησει σοβαρα πριν 2-3 μηνες,ομως το αφησα για το συγκεκριμενο project...κυριως λογω πιεσης χρονου..

Ομως,στο arch μπορω να κανω οτι κανω και στο ubuntu?η δομη του συστηματος ειναι κοινη?οι εντολες στο terminal?αυτα ειναι που σκεφτομαι οτι θα υπαρξουν αλλαγες με το arch και ολο το αναβαλω..

 

Συγκεκριμενα εσυ τι μου προτινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο my.otenet.gr ακομα δεν εχω μπει αλλα θα μπω συντομα,τουλαχιστον οταν βρω ποιον κωδικο εχω στη συνδεση μου!!;)

Κανε ενα "view source" ή αλλιως προβολη κωδικα στη σελιδα που ειναι τα στοιχεια της συνδεσης, και αν δεν ειναι κρυπτογραφημενος ο κωδικος, θα τον δεις...

 

Ομως,στο arch μπορω να κανω οτι κανω και στο ubuntu?η δομη του συστηματος ειναι κοινη?οι εντολες στο terminal?

Στο arch απλα πρεπει να ρυθμισεις καποια πραγματα με το χερι, χωρις αυτοματοποιημενες διαδικασιες. Αλλα ειναι τοσο καλο το archwiki που μπορεις να τα κανεις ολα σε χρονο dt. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο. Γενικως, αξιζει να ασχοληθεις. Μια φορα θα το στησεις, και δεν θα ξανασχοληθεις...

 

Προσωπικα επειδη με ρωτας τι θα εκανα, θα σου ελεγα ή θα εβαζα arch ή θα περιμενα την επομενη εκδοση ubuntu (12.04) που ειναι lts...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζει να μην με αφήνει στο myotenet να ανοίξω την 80 οπότε άμα έχεις πρόβλημα δοκίμασε να βάλεις τον apache να ακούει σε άλλη πόρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK οποτε πρεπει σταδιακα να σκεφτω τις κινησεις μου οσον αφορα σε τι server θα σηκωσω αυτο που θελω..ευχαριστω corrupted και παλι για τις χρησιμες συμβουλες σου:)

 

τελος,τελικα πηρα τηλ για να μου την ανοιξουν γιατι δεν εβγαζα ακρη με το portal τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...