Προς το περιεχόμενο

linux ubuntu και windows 7


kostaks3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

screenshotat20120330072.png

http://imageshack.us...0120330072.png/

 

grafw mesa apo ta ubuntu,signwmi ya ta greeklish,den exw perasei ellinika akoma

Prin kanw ta vimata auta,diavasa an kataferw k xanapaw sto log on screen na epilexw to 2D log on..To ekana k mpika..Opote koitaxte pos fenete i o8oni otan lew 1/3..

Tha trela8w se esas tin dixnei kanonika olokliri tin o8oni me to printscreen kai logiko....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα εκει που σου λεει για να ενεργοποισεις τον κλειστο driver.(activate)

 

(δεν τρεχω ubuntu)

 

Ναι το έκανα,και για την κάρτα γραφικών,και τώρα βάζει τα υπόλοιπα που είχε για το σύστημα και το λειτουργικό.Θα σε ενημερώσω μόλις κάνω reboot,τι έγινε.Πέρασα και τα ελληνικά.(ακόμα από linux είμαι μέσα)

 

Tritota και τα άλλα παιδια ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Πλέον είμαι μέσα,και bootαρει σωστά σε linux.Πιστεύω ότι είναι καλά.^_^^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.

 

για την ιστορια:

 

αυτο που σου κολλαγε στην εκκινηση ειναι ο plymouth.

 

δηλαδη ενα προγραμμα το οποιο χρησιμοποιειται για να σου δειξει ενα ομορφο animation κατα διαρκεια του boot με μεχρι και την login screen.

 

το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι προβληματικο (καιρο τωρα).

 

παρολα αυτα το ubuntu εξακολουθει να το χρησιμοποιει, δεν ξερω γιατι.

 

Επισης, διαβασε το "οδηγιες προς νεοεισερχομενους" στην υπογραφη μου, για να μην αρχισουμε τα posts τυπου καταβασα ενα tar.gz, κανω διπλο κλικ και δεν κανει τιποτα.

 

Το linux δεν ειναι windows και επισης το ubuntu δεν ειναι και το αντιπροσωπευτικοτερο δειγμα για να σχηματισεις αποψη για το linux.

 

Aκομη, ati και linux = δεν.

 

ορεξη και διαβασμα.

 

Καλη αρχη στο linux λοιπον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.

 

για την ιστορια:

 

αυτο που σου κολλαγε στην εκκινηση ειναι ο plymouth.

 

δηλαδη ενα προγραμμα το οποιο χρησιμοποιειται για να σου δειξει ενα ομορφο animation κατα διαρκεια του boot με μεχρι και την login screen.

 

το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι προβληματικο (καιρο τωρα).

 

παρολα αυτα το ubuntu εξακολουθει να το χρησιμοποιει, δεν ξερω γιατι.

 

Επισης, διαβασε το "οδηγιες προς νεοεισερχομενους" στην υπογραφη μου, για να μην αρχισουμε τα posts τυπου καταβασα ενα tar.gz, κανω διπλο κλικ και δεν κανει τιποτα.

 

Το linux δεν ειναι windows και επισης το ubuntu δεν ειναι και το αντιπροσωπευτικοτερο δειγμα για να σχηματισεις αποψη για το linux.

 

Aκομη, ati και linux = δεν.

 

ορεξη και διαβασμα.

 

Καλη αρχη στο linux λοιπον! :)

 

Μάλιστα,μάλιστα..Τί να πω..όσα χρόνια που τα χρησιμοποιώ,δεν τα είχα συναντήσει αυτά εδώ τα προβλήματα.Και χρησιμοποιούσα τον wubi.Γιαυτό και κόλισα.Μια ερώτηση τώρα μόνο,αν πω να τα βγάλω,με το partition που δημιουργήθηκε τί γίνεται;

Ευχαριστώ.

Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ linux όπως είχα αναφέρει,πάνε κάτι χρόνια που πάω και έρχομαι σε αυτά,ανα καιρούς.Με μια και μοναδική φορά που είχα βάλει τα mandrake το 2003,από κει και πέρα ήμουν με τα ubuntu.Θα διαβάσω τον οδηγό για να συμπληρώσω γνώσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαγραφεις απο την διαχειριση δισκων των windows.

 

Τα περιγραφω στον οδηγο στην υπογραφη μου.

οκ.Θα τον μελετήσω το μεσημέρι,με την ησυχία μου..Αν άργησαν οι 2 απαντήσεις μου τώρα είναι,επειδή σταματάει το ιντερνετ..είναι λες δεν επικοινωνεί η κάρτα δυκτίου.Θα το κοιτάξω όμως.

(δεν τον έχω σε proxy τον firefox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και δεν έλυσα ποτέ το ζήτημα με την κάρτα δικτύου(δεν θέλω λύση πάνω σε αυτό παρακαλώ παιδιά)..Θα επανέλθω σε αυτά μόλις έχω λίγο χώρο,προς το παρόν λόγο ενός project χρειάζομαι κάθε kb.

 

===>Τώρα πώς θα βγάλω τα linux από τον σκληρό δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--Κανετε εκκινηση απτο cd-dvd των Windows και οταν ζητηθει πατηστε R για να μπειτε στην recovery κονσολα.

--Επιλεγετε την εγκατασταση που βρισκονται τα Windows

--Πληκτρολογειτε fixmbr και μετα fixboot

--Τελος μεσα στα Windows απλα διαγραφετε το partition που ειναι η διανομη καθως και το swap partition.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν γίνεται αυτό που νου εγγραφές φίλε.. Μόλις φορτώσει το ο δίσκος με ρωτάει αν θέλω να κάνω εγκατάσταση τα windows ή να τα επιδιορθωσω..Στο repair μέσα έχει: startup repair, system restore,system image recovery, windows memory diagnostic και command prompt. Στο command αν εννοουσες,βάζω τις εντολες και είναι λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αχ γιαυτό δεν ήθελα να κάνω όλο αυτό από την αρχή,και προτιμούσα το wubi..:-(

Το διαβάζω τώρα και θα το εφαρμόσω..Και μετά από αυτό http://imageshack.us...s/826/diky.jpg/ εδω;

diky.jpg

Ευχαριστώ

 

μάστορα-tritona,το έκανα.Κομπλε αυτά τα βήματα.Τώρα;

πάω εδώ; http://imageshack.us/photo/my-images/826/diky.jpg/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , τα partitions που δεν δειχνουν να εχουν συστημα αρχειων (39.57 GB και 7.92 GB ) ειναι εκεινα με το linux.

 

Διεγραψε τα , και φτιαξε ενα ntfs.

 

θα τo δεις μετα στον "υπολογιστη μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , τα partitions που δεν δειχνουν να εχουν συστημα αρχειων (39.57 GB και 7.92 GB ) ειναι εκεινα με το linux.

 

Διεγραψε τα , και φτιαξε ενα ntfs.

 

θα τo δεις μετα στον "υπολογιστη μου"

 

Μάλιστα μάλιστα,ευχαριστώ και πάλι.

Και μετά αυτό το partition τι θα το κάνω;Δεν μπορώ να το έχω πάλι σαν ένα,όπως έχω το ολόκληρο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...