Προς το περιεχόμενο

επαναφορά υπολογιστή από suspend.


ggelhsva

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,

 

γράφω αυτό το μήνυμα από το κινητό μου γιατί ο υπολογιστής μου δε λέει να ανοίξει με τίποτα!

 

είπα να εγκαταστήσω το fedora 16 για να δω πως είναι. κατέβασα το iso, το εκαψα σε cd και έκανα επανεκκίνηση. πριν προλάβω να διαβάσω τι μου έλεγε στην αρχική οθόνη, αρχίζει να φορτώνει από μόνο του και μετά από λίγα λεπτά μου δείχνει το desktop του fedora.

 

"live cd" λέω εγώ από μέσα μου. επειδή όμως εγώ ήθελα να το εγκαταστήσω κανονικά, έψαχνα τρόπο να βγω από αυτό το live system. έψαξα λιγάκι ώσπου βρήκα πάνω δεξιά το suspend και το πάτησα.

 

έσβησε ο υπολογιστής μου και από τότε δεν λέει να ανοίξει. έχω πατήσει κουμπιά στο πληκτρολόγιο (USB & PS2) + ποντίκι, έχω πατήσει το power button της μονάδας στιγμιαία και παρατεταμένα, έχω βγάλει τον υπολογιστή τελείως από την μπριζα και τον έχω ξαναβάλει, έχω βγάλει τη RAM και έχω βάλει άλλη, έχω αλλάξει τα usbpw jumpers στη μητρική μπας και το sleep mode είναι s3/s4 και τέλος έβγαλα τη μπαταρία της μητρικής, έκανα clrcmos και την ξαναβαλα αλλά τίποτα! ο υπολογιστής δε λέει να ανοίξει με τίποτα!

 

είναι δυνατόν να μπορεί να αχριστευτει τόσο εύκολα; να μη μπορεί να συνέλθει με τίποτα μετά από ένα suspend; υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω και δεν το έχω ήδη κάνει;

 

δεν έχω πρόσβαση και στο BIOS για να δω τις ρυθμίσεις στο power menu. η μητρική μου είναι Asus m2n-sli. sorry αν το πρόβλημα μου είναι καθαρά θέμα hardware αντί για Linux και συνεπώς η δημοσίευση εγινε σε λάθος θεματική ενότητα του φόρουμ.

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες μέσα στο bios και φόρτωσε τις default ρυθμίσεις. ¨Η δεν έχεις καθόλου εικόνα και όλα είναι μαύρα όταν ανοίγεις το pc; Επίσης βάλε to live cd με τη fedora και κάνε ξανά εγκατάσταση. Έχεις μόνο fedora εγκατεστημένη ή και win;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες μέσα στο bios και φόρτωσε τις default ρυθμίσεις. ¨Η δεν έχεις καθόλου εικόνα και όλα είναι μαύρα όταν ανοίγεις το pc; Επίσης βάλε to live cd με τη fedora και κάνε ξανά εγκατάσταση. Έχεις μόνο fedora εγκατεστημένη ή και win;

το pc δεν ανοίγει καθόλου!! δεν είναι ότι το ακούω να δουλεύει αλλά δεν έχω εικόνα! και την fedora δεν πρόλαβα να την εγκαταστήσω καν! απλά έκανα suspend από το live desktop environment!

 

επίσης να προσθέσω ότι δοκίμασα επιτυχώς το παραδοσιακό κόλπο όπου έβγαλα το atx καλώδιο του τροφοδοτικού από τη μητρική, έκανα κυκλωμα μεταξύ του πράσινου και μαύρου καλωδίου με ένα συνδετηρα και voila! ο υπολογιστής αναστήθηκε! δίσκοι, επεξεργαστής & ανεμηστηρια δούλευαν απροβλημάτιστα!

 

έτσι, επιβεβαίωσα ότι όντως κάτι πεχτηκε στη μητρική/BIOS με το suspend που έκανα (γαμω το suspend! :@ ) αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι έχω βγάλει τη μπαταρία της μητρικής για πάνω από 1 ώρα και το BIOS δε λέει να κάνει reset! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το bios δοκίμασε να κάνεις reset με το reset-pin, αν και λογικά δεν είναι εκεί το προβλημά σου.

 

Δοκίμασε κάτι άλλο, βάλε το ATX στο motherboard αλλά μην τον ανάψεις από το κουμπι, βραχυκύκλωσε το μαυρο-πράσινο από την πίσω μεριά, να βεβαιωθούμε ότι δεν φταίει το κουμπί (πρέπει να τα πάρουμε με την σείρα όλα). Σκέφτομαι ότι το τροφοδοτικό θα πρέπει να ανάψει έστω και ακαριαία και το ανεμιστήρας να ρίξει 1-2 στροφές, μετά μπορεί το bios να του πει για standby ή οτιδήποτε, αλλά πρώτα πρέπει να πάρει μπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το bios δοκίμασε να κάνεις reset με το reset-pin, αν και λογικά δεν είναι εκεί το προβλημά σου.

 

Δοκίμασε κάτι άλλο, βάλε το ATX στο motherboard αλλά μην τον ανάψεις από το κουμπι, βραχυκύκλωσε το μαυρο-πράσινο από την πίσω μεριά, να βεβαιωθούμε ότι δεν φταίει το κουμπί (πρέπει να τα πάρουμε με την σείρα όλα). Σκέφτομαι ότι το τροφοδοτικό θα πρέπει να ανάψει έστω και ακαριαία και το ανεμιστήρας να ρίξει 1-2 στροφές, μετά μπορεί το bios να του πει για standby ή οτιδήποτε, αλλά πρώτα πρέπει να πάρει μπρος

@mandos: Σου χρωστάω κέρασμα! Ακολούθησα τη συμβουλή σου και ζωντάνεψε ο υπολογιστής μου! Να σαι καλά & χίλια ευχαριστώ!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν άνοιγε από το κουμπί... Γιατί το κουμπί δουλεύει τώρα κανονικά όπως και πριν.

 

edit: και βλέπω ότι είσαι και γείτονας οπότε οπωσδήποτε θα παίξει κέρασμα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει προβληματικό κουμπί... Βέβαια την είχα ψηλιαστεί την δουλειά και δεν με βασάνισε τόσο όσο βασανίστηκες εσύ.

 

Τώρα είσαι up&running? Δουλεύουν όλα οκ?

Το κουμπί δουλεύει ξανά ή κάνει τα δικά του πάλι?

 

Καφέ δεν είναι ανάγκη να κεράσεις, αλλά έναν καφέ μπορούμε να τον πιούμε no matter what

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...