Προς το περιεχόμενο

2-3 ερωτησούλες για Ubuntu


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα

 

Έχω εγκαταστήσει σε ένα μηχάνημα που έχω Ubuntu 11.04 αλλά έχω κάποια προβληματάκια. Ασχολούμαι γενικότερα με linux τον τελευταίο χρόνο

 

1. όταν προσπαθώ να γράψω κάτι με την βοήθεια του shift πχ, το @ (shift + 2) δεν γράφει και μου ανοίγουν οι επιλογές της κάρτας δικτύου πάνω δεξιά

2. Πολλές φορές όταν ο υπολογιστής είναι σε κατάσταση αναμονής πατώντας το mouse η κάποιο πλήκτρο για να ανοίξει και να βάλω τον κωδικό μου αντι να μου βγάλει το πεδίο για τον κωδικό εμφανίζει μόνο το Mouse cursor και μια μαύρη οθόνη. Αναγκάζομαι να κλείνω το pc από το κουμπί για να μπορέσω να ξαναμπώ

3. Πολλές φορές αλλάζει η ανάλυση της οθόνης από μόνη της . Συνήθως όταν κλείσω το pc και το ξανανοίξω. Απο κει που είναι 1280x1024 αλλάζει σε 640x480

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατί γινονται αυτά αλλά αν σου ξανατύχει το 2 πάτα Ctrl+Alt+F1 για να μπεις σε terminal, και να κανεις κανονικό shudown (εντολή sudo shutdown -h now αν δεν κανω λαθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, σου προτείνω να δοκιμάσεις την έκδοση 12.04 beta.

 

γιατί:

 

1. είναι η πιο πρόσφατη

(περισσότερες πιθανότητες να αναγνωρίσει/ρυθμίσει σωστά το υλικό του pc σου)

 

2. είναι LTS: σε 1.5 μήνα θα γίνει σταθερή και θα υποστηρίζεται για 5 χρόνια.

(άρα αξίζει τον κόπο)

 

3. είναι στο επίκεντρο της προσοχής αυτών που διορθώνουν bugs

(άρα πολλές πιθανότητες να διορθώσουν γρήγορα bugs που αναφέρουν οι χρήστες)

 

4. οι εκδόσεις 11.04, 11.10 λειτούργησαν ως σκαλοπάτια για την 12.04, οπότε είναι υποδεέστερες.

 

---------

 

το αρνητικό είναι ότι ως beta (=δοκιμαστική έκδοση) είναι αναμενόμενο να έχει μικροπροβλήματα,

ωστόσο προσωπικά δεν συνάντησα τις τελευταίες 2 βδομάδες κάτι τραγικό. Κάνω δηλ. κανονικά τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Θα δοκιμάσω την 12,04 . Μου ακούγεται καλό αυτό με την υποστήριξη για 5 χρονάκια

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...