Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Open WRT


angmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα δίκτυο στο σπίτι και θέλω να κάνω μερικές μικροαλλαγές.

 

Το ιδανικό είναι να καταφέρω να ρυθμίσω το wrt54gl με openwrt για να τις πετύχω.

 

Έχουμε και λέμε. Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο lan ένα λαπτοπ το οποίο λειτουργεί ως router με openvpn και παρέχει την πρόσβαση στο intenet, οπότε όλο το traffic πρέπει να περνάει μέσα απ αυτό (10.108.1.250).

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ρυθμίσω το openwrt έτσι ώστε: οι lan ports να είναι στο ίδιο δίκτυο με το λαπτοπ-router (10.108.1.χχχ) και να στέλνουν όλο το traffic σ' αυτο. Έπειτα θέλω το wifi μέρος του openwrt να είναι της μορφής 192.168.1.xxx (αν είναι εφικτό), με ενεργό DHCP και να στέλνει όλο το traffic μέσω του lan interface στο λαπτοπ-ρουτερ.

 

Δηλαδή το δίκτυο να είναι κάπως έτσι:

 

wifi συσκευή (πχ τηλέφωνο) -> wl0 (openwrt - 192.168.1.xxx) -> lan0 (openwrt 10.108.1.xxx) -> laptop-router (10.108.1.250) -> internet.

 

Να σημειώσω ότι οι IPs της μορφής 10.108.1.xxx δε γίνεται ν αλλάξουν λόγω κατασκεύης του δικτύου.

 

Το θέμα το έβαλα εδώ επειδή ουσιαστικά το openwrt είναι linuxακι και φέρει αντίστοιχες ρυθμίσεις.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια εκτιμητέα, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά,έχεις ένα router linksys wrt54gl.

Δεν γνωρίζω για το openwrt, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο dd-wrt.

Από ότι βλέπω ο router σου υποστηρίζεται και αυτό που ζητάς γίνεται εύκολα. Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...