Προς το περιεχόμενο

WiFi bridge repeater


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω πως μπορώ να κάνω το εξής όμορφο! Στο λάπτοπ μου εχω δυο κάρτες WiFi (η εσωτερική έχει chipset broadcom BCM 4313 και εξωτερική usb ralink chipset), θέλω απλά η μια να συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο μου και η άλλη να είναι bridged με σκοπό να δημιουργήσω ένα access point που θα βγαίνει στο Internet μέσω της πρώτης, ένα WiFi repeater δηλαδή. Μπορεί να γίνει; Μέχρι στιγμή ότι βρήκα ήταν απο Ethernet σε WiFi που δεν μου κάνει.

 

Είμαι σε Ubuntu 11.10 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδέχεται αυτό που προσπαθώ να κάνω και που με επιτυχία έκανε ο Corrupted εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/440038-pc-σαν-access-point-και-internet-sharing/

να ταιριαζεί και στο δικό σου σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικο ειανι ακριβως ιδιο με την συνδεση eth0 με wlan0, με την διαφορα του οτι εσυ θες να κανεις wlan0 με wlan1,

 

Το προβλημα ειναι αλλου. Επειδη σιγουρα χρησιμοποιεις network manager (ή wicd), τα περι δικτυου τα χειριζεται αυτος. Οποτε μια επεμβαση στο σχετικο αρχειο (/etc/network/interfaces μιας και εισαι σε debianοειδη διανομη) δεν θα εχει αποτελεσμα. Δεν θα ελεγα να τον βγαλεις, γιατι το να ρυθμισεις κλειδια κλπ για το ασυρματο μεσα απο το παραπανω αρχειο ειναι πραγματικα pain in the ass.

 

Αν παρολα αυτα θες να το κανεις, εστω το παρακατω δειγμα ενος /etc/network/interfaces

># The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# Εστω wlan0 το interface της εσωτερικης καρτας, που συνδεεται στο ap "spiti" με κλειδι "mitsos00" και παιρνει ip απο dhcp
auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid spiti
wpa-psk mitsos00

# Εστω wlan1 το interface της εξωτερικης καρτας που... δεν κανει τιποτα εξαρχης
iface wlan1 inet manual

# Και η γεφυρα
iface br0 inet dhcp
bridge_ports wlan0 wlan1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικο ειανι ακριβως ιδιο με την συνδεση eth0 με wlan0, με την διαφορα του οτι εσυ θες να κανεις wlan0 με wlan1,

 

Το προβλημα ειναι αλλου. Επειδη σιγουρα χρησιμοποιεις network manager (ή wicd), τα περι δικτυου τα χειριζεται αυτος. Οποτε μια επεμβαση στο σχετικο αρχειο (/etc/network/interfaces μιας και εισαι σε debianοειδη διανομη) δεν θα εχει αποτελεσμα. Δεν θα ελεγα να τον βγαλεις, γιατι το να ρυθμισεις κλειδια κλπ για το ασυρματο μεσα απο το παραπανω αρχειο ειναι πραγματικα pain in the ass.

 

Αν παρολα αυτα θες να το κανεις, εστω το παρακατω δειγμα ενος /etc/network/interfaces

># The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# Εστω wlan0 το interface της εσωτερικης καρτας, που συνδεεται στο ap "spiti" με κλειδι "mitsos00" και παιρνει ip απο dhcp
auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid spiti
wpa-psk mitsos00

# Εστω wlan1 το interface της εξωτερικης καρτας που... δεν κανει τιποτα εξαρχης
iface wlan1 inet manual

# Και η γεφυρα
iface br0 inet dhcp
bridge_ports wlan0 wlan1

 

Το δοκίμασα και δυστυχώς δεν παίζει. Κολλάει στο boot με "configuring network" και μετά από 2-3 λεπτά βγάζει μήνυμα "no network..." πριν το login window. Κάποιος άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις τα παραπανω στο /etc/network/interfaces και οσα ακομα εχεις δει στα διαφορα tutorials.

Τα οσα λεω παραπανω ειναι για να ρυθμισεις το wlan0 απο το /etc/network/interfaces και το παντρεμα του με το wlan1.

 

Επειδη δεν το ειπα πριν, σιγουρεψεου οτι η εσωτερικη ειναι η wlan0 και η εξωτερικη η wlan1. Αυτο θα το δεις στο /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules, πχ

>$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules 
# This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules
# program run by the persistent-net-generator.rules rules file.
#
# You can modify it, as long as you keep each rule on a single line.

# PCI device 0x10ec:0x8168 (r8169)
SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:1a:4d:58:4d:16", NAME="eth0"

# USB device 0x0bda:0x8187 (rtl8187)
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:11:6b:1a:d2:fa", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan0"

οπου φαινεται καθαρα ποια συσκευη εχει καβατζωσει το eth0 και ποια το wlan0.

 

Και μην ξεχασεις τον nm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις τα παραπανω στο /etc/network/interfaces και οσα ακομα εχεις δει στα διαφορα tutorials.

Τα οσα λεω παραπανω ειναι για να ρυθμισεις το wlan0 απο το /etc/network/interfaces και το παντρεμα του με το wlan1.

 

Επειδη δεν το ειπα πριν, σιγουρεψεου οτι η εσωτερικη ειναι η wlan0 και η εξωτερικη η wlan1. Αυτο θα το δεις στο /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules, πχ

>$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules 
# This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules
# program run by the persistent-net-generator.rules rules file.
#
# You can modify it, as long as you keep each rule on a single line.

# PCI device 0x10ec:0x8168 (r8169)
SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:1a:4d:58:4d:16", NAME="eth0"

# USB device 0x0bda:0x8187 (rtl8187)
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:11:6b:1a:d2:fa", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan0"

οπου φαινεται καθαρα ποια συσκευη εχει καβατζωσει το eth0 και ποια το wlan0.

 

Και μην ξεχασεις τον nm!

 

Η εσωτερική είναι όντως η wlan0 και αντίστοιχα η εξωτερική η wlan1. Στη δικιά μου περίπτωση θέλω να κάνω bridge την wlan1 στην wlan0, οπότε στο script για τα interfaces που έδωσες απλά έβαλα οπου wlan0 wlan1 και το αντίθετο, δηλαδή:

 

>
auto lo
iface lo inet loopback

# Εστω wlan1 το interface της εξωτερικής καρτας, που συνδεεται στο ap "spiti" με κλειδι "mitsos00" και παιρνει ip απο dhcp
auto wlan1
iface wlan1 inet dhcp
wpa-ssid CYTAXXXXX
wpa-psk XXXXXXXXX

# Εστω wlan0 το interface της εξωτερικης καρτας που... δεν κανει τιποτα εξαρχης
iface wlan0 inet manual

# Και η γεφυρα
iface br0 inet dhcp
bridge_ports wlan1 wlan0

 

και κολλάει στο βοοτ "waiting network conf...blah" και τελικά μετα το login δεν βλέπει καν τις κάρτες μου.

Στο nm τη εννοείς να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον network manager τον εβγαλες? Προσοχη, δεν εννοω το εικονιδιο στο tray, εννοω ολο το δαιμονα που τρεχει απο πισω και διαχειριζεται το δικτυο.

 

Όχι, ωωωω...δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό! Έχω κάνει setup τα VPN μου, τα passwords από διάφορα δίκτυα... Δεν μπορεί να γίνει χωρίς να το βγάλω; Βασικά, γιατί θα πρέπει να τον κάνω remove; Αν το πρόβλημα είναι ότι τρέχει ο deamon δεν μπορώ να τον σκοτώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σκοτωνεις ετσι

>sudo /etc/init.d/network-manager stop

και μετα ξαναξεκινας το δαιμονα του δικτυου

>sudo /etc/init.d/networking restart

 

Απ' οτι ειδα, ενα απο τα feature requests του nm για το μελλον ειναι το να μπορει να κανει bridge μεσα απο το interface του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σκοτωνεις ετσι

>sudo /etc/init.d/network-manager stop

και μετα ξαναξεκινας το δαιμονα του δικτυου

>sudo /etc/init.d/networking restart

 

Απ' οτι ειδα, ενα απο τα feature requests του nm για το μελλον ειναι το να μπορει να κανει bridge μεσα απο το interface του...

 

Ε ναι, άντε σύντομα να το δούμε! Λοιπόν μόλις δοκιμάζω ενημερώνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζω άκρη...Το σκοτώνω και μετά τι; Πάω να το ξεκινήσω και κολλάει.

 

Ιδού

 

>
delk@Fermat:~$ sudo /etc/init.d/network-manager stop
Rather than invoking init scripts through /etc/init.d, use the service(8)
utility, e.g. service network-manager stop

Since the script you are attempting to invoke has been converted to an
Upstart job, you may also use the stop(8) utility, e.g. stop network-manager
network-manager stop/waiting
delk@Fermat:~$ sudo /etc/init.d/networking restart
* Running /etc/init.d/networking restart is deprecated because it may not enable again some interfaces
* Reconfiguring network interfaces... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...